dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 33
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 660
  1. #561
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawlick83

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam.
    Wracam jeszcze do tematu przepływu.
    Posiadam pompę Zubadan 14kW z Hydroboxem 200 litrów na CWU wbudowanym w pompę.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 280 m2,100% podłogówka rurki gęsto położone, budowany 2016-2020 r. Dom bardzo dobrze ocieplony.
    Staram się grzać w drugiej taryfie przy G12W, pierwszy sezon zimowy zamieszkały w tym roku. Były wygrzewane posadzki anhydrytowe rok temu, 3 tygodnie grzane na maksa dom raczej wygrzany. Zainstalowana rekuperacja, wilgotność w domu między 30-40%.

    Instalacja z buforem podłączonym równolegle 200 litrów. Od bufora trzy pompy Grundfos Alpha 1L 25-60 180 na trzy rozdzielacze (zdjęcie), dwa na parterze, jeden na poddaszu.
    Poddasze grzane na 21 stopni z termostatem Salus odcinającym pompę obiegową po uzyskaniu temperatury.
    Parter jeden rozdzielacz na siłownikach na sypialnie, drugi Salus taki jak na poddaszu spięty na salon z aneksem i przedpokojem oraz wiatrołapem.

    Z racji G12W wszystkie siłowniki są otwarte celem akumulacji ciepła, ustawiona stała temperatura na 25 stopni tak, by się nie zamykały - jestem na etapie korygowania krzywej grzewczej.

    Przepływ na pompie po wpisaniu komendy 540 ma wartość 18. Wartość ta się nie zmienia jak zauważyłem niezależnie od pracy sprężarki.
    Czy ta wartość jest stała czy pompa ją moduluje w zależności od obciążenia?
    Dzwoniłem dziś do centrali Mitsubishi, moja pompa ma zakres przepływu minimum 17,9 do maksimum 34,9 litra/min.

    Pytanie w jakich warunkach można uzyskać maksymalny przepływ celem sprawdzenia czy się zwiększa?
    Załączam zdjęcia z czujników zasilania i porwotu z godziny 0:56 w dniu wczorajszym oraz z rana godz. 8:02, wynik z czujnika przepływu.

    Krzywa grzewcza 48 przy -15, 28 przy +15.
    Temperatura utrzymuje się za buforem w granicach 28 stopni, czy to może być kwestia niskiego przepływu? Wydaje się za niska mimo podmieszania, przy tej krzywej.
    Pompa w hydroboksie pracuje na ostatnim, 5 biegu.

    Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210126_080125.jpg
Wyświetleń:	228
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	452420   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210126_005626.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	452421   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210126_080110.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	92,8 KB
ID:	452422   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210126_005519.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	87,7 KB
ID:	452423   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20210126_005146.jpg
Wyświetleń:	106
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	452424  

    Ostatnio edytowane przez Pawlick83 ; 26-01-2021 o 16:37

  2. #562

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlick83 Zobacz post
    Witam.
    Wracam jeszcze do tematu przepływu.
    Posiadam pompę Zubadan 14kW z Hydroboxem 200 litrów na CWU wbudowanym w pompę.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 280 m2,100% podłogówka rurki gęsto położone, budowany 2016-2020 r. Dom bardzo dobrze ocieplony.
    Staram się grzać w drugiej taryfie przy G12W, pierwszy sezon zimowy zamieszkały w tym roku. Były wygrzewane posadzki anhydrytowe rok temu, 3 tygodnie grzane na maksa dom raczej wygrzany. Zainstalowana rekuperacja, wilgotność w domu między 30-40%.

    Instalacja z buforem podłączonym równolegle 200 litrów. Od bufora trzy pompy Grundfos Alpha 1L 25-60 180 na trzy rozdzielacze (zdjęcie), dwa na parterze, jeden na poddaszu.
    Poddasze grzane na 21 stopni z termostatem Salus odcinającym pompę obiegową po uzyskaniu temperatury.
    Parter jeden rozdzielacz na siłownikach na sypialnie, drugi Salus taki jak na poddaszu spięty na salon z aneksem i przedpokojem oraz wiatrołapem.

    Z racji G12W wszystkie siłowniki są otwarte celem akumulacji ciepła, ustawiona stała temperatura na 25 stopni tak, by się nie zamykały - jestem na etapie korygowania krzywej grzewczej.

    Przepływ na pompie po wpisaniu komendy 540 ma wartość 18. Wartość ta się nie zmienia jak zauważyłem niezależnie od pracy sprężarki.
    Czy ta wartość jest stała czy pompa ją moduluje w zależności od obciążenia?
    Dzwoniłem dziś do centrali Mitsubishi, moja pompa ma zakres przepływu minimum 17,9 do maksimum 34,9 litra/min.

    Pytanie w jakich warunkach można uzyskać maksymalny przepływ celem sprawdzenia czy się zwiększa?
    Załączam zdjęcia z czujników zasilania i porwotu z godziny 0:56 w dniu wczorajszym oraz z rana godz. 8:02, wynik z czujnika przepływu.

    Krzywa grzewcza 48 przy -15, 28 przy +15.
    Temperatura utrzymuje się za buforem w granicach 28 stopni, czy to może być kwestia niskiego przepływu? Wydaje się za niska mimo podmieszania, przy tej krzywej.
    Pompa w hydroboksie pracuje na ostatnim, 5 biegu.

    Pozdrawiam.
    Nie wypowiadam się ponieważ nie mam tej PC
    No nie wiem piszesz że dom dobrze ocieplony PYTANIE- jak tak jest to po co PC 14kW? zasilanie przy -15 48*C? dla podłogówki? To nawet ja na grzejnikach przy -15 mam 45--46*C
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #563
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawlick83

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    6

    Domyślnie

    Grzanie tylko w taniej taryfie 10h na dobę, stąd wyższa temperatura.

  4. #564

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlick83 Zobacz post
    Grzanie tylko w taniej taryfie 10h na dobę, stąd wyższa temperatura.
    przy aktualnej temperaturze (około 1 stopień na zewnątrz) temperatura zasilania 19 stopni - temperatura w salonie 19 stopni. Przy -18 pompa ustaliła zasilanie na 28 stopni.

  5. #565

    Domyślnie

    Cześć,
    Witam wszystkich,

    Jestem tu nowy i jestem świeżym posiadaczem pompy mitsubishi Zubadan 6Kw (PUD-SHWM60VAA/ EHSD-YM9D).
    Zamontowana w październiku 2020 dodatkowo do hydromobox mam zamontowany układ pompowy mitsubishi (PAC-TZ01-E) sterujący dwoma strefami podłogówka i kaloryferami.

    Dom 130 m2 z użytkowym poddaszem na dole tylko podłogówka góra sypialnie kaloryfery + drabiki w łazienkach
    Do tego CUW 300 l z dwoma wężownicami pod jeden pojemnik podłączona jest pompa i układ Solarny,
    Dwie strefy sterowane z dwu czujników pokojowych mitsubishi (PAR-WT50R-E) +karta wifi do melcloud.
    Proszę o pomoc, wytłumaczenie, poradę:

    1. Sterowniki pokojowe : tylko jedną strefę można ustawić na sterowanie pokojowe (adaptacyjne) drugi sterownik nie ma takiej możliwości może pracować na krzywej grzewczej lub przepływie, z informacji zaciągniętych: ustawiony na np. krzywej grzewczej działa on/off. Co to oznacza ? steruje tą strefą czujnik czy krzywa grzewcza jak to prawidłowo ustawić ?
    2. W związku z posiadanym zestawem fotowoltaicznym ustawiam harmonogram : ale gdzie na melcloud czy na hydrobox ? jeżeli na melcloud (jest więcej możliwości) to co wtedy z hydroboxem na nim wyłączyć harmonogram (zegarek) i zostawić play (trójkąt) czy uruchomić harmonogram na cały czas włączony ? I jeszcze sprawa grzania wody przez melcloud można tylko w harmonogramie uruchomić grzanie lub zostawić w Auto wiec podgrzewanie wody włącz wyłącz trzeba uruchomić na harmonogramie w hydrobox (woda nie potrzebnie grzeje się cały dzień przy 300 litrach 2x podgrzanie w dzień wystarcza).
    3. Jak długo w harmonogramie ustawić podgrzewanie tzn. mam grzanie dzień 6-9 i 12-16 czy te 3 h wystarczą na podniesienie temeratury np., o 2 stopnie ( w początkowym okresie przez 3 h potrafił podgrzać tylko 0,5 stopnia teraz się poprawiło do 1-1,5stopnia. Czy tym cos steruje ? czy to ta adaptacja się uczy ?)
    4. Jaką temperatura przepływu powinna być w strefie np.1 przy harmonogramie, stała czy powinna rosnąc? ( u mnie w harmonogramie im zimniej tym grzeje wyższa temperatura ostatnio max to 45 stopni normalnie to około 30 i moduluje wykres ponizej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	33,0 KB
ID:	452521

    U mojej siostry ma ten sam zestaw Zubadan ale z 1 strefą temperatura przepływu jest cały czas stała 25 stopni czujnik pokojowy na 21 u niej harmonogram nie dogrzewa domu co tą temperaturą steruje ? czy to znowu adaptacja musi zadziałać ? jeżeli tak to jak i jak długo sterownik adaptacyjny się adaptuje?
    U siostry pracuje tylko na czujniku pokojowym(PAR-WT50R-E ) 21 stopni i adaptacja ale zużycie ją przeraża ostatnie chłody styczniowe to ok 80 kWh na dobę( u mnie nie przekraczam 40 kWh/doba) i postanowiła włączyć harmonogram grzania w dzień 22stopnie noc 19-20 i nie dawało rady dogrzać do 21 robiło się zimno w domu wiec po paru dniach wyłączyła, wiec jak to jest?
    5. Jak to jest z harmonogramem ? czy pompa lepiej znosi cały czas stałą temperaturę na czujniku pokojowym z adaptacja czy prace w dzień i przerwa w nocy chodzi o wydajność zużycie itp. (ja mam nagrzewanie do 22 stopni do 16.00 (zimą tak zachodzi słońce ) i od 16 ma przerwę do rana o 5.00 podgrzewam na wstawanie  i o 12.00 rusza ponownie. Czas przerwy to temperatura 19-20 stopni.

    Ok dużo pytań ale proszę was o porady wskazówki i z góry za nie dziękuje
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres ciepła.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	5,7 KB
ID:	452518  
    Ostatnio edytowane przez olcmar ; 29-01-2021 o 16:19

  6. #566

    Domyślnie

    A kto ci zrobił takiego psikusa montując grzejniki w nowym domu?

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    1. Sterowniki pokojowe : tylko jedną strefę można ustawić na sterowanie pokojowe (adaptacyjne) drugi sterownik nie ma takiej możliwości może pracować na krzywej grzewczej lub przepływie, z informacji zaciągniętych: ustawiony na np. krzywej grzewczej działa on/off. Co to oznacza ? steruje tą strefą czujnik czy krzywa grzewcza jak to prawidłowo ustawić ?
    Tak jest.
    Autoadaptacja działa tylko w strefie bezpośrednio zasilanej z pompy (strefa 1 - w twoim przypadku sypialnie - poddasze)
    Strefa 2 - zasilana z grupy pompowej wyposażonej w zawór mieszający jest zasilana z nastawionej krzywej grzewczej.
    Termostat podaje jedynie sygnał start/stop.

    Nie ma jednej recepty na krzywą grzewczą, trzeba ją ustawić empirycznie.
    W twoim przypadku (Strefa 1) to wysokotemperaturowe ogrzewanie, dłuższa zabawa w celu poszukiwania jak najniższej temperatury zasilania (krzywej dla strefy 2) nie przyniesie ci niższego zużycia, pompa i tak musi wyprodukować wodę o temperaturze, którą wyliczy algorytm autoadaptacji dla strefy 1.

    Ad.2 Nie pomogę, bo nie znam melCloud'a

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    3. Jak długo w harmonogramie ustawić podgrzewanie tzn. mam grzanie dzień 6-9 i 12-16 czy te 3 h wystarczą na podniesienie temeratury np., o 2 stopnie ( w początkowym okresie przez 3 h potrafił podgrzać tylko 0,5 stopnia teraz się poprawiło do 1-1,5stopnia. Czy tym cos steruje ? czy to ta adaptacja się uczy ?)
    Na początku nie polecam zabawy z harmonogramem.
    Licz się z tym że nowy dom ma ponadnormatywne zużycie ciepła.

    Jak używasz autoadaptacji to daj urządzeniu popracować, skup się nad ustawieniem krzywej grzewczej.
    Harmonogram zostaw na potem.
    Dokonując zmian w tak wielu punktach jednocześnie działasz na zasadzie sapera - uda się lub nie.
    I nie dowiesz się, czy właśnie trafiłeś z krzywą, czy to może harmonogram ci podpasował.
    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    4. Jaką temperatura przepływu powinna być w strefie np.1 przy harmonogramie, stała czy powinna rosnąc? ( u mnie w harmonogramie im zimniej tym grzeje wyższa temperatura ostatnio max to 45 stopni normalnie to około 30 i moduluje wykres ponizej.
    Autoadaptacja i krzywa grzewcza to niemalże to samo - temperatura zasilania będzie się zmieniać.

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    U mojej siostry ma ten sam zestaw Zubadan ale z 1 strefą temperatura przepływu jest cały czas stała 25 stopni czujnik pokojowy na 21 u niej harmonogram nie dogrzewa domu co tą temperaturą steruje ? czy to znowu adaptacja musi zadziałać ? jeżeli tak to jak i jak długo sterownik adaptacyjny się adaptuje?
    U siostry pracuje tylko na czujniku pokojowym(PAR-WT50R-E ) 21 stopni i adaptacja ale zużycie ją przeraża ostatnie chłody styczniowe to ok 80 kWh na dobę( u mnie nie przekraczam 40 kWh/doba) i postanowiła włączyć harmonogram grzania w dzień 22stopnie noc 19-20 i nie dawało rady dogrzać do 21 robiło się zimno w domu wiec po paru dniach wyłączyła, wiec jak to jest?
    Autoadaptacja (nie mam 100% pewności) startuje od maksymalnych nastaw krzywej, czyli dla -15 na zewnątrz będzie pompa podawać 50 st.C
    I stopniowo tą krzywą obniża w zależności od reakcji domu.
    Natomiast dlaczego u Twojej siostry pompa daje stale 25*C to nawet szklana kula nie powie.

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    5. Jak to jest z harmonogramem ? czy pompa lepiej znosi cały czas stałą temperaturę na czujniku pokojowym z adaptacja czy prace w dzień i przerwa w nocy chodzi o wydajność zużycie itp. (ja mam nagrzewanie do 22 stopni do 16.00 (zimą tak zachodzi słońce ) i od 16 ma przerwę do rana o 5.00 podgrzewam na wstawanie  i o 12.00 rusza ponownie. Czas przerwy to temperatura 19-20 stopni.
    W nowym, dobrze ocieplonym domu, stosowanie harmonogramu nie przyniesie wymiernych oszczędności.
    Pompy najlepiej pracują ze stałymi nastawami, bo te algorytmy pracy to aż tak sprytne nie są by się dostosować do specyficznych wymagań użytkownika i różnej reakcji samego budynku.

    PS. Żenujące dla mnie jest to, że kupiłeś jedne z najdroższych tego typu urządzeń na rynku, dopłaciłeś za oryginalny zestaw pompowy (ułatwiając pracę instalatorowi) i szukasz pomocy z nastawami w Internecie.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 30-01-2021 o 00:45

  7. #567

    Domyślnie

    Dzięki za zainteresowanie

    Na początku sorki nie napisałem że dom oddany do użytku w 2011 teraz była modernizacja z ekogroszku na pompę.

    Z tym sterowaniem nie do końca masz racje ponieważ hydrobox podłączony jest całkowicie do grupy pompowej a ona rozdziela na 2 strefy. Sterowanie jest z hydrobox i w moim przypadku auto adaptacja jest na podłogówce (na hydrobox mogę sobie wybrać która strefa jak działa ).
    Co do drugiej strefy (czyli 1 grzejniki )to chodzi o to żebym dobrze zrozumiał jest ustawiona na krzywą ale podobno steruje nią sterownik z adaptacja poprzez prace on/of co to znaczy ? czyli co sterownik przy krzywej grzewczej jest bez sensu ? w instrukcji do zubadan podają ze nawet 4 sterowniki można podłączyć do sterowania to po co jak mają nie działać ?

    Harmonogram jest pod fotowoltaike aby zużywać prąd produkowany, inni ustawiają harmonogram na tańsza taryfe (tylko czy to ma sens u mnie pompa stoi całą noc ale potem musi nadrobić czy to dobrze dla pompy ?).

    Co do siostry to znaczy ze jest cos nie tak ?czy można to jakoś sprawdzić ?(może przełączyć na krzywą grzewcza i zobaczyć, może jakiś reset czy po prostu wzywać serwis ?)

    Co do instalatora to jest ok. on poustawiał wszystko i otwarcie powiedział ze grupa pompowa i 2 sterowniki to dla niego nowość i ustawił zgodnie z instrukcjami, ja harmonogram ustawiłem sam i chciał bym potwierdzić czy jego ustawienia są właściwe a moje modyfikacje mają sens (tak już mam sprawdzam i próbuje zrozumieć działanie)

  8. #568

    Domyślnie

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    Z tym sterowaniem nie do końca masz racje ponieważ hydrobox podłączony jest całkowicie do grupy pompowej a ona rozdziela na 2 strefy. Sterowanie jest z hydrobox i w moim przypadku auto adaptacja jest na podłogówce (na hydrobox mogę sobie wybrać która strefa jak działa ).
    Co do drugiej strefy (czyli 1 grzejniki )to chodzi o to żebym dobrze zrozumiał jest ustawiona na krzywą ale podobno steruje nią sterownik z adaptacja poprzez prace on/of co to znaczy ? czyli co sterownik przy krzywej grzewczej jest bez sensu ? w instrukcji do zubadan podają ze nawet 4 sterowniki można podłączyć do sterowania to po co jak mają nie działać ?
    OK umknęło mi że masz 2 termostaty misubishi.
    W tym przypadku - tak, obie strefy grzewcze mogą być sterowane z odczytu temperatury pomieszczenia i autoadaptacji (Heating room temp)

    Nie ważne, czy masz wybraną autoadaptację (Heating room temp) czy krzywą (Heating compensation curve) to pompa ciepłla sterownana jest on/off w zależności od odczytu temperatury z termostatu.
    Różnica między tymi dwoma ustawieniami jest tylko taka, że w autoadaptacji pompa sama zdecyduje jaką temperaturą zasilać obiegi.
    W przypadku krzywej grzewczej ustawienie samych krzywych leży w gestii użytkownika.

    Cytat Napisał olcmar Zobacz post
    Harmonogram jest pod fotowoltaike aby zużywać prąd produkowany, inni ustawiają harmonogram na tańsza taryfe (tylko czy to ma sens u mnie pompa stoi całą noc ale potem musi nadrobić czy to dobrze dla pompy ?).
    Niestety, ale harmonogram nie wie kiedy świeci słońce
    Te pompy mają w tym celu dodatkowe wejścia IN11 i IN12, można je wykorzystać do komunikacji z falownikiem.
    O ile twój falownik posiada taką opcję to jest to najlepszy sposób na spożytkowanie nadmiaru z produkcji.

    Czy ustawianie harmonogramu pod taryfy ma sens? Nie dowiesz się dopóki sam nie przetestujesz obu rozwiązań.

  9. #569

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Niestety, ale harmonogram nie wie kiedy świeci słońce
    Te pompy mają w tym celu dodatkowe wejścia IN11 i IN12, można je wykorzystać do komunikacji z falownikiem.
    O ile twój falownik posiada taką opcję to jest to najlepszy sposób na spożytkowanie nadmiaru z produkcji.
    .
    czy możesz napisać więcej w tym temacie ?
    mam falownik Froniusa szukałem informacji na ten temat ale wiem tylko ze realizuje to "SG Redy"

  10. #570

    Domyślnie

    Pompa ma 2 wejścia, którym możesz przypisać konkretne działanie w momencie gdy zostaną zwarte - co i jak znajdziesz w dokumentacji.
    Masz do wyboru różne opcje takie jak forsowanie trybu CWU z dodatkowym podbiciem temperatury, albo podbicie temperatury w domu.
    Fronius jeśli jest SG ready (i ma podłączony licznik) to również ma takie konfigurowalne wyjście.
    Na falowniku konfigurujesz przy jakim poziomie produkcji ma dać info do pompy ciepła by ta weszła w określony tryb pracy.
    https://www.forum-fronius.pl/intelig...-fotowoltaiki/
    Kwestia połączenia urządzeń i odpowiednia konfiguracja wejść/wyjść.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 31-01-2021 o 19:44

  11. #571

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Pompa ma 2 wejścia, którym możesz przypisać konkretne działanie w momencie gdy zostaną zwarte - co i jak znajdziesz w dokumentacji.
    Masz do wyboru różne opcje takie jak forsowanie trybu CWU z dodatkowym podbiciem temperatury, albo podbicie temperatury w domu.
    Fronius jeśli jest SG ready (i ma podłączony licznik) to również ma takie konfigurowalne wyjście.
    Na falowniku konfigurujesz przy jakim poziomie produkcji ma dać info do pompy ciepła by ta weszła w określony tryb pracy.
    https://www.forum-fronius.pl/intelig...-fotowoltaiki/
    Kwestia połączenia urządzeń i odpowiednia konfiguracja wejść/wyjść.
    Dzięki za informacje ale na razie poczekam z tą opcja,
    duże koszty, sam zakup i podłączenie licznika do froniusa to 3-4 k do tego problem z połączeniem Pompy z froniusem (inny budynek).
    Popracuje na razie nad ustawieniami Pompy.

  12. #572

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlick83 Zobacz post
    Grzanie tylko w taniej taryfie 10h na dobę, stąd wyższa temperatura.
    Ja też nie grzeję 24/24 bo nie ma potrzeby . Nie zwracam uwagi na taryfy. Jak puściłem 24/24 to z temp 40* ( -17)
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  13. #573

    Domyślnie

    pytanie czy można gdzieś w Ecodan sprawdzić czy załączały się wspomagające grzałki elektryczne ?

  14. #574
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pawlick83

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Włocławek
    Kod pocztowy
    87-800
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Ja też nie grzeję 24/24 bo nie ma potrzeby . Nie zwracam uwagi na taryfy. Jak puściłem 24/24 to z temp 40* ( -17)
    Wracam do początku zabawy, wyłączyłem harmonogram. Grzeję wg krzywej, którą próbuję ustawić. Na tą chwilę sztywny harmonogram wg mnie jest bez sensu w moim przypadku, pierwszy sezon grzewczy.
    Pytanie mam o siłowniki na rozdzielaczach, które mam założone, załóżmy że na początku mam grzanie ciągłe 24/24. Czy jeśli po kilku dniach w niektórych pomieszczeniach będzie za ciepło, czy mam skręcić lekko przepływ na rotametrach, czy zostawić je na pełnym przepływie (mam między 2-2,5 l/min i w tym momencie wprowadzić siłowniki do gry wg temperatury powietrza z pokoi (mam sterowniki Tech ST 293-V3 - 8 sztuk w pomniejszych pomieszczeniach oraz Salusa 091FLRF w salonie z aneksem kuchennym, spiętego razem z przedpokojem i wiatrołapem na osobnym rozdzielaczu. Wszystkie sterowniki mają harmonogram tygodniowy gdzie chciałbym ustawić wyższą temperaturę w godzinach taniego prądu i nieco niższą w droższym, powiedzmy 24 na II taryfie oraz 22 na I-szej. Na rotametrach ustawię jedynie stały przepływ, który może się okazać nieraz zbyt mały, np podczas mroźnego wiatru itp. natomiast sterownik pozwoli na zamknięcie przepływu np w słoneczny dzień czy z energii bytowej (raczej rzadko to będzie miało miejsce).
    Podsumowując, w oparciu o moją instalację i posiadane sterowniki jak byście ustawili grzanie by bez kagańca skorzystać możliwe więcej z taniej taryfy i wyrównać/zmniejszyć temperaturę w cieplejszych pomieszczeniach by nie przegrzewać?
    Ostatnio edytowane przez Pawlick83 ; 09-02-2021 o 19:34

  15. #575

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlick83 Zobacz post
    Wracam do początku zabawy, wyłączyłem harmonogram. Grzeję wg krzywej, którą próbuję ustawić. Na tą chwilę sztywny harmonogram wg mnie jest bez sensu w moim przypadku, pierwszy sezon grzewczy.
    Pytanie mam o siłowniki na rozdzielaczach, które mam założone, załóżmy że na początku mam grzanie ciągłe 24/24. Czy jeśli po kilku dniach w niektórych pomieszczeniach będzie za ciepło, czy mam skręcić lekko przepływ na rotametrach, czy zostawić je na pełnym przepływie (mam między 2-2,5 l/min i w tym momencie wprowadzić siłowniki do gry wg temperatury powietrza z pokoi (mam sterowniki Tech ST 293-V3 - 8 sztuk w pomniejszych pomieszczeniach oraz Salusa 091FLRF w salonie z aneksem kuchennym, spiętego razem z przedpokojem i wiatrołapem na osobnym rozdzielaczu. Wszystkie sterowniki mają harmonogram tygodniowy gdzie chciałbym ustawić wyższą temperaturę w godzinach taniego prądu i nieco niższą w droższym, powiedzmy 24 na II taryfie oraz 22 na I-szej. Na rotametrach ustawię jedynie stały przepływ, który może się okazać nieraz zbyt mały, np podczas mroźnego wiatru itp. natomiast sterownik pozwoli na zamknięcie przepływu np w słoneczny dzień czy z energii bytowej (raczej rzadko to będzie miało miejsce).
    Podsumowując, w oparciu o moją instalację i posiadane sterowniki jak byście ustawili grzanie by bez kagańca skorzystać możliwe więcej z taniej taryfy i wyrównać/zmniejszyć temperaturę w cieplejszych pomieszczeniach by nie przegrzewać?
    Ja nie pomogę .Mam grzejniki.
    Ten mądrala Arturo 72 grzeje i mowi że ma stalą ( ja mu nie wierzę ) bo się tak w 100% nie da. Prędzej na grzejnikach ustawisz stałą. ale ten to prędzej sie będzie nabijał niż pomoże Może inni pomogą
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  16. #576

    Domyślnie

    Pytanie do znawców Zubadana i może pomp ogólnie.
    Zauważyłem, że po podgrzaniu CWU gdy Zubadan przełączy się na grzanie grzejników to przez dobre 10 minut chodzi sobie tak właściwie jałowo, tzn zewnętrzna jednostka z tego co słyszę pracuje na samych wentylatorach, bez sprężarki, temperatura w układzie się nie zmienia tzn zasilanie dla przykładu 37, powrót 35 i tak sobie mieli przez ten czas nic nie zmieniając, dopiero po tym czasie zaczyna podnosić temperaturę i pracować sprężarką lub ewentualnie też grzałką.

    Ktoś ma pomysł dlaczego? Czy może to wynika z jakiś ustawień?
    Szczególnie jest to oczywiście uciążliwe w przypadku takich temperatur jak obecnie, bo znacznie wydłuża czas powrotu do zadanej temperatury zasilania.
    Dom z 2000 r. powierzchnia użytkowa 220 m2. Same grzejniki.
    Pompa Mitsubishi Zubadan PUHZ-SHW140YHA + EHST20C-YM9EC.
    Zasobnik CWU 200L + bufor 100 L

  17. #577

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    przy aktualnej temperaturze (około 1 stopień na zewnątrz) temperatura zasilania 19 stopni - temperatura w salonie 19 stopni. Przy -18 pompa ustaliła zasilanie na 28 stopni.
    Hm. 19*C w salonie -nie zazdroszczę 13--17*C to mam w garażu pralnia 19--20*C w salonie to 22,8 --23,4*C
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  18. #578

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Hm. 19*C w salonie -nie zazdroszczę 13--17*C to mam w garażu pralnia 19--20*C w salonie to 22,8 --23,4*C
    ma 19 bo sobie na tyle ustawiłem... )))

  19. #579

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pawlick83 Zobacz post
    Witam.
    Wracam jeszcze do tematu przepływu.
    Posiadam pompę Zubadan 14kW z Hydroboxem 200 litrów na CWU wbudowanym w pompę.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym 280 m2,100% podłogówka rurki gęsto położone, budowany 2016-2020 r. Dom bardzo dobrze ocieplony.
    Staram się grzać w drugiej taryfie przy G12W, pierwszy sezon zimowy zamieszkały w tym roku. Były wygrzewane posadzki anhydrytowe rok temu, 3 tygodnie grzane na maksa dom raczej wygrzany. Zainstalowana rekuperacja, wilgotność w domu między 30-40%.

    Instalacja z buforem podłączonym równolegle 200 litrów. Od bufora trzy pompy Grundfos Alpha 1L 25-60 180 na trzy rozdzielacze (zdjęcie), dwa na parterze, jeden na poddaszu.
    Poddasze grzane na 21 stopni z termostatem Salus odcinającym pompę obiegową po uzyskaniu temperatury.
    Parter jeden rozdzielacz na siłownikach na sypialnie, drugi Salus taki jak na poddaszu spięty na salon z aneksem i przedpokojem oraz wiatrołapem.

    Z racji G12W wszystkie siłowniki są otwarte celem akumulacji ciepła, ustawiona stała temperatura na 25 stopni tak, by się nie zamykały - jestem na etapie korygowania krzywej grzewczej.

    Przepływ na pompie po wpisaniu komendy 540 ma wartość 18. Wartość ta się nie zmienia jak zauważyłem niezależnie od pracy sprężarki.
    Czy ta wartość jest stała czy pompa ją moduluje w zależności od obciążenia?
    Dzwoniłem dziś do centrali Mitsubishi, moja pompa ma zakres przepływu minimum 17,9 do maksimum 34,9 litra/min.

    Pytanie w jakich warunkach można uzyskać maksymalny przepływ celem sprawdzenia czy się zwiększa?
    Załączam zdjęcia z czujników zasilania i porwotu z godziny 0:56 w dniu wczorajszym oraz z rana godz. 8:02, wynik z czujnika przepływu.

    Krzywa grzewcza 48 przy -15, 28 przy +15.
    Temperatura utrzymuje się za buforem w granicach 28 stopni, czy to może być kwestia niskiego przepływu? Wydaje się za niska mimo podmieszania, przy tej krzywej.
    Pompa w hydroboksie pracuje na ostatnim, 5 biegu.

    Pozdrawiam.
    Przepływ nie zmienia się automatycznie. jak ustawisz pompkę tak będzie tłoczyć (pompka w hydroboxie a nie te za buforem)
    Coś jednak jest nie tak z czujnikiem temperatury wewnętrznej -39 ??
    Sprawdź to bo może to mieć krytyczny wpływ na prace całego systemu CO.
    Pozdrawiam
    "Dom w mango", podpiwniczony pod całością,ściany 24cm termalica + 15cm styropian biały, 160m2 ogrzewania podłogowego, PPC Mitsubishi PUHZ-W85VHa2+EHPT210-UKHSCW

  20. #580

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiroMirek Zobacz post
    ma 19 bo sobie na tyle ustawiłem... )))
    Oki skoro taka ci pasuje
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 29 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony