dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie Chudziak na równo czy w zagłębieniu

    Witam,
    Według mojego projektu chudziak ma być wylany w zagłębieniu ścian fundamentowych ( styropian podłogi 15cm będzie dopiero na równo z ostatnim bloczkiem).
    Czy nie lepiej zrobić chudziak na równo z fundamentem a dom podnieść o bloczek gazobetonu 24cm i na tej wysokości dać ocieplenie z podłogą?
    Wydaje mi się że poprawi to izolacje cieplną i ułatwi montaż drzwi i okien tarasowych. Proszę o poradę 

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Dokładnie tak samo zrobiłem. Chudziak na równo z ostatnim bloczkiem ściany fundamentowej. Folia paroizolacyjna na chudziaku połączona (sklejona) z folią (papą) izolującą ścianę fundamentową od nośnej. Styropianu daj grubiej 20-25 cm i należy uwzględnić te zmiany w projektowaniu wysokości okien i nadproży. Ogólnie budynek będzie trochę wyższy i możliwe że konieczne będą korekty w dokumentacji.
    U mnie izolacja termiczna i wylewka anhydrytowa dochodzi do ściany z bloczka BK. Oczywiście wylewka zdylatowana od ściany pasem pianki.

    Pozdrawiam
    Cezary

    PS. Namawiam, aby pod okno tarasowe na fundamencie, zamiast bloczków wylać belkę zbrojoną, idealnie wypoziomowaną i równą. Deski do tego szalunku heblowane lub bardzo równa płyta ze sklejki, OSB. Pozwoli to na prawidłowe osadzenie okna tarasowego z poszerzeniami bez kombinacji z klinami. Pewniejsze jest również kotwienie poszerzeń okna tarasowego w tak przygotowanej betonowej belce.
    Ostatnio edytowane przez cezary.pl ; 19-01-2017 o 11:33
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Dokładnie tak samo zrobiłem. Chudziak na równo z ostatnim bloczkiem ściany fundamentowej. Folia paroizolacyjna na chudziaku połączona (sklejona) z folią (papą) izolującą ścianę fundamentową od nośnej. Styropianu daj grubiej 20-25 cm i należy uwzględnić te zmiany w projektowaniu wysokości okien i nadproży. Ogólnie budynek będzie trochę wyższy i możliwe że konieczne będą korekty w dokumentacji.
    U mnie izolacja termiczna i wylewka anhydrytowa dochodzi do ściany z bloczka BK. Oczywiście wylewka zdylatowana od ściany pasem pianki.

    Pozdrawiam
    Cezary

    PS. Namawiam, aby pod okno tarasowe na fundamencie, zamiast bloczków wylać belkę zbrojoną, idealnie wypoziomowaną i równą. Deski do tego szalunku heblowane lub bardzo równa płyta ze sklejki, OSB. Pozwoli to na prawidłowe osadzenie okna tarasowego z poszerzeniami bez kombinacji z klinami. Pewniejsze jest również kotwienie poszerzeń okna tarasowego w tak przygotowanej betonowej belce.

    Jak zrobię wylewkę na równo ze ścianą fundamentu to podłoga właściwa będzie stykała się z 2 warstwą bloczka BK - tak będzie prawidłowo? Bo u Ciebie dotyka dopiero 1 warstwy??

  4. #4

    Domyślnie

    Powiem na moim przykładzie. Tez miałem ślepą wylewkę wylaną o ok 15 cm poniżej poziomu fundamentu tylko u mnie fundament z betonu nie bloczki. Na pewno masz ściany nośne działowe w poprzek domu nie tylko po obwodzie więc i tam fundament .Jeżeli wypełnisz to styropianem i wyrównasz z poziomem fundamentu to we wszystkich progach nie będziesz miał styropianu, a więc nie ocieplona podłoga i te miejsca na pewno będą chłodniejsze od reszty pomieszczenia bo nie będą odizolowane od podłoża no ewentualnie folią. Ponadto jak do mnie przyszli wylewkarze i zobaczyli tak zrobioną ślepą wylewkę ( tak mi zasugerowali murarze, a ja głupi posłuchałem) kazali mi skuwać fundament we wszystkich progach i wyrównać go ze ślepą wylewką ,a styropian ułożyć po całośći łącznie z progami. Mowili ze jak zostawię nie skuty fundament i będą w domu płytki to w progach wylewka jest wylewką pływającą czyli delikatnie osiądzie w całym pomieszczeniu, a w progu nie i płytkie nie wytrzymają naprężeń i w każdym progu popękają. Więc udałem się do magicznej firmy Rami...t i wypożyczyłem młot wyburzeniowy i skułem wszystkie progi na równo z chudziakiem żeby styropian leżał na jednej płaszczyźnie i dzięki temu cała podłoga osiada równo również w progach ( nikomu nie życzę skuwania B20 młotem męczarnie niesamowite). Ja bym zrobił chudziak na równo z fundamentem na to styropian i wylewka właściwa oczywiście uwzględnić wszystkie wymiary drzwi wysokości stropów itp. żeby potem nie wyszło za nisko lub za wysoko

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.278
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    IMO też lepiej mieć ciągłą poziomo izolację przeciwwilgociową. I lepiej grubą papę, bo chudziaka raczej gładkiego mieć nie będziesz więc można się obawiać, czy folia nie zostanie przedziurawiona.
    Do tego jak masz chudziak w zgłębieniu i wylewkę (zwłaszcza z podłogówką) zetkniesz niemal (oddzielisz tylko taśmą od bloczka fundamentowego) to masz fajny mostek termiczny - materiał na ścianę (zwłaszcza BK) a już całkiem niezłe U i znacznie zmniejszy mostek do fundamentu. No, chyba że wydasz ekstra kasę na bloczek termoizolacyjny na ostatnią warstwę albo i dwie..

  6. #6

    Domyślnie

    Dokładnie Kaizen dobrze mówi tak jak CI pisałem we wszystkich progach będzie mostek termiczny i będą zimne nawet jak będzie ogrzewanie to i tak bedzie chłodniej w tych miejscach.
    A i Kaizen nie do konca masz rację chyba z tą papą bo podobno niektóre papy reagują ze styropianem powodując jego utlenianie dlatego stosuje się folie, którą powinno się wywinąć na sciany a po wylaniu właściwej wylewki odciąć równo. No i do tego na ścianę oczywiście pianka dylatacyjna
    Ostatnio edytowane przez nunek1 ; 19-01-2017 o 12:16

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    Jak zrobię wylewkę na równo ze ścianą fundamentu to podłoga właściwa będzie stykała się z 2 warstwą bloczka BK - tak będzie prawidłowo? Bo u Ciebie dotyka dopiero 1 warstwy??
    U mnie podłoga dotyka do pierwszej warstwy bo ja mam płytę PIR 14 cm i 6 cm anhydrytu. Ale nie widzę problemu, aby podłoga nie mogła być na wysokości 2 warstwy bloczka BK. Przecież jaką byś nie zastosował okładzinę podłogowa, to i tak musi być zdylatowana od ściany nośnej z BK. To samo tyczy się wylewki anhydrytowej. Argumentem jest też to co pisze Kaizen. Dzisiaj na oddzielenie wylewki anhydrytowej od ścian, zamiast pasa pianki zdylatowałbym paskami styro 2 cm.
    Wewnętrzne ściany nośne z BK są tak samo zdylatowane. Właściwie to cała chałupa oddzielona jest od fundamentów i chudziaka folią, papą i na tym samym poziomie.
    Aby nie przebijało folii warto wykonać chudziak z odpowiednią starannością i idealnie w poziomie. Ułatwi to dalsze prace z układaniem styropianu, instalacji podłogówki, wylewek i ostatecznej podłogi. Folię na chudziak warto zakupić w sklepie ogrodniczym. Folia do oczek wodnych.

    Pozdrawiam
    Cezary
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Chudziak ma być równo ze ścianą fundamentu. Wtedy nie ma problemu z połączeniem izolacji pomiędzy fundamentem a ścianami nadziemią z izolacją chudziaka.
    Zamiast łączenia tych izolacji można wtedy łatwo zrobić jedną izolację na chudziaku wchodzącą na ściany fundamentowe.
    Następnie jeśli styropian na chudziaku wchodzi już na ścianę nadziemia to polepsza izolację cieplną samej posadzki zmniejszając mostki cieplne w miejscach dylatacji ścian zewnętrznych.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Dziękuje za informacje.
    Chudziak w części mieszkalnej zrobię na równo(dojdzie jedna schodka wejściowa ) a w garażu nieogrzewanym będzie w zagłębieniu.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.297

    Domyślnie

    Cytat Napisał axel83 Zobacz post
    Dziękuje za informacje.
    Chudziak w części mieszkalnej zrobię na równo(dojdzie jedna schodka wejściowa ) a w garażu nieogrzewanym będzie w zagłębieniu.
    Nie zapomnij o wprowadzeniu rury do przyłącza wodnego albo rury kanalizacyjnej fi 110 przez chudziak i ścianę fundamentową z przynajmniej dwoma kolankami 45* lub trzema 60* w którą potem wprowadzisz rurę PE 32.
    W ścianie fundamentowej na głębokości co najmniej 1,25m
    Druga taka sama lub karbowana AROTA w miejscu gdzie przetkniesz potem elektryczny kabel zasilający WLZ
    Myślę że zalewając ławy pamiętałeś o bednarce do uziomu fundamentowego
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 20-01-2017 o 09:29
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    axel83

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Świecie
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    239

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nie zapomnij o wprowadzeniu rury do przyłącza wodnego albo rury kanalizacyjnej fi 110 przez chudziak i ścianę fundamentową z przynajmniej dwoma kolankami 45* lub trzema 60* w którą potem wprowadzisz rurę PE 32.
    W ścianie fundamentowej na głębokości co najmniej 1,25m
    Druga taka sama lub karbowana AROTA w miejscu gdzie przetkniesz potem elektryczny kabel zasilający WLZ
    Myślę że zalewając ławy pamiętałeś o bednarce do uziomu fundamentowego
    Niestety o bednarce zapomniałem, PE jest przerzucone pod fundamentem, kanalizacja już rozprowadzona na parterze na gotowo (tzn w każdy punkt idzie już osobna rura)

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał nunek1 Zobacz post
    Dokładnie Kaizen dobrze mówi tak jak CI pisałem we wszystkich progach będzie mostek termiczny i będą zimne nawet jak będzie ogrzewanie to i tak bedzie chłodniej w tych miejscach.
    A i Kaizen nie do konca masz rację chyba z tą papą bo podobno niektóre papy reagują ze styropianem powodując jego utlenianie dlatego stosuje się folie, którą powinno się wywinąć na sciany a po wylaniu właściwej wylewki odciąć równo. No i do tego na ścianę oczywiście pianka dylatacyjna
    Dokładnie .Amen. A w ogóle ktoś wie po co oni -projektanci robią tego gniota z obniżeniem chudziaka? Ja niestety nie skułem "progów" w środku domu i teraz klne siebie i projektanta co sezon.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem na etapie projektu fundamentu. Adaptacja gotowego.
    Co mi nie daje spokoju to to że projektant chce fundament wyprowadzić 30 cm powyżej poziomu terenu a chudziak dać w zagłębieniu. Na chudziak 20cm styropianu i wylewka właściwa która była by na równi z bloczkami fundamentowymi. Dzięki temu ma mega mostek....



    Moja propozycja była aby fundament zakończyć na równo z terenem dać izolacje poziomą i dalej bloczki betonu komórkowego. chudziak był byy na równi z bloczkami fundamentowymi a warstwa ocieplenia była by już na wysokości bet. komórkowego. Zero by wyszło 30 cm nad poziomem gruntu. Wyszły by 2 stopnie przy wejściu do budynku.



    Co o tym myślicie. Projektant uważa że jego sposób jest dobry bo tak się robi.

  14. #14

    Domyślnie

    ja mam inny problem
    mam spad na dzialce. po krotszej scianie jest 90cm roznicy.
    fundament jest wyciagniety ponad najwyzszy pkt na dzialce o ok 30cm - najwyzszy pkt jest oddalony o ok 3m od sciany domu
    jednym slowem w wyzszej czesci dzialki mam 30cm wyzej niz grunt a w nizszej 120 prawie.
    teraz jak dam chudziaka na rowno z fundamentem, dodam 20cm styro i 11posadzki to...od strony skarpy bedzie wejscie do domu na wysokosci 155cm prawie...
    fundament ocieplony od zewnatrz.
    kierownik budowy dzisiaj stwierdzil ze jak obnize chudziaka o 10 cm to i tak tym styro 20cm wychodze ponad fundament wiec i tak bedzie cieplo. zeby obnizyc jak chce. i tak nic nie podciagnie wody bo juz jest 30cm wyzej.
    co o tym myslicie? zaglebiac chudego czy nie?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał MMark. Zobacz post
    Witam.
    Jestem na etapie projektu fundamentu. Adaptacja gotowego.
    Co mi nie daje spokoju to to że projektant chce fundament wyprowadzić 30 cm powyżej poziomu terenu a chudziak dać w zagłębieniu. Na chudziak 20cm styropianu i wylewka właściwa która była by na równi z bloczkami fundamentowymi. Dzięki temu ma mega mostek....



    Moja propozycja była aby fundament zakończyć na równo z terenem dać izolacje poziomą i dalej bloczki betonu komórkowego. chudziak był byy na równi z bloczkami fundamentowymi a warstwa ocieplenia była by już na wysokości bet. komórkowego. Zero by wyszło 30 cm nad poziomem gruntu. Wyszły by 2 stopnie przy wejściu do budynku.



    Co o tym myślicie. Projektant uważa że jego sposób jest dobry bo tak się robi.
    Tak się projektuje i już... Niech zrobi zagospodarowanie i tyle.
    Proponowany w pierwszym rysunku układ warstw przy styku jest zły ponieważ daje spore mostki do ściany fundamentowej. Drugi też nie jest do końca dobry, ponieważ bloczki BK są mocno higroskopijne i piją wodę aż miło a ty proponujesz je dać na styk z gruntem. Nie do uszczelnienia, będzie podciągać wilgoć. Lepiej dodać jeden bloczek betonowy 15cm i na niego wywinąć izolację poziomą pod BK lub uciec z ociepleniem podłogi pod chudziaka.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Dzięki za radę. W takim razie dołożę jeden bloczek fundamentowy. Chudziak zrobię o ten jeden bloczek niżej. Z ociepleniem uciekać pod chudziak wydaje mi się trochę bezsensowne z tego względu,że będzie ogrzewanie podłogowe i w takim wypadku lepiej mieć więcej izolacji bezpośrednio pod rurkami.
    Pozdrawiam Marek

  17. #17

    Domyślnie

    ja ostatecznie zaglebiam sie w fundamencie z chudziakiem i ociepleniem podlogi. moze wyjde 2 cm ze styropianem ponad fundament.

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kurtz

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    505

    Domyślnie

    Cytat Napisał indiii Zobacz post
    ja ostatecznie zaglebiam sie w fundamencie z chudziakiem i ociepleniem podlogi. moze wyjde 2 cm ze styropianem ponad fundament.
    a jak poprowadzisz rury od ogrzewania przez ściany?, wtedy trasa rur wyjdzie ci na poziomie fundamentów

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał kurtz Zobacz post
    a jak poprowadzisz rury od ogrzewania przez ściany?, wtedy trasa rur wyjdzie ci na poziomie fundamentów
    kable, indywidualnie osobno kazde pomieszczenie. ida w wylewce wiec i tak powyzej fundamentu na poziomie spodu pierwszego suporeksu

  20. #20

    Domyślnie

    koparkowy, ktory minikoparka wybieral piach z fundamentu rozwalil mi jedna sciane 4x7 bloczka..dramat

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony