dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie projekt EC317a OSZCZĘDNY

    Witam wszystkich forumowiczów.
    Wraz z żoną dojrzeliśmy do decyzji, że czas na wyprowadzkę z bloku i przeprowadzkę pod miasto. Rozlglądamy się za działkami, wybór jest spory. Nim jednak zdecydujemy się na jakąś konkretną, chcemy wybrać projekt, który uda się ulokować na tejże działce.

    Wstępnie wybraliśmy projekt EC317a Dom oszczędny - wariant I dostępny po adresem http://projekty.muratordom.pl/projek...0%2C0.htm?c=29.
    Czemu ten projekt ? Głównie ze względów estetycznych, naszym wspólnym marzeniem jest posiadanie domu oferującego dużą przestrzeń oraz duże przeszklenia. Projekt być może ciut za duży, przeznaczenie to rodzina 2+2.
    Oczywiście jak wszystkim budującym zależy nam na czasie, stąd zastanawiamy się nad różnymi rozwiązaniami. Czy taki projekt da się wykonać budując z prefabrykatów, domyślnie keramzytu ? Czy jednak metoda tradycyjna będzie lepszym rozwiązaniem.
    Proszę również o ocenę budżetu: 500 tys. zł wliczając w to zakup działki (około 70 tysięcy) oraz wykończenie.
    Dziękuję za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez mku7i ; 15-01-2017 o 21:29

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Budzet raczej realny 140*2500 = 350tys. Powinno starczyc raczej na tip-top z zagospodarowaniem dzialki o ile nie bedziecie bardzo szalec z wykonczeniem.
    Zastanawiam sie tylko, czy ten projekt jest na polskie warunki odpowiedni. Trzeba naprawde dobrze trafic z dzialka zeby ten dom wkomponowac odpowiednio wzgledem stron swiata.. ale o tym moze wypowiedza sie bardziej doswiadczeni.


    Ja buduje tradycyjnie sciane 2w silikat+styropian. Musicie poczytac o wadach i zaletach kazdego materialu.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki Busters za szybką reakcję.
    Widzisz, tak to jest jak przychodzi do zderzenia marzeń z rzeczywistością. Mi marzy się nowoczesna bryła, żona zawsze chciała dużo przeszkleń (już widzę tę mobilizację przedświąteczną do mycia okien ), stąd wstępny wybór tego projektu. Chociaż wciąż wierci mi dziurę w brzuchu o parterówce z poddaszem użytkowym albo piętrówce.
    Na tę chwilę, wybór nie jest pomiędzy Silcą a Ytongiem, a pomiędzy silikatem a keramzytem. Doświadczenie naszych znajomych pokazuje, że budowanie metodą tradycyjną pochłania bardzo dużo czasu. Nam również zależy na czasie. Wiosną 2018 roku musimy już mieszkać w nowym lokum, a mamy już styczeń 2017. Stąd rozważania nad metodą budowy. Keramzyt jest wciąż świeżą metodą w Polsce, nikt ze znajomych nie budował w tej technologii, nie mamy żadnych sprawdzonych wykonawców co dodatkowo utrudnia podjęcie decyzji.
    Reasumując - czy ktośz forumowiczów jest w stanie nam pomóc w podjęciu decyzji ? Zarówno w kwestii doboru projektu jak i metody budowy. Nie mówię, że będzie to traktowane jako wyrocznia, bardziej jako wskazówka którą drogą lepiej pójść. Sami nie mamy doświadczenia, sporo osób udzielających się na tutejszym forum ma je olbrzymie.
    W grę wchodzi jeszcze zakup gotowego domu oferowanego na stronie http://www.osiedle-oliwka.pl/ Jeśli którykolwiek z forumowiczów miałby chwilę żeby się temu przyjrzeć, również będę wdzięczny, bardzo fajna lokalizacja.
    Dzięki
    Ostatnio edytowane przez mku7i ; 15-01-2017 o 22:43

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tu jest link do wyszukiwarki:
    http://forum.muratordom.pl/search.ph...st&forumchoice[]=56

    wpisz słowo "keramzytu" w Szukaj postów - Słowo(a):

    Wypadnie kilkanaście tematów.
    Możesz kombinować w wyszukiwarce z odmianą np. "keramzyt", "keramzytowa" itd.

    Moim zdaniem różnica między ciężkimi prefabrykatami a ścianą tradycyjną to jakieś 3-4 tygodnie.


    IMHO ten projekt ma koszmarnie rozwiązaną sypialnię rodziców.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki Elfir, rzuce okiem.
    Z czego wynika tak mala roznica w czasie trwania budowy? Utarlo sie ze wybudowanie domu metoda tradycyjna trwa okolo 2 lat, podczas gdy na kermazyt potrzeba 6 miesiecy.

    Co rozumiesz przez koszmarne rozwiazanie sypialni ?

    Jestes w stanie rzucic okiem na te osiedle oliwka?
    Znasz jakis interesujacy pod wzgledem budowy(latwy) "nowoczesny" projekt z metrazem ok 100-110 metrow?
    Dzieki za pomoc, kazdy glos osobyajacej wiedze i budowe za soba jest dla nas niezmiernie istotny.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Utarło się, że ludzie budują najętymi ekipami do poszczególnych etapów (czyli ciężko zgrać je w czasie) i finansują ratami, stąd budowy się tak wleką.
    Starczy budować z generalnym wykonawcą (który ma murarzy, cieśli, dekarzy, tynkarzy, instalatorów) i idzie o wiele szybciej.

    Bo keramzyt to tylko ściany. I te 3-4 tygodnie to jest właśnie ta różnica w murowaniu ścian. Do domu możesz się wprowadzać i urządzać a ekipa na zewnątrz robi ocieplenie, więc akurat czasowo to nie jest problem.
    A trzeba samemu zrobić fundament, dach, wylewki, tynki, instalacje, ocieplenie poddasza, karton-gipsy na poddaszu - tu w niczym prefabrykat nie pozwoli ci oszczędzić na czasie - jest tak samo jak w tradycyjnym budowaniu.

    Są szybkie metody budowy, kiedy dom składa się z już otynkowanych prefabrykatów, które mają nawet wstawione okna. Ale wymaga dostosowania projektu i docelowe ustalenie już na papierze każdego gniazdka, wyjścia kanalizy, wody itd.

    Albo szkielet drewniany z suchą zabudową - brak większych przerw technologicznych bo nie ma prac mokrych, gdzie woda musi odparować. Jedynie fundament zajmie ok miesiąca (z wysychaniem).

    ***
    Sypialnia - od drzwi do łóżka masz jakieś 60 cm, czyli osoba wchodząca do pokoju potyka się o łóżko. Lepiej przerobić tak:

    lub tak:


    ***
    Zastanawiam się jak jest z nagrzewaniem się pomieszczeń latem przez tak duże przeszklenia.
    Poza tym czy sypialnie nie będą zbyt ekshibicjonistyczne, pozbawione przytulności, kiedy można na nie zerkać z ogrodu (czy z sąsiedniej działki naprzeciw)?

    Połączyłabym chyba też kotłownię ze spiżarką.

    ***
    Ten dom ma 145 m2 więc jest o 40 m większy (czyli o salon z kuchnią lub 3 spore pokoje) od zakładanego przez Ciebie przedziału. Stąd ciężko polecać, bo 100 m2 domek będzie wydawał się ciasny w porównaniu z tym "Oszczędnym"
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-01-2017 o 14:56

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Deweloperzy - ja osobiście mam bardzo niskie zdanie o jakości domów od deweloperów, ponieważ mam okazję niemal na co dzień oglądać fuszerki jakie odwalają.

    Przede wszystkim - to nie jest dom parterowy. Parterówka jest wygodniejsza.
    Po drugie - to nie jest dom energoooszczędny. Możesz płacić za ogrzewanie o wiele więcej niż za ten "oszczędny". Posiada klasyczną wentylację grawitacyjną i piec na węgiel (co dla mnie w zasadzie jest dyskwalifikacją dla współczesnego domu - nie żyjemy w XIX wieku, by się truć dymem)

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki Elfir za wyjaśnienie metody keramzytowej, dodatkowo poczytałem i na forum i na innych stronach - odpuszczam.
    Szokującym jest spojrzenie osoby doświadczonej vs spojrzenie osoby niedoświadczonej szukającej projektu. Ciężko mi na tym etapie zauważać tak istotne detale wpływające na późniejsza funkcjonalność danych pomieszczeń. Czapki z głów dla Ciebie.

    Osiedle oliwka - na tę chwilę rownież odpuszczam.
    Wnioski: czeka mnie jasne sprecyzowanie oczekiwań, wybór 3 projektów spełaniających te oczekiwania oraz dojście do kompromisu najbliżej odpowiadającemu tym oczekiwaniom/możliwościom. Lektura forum plus pomóc forumowiczów i można się wprowadzać
    Pozdrawiam.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Ten dom do stanu sso dla sprawnej ekipy to 5-6tygodni (nie liczac przerw technologicznych) z przerami mysle ze max 3 miesiace.
    Same sciany z wiencami/stropem to max 1,5tygodnia. Tutaj czasu nie zaoszczedzisz jak dla mnie, pozniej i tak trzeba wszystko wykonczyc

    Poczytaj rozne dzienniki, taki dom pod klucz jest spokojnie do wybudowania w rok. Lecz pamietaj pospiech na budowie to najgorsze co moze byc.
    Dobre ekipy zazwyczaj trzeba rezerwowac z duzym wyprzedzeniem.

    Odnosnie dewelopera juz elfir trafila w punkt. Nie dosc ze duzo drozej to jakosc pozostawia wiele do zyczenia.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No właśnie to będzie problemem dla autora - większość dobrych ekip ma już zarezerwowane terminy na wiosnę. Realne szanse na ruszenie z budową to lato.
    Dlatego metoda prefabrykacji (ale w takim szkielecie) pozwoliłaby zacząć wcześniej, jeśli tylko znajdzie kogoś na kilka dni do wylania płyty fundamentowej.

    M3 system - też ma prefabrykację z elementów styropianowych. Na forum jest dziennik z tą budową. Z tym, ze trzeba wybrać ich projekt, dostosowany do technologii.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-01-2017 o 22:13

  11. #11

    Domyślnie

    Przekładamy również termin. Wasze wpisy skłoniły mnie do rozmowy ze znajomymi, którzy są w trakcie budowy. Zabrali się oni do tematu równie chaotycznie co my, co kosztowało ich później dużo nerwów i oczywiście pieniędzy. A jako, że nie zaplanowali budowy od początku, na skutek partactwa wykonawców wybranych z łapanki, do dzisiaj nie mieszkają, przez co budowa zamiast radości stała się dla ich przykrym obowiązkiem.

    Reasumując: emocje na bok, dużo czytać, pytać i przygotować solidny plan, który najlepiej pokazać innym do oceny.
    Wrócę do Was niebawem, czy w tym czy innym poście

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jeśli postanowisz zmienić projekt na inny (ale ten nie jest zły, wymaga jedynie lekkich przeróbek, czyli adaptacji) to pisz w dziale poświęconym projektom.

  13. #13

    Domyślnie

    1. Czy waszym zdaniem w miejscu wiaty moglby powstac garaz? Okno kuchenne mialoby wtedy zostac przeniesione na prawa sciane (za garazem)
    2. Czy pomieszczenia 3 i 4 mozna zamienic miejscami? Tj. Lazienke z gabinetem.
    3. Jaki moze byc orientacyjny koszt okien? W kosztach projektu podaja ze zamkniecie stanu surowego to koszt 42000zl. Wydaje mi sie to malo prawdopodobne.
    5. Czy gaz jest dobrym wyborem, czy lepiej rozwazyc inna metode ogrzewania i podgrzania wody?

  14. #14

    Domyślnie

    Dodam jeszcze 1 punkt
    6. W projekcie jest wskazane ocieplenie welna. Czy nie jest lepiej ocieplac scian zew. styropianem?

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar kukuku2
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    W kosztach projektu podaja ze zamkniecie stanu surowego to koszt 42000zl
    Ja tam widzę 190 tys. i to za stan SSO realne.

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    1. Pewnie moglby, okno kuchenne zawsze mozna przestawic, pytanie tylko jaka to bedzie strona swiata aby potem nie bylo zbyt ciemno.
    2. Wszystko mozna, kwestia kasy i pozniejszej wygody.
    3. Tutaj sporo okien to beda fixy, ktore sa stosunkowo tanie (u mnie fix 250x230 kosztowal tyle co standardowe okno z dwoma kwaterami 180x150)
    Tez duzo zalezy jakie okna, te trzy pokoje maja okna fix+drzwi balkonowe takie cos mysle nie bedzie bardzo drogie. Natomiast w salonie sa 2x okna przesuwne hst nie wiem jaka tam jest szerokosc ale takie 1 okno to z 6-8tys. Jesli byscie zdecydowali sie na np. 2x fix+2x okna balkonowe w salonie cena bedzie ponad polowe mniejsze. Tak wiec te okna moga kosztowac przy ekonomicznej wersji z 25tys, a moga i 50.
    5. Trzeba zlecic OZC wtedy dokladnie poznasz jakie beda koszty danego ogrzewania. Gaz raczej nie jest polecany, bo jest drogi w zalozeniu i drogi w ekslopatacji.
    Prad - niski koszt montazu, koszt ogrzewania troche wiekszy niz przy gazie
    Pompa ciepla - koszt montazu z 20% drozsyz niz gazu, ale eksploatacja ponad polowe tansze.
    6. Jak dla mnie welna jest bez sensu, ale opinie sa rozne - niektorzy wierza w oddychajace sciany. Ja ocieplan styropianem.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kukuku2 Zobacz post
    Ja tam widzę 190 tys. i to za stan SSO realne.
    Podana kwota 190 tys. dotyczy SSZ, przynajmniej tak mówi strona. 42 tys o których ja pisałem to różnica między otwartym a zamkniętym. Podpieram się danymi podanymi tutaj: http://projekty.muratordom.pl/projek...tm?c=29#koszty

    A gdzie widzisz 190 tys za SSO ?

  18. #18

    Domyślnie

    1. Na tym etapie trudno określić strony świata. Bardziej zależy mi na możlwościach technicznych, przy jednoczesnym nie rujnowaniu budżetu. Ze względu na koszty początkowo byłaby wiata, ale przyszłościowo planujemy garaż, stąd zastanawiamy czy tą zmianę planować już teraz, czy zostawić to na kiedyś.
    2. Myślisz, że ta zmiana może mieć jakikolwiek wpływ koszt ?
    3. HST do ustalenia, prwdopodobnie jednak 2xfix i 2xbalkonowe, skoro różnice są tak drastyczne.
    4. Myślę o budowie, a do 5 ciężko policzyć...
    5. Skłaniamy się do pompy (jak rozwiązać przy pompie kwestie CWU?), ale żeby to stwierdzić musimy mieć projekt w ręce, celem wyliczenia kosztów całego przedsięwzięcia + oczywiście OZC. Na jakim etapie zleca się OZC ? Po SSZ ?
    6. Po kilku artykułach też skłaniam się do styropianu, czy to też mam podawać zamawiając projekt?
    I teraz kolejne pytania: czy zmiany o których myślimy (punty powyżej) oraz te proponowane przez Elfir, dokonujemy sami u lokalnego architekta, czy przed zamówieniem projektu ?
    Czy do wyceny potrzebujemy projektu, czy firmy są w stanie to wyceniać na podstawie dostępnych informacji na stronie w zakładce materiały?
    Dzięki

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Gaz drogi w eksploatacji?
    Pozwolę się wybitnie nie zgodzić.

    Ale oczywiście sposób grzania dobiera się do zapotrzebowania budynku na ciepło - im cieplejszy budynek tym źródło ciepła może być tańsze w założeniu a droższe w eksploatacji (bo przy niskim zapotrzebowaniu energetycznym różnice w kosztach eksploatacji między różnymi źródłami ciepła są symboliczne).
    Dlatego domy pasywne w zasadzie ogrzewa się czystym prądem, energooszczędne gazem, prądem lub PC, a zimne, przestarzałe landary węglem.

    Dlaczego twoim zdaniem PC nie może ogrzewać CWU?
    Niektóre modele mają nawet wbudowany zasobnik i wyglądają jak lodówka.

    Ten projekt jest zaplanowany jako energooszczędny, ale wydaje mi się, że przeceniono zimowe zyski słoneczne przez te duże przeszklenia. Dlatego rozważyłabym jednak zmniejszenie okien i przemyślenie zasłaniania ich latem.

    Adaptację niech robi lokalny architekt. Planujesz drobne zmiany, nie naruszasz konstrukcji.

    Garaż dobuduj jako osobną konstrukcję, nie powiązaną z domem, tylko dostawiony, można nawet z lekkiego drewna lub stelaża metalowego obitego OSB, na to cienki styro i tynk. Samochód nie potrzebuje grubego muru, ciężkich fundamentów i grubego styropianu. Zaoszczędzisz. garaż można połączyć szklanym gankiem z domem.



    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 18-01-2017 o 14:02

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    A gdzie widzisz 190 tys za SSO ?

    56 tyś zł fundament + 92 tyś mury i dach + 42 tyś okna (+ wylewka) - razem SSZ 190 tyś zł NETTO (233 tyś brutto) i to bez przyłączy

    42 tyś za okna - może być, skoro tyle fixów.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony