dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 25 z 33
Pokaż wyniki od 481 do 500 z 660
  1. #481

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzychu89 Zobacz post
    instalator skonfigurował pompę aby nie widziała bufora tylko traktowała go jako obieg grzewczy z grzejnikami (dobrze czy źle waszym zdaniem?)
    czujniki zainstalowane na dolotach i powrotach z stref grzewczych.

    mam pytanie odnośnie konfiguracji waszym zdaniem jest ok czy powinien zrobić to inaczej (bufor widoczny i czujnik w środku?)
    czy jest opcja ustawienia dla danego obiegu max temperatury którą puszcza? chodzi mi o podłogówkę i krzywą grzewczą przykładowo aby max puszczał tam 28 stopni czy coś takiego?

    dodatkowo po stworzeniu stref w domu (podłoga / grzejniki) po wejściu w "kalkulator energii" widzę zużycie prądu, ale nie widzę jakie ma to przełożenie na energię cieplną - po wyborze wyskakuje napis zmień - co może być winne?

    ostatnie pytanie po co karta sd w urządzeniu jest potrzebna?
    Masz oryginalny termostat od M.?
    Zwykle instalatorzy (partacze) konfigurują urządzenia niezgodnie z DTR najczęściej w wyniku niezgodności układu hydraulicznego z dokumentacją.
    Czy instalacja podłogowa ma na zasilaniu zawór 3 drogowy z siłownikiem podłączony do pompy ciepła?
    Tylko w taki sposób pompa może regulować temperaturę zasilania podłogówki, niezależnie dla obu układów.
    Pompa daje możliwość dowolnej konfiguracji regulacji parametrów pracy - dla obu obiegów grzewczych..
    Można sobie wybrać, czy ma utrzymywać temperaturę wewnątrz na podstawie odczytu z termostatu (autoadaptacja), zasilać obieg stałą temperaturą lub zasilać temperaturą zmienną na podstawie krzywej grzewczej.

    Karta SD służy do zapisu alarmów, konfiguracji urządzeń, aktualizacji oprogramowania itp.

  2. #482

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Masz oryginalny termostat od M.?
    Zwykle instalatorzy (partacze) konfigurują urządzenia niezgodnie z DTR najczęściej w wyniku niezgodności układu hydraulicznego z dokumentacją.
    Czy instalacja podłogowa ma na zasilaniu zawór 3 drogowy z siłownikiem podłączony do pompy ciepła?
    Tylko w taki sposób pompa może regulować temperaturę zasilania podłogówki, niezależnie dla obu układów.
    Pompa daje możliwość dowolnej konfiguracji regulacji parametrów pracy - dla obu obiegów grzewczych..
    Można sobie wybrać, czy ma utrzymywać temperaturę wewnątrz na podstawie odczytu z termostatu (autoadaptacja), zasilać obieg stałą temperaturą lub zasilać temperaturą zmienną na podstawie krzywej grzewczej.

    Karta SD służy do zapisu alarmów, konfiguracji urządzeń, aktualizacji oprogramowania itp.
    Tak termostaty są oryginalne z Mitsubishi.
    instalacja ma zawór 3 drożny i jest podłączona do pompy, także to jest ok ale z tego co już doczytałem to instalator zapomniał ustawić czas pracy zaworu (jest standardowo ustawione w pompie 120s).

    Twoim zdaniem który tryb pracy jest najbardziej optymalny jeżeli chodzi o podłogówkę / grzejniki?

    i pytanie co z tym buforem bo trochę mnie to gryzie. Czy buform powinien być widoczny dla pompy czy powinno to być ustawione jako obieg grzewczy grzejnikowy z ukrytym buforem?

  3. #483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzychu89 Zobacz post
    Tak termostaty są oryginalne z Mitsubishi.
    instalacja ma zawór 3 drożny i jest podłączona do pompy, także to jest ok ale z tego co już doczytałem to instalator zapomniał ustawić czas pracy zaworu (jest standardowo ustawione w pompie 120s).

    Twoim zdaniem który tryb pracy jest najbardziej optymalny jeżeli chodzi o podłogówkę / grzejniki?

    i pytanie co z tym buforem bo trochę mnie to gryzie. Czy buform powinien być widoczny dla pompy czy powinno to być ustawione jako obieg grzewczy grzejnikowy z ukrytym buforem?
    Termostaty? Czyli masz po jednym dla obiegu grzewczego?

    Jeśli instalacja jest zgodna dokumentacją urządzenia to konfigurował bym ją tak, jak to mówi DTR urządzenia.
    Jakich argumentów użył instalator, by "oszukiwać" pompę by nie widziała bufora?
    Pompa nie daje możliwości ustawienia 2 osobnych stref (obiegów) grzewczych z indywidualną temperaturą zasilania bez bufora.
    Bez bufora, strefy grzewcze działają na zasadzie on/off.
    Więc coś ten twój instalator przekombinował.
    Pod tym linkiem jest instrukcja:
    https://www.mitsubishi-les.info/data...W_DATABOOK.pdf
    Na stronie 257, masz zalecane konfiguracje.
    Jeśli masz wariant "2-zone temperature control)

    Jak nie zależy ci na grzaniu w okienkach taryfowych to włącz autoadaptację (regulacja temperatury na podstawie odczytu z termostatu).
    W przeciwnym wypadku, musisz sam ustawić krzywe grzewcze tak by osiągnąć komfort w domu przy pracy w okienkach taryfowych.

    Ale zacznij od wyjaśnienia z instalatorem, dlaczego pompa nie jest skonfigurowana tak by wiedziała "do czego" jest podłączona.

  4. #484

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Termostaty? Czyli masz po jednym dla obiegu grzewczego?

    Jeśli instalacja jest zgodna dokumentacją urządzenia to konfigurował bym ją tak, jak to mówi DTR urządzenia.
    Jakich argumentów użył instalator, by "oszukiwać" pompę by nie widziała bufora?
    Pompa nie daje możliwości ustawienia 2 osobnych stref (obiegów) grzewczych z indywidualną temperaturą zasilania bez bufora.
    Bez bufora, strefy grzewcze działają na zasadzie on/off.
    Więc coś ten twój instalator przekombinował.
    Pod tym linkiem jest instrukcja:
    https://www.mitsubishi-les.info/data...W_DATABOOK.pdf
    Na stronie 257, masz zalecane konfiguracje.
    Jeśli masz wariant "2-zone temperature control)

    Jak nie zależy ci na grzaniu w okienkach taryfowych to włącz autoadaptację (regulacja temperatury na podstawie odczytu z termostatu).
    W przeciwnym wypadku, musisz sam ustawić krzywe grzewcze tak by osiągnąć komfort w domu przy pracy w okienkach taryfowych.

    Ale zacznij od wyjaśnienia z instalatorem, dlaczego pompa nie jest skonfigurowana tak by wiedziała "do czego" jest podłączona.
    mam łącznie 4 czujniki temperatury na rurkach miedzianych.
    na obiegu grzewczym gdzie są grzejniki na zasilaniu i powrocie i to samo na podłogówce.

    dlaczego oszukał pompę z buforem, nie wiem i to właśnie mnie zastanawia.
    jak dobrze rozumiem powinien być czujnik temp w buforze oraz konfiguracja pompy aby czytała temp z bufora?

    pytanie inne z tego co widziałem pompa ma 3 tryby grzania
    * krzywa
    * reg. pokojowy
    * temp przepływu (czy jakoś tak)

    ta 3 opcja to temperatury są brane z czujników na rurach? czyli jeżeli na podłogę ustawię 25 stopni to będzie według czujników zasilania i powrotu tego pilnował czy jak to działa?

  5. #485

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzychu89 Zobacz post
    dlaczego oszukał pompę z buforem, nie wiem i to właśnie mnie zastanawia.
    Zapytaj, bo sam jestem ciekaw.

    jak dobrze rozumiem powinien być czujnik temp w buforze oraz konfiguracja pompy aby czytała temp z bufora?
    Nie.
    Pompa ma czujnik temperatury powrotu, to dla niej info co się dzieje w buforze.

    pytanie inne z tego co widziałem pompa ma 3 tryby grzania
    * krzywa
    * reg. pokojowy
    * temp przepływu (czy jakoś tak)

    ta 3 opcja to temperatury są brane z czujników na rurach? czyli jeżeli na podłogę ustawię 25 stopni to będzie według czujników zasilania i powrotu tego pilnował czy jak to działa?
    Tak, jak dla obiegu grzewczego (podłogówki) wybierzesz regulację "temp. przepływu" pompa będzie zasilać podłogę stałą wybraną przez ciebie temperaturą.

    Tylko, że kupiłeś jedną z najdroższych pomp ciepła na rynku z zaawansowanym regulatorem, a sprowadzasz ją w ten sposób do poziomu kotła zasypowego z ręcznym zaworem termostatycznym.
    Magluj tego instalatora, niech się chłop wytłumaczy - może na dobre mu wyjdzie jak 2 razy ze zrozumieniem poczyta instrukcje.

  6. #486

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Zapytaj, bo sam jestem ciekaw.


    Nie.
    Pompa ma czujnik temperatury powrotu, to dla niej info co się dzieje w buforze.


    Tak, jak dla obiegu grzewczego (podłogówki) wybierzesz regulację "temp. przepływu" pompa będzie zasilać podłogę stałą wybraną przez ciebie temperaturą.

    Tylko, że kupiłeś jedną z najdroższych pomp ciepła na rynku z zaawansowanym regulatorem, a sprowadzasz ją w ten sposób do poziomu kotła zasypowego z ręcznym zaworem termostatycznym.
    Magluj tego instalatora, niech się chłop wytłumaczy - może na dobre mu wyjdzie jak 2 razy ze zrozumieniem poczyta instrukcje.
    moja pomyłka. instalator początkowo chciał ustawić w ten sposób aby pompa nie widziała bufora. koniec końców zrobił odwrotnie. czyli pompa wie że ma bufor...

    pytanie odnośnie aplikacji melcloud. czy jest opcja regulacji temperatury na krzywej grzewczej (chodzi mi o te + / - 9 stopni które można zmienić na sterowniku)

  7. #487

    Domyślnie

    Może banalne pytanie , ale czy tą pompa można latem chłodzić?

  8. #488

    Domyślnie

    Jeśli kupisz wersję rewersyjną - modele wewnętrzne ERxx.

  9. #489
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    handrzej1

    Zarejestrowany
    Aug 2020
    Skąd
    dolnośląskie
    Kod pocztowy
    55-040
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam ,
    od około roku jestem użytkownikiem pompy ciepła Mitsubishi Zubadan 8kW , split. . Niestety mam podobny problem jak kolega : COP jest jakieś fatalne . W lecie , przy zewnętrznej temperaturze powyżej 18st.C i zadanej temperaturze CWU 45 st.C ( CO jest wyłączone ) sprawność jest ciągle poniżej 3 . Np . stan na dzisiaj to pobrane 144kW oddane 321kW. Czy to tak ma działać ? O wynikach , które miałem w zimie 19/20 nie piszę , gdyż zakładam , że uczyłem się jak to działa i testowałem różne ustawienia. Ale obecnie już tracę cierpliwość. Instalatorzy ( autoryzowani Mitsubishi ) również nie wiedzą o co chodzi. Czynnik został już zważony , jest ok, instalacja jest króciutka , około 4m , dobrze zaizolowana . Pompa obecnie włącza się między 2 a 3 razy na dobę. I jeszcze w tej mocy pobranej jest faktycznie 2kW na grzenie - ale czego ? Trochę nie wiem co z tym dalej robić . Może ktoś coś ?
    pozdrawiam
    Andrzej
    ps. piszę w odpowiedzi wiadomości kolegi Czarek , który również się borykał z takim problemem , ale nie wiem czy odniósł jakiś sukces czy nie. chyba nie trafiłem z miejscem , jeśli tak to przepraszam za błąd . I jeszcze informacja dot. samej instalacji : pompa pracuje obecnie ( lato) ze zbiornikiem CWU, Mitsubishi 300 l .
    Ostatnio edytowane przez handrzej1 ; 31-08-2020 o 15:22 Powód: uzupełnienie informacji

  10. #490

    Domyślnie

    Cytat Napisał handrzej1 Zobacz post
    Witam ,
    od około roku jestem użytkownikiem pompy ciepła Mitsubishi Zubadan 8kW , split. . Niestety mam podobny problem jak kolega : COP jest jakieś fatalne . W lecie , przy zewnętrznej temperaturze powyżej 18st.C i zadanej temperaturze CWU 45 st.C ( CO jest wyłączone ) sprawność jest ciągle poniżej 3 . Np . stan na dzisiaj to pobrane 144kW oddane 321kW. Czy to tak ma działać ? O wynikach , które miałem w zimie 19/20 nie piszę , gdyż zakładam , że uczyłem się jak to działa i testowałem różne ustawienia. Ale obecnie już tracę cierpliwość. Instalatorzy ( autoryzowani Mitsubishi ) również nie wiedzą o co chodzi. Czynnik został już zważony , jest ok, instalacja jest króciutka , około 4m , dobrze zaizolowana . Pompa obecnie włącza się między 2 a 3 razy na dobę. I jeszcze w tej mocy pobranej jest faktycznie 2kW na grzenie - ale czego ? Trochę nie wiem co z tym dalej robić . Może ktoś coś ?
    pozdrawiam
    Andrzej
    ps. piszę w odpowiedzi wiadomości kolegi Czarek , który również się borykał z takim problemem , ale nie wiem czy odniósł jakiś sukces czy nie. chyba nie trafiłem z miejscem , jeśli tak to przepraszam za błąd . I jeszcze informacja dot. samej instalacji : pompa pracuje obecnie ( lato) ze zbiornikiem CWU, Mitsubishi 300 l .
    Nie wiem na ile to prawda lecz minimalna odległość JZ od JW ( jeżeli to split ) to min 5mb U ciebie jak piszesz jest 4m. może to jest problemem.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #491
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał handrzej1 Zobacz post
    144kW oddane 321kW
    Potęga.
    Czy może brak zrozumienia jednostek i potrzeba powrotu do szkoły podstawowej?

  12. #492
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam wszystkich
    Jestem poraz pierwszy na forum.
    W niedługim czasie chcę zainstalować PC do ogrzewania CO i CWU.
    Dom parterowy z poddaszem użytkowym z lat 30-tych po modernizacji w 2013 . Ściany cegła +luka powietrzna 40 cm + styro 10 cm
    Dach wełna 25cm , okna 3-szybowe.
    Do tej pory kocioł na eko groszek 35 KW.
    Mam też kilka ofert na kompleksowy montaż PC z wycięciem Kotła i przeróbką kotłowni .

    1. Mitsubishi Electric, model Zubadan.
    Split o mocy grzewczej 14,0 kW
    + CWU 300L + BUFOR 200L
    = 56.460 pln brutto 8%

    2. Panasonic T-CAP 16KW split
    + CWU 300L + BUFOR 200L
    = 49.600 PLN Brutto 8%

    3. Viessmann
    Pakiet Vitocal 200-S AWB-E 201.D16
    16 KW split
    +CWU 300L + BUFOR 200L
    = 48000 PLN Brutto
    + materiały elektryczne i f-gaz
    około 2000 PLN
    + przeróbka kotłowni- hydraulik
    2500 + materiały??
    = całość 52500 + materiały???

    4. Vaillant VWL 125/5 AS 400
    12.6 KW
    + CWU 400L + BUFOR 200L
    = 35000 PLN Brutto
    + osprzęt gdzie jest ujęty kocioł. .
    elektryczny ELOBLOCK VE 18 KW
    = 6700 PLN Brutto
    + robocizna
    = 3500 PLN Brutto
    Całość wyniesie = 45200 PLN Brutto 8%.

    Pytanie co o tym sądzicie i jaką pompę wybrać , będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.

    Pozdrawiam

  13. #493
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dodam jeszcze że kocioł 35 KW przewymiarowany

  14. #494
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Do Vaillanta trzeba doliczyć jeszcze wycięcie kotłowni i przygotowanie
    - hydraulik ok 3000 pln
    Wiec całość 48200 +

  15. #495
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mario197 Zobacz post
    Do Vaillanta trzeba doliczyć jeszcze wycięcie kotłowni i przygotowanie
    - hydraulik ok 3000 pln
    Wiec całość 48200 +
    Jakiej wielkości jest dom (powierzchnia do ogrzania)?
    Trzeba znać zapotrzebowanie na ciepło - OZC.

    Może się okazać, że nie potrzebujesz PC 16 kW, lecz wystarczy dużo mniejsza, a więc tańsza.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  16. #496
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Teraz sprawdziłem jeszcze raz oferty i okazuje się że Mitsubishi i Panasonic nie zawierają wycięcia kotła oraz przygotowania hydrauliki i elektryki czyli dojedzie jeszcze to

  17. #497
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Witam
    Jezeli chodzi o dom to tutaj mam trochę mix , więc tak dom to typowa stodoła - prostokąt o wymiarach 22m x 8.5m i składa się z dwóch części, pierwsza to pierwotna część mieszkalna parter +poddasze 140m2 - grzejniki C22 purmo, druga część to pomieszczenie gospodarcze( kiedyś ogrzewane) - garaż w którym mieści się kotłownia i biuro 104m2 - grzejniki C11 - od kilku lat nie ogrzewane ponieważ kocioł i komin dodawały na tyle ciepła że grzejniki były
    zamknięte ,ale po "wycięciu " kotła tego ciepła już nie będzie i muszę to brać pod uwagę żeby obliczyć straty.
    Do tego poddasze na garażem 65m2 podłoga - rurki co 10 cm
    tyle że podłogówka wpięta w zasilanie za pompą CO .
    Całość daje 140m2 grzejniki
    104m2 garaż
    65m2 podłoga
    W garażu wystarczy mi ok 10-12 C*.

  18. #498
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Dodam jeszcze że kocioł spalał około 8ton + eko groszku a ostatniej zimy nie liczyłem bo okres grzewczy był długi i tylko dokupowałem , choć nie było mrozów to trzeba było palić i przy kotle 35 KW samo podtrzmanie i CWU z cyrkulacją zżerało tony.

  19. #499
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Mario197

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gorzów Śląski
    Kod pocztowy
    46-310
    Posty
    9

    Domyślnie

    Teraz zrobiłem sobie ozc na stronie ciepłowłaściwe i wyszło mi zapotrzebowanie na moc 84kWh/m2 rocznie ,
    23 158kWh = 84GJ całkowite roczne
    co wydaje mi się za małe , ale może się mylę? Strefa klimatyczna lll - 20 C*

  20. #500

    Domyślnie

    Czy grzanie CWU lepiej używać w trybie ECO czy normalnym?

Strona 25 z 33

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony