dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 26 z 44
Pokaż wyniki od 501 do 520 z 879
  1. #501
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ile ta PC ma ciągnąć prądu maksymalnie (pewnie jak odpali grzałki)? Bo ten automatyczny przełącznik faz to max 16A. Najprawdopodobniej to będzie za mało dla PC.

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Atrapa zabezpieczenia. A druga rzecz, to jaki masz układ sieci?

    Bo to zabezpieczenie na N nie ma sensu w większości przypadków - bo standard teraz to TN-C, gdzie dostajesz od ZE trzy przewody fazowe i czwarty PEN (w jednym kablu neutralny i ochronny). W domu uziemiasz PENa, a potem rozdzielasz.
    Celem ochronnika jest puszczenie do ziemi prądu, gdy napięcie wzrośnie ponad normę. Czyli nie przewodzi, jak wszystko w normie, a jak ją przekracza to przewodzi. I dla N to nie ma sensu, bo N jest na trwale połączony z uziemieniem.


    Gdzie masz uziom, i jak jest połączony z PENem?

    Paproki też (jak dobrze widzę na fotkach) linkę bez zaciśnięcia tulei powsadzali w aparaty. Tak się nie robi, bo takie połączenie może się poluzować. Najpierw zaciskarka, tuleja i dopiero do aparatu.

    Dwie różnicówki na wszystko? Słabo. Cokolwiek zeświruje, to masz wywaloną różnicówkę i ciemności wszędzie i lodówkę rozmrożoną.

    Czy dobrze widzę, wiele kabelków w jednej dziurce różnicówki i w przełączniku faz? Tak też się nie robi. Od tego są bloki rozdzielcze i szyny. W ostateczności złączki których sporo masz. Tylko czemu tylko podwójne? Kable obcięli za krótko i sztukowali?

    Z rozłącznika wychodzą trzy kabelki tego samego koloru, i to żółto-zielone? Masakra.

    Generalnie słabo.


    A swoją drogą, to żeby porządnie zrobić bez fajerwerków, to rozdzielnia powinna być ze 2x większa, a z fajerwerkami to ze 4x.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-09-2018 o 18:46

  2. #502

    Domyślnie

    Dobrze że kolejny etap do przodu Co do rozdzielnicy, mogło być lepiej ale nie każdy chce mieć fajerwerki
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  3. #503
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Hej
    Dzięki Panowie za odzew w sprawie rozdzielni, poczytałem wasze "ale" mojemu elektrykowi ogólnie nie wiele z tego co mi tłumaczył zrozumiałem bo to nie moje klimaty ale mówi że wszystko ok i nie mam się co martwić, co do różnicówek z tego co wiem jedna jest dla PC a druga dla reszty (chyba).
    Ile ta PC ma ciągnąć prądu maksymalnie (pewnie jak odpali grzałki)? Bo ten automatyczny przełącznik faz to max 16A. Najprawdopodobniej to będzie za mało dla PC.
    PC 5kW plus grzałki 3kW (jak dobrze pamiętam). Elektryk pytał mnie przed instalacją o to samo więc chyba dobrze dobrane wszystko.

    Ogólnie ufam człowiekowi i wiem że nie robił nic na odwal a fajerwerków nie ma bo od razu informował mnie że będzie zrobione dobrze ale tak żeby nie bolało bardzo po kieszeni (czyli tak jak chciałem). Czas pokaże

    Z PLACU BOJU

    Fundament pod PC

    Zrobiony po podpatrzeniu u Ucia
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7600687

    Zrobiłem z pozostałości po szalunkach z wieńca dwie skrzynie 50x100cm (30cm i 25cm głębokość) plus jakieś zbrojenie z pozostałości jakie miałem no i rura fi 160 podziurawiona wkopana najgłębiej jak się dało (pewnie z 1,2m)

    Pierwsza skrzynia (30cm)




    Druga skrzynia (25cm) postawiona na pierwszej wydała mi się strasznie nudna więc dodałem deseczki zwężające ku górze. Przy zalewaniu po prostu postawiłem ciężkie kamienie na niej żeby żeby beton jej nie podnosił, na koniec szpilki z dużymi podkładkami (rozstaw 62x36cm) i grawer.





    Niby takie maleństwo za zeszło mi pół dnia i 5 betoniarek weszło.

    Efekt na drugi dzień. Górna skrzynia rozszalowana dolna zostaje tam na wieki.





    Drugi temat:

    Drenaż

    Przyszły gadżety do drenażu. Trochę postudiowałem temat bo strasznie mi było nie po drodze wydawać kasę na żwir a spać chciałem spokojnie. Odpowiedzią były rury z otuliną Typar SF 44 które zasypuje się rodzimym gruntem. Trochę na początku nie chciałem wierzyć facetowi który to sprzedaje więc znalazłem kartę techniczną i faktycznie wszystko się zgadza nawet tłustym drukiem napisane jest aby nie używać żwiru. No to git możemy działać!

    W sobotę wpadł koparkowy ze swoim maleństwem i załatwiliśmy sprawę (6 godzin). Ja i teść(wielkie dzięki)ustawialiśmy spadek według niwelatora a koparkowy robił swoje. Drenaż układany ze spadkiem 2% (jest to min. zalecany przy tych rurach). Studzienka rewizyjna w najwyższym punkcie i zbiorcza z kinetą przelotową z najniższym. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiem jak będę kończył drenaż muszę sprawdzić spadki na działce, chciał bym rozsączać wodę po powierzchni w niższej części działki jak to sięnie uda będę zmuszony zrobić jakiś zbiornik w ziemi wysypany żwirem. Się zobaczy. Przy okazji wrzuciłem bednarkę pod drenaż(10m) i częściowo kabel pod domofon (bo zapomniałem wcześniej).

    Fotek nie za wiele bo czasu nie było może jutro coś popstrykam to wrzucę.

    Rury (2x50m poszło 70m) plus studzienka zbiorcza Fi 315.









    Pozdrawiam

  4. #504
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jabolek
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    Skąd zamawiałeś towar na drenaż?
    Dziennik budowy - Nemezjusz 2


    Dziennik budowy - Nemezjusz 2 na YT

    Jak Teriva to tylko z Czamaninka z pustakiem K9!

    Jak już fundament klasyczny to tylko z bloczkiem Liatop start!

  5. #505
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    PC 5kW plus grzałki 3kW (jak dobrze pamiętam). Elektryk pytał mnie przed instalacją o to samo więc chyba dobrze dobrane wszystko.

    Ogólnie ufam człowiekowi
    Zaufanie dobra rzecz. Wiesz, co jeszcze lepsze?
    Tutaj masz opis tego przełącznika. 16A max. Nawet x240V i bez cos daje to 3,8kW. Jeżeli spężarka pobiera 5kW, to nie udźwignie.

  6. #506

    Domyślnie

    Skoro PC ma 5kW, to jak sprężarka może tyle pobierać? Panasonic dla PC 5kW dla sprężarki podaje zabezpieczenie właśnie 16A.

  7. #507
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Skoro PC ma 5kW, to jak sprężarka może tyle pobierać? Panasonic dla PC 5kW dla sprężarki podaje zabezpieczenie właśnie 16A.
    Jeżeli PC 5kW, załóżmy średni COP 4, to sprężarka będzie pobierać 1,25kW, załóżmy dla bezpieczeństwa neich to bedzie 1,5kW+ grzałka 3kW to mamy 4,5kW więc to wychodzi max pobór prądu jakieś 19A - więc trochę kicha....
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  8. #508

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    co do różnicówek z tego co wiem jedna jest dla PC a druga dla reszty (chyba).
    Ja tam za dobrze się nie znam, ale z tego by wynikało, że cokolwiek się w domu podzieje, zafunduje ciemność w całym domu. Bo że nie wywali pompy, to fajnie. A lodówka? Router/NAS/Alarm?

  9. #509

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Jeżeli PC 5kW, załóżmy średni COP 4, to sprężarka będzie pobierać 1,25kW, załóżmy dla bezpieczeństwa neich to bedzie 1,5kW+ grzałka 3kW to mamy 4,5kW więc to wychodzi max pobór prądu jakieś 19A - więc trochę kicha....
    Ale na grzałkę to chyba osobne zabezpieczenie? Panasonic podaje osobno zabezpieczenie i przekrój kabla dla grzałki.

  10. #510
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Jeżeli PC 5kW, załóżmy średni COP 4, to sprężarka będzie pobierać 1,25kW
    To nie działa tak. Może przy COP 2,0 brać 2,5kW. Do tego nominalna moc jest mniejsza od maksymalnej. Dla przykładu moja klima o nominalnej mocy 3,5kW ma moc maksymalną 4,0kW a realnie przez dłuższy czas potrafi brać 1700W. A nie wiem, jaki potrafi prąd maksymalny pobrać.
    To trzeba sprawdzić w dokumentacji, bo liczenie potrafi wyprowadzić na manowce, jeżeli te 5kW to nie maksymalny pobór mocy.

  11. #511
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jabolek Zobacz post
    Skąd zamawiałeś towar na drenaż?
    https://allegro.pl/rura-drenarska-dr...004365152.html

    Tu masz link do rur i innych gadżetów.
    Ale kontaktuj się z P. Ryszardem tel. 508287303 przed zakupem to ci załatwi tani transport bo z tym jest problem, przez all.. każda rura to osobna paleta (~70zł). Do mnie przyszły trzy paczki ale w cenie jednej

    Cytat Napisał sebcioc55
    Jeżeli PC 5kW, załóżmy średni COP 4, to sprężarka będzie pobierać 1,25kW, załóżmy dla bezpieczeństwa neich to bedzie 1,5kW+ grzałka 3kW to mamy 4,5kW więc to wychodzi max pobór prądu jakieś 19A - więc trochę kicha....
    Według danych Panasonica zabezpieczenie na PC5kW to 15A więc chyba jest git.

    Cytat Napisał Tern
    Ja tam za dobrze się nie znam, ale z tego by wynikało, że cokolwiek się w domu podzieje, zafunduje ciemność w całym domu. Bo że nie wywali pompy, to fajnie. A lodówka? Router/NAS/Alarm?
    Witaj Tern
    Po to mam dwa te przełączniki. Priorytetowo jest światło w domu i PC, reszta nasz nie interesuje.

  12. #512
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał the_anonim Zobacz post
    Po to mam dwa te przełączniki. Priorytetowo jest światło w domu i PC, reszta nasz nie interesuje.
    Mi kiedyś ześwirował termostat w małym bojlerku. Wywalał różnicówkę co ciekawe przy wyłączaniu i nie za każdym razem, tylko z raz na kilka dni. Jak masz jedną różnicówkę, to raz, że trudno to namierzyć. Dwa, przez ten czas gaśnie Ci lodówka, alarm, net, światło itd. IMO lodówka jest najbardziej priorytetowa - nawet bardziej niż alarm (który ma swoje zasilanie awaryjne) czy PC.

    I mowa nie o przełącznikach, a o różnicówkach.
    Co do przełączników - mam jeden taki. I spotkałem się z opinią, że są zbędne, bo sytuacje, gdy jedna faza trzyma parametry a inna nie są niespotykane. Więc albo nie masz prądu wcale, albo na każdej fazie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 17-09-2018 o 08:17

  13. #513

    Domyślnie

    Ten przełącznik ma działać również gdy nie ma fazy wcale. Poza tym czujniki asymetrii faz można do śmietnika wyrzucić, bo ekspert od wszystkiego mówi, że te nie występują

  14. #514
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Kaizen dzięki za info zobaczymy jak będzie to chodziło po zamieszkaniu ja nie jestem tak przewrażliwiony. Myślę że rozbudowa rozdzielni to nie problem w razie W (czego bym nie chciał) bo budżet już przekroczony

    Cytat Napisał agb
    Ten przełącznik ma działać również gdy nie ma fazy wcale. Poza tym czujniki asymetrii faz można do śmietnika wyrzucić, bo ekspert od wszystkiego mówi, że te nie występują
    Hehe tylko nie kłóćcie się u mnie w wątku o elektryce bo i tak nic nie zrozumiem a nie chce mi się tego uczyć. Ufam że jest dobrze a jak będzie coś źle to wpadnie mój elektryk na piwko do mnie i poprawi wszystko.

  15. #515

    Domyślnie

    No fundament elegancki. Moje stopy z bloczków wyglądają przy tym tak amatorsko. Anonim znów.mnie zawstydził

    Jeszcze słowo na temat podłączania PC. Nie mam Panasonica, ale przypuszczam że jest tak samo. Moja PC pomimo, że jednofazowa to ma wydzielone zasilanie dla jednostki zewn., grzałek i sprężarki z resztą jednostki wewnętrznej. Czyli pomimo, że 1F to mogłem ją podpiąć pod 3 fazy. Każda z 16A wyłącznikiem.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  16. #516
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Daniellos_

    Odwodnienie rynien

    Prace ziemne ciąg dalszy. Zrobiłem odwodnienie rynien z przodu działki (tył po wyrównaniu działki) dwa spusty wpuściłem do studni którą posiadam na przodzie działki ma służyć do podlewania ogrodu w przyszłości. Niestety nie starczyło czasu podczas kopania drenażu na koparkę więc musiałem pomachać łopatą w tym tygodniu (opalenizna gratis).

    Jeden spust (w tle widać studnię do której trafi deszczówka)



    Drugi spust od wejścia do domu (w tle studzienka górna od drenażu). Poza czyszczakiem musiałem dokupić redukcję z rur kwadratowych na okrągłe.



    Rury (Fi 110) spotykają się i potem już jedną do studni








    Kilka fotek jeszcze z drenażu
    Górna studzienka to odpad ze studzienki kanalizacyjnej w najwyższym punkcie po prostu nałożona na rurę tak aby podejrzeć sobie czy wszystko jest ok z drenażem.



    Dolna w najniższym punkcie z kinetą przelotową, rury od drenażu się spotykają przed nią a ze studzienki już wychodzi rura kanalizacyjna Fi160. Na razie nie wiem gdzie będę odprowadzał wodę bo miała być rura wyciągnięta na koniec działki po powierzchni ale chyba jestem za głęboko i coś czuję że skończy się na kopaniu jakiegoś dołu ze żwirem aby to rozsączać.



    Pozdrawiam zaglądających

  17. #517
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Dzięki za pozdrowienia.

  18. #518

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Dzięki za pozdrowienia.
    Ja również

    Pozdrawiam
    Karol

  19. #519
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Jolka Bobek
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Warmia
    Kod pocztowy
    12-120
    Posty
    452
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Wiatrownice a odeskowanie

    Wiatrownice instalowanie od góry (wszystko na odwrót )

    Hej,
    a jak potem ukryłeś te wiatrownice pod deskowaniem? Na zdjęciach po odeskowaniu dachu ich nie widać - czary mary jakieś?

  20. #520
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jolka Bobek Zobacz post
    Wiatrownice instalowanie od góry (wszystko na odwrót )

    Hej,
    a jak potem ukryłeś te wiatrownice pod deskowaniem? Na zdjęciach po odeskowaniu dachu ich nie widać - czary mary jakieś?
    Hej
    Myślałem i myślałem o co chodzi i już wiem. Te wiatrownice służą do tego aby krokwie się nie przewróciły i stały równo w momencie instalacji więźby. Gdy zacząłem robić pełne deskowanie ono przejęło tą funkcje i wiatrownice zostały zdemontowane.


    Pozdrawiam

Strona 26 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony