dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 36 z 44
Pokaż wyniki od 701 do 720 z 863
  1. #701

    Domyślnie

    Twierdzę, że uzyskam w nowym domu podobną strukturę zużycia taniego prądu do drogiego przy taryfie g12w w stosunku do obecnej chałupy.
    I na to wskazuje moje prawie 10 letnie użytkowanie domu (oparte na bardzo szerokim spektrum sytuacji pogodowych, w tym i anomalii, które mogą zachwiać relacjami tania - droga w krótkim okresie czasu).

    No chyba, że Twój wpis o treści "Trochę drożej" odnosi się, że tylko do różnicy (wg moich symulacji) ca g12as vs g12w. To wtedy OK.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  2. #702

    Domyślnie

    Wieści z placu boju.

    Od 3 dni "walczę" o taryfę G12as. Rozmawiałem z 3 konsultantami, z których każdy mówił co innego.
    Mieli też zadzwonić, by podać stawki w taryfach, nie zadzwonili...

    Ponoć oferta 50% upustu na prąd w PGE skończyła się 30.09.2019 r. i teraz mogą jedynie zaproponować upust 90% na samą tylko dystrybucję. Co oznacza tani prąd za 0,34 zł/kWh.

    Poprosiłem mailowo o wyjaśnienia, jak przyjdą to się nimi podzielę.

    Ktoś, coś wie, jak to jest z PGE?
    Jakieś podpowiedzi co zrobić?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  3. #703

    Domyślnie

    Jak dzwoniłem, to właśnie mówili, że oferta obowiązuje do końca września, ale na pewno będzie przedłużona. Tylko nie byli w stanie podać warunków.

    Co ciekawe mimo iż była do końca września, to niby mnie obowiązuje do końca roku...

  4. #704

    Domyślnie

    Nawet w regulaminie mam taki zapis. "Cena obowiązuje od momentu określonego w Umowie do 31.12.2019r."

    Jeżeli będzie tylko obniżka dystrybucji, a energia zostanie w całości, to wyjdzie w okolicach G12W. Tylko w weekendowej masz 98h taniej strefy vs. 56 w antysmogowej.

  5. #705

    Domyślnie

    No cóż, poczekam do czasu udzielenia odpowiedzi na maila wysłanego do PGE.

    Obawiam się jednak, że - przynajmniej z tego co znalazłem w aktach prawnych - że odgórny (rozporządzeniem) prikaz obniżenia ceny taryfy nocnej w G12as dotyczy TYLKO i wyłącznie "składnika zmiennego stawki sieciowej", który to składnik może wynosić do 30% składnika zmiennego stawki sieciowej grupy taryfowej dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych z jednostrefowym rozliczenie za usługi dystrybucji energii elektrycznej.

    Innymi słowy obniżenie ceny samego prądu w tej taryfie jest "dobrą" wolą ZE.
    PGE właśnie przestał mieć tą dobrą wolę....

    Ale np. Tauron jak najbardziej ma w swej ofercie G12as, gdzie prąd kosztuje w nocnej 0,1467 zł. netto. Nie wiem ile dystrybucja, ale skoro jest reglamentowana odgórnie, to pewnie wygląda zachęcająco....

    Zobaczę co mi odpiszą, ale coś mi się widzi, że trzeba będzie założyć temat: wydymani przez PGE....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #706

    Domyślnie

    No to już mam (y) na piśmie odpowiedź.

    Goń się obywatelu.
    1. Państwo nałożyło obowiązek zatwierdzenia taryf (w omawianej wersji G12as) TYLKO dla DYSTRYBUCJI.
    2; Nie ma takiego obowiązku dla taryf samego prądu !!!
    3. PGE ma oczywiście zatwierdzoną taryfę dystrybucyjną (dla Łódź - Miasto ponad zeszłoroczne zużycie to 0.0205 zł. netto) WRAZ z zastrzeżeniem, że stosuje się tylko i wyłącznie, gdy OSD (dystrybutorem) jest również...PGE !!!
    4. PGE miało ofertę do 30.09.2019 r. (stawki obowiązują do 31.12.2019 r.), a teraz jej nie ma - nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz....
    5. Co ciekawe ENEA i Tauron mają w dobrych cenach prąd w G12as (i są to świeże taryfy z cenami do do końca 2020 r. - przynajmniej Tauron tak ma),
    6. WSZYSTKIE zakłady energetyczne (te duże) mają zastrzeżenia, że preferencyjne ceny prądu są dla własnego Dystrybutora: ergo - nie można sobie kupić prądu w Tauronie lub Enei w cenie G12as i dołożyć zatwierdzoną stawkę dystrybucyjną PGE.
    7. cena prądu wychodzi mi w nocy 0,324 zł. brutto (z samych cen bez doliczania jakiś zmiennych, opłat za terminy rozliczeń etc), tylko przez 8/24.
    8. ceny dotyczą 2019 roku, co dalej? Trudno dociec, ale jakakolwiek podwyżka, przy takich cenach uczyni taryfę G12as zupełnie nieatrakcyjną względem G12w.

    Tego różnicowania cen G12as w zależności od miejsca zamieszkania nie rozumiem. Mam ewidentnie za mały rozumek..

    Aby zrelatywizować powyższe dane do tematu PC, jak ktoś się nastawia na grzanie 24h (tj. bez okienek taniej taryfy) i godzi się na taką cenę, dobrał do tego rozwiązania nie przewymiarowaną PC, ma znikome zużycie "za rok bazowy", to dostaje pewien bonus. Jakaś ulga będzie. O to chodziło miłościwie nam panującym.....?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  7. #707

    Domyślnie

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Ci co jeszcze we wrześniu się załapali mają niższą energię i dystrybucję do końca roku? Ci z października tylko dystrybucję do końca roku? A od 2020 nic nie wiadomo?

  8. #708

    Domyślnie

    Na chwilę obecną wygląda to dokładnie tak jak napisałeś.

    PGE Dystrybucja ma zatwierdzoną stawkę dla G12as i dopóki nie wystąpi o zatwierdzenie nowej stawki, będzie obowiązywać stara.

    Do 31.12.2019 r. oznacza to, że PGE Obrót SA - ma wolę i chęć (ale w każdej chwili może wyciągnąć do klienta środkowy palec) sprzedaży prądu taniej w nocy, w taryfie G12as.

    Ergo: jedyne czego możesz być pewny i co podlega kontroli URE to w okresie do 31.12.2019 r. tania dystrybucja. Jako, że oficjalnie na stronie PGE Obrót widnieje data ich wewn. oferty na tani prąd w nocy, to nie sądzę, by to do tego czasu ją zmienili. Zwłaszcza, że podpisali na to z klientami umowy (z kolei nie wiem, jak te umowy są skonstruowane i czy nie stwarzają im możliwości zmiany super oferty arbitralnie - tu musisz zajrzeć do swojej umowy).

    Myślę, że jak co roku, pod jego koniec, ZE wystąpią o nowe taryfy. Z resztą PGE wystąpił o taką zmianę już w marcu 2019 r., ale prezes URE się nie zgodził (umorzył postępowanie wobec uregulowań ustawowych tj. prąd z 2018 r = prąd w 2019 r.). Więc tylko patrzeć jak PGE złoży wniosek w grudniu. Jedynym ograniczeniem dla G12as jest owo 30% stawki dystrybucji dla taryfy G11.

    Jak PGE poprosi o taryfę G11 np. z obecnych 0,29 zł. na 0,34 zł., i zostanie taka taryfa zatwierdzona, to do tej drugiej wartości trzeba doliczyć dystrybucję antysmogową i cała misterny plan w p....u.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #709

    Domyślnie

    To i ja za długo się nią nie nacieszę Co prawda załapałem się we wrześniu na energię, ale z półrocznym opóźnieniem, bo nie powiedzieli, że trzeba osobno się zapisać, bo mówić nie muszą

  10. #710

    Domyślnie

    A wkoncu zrobią tak że każdy na chwile przerwie ta taryfę z różnych powodów np.ze nie wykazal w odpowiednim czasie chęci przedłużenia i juz jako bazowe zuzycie bedzie mu się liczyć rok w którym jechał pompą

  11. #711

    Domyślnie

    A można inaczej. Mnie też G12 as nie udało się rozpoznać i dlatego mam G13
    Poniżej rachunek za sierpień

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	faktura1.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	435809

    Jesienią 12 godzin strefy taniej 21sza do 7mej i 13 do 16 tej oraz całe weekendy i święta.
    Tak więc najmniej drogi prąd(bo taniego to już w pl nie ma) kosztuje 0,22 zł brutto.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 11-10-2019 o 09:05

  12. #712

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    A można inaczej. Mnie też G12 as nie udało się rozpoznać i dlatego mam G13
    Poniżej rachunek za sierpień

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	faktura1.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	435809

    Jesienią 12 godzin strefy taniej 21sza do 7mej i 13 do 16 tej oraz całe weekendy i święta.
    Tak więc najmniej drogi prąd(bo taniego to już w pl nie ma) kosztuje 0,22 zł brutto.
    Jak ty to policzyłeś? Bo mi wyszło 0,2698 czyli praktycznie 0,27zł (oczywiście z dystrybucją i kogeneracją)
    W G12w tania taryfa(T2) jest minimalnie tańsza, ale dużo mniej jest tanich godzin.
    Robiłem kiedyś obliczenia opłacalności G11/G12w/G13
    założenie było, że sprzęty pracują non stop., czyli 58,3% zużycia w taniej taryfie.
    G12w wyszła dla moich cen 19,8% taniej niż G11
    Z kolei G13 wyszło (średniorocznie) 28,8% taniej niż G11
    Gdybym nie miał PV, to na pewno miałbym teraz taryfę G13
    ale
    - nie wiem czy mając PV mogę zmienić na G13 (ktos mi kiedys coś pisał w tym temacie) - ktoś może to potwierdzić lub zaprzeczyć?!?
    - nawet gdyby okazało się możliwe, to nie jestem przekonany (ze względu na godziny stref i profil produkcji prądu przez PV) czy u mnie zmiana z G12w na G13 byłaby korzystna. W przypadku taryfy G12w poprzez produkcję ograniczam sobie zużycie w drogiej taryfie. Natomiast w przypadku taryfy G13 cała produkcja przypada na szczyt przedpołudniowy i resztę doby...nie robiłem analiz dla takiego przypadku
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #713

    Domyślnie

    Jak ty to policzyłeś?
    Dodałem wszystkie pola gdzie jest 847 kwh czyli te tzw pozostałe godziny doby
    0,18170 cena prądu +0,03610 dystrybucja -plus jakieś tam stałe jeden złotych.
    Spójrz na rachunek i sam dodaj.
    Skąd 0,27 ?
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 11-10-2019 o 22:16

  14. #714

    Domyślnie

    Dodaj 23% VAT i zobacz wtedy cenę.

  15. #715
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Tak więc najmniej drogi prąd(bo taniego to już w pl nie ma) kosztuje 0,22 zł brutto.
    Najtaniej, to ja widzę:
    (0,1817+0,0361+0,00158 )*1,23=0,27gr/kWh brutto
    Czyli ponad 20% drożej, niż tania w G12as
    Średnia jest kilkanaście % tańsza od G11
    Szczyt popołudniowy za to to najdroższy prąd jaki widziałem z grupy G.

    Tylko jak Ci się udało w szczycie porannym (7-13) gdy w większości domów niewiele się dzieje zużyć 87kWh a w szczycie popołudniowym (16-21) gdy w normalnym domu jemy, gotujemy, oglądamy TV, świecimy światło itd. 98kWh?

    No i najważniejsze - nieliczni mają dostęp do G13.

  16. #716
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    A można inaczej. Mnie też G12 as nie udało się rozpoznać i dlatego mam G13
    Poniżej rachunek za sierpień

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	faktura1.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	435809

    Jesienią 12 godzin strefy taniej 21sza do 7mej i 13 do 16 tej oraz całe weekendy i święta.
    Tak więc najmniej drogi prąd(bo taniego to już w pl nie ma) kosztuje 0,22 zł brutto.
    366zł za 1 mc to jakiś kosmos co Ty masz w tej chałupie
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  17. #717

    Domyślnie

    Tylko jak Ci się udało w szczycie porannym (7-13) gdy w większości domów niewiele się dzieje zużyć 87kWh a w szczycie popołudniowym (16-21) gdy w normalnym domu jemy, gotujemy, oglądamy TV, świecimy światło itd. 98kWh?
    To było lato wtedy szczyt popołudniowy w G13 zaczyna się o 19 tej -czyli od 13tej do 19 tej było najmniej drogo.
    Kosmos zużycia to nie jest jak wziąć pod uwagę trzy niezależne gospodarstwa klimatyzator i elektryczne ogrzewanie jednopiętrowego budynku.
    Średnia brutto to 0,354 więc chyba sporo taniej niż G11 ?
    Szczerze mówiąc to zepsuliście mi humor bo ja ten vat jakoś przegapiłem.
    Czyli nie jest tak różowo jak sobie myślałem. Pompa ciepła jeszcze ujdzie ale kocioł elektryczny chyba tylko na wypadek choroby.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 12-10-2019 o 12:12

  18. #718

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Średnia brutto to 0,354 więc chyba sporo taniej niż G11 ?
    Szczerze mówiąc to zepsuliście mi humor bo ja ten vat jakoś przegapiłem.
    Oczywiście, że sporo taniej. Tak jak pisałem wyżej, dla urządzeń pracujących cały czas wychodzi około 0,417zł
    przy zużyciu w taniej taryfie w okolicy 75% wychodzi dla G12w taka sama cena (u mnie)
    no ale z tym vat, to dałeś plamę
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  19. #719
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Kosmos zużycia to nie jest jak wziąć pod uwagę trzy niezależne gospodarstwa klimatyzator i elektryczne ogrzewanie jednopiętrowego budynku.
    W wątku o buforach pisałeś, że rozpalasz w kotle. To grzejesz prądem, czy "przepalasz"?

    Jak uwzględnisz, że to wrzesień, gdzie chłodzić nie trzeba, grzać niewiele to jest to może nie kosmos, ale bardzo dużo.
    Ilość gospodarstw domowych zwiększa zużycie na CWU i cele bytowe - ale zmniejsza na CO, bo znaczna część zużycia na cele bytowe i CWU staje się zyskami bytowymi na ogrzewaniu. Jeżeli jednak CWU i te niewielkie ilości na CO "przepalałeś" w kotle, to robi się kosmos z tym zużyciem.


    Cytat Napisał Chris Zielonka Zobacz post
    Średnia brutto to 0,354 więc chyba sporo taniej niż G11 ?
    Owszem. Ale całkiem porównywalnie z G12 w różnych wersjach. W zależności od trybu życia i zapotrzebowania na CO i CWU różne wersje wyjdą optymalnie. I przy ogrzewaniu prądem nie ma co patrzeć na wynik z jakiegokolwiek miesiąca - trzeba oceniać cały rok.

  20. #720

    Domyślnie

    Mam kocioł elektryczny, pompę ciepła PW i kocioł zasypowy. Po zmianie taryfy z G12 W na G13 liczyłem że będę się grzał tylko albo PC albo elektrykiem.
    I tak się staram robić do tej pory. Wydaje mi się że nie paliłem jeszcze w zasypowcu.
    Pisałem że będę palił w nocy jak dron nie lata ale to jeżeli będę musiał w ogóle palić.
    Na razie nie było takiej potrzeby. Na zuzycie pracuje 8 osób w 3 ch niezaleznych gospodarstwach czyli 3 pralki 2 zmywarki 4 tv dwie elektryczne kuchnie 3 mikrofale dwa kompy non stop w sieci i co tam kto jeszcze nie omieszka włączyć.
    CWU mam załatwione używaną pompą ciepła Dimplex na programatorze. W tanich godzinach robi wodę dla wszystkich i jeszcze nie brakło nawet jak się córka z rodziną wpada wykapać latem bo nie chce im się rozpalać.
    Z porównania z G12 W na razie G13 wypadła lepiej - tam srednią miałem 0,42/kwh a tu 0,354 .
    Ale to musi zweryfikować cały rok tak jak Kaizen pisze.
    W G13 w lato jest 15 godzin taniego a zima 13.
    Ostatnio edytowane przez Chris Zielonka ; 12-10-2019 o 14:29

Strona 36 z 44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony