dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Ufam, że z Waszą pomocą nam się uda- czyli remont domu z płaza po moich Dziadkach.

    Szanowni,
    Od sześciu lat mieszkamy wraz z dziećmi w domu z płaza po moich Dziadkach. Żyje się nam tu cudownie, ale dom w którym wychowuje się obecnie trzecie pokolenie zasłużył na to by zając się nim z należytym szacunkiem.
    Przechodząc do meritum: ( wybaczcie moja niefachowa terminologię, jestem zdeterminowana, i staram się uczyć min. z tego forum
    W 1955 r. Babcia zleciła zrąb o wymiarach 8m x 7m ( prawdopodobnie świerk, nie jestem w stanie rozczytać pisma odręcznego umowy wykonania zrębu pisanego odręcznie , staropolszczyzną w dodatku fioletową kredką ołówkową ) cytuję : "boki mają być 4 calowe, wewnątrz ścianki z bali 3 calowe, podwaliny mają być dębowe. Podsufitka ma być wykonana z deski 2cm, na suficie deski 3cm" . Wysokość pomieszczeń na parterze- 3m. Taki dom został złożony na fundamencie z kamienia. W środku ściany są osłonięte matami trzcinowymi i otynkowane, z zewnątrz suprema i tynk, który się już sam zaczął usuwać -odpadając nachalnie.
    Dwadzieścia lat później, wykopana zostaje piwnica, a nad nią powstaje łazienka, spiżarnia i mały pokój -wszystko z cegły oraz ganek - obecnie wejście do domu. Całość od tamtej chwili ma 10m x 7.40m.
    Dom kryty jest papą. Podłoga drewniana ( deski malowane farbą olejną w jedynym słusznym kolorze -żeby nie być wulgarną nazwijmy go orzechowym brązem ) na legarach. Wylewka betonowa pod jednym pokojem (2mx3m) robiona przez dziadka jakieś 20lat temu, podejrzewam,że bez żadnej izolacji, jeżeli już tylko przesmarowana . Pod większą częścią domu polepa(?) - wygląda to teraz jak ziemia z kurzem/cementem..twarde i zbite.
    Ogrzewanie gazowe (kaloryfery) i dwa piece kaflowe. W chwili obecnej dom ogrzewamy piecami, jest ciepło. Dom jest suchy, na ścianach nie ma grzyba ani innych niespodzianek. Niestety w części murowanej nie wygląda to już tak kolorowo, łazienka woła o pomstę do nieba- brak wentylacji zrobił swoje.
    Do domu doprowadzona jest kanalizacja.
    Pięć lat temu wymieniliśmy okna ( błąd, ale niestety z bloków się przyszło to się głupoty robiło)

    W październiku tamtego roku dom oglądał Pan X specjalizujący się w budowie domów z bali z naszej okolicy -Lublin. Stwierdził, że ktoś o niego bardzo dbał. Fakt, Dziadzio był cudownym gospodarzem skoro zmarł 11 lat przed Babcią, a Ona w wieku 80lat nie była w stanie tu robić czegokolwiek. Stan więźby oceniony został na bdb.

    a teraz po tym przydługim wstępie przejdę do drugiego meritum, czyli po co ja Wam tym wszystkim zawracam fachowe umysły
    Tak jak już pisałam , jest nam tu cudownie ( córka nie miała tu ani jednego rzutu atopowego zapalenia skóry, ale o tego typu zaletach przecież wiecie)
    Chcemy wykonać gruntowny remont. Począwszy od wylewek, ścian wew., przeprojektowania parteru po adaptację strychu na poddasze użytkowe ( 2 pokoje i łazienka) Obecnie na dole są trzy pokoje, kuchnia, spiżarka i przedpokój, a ma być: łazienka, sypialnia salon i kuchnia. .
    Zrobić nowa elewację, najchętniej drewnianą. Wymienić dach- przy adaptacji podniesienie ściany kolankowej na 1.20cm . ( czy możliwe jest ponowne wykorzystanie obecnych krokwi?)
    Chcemy odzyskiwać, odzyskiwać i jeszcze raz odzyskiwać co tylko możliwe.Gdyby nie to i oczywiście nasz sentyment do chałupy, pewnie zdecydowalibyśmy się na stawianie nowego, tez drewnianego. Niestety nie możemy znaleźć nikogo sensownego kto by się podjął wykonania projektu, oraz całego remontu i adaptacji. Nie wiemy tez od czego powinniśmy zacząć ( oprócz wzięcia kredytu )
    Bardzo Was proszę o pomoc merytoryczną, a może znajdzie się tu ktoś chętny lub polecicie sprawdzonych fachowców ? Jesteśmy otwarci na wszystkie sugestie i czerpanie z Waszego doświadczenia, którym tak chętnie się dzielicie.
    Jest 5.14..przeczytałam cały wątek "Domy drewniane" i napisałam długi post spędzając tu całą noc. Zdjęcia oczywiście dodam ..po drzemce
    Kłaniam się nisko. Dobranoc/Dzień dobry.
    Pozdrawiam serdecznie.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Po podniesieniu ściany kolankowej ( mam nadzieję, że z bala tak jak i te ściany ( 10 cm) krokwie jeżeli są w dobrym stanie i kąt dachu pozostaje taki sam ( oczywiście jeżeli kąt ten pozwoli na budowę odpowiedniej wysokości pomieszczeń na poddaszu ) można wykorzystać jak najbardziej.Trzeba zrobić porządek z fundamentem , nie zapomnijcie o tym. Musi być projekt na całość bo to przebudowa a wykonawcę właściwego do kompleksu znajdziecie w swoich okolicach.Trzeba pamiętać o wentylacji, nowych instalacjach , kominie itd. .Powodzenia w realizacji planów, trzymamy kciuki.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź i kciuki- będą potrzebne.
    Po podniesieniu ściany kolankowej ( mam nadzieję, że z bala tak jak i te ściany ( 10 cm) krokwie jeżeli są w dobrym stanie i kąt dachu pozostaje taki sam ( oczywiście jeżeli kąt ten pozwoli na budowę odpowiedniej wysokości pomieszczeń na poddaszu ) można wykorzystać jak najbardziej.Trzeba zrobić porządek z fundamentem , nie zapomnijcie o tym. Musi być projekt na całość bo to przebudowa a wykonawcę właściwego do kompleksu znajdziecie w swoich okolicach.Trzeba pamiętać o wentylacji, nowych instalacjach , kominie itd. .Powodzenia w realizacji planów, trzymamy kciuki.
    Oczywiście podnosimy z bala, obecnie kąt dachu ma 40* . Jutro jesteśmy umówieni na oględziny przez Pana z jednej z polecanych tu firm. Nie wiem czy praktykuje się pisanie nazw, więc nie będę się narażać
    Fundament mąż odkrywał tego lata, przesmarował, zasypał piachem. Naszym zdaniem trzeba by było chyba zrobić opaskę ze zbrojeniem.
    Zrobiłam dzisiaj taki wstępny zarys prac i chyba jestem lekko przerażona czyt. "pod wrażeniem"
    Zakres prac, który przewidujemy:

    1. Izolacja podłogi ( obecnie- polepa, szalunek, deski drewniane)

    2. Zmana układu pomieszczeń parteru ( przewidujemy: komunikacja, schody, salon, jadalnia, kuchnia, spiżarnia, łazienka z wanną i prysznicem, kominek lub piec kaflowy)

    3. Wymiana instalacji C.O, wod-kan, elektryczna

    4. Strop ( po konsultacji konstruktorskiej)

    5. Schody

    6. Poddasze

    - podniesienie ściany kolankowej ( 1.20 do 1.50 w zależności od możliwości { ew.dodatkowe obniżeie stropu}, wpływu na wygląd zewnętrzny bryły)

    - konstrukcja dachu

    -pokrycie

    ocieplenie i izolacja termiczna

    7. Układ pomieszczeń - poddasze

    - dwa pokoje dla dzieci

    - łazienka z prysznicem

    - komunikacja

    -garderoba/ pomieszczenie strychowe

    8. Zadaszony taras od strony południowej ewentualnie duży taras południowo-wschodni również zadaszony

    9. Elewacja/ ocieplenie ( obecnie suprema otynkowana)

    10. Ganek/wejście do poprawki kosmetycznej

    Zaczynam się lekko obawiać o nasz budżet, ale raz się żyje i raz umiera

    Zdjęcia mi się ładują na fotosik, nie wiem jak inaczej dodawac tutaj bezpośrednio.
    Pozdrawiam serdecznie

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Te działanie = procedura na pozwolenie na budowę:
    1. Przebudowa, zmiana sposobu użytkowanie i inne..
    a do tego trzeba teraz będzie spełnić WT 2017 i bdb jeśli chodzi o izolacyjność ścian.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    wiesiek6308

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    podlaskie
    Posty
    935
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A będziecie mieli gdzie mieszkać na czas tej ,, wojny,, związanej z rozbudową? Oczywiście projekt i pozwolenie niestety ale trzeba .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiesiek6308 Zobacz post
    A będziecie mieli gdzie mieszkać na czas tej ,, wojny,, związanej z rozbudową? Oczywiście projekt i pozwolenie niestety ale trzeba .
    Tak, zdajemy sobie sprawę co tu się będzie działo. Na meble i inne graty mamy zamiar wypożyczyć namiot i tam wszystko przenieść.
    Do dzieci rozmiar bajzlu jedynie nie dociera, bo twardo się upierają,że będa na miejscu bo wszystko muszą widzieć. Dobry nadzór

  7. #7

    Domyślnie

    Co sądzicie o pozostawieniu supremy? Jak się okazało trzyma się bardzo dobrze, jedynie tynk spada. Cieśla zasugerował,żeby ją zostawić , położyć siatkę i otynkować, ew wełnę dać od środka po usunięciu mat trzcinowych.
    Mam wątpliwości bo:
    - chcieliśmy na wełnę dać półbal, a na supremie to chyba nie realne..
    - nie będzie za gorąco jak zostawimy supreme i damy wełnę wew? nie chcę robić konserwy.. w pokoju w którym jest wylewka betonowa pod podłogą ( bez żadnej izolacji jest całkiem ciepło w tej chwili)
    W piątek lub sobotę ma być architekt, a my sie chyba coraz bardziej miotamy w tym wszystkim.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Chwila, chwila .. cieśla niech się zajmie dachem i wykonaniem dłutem.
    Izolacja od środka? co ma na celu ? stworzenie szafy, za którą będzie zbierać się woda.
    Zrobisz jak uważasz, ale .. Supremę ściągnij pod nią daj paroizolację, a między płaz, a paroizolacją daj przerwę.
    Na to ponownie suprema i wtedy rusz 2x10cm z wełny, pustka powietrza 32-38mm bo takie są przeciętne łaty, szerokie na 50 lub 63mm
    i wtedy sobie dasz elewację jaka Ci pasuje, a środek możesz sobie spokojnie zrobić.. z czyszczonego drewna i cieszyć się domem drewnianym..
    Po zerwaniu "mat trzcinowych"
    Podłogę oczywiście zrobić na nowo, bo to nie jest ciepłe, znam takie domy bardzo dobrze .. i w takiej podłodze nie ma nic ciepłego..
    bez izolacji pod wylewką, podłogą.. szkoda marzyć od ciepłym domu.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam
    Fakt że chcecie wyremontować dom drewniany to według mnie fantastyczna sprawa. Cały problem w tym żeby przy tym remoncie nie stracić duszy domu który będziecie remontować i który tak kochacie. Ja 11 lat temu kupiłam dom drewniany prawie stuletni zrobiony z bali drewnianych ręcznie ciosanych ,ze stajnią pod jednym dachem , nie po to aby w nim mieszkać na emeryturze ale żeby go remontować.( Takie moje hobby) Oczywiście remonty które nie dam rady sama zrobić zlecam wykonawcom, ale muszą je wykonać tak ja chce. Wiele rzeczy zrobiłam i nadal robię sama Od roku jestem już na emeryturze więc mogę być w chacie od wiosny do jesieni i "dłubać" tam sobie . Remont zwłaszcza takiego takiego domu wymaga trochę kasy, ale żeby tej kasy nie marnować to najważniejszy jest : koncepcja , dalej jak to zrobić , co najpierw a co potem żeby można było ( w waszym przypadku ) tam mieszkać, a później wykonanie oczywiście na własnych warunkach i według swojego pomysłu. Ale to są moje godziny spędzone na przemyśleniach, a ponieważ jestem z zawodu inżynierem budowlanym z uprawnieniami ( konstrukcyjne) , gdzie prawie 30 lat spędziłam na budowach różnych to moją wizję domu wyremontowanego realizuję w miarę moich funduszy. Oczywiście spotkałam podobne problemy : nie ocieplona posadzka w kuchni zrobiona przez poprzedniego właściciela),( zimno leci że nie da się stanąć ) w pokojach deski na legarach położonych na glinie ( wiatr z pod podłogi hula) , więc podmurowałam maskownice, gole bale od frontu i od zewnątrz i dylemat docieplić czy nie i jak. Dociepliłam od wewnątrz ściany i temperatura wzrosła mi o 9 st. mimo ze wydawało mi się ze dom jest ciepły, bo przecież tak dawniej mieszkano itd. Zostało mi wiele rzeczy do zrobienia jeszcze, ale zostawiam to na przyszły sezon wiosenno -letni . Możecie mi wierzyć że każdy fachowiec który przyjdzie na dany temat powie Wam coś innego , ja to wiem bo to doświadczyłam i w końcu i tak musieli robić tak jak ja to wymyśliłam. Trudno jest doradzać na forum chyba że to są pojedyncze elementy do zrobienia ( posadzka, docieplenie dachu, stropu itd) , natomiast przy takim kompleksowym remoncie to wymaga to już wiele przemyśleń. A ja mam po prostu fioła na punkcie remontu domów drewnianych zwłaszcza żeby je zachować w stylu w jakim były te 100 lat temu. ( co oczywiście całkiem się nie da wiadomo , no ale coś tam mi się udało, . ( Mój dom po remoncie z zewnątrz został wpisany do rejestru zabytków regionalnej struktury wsi chociaż tak prawdę mówiąc nikt nie wie co to takiego znaczy). na pewno już zaczęliście remont itd, ale gdybyście potrzebowali rady, pomysłu to służę, ale nie na forum tylko prywatnie i to za friko, bo żeby coś doradzić to musiała bym dom zobaczyć. I tutaj podaje mojego e-maila : [email protected] do kontaktu. Pozdrawiam Was i wszystkich na forum

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    martaani

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Kodeń
    Kod pocztowy
    21-509
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam serdecznie, jestem całkowicie nowa na forum, a wzięłam się tu dlatego bo mój przyjaciel Google nie chce mi wogóle pomóc. I w was jedyna nadzieja... Poszukuję usilnie firmy zajmującej się remontem starych domów oraz fachowca , który by mógłby ocenić na początek stan domu ( bo jakieś mam wrażenie że może być niespodzianka). Może jest tu ktoś kto zmagał się już z takim domem i chciałby się podzielić ze mną wrażeniami ( drewnianą Pasją).
    A teraz krótko- dom jest 100-letni albo i starszy bo nie miał do ubiegłego roku ksiąg, został przywieziony (z? no właśnie i tu znak zapytania). Napewno zanim został przywieziony służył jako szkoła. Zamieszkiwany jest cały czas niestety moja mama remontowala go na własną rekę zapominając o uroku starych domów. Teraz chciałabym to naprawić... tylko kompletnie nie wiem jak zacząć... a a a dom jest wpisany na listę obiektów zabytkowych. Dom jest naprawdę cudny...

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    martaani

    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Kodeń
    Kod pocztowy
    21-509
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam serdecznie - ponad rok od wpisu, czy dom już błyszczy?? potrzebuję porad dobrej duszy. Jeśli jest Pani nadal w temacie Drewna proszę o kontakt

    Baaaaaardzo proszę [email protected]

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    syndon

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-311
    Posty
    10

    Domyślnie

    Tez zamierzam remontowac dom z bali i ta tematyka mnie interseuje wiec czekam na nowe informacje

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony