dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 119
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie Nie chcę kominka, ale muszę...

    Wszelkie wady, koszty, argumenty mnie przekonały, ale... - piękniejsza połówka uparła się i kominek musi być.

    Stawiamy mały, dosyć dobrze ocieplony dom, z rekuperatorem - zapotrzebowanie 4,2kW przy -20* na zewnątrz i +22* wewnątrz wg PCHE. No, przyjmijmy pesymistycznie 5kW w rzeczywistości.
    Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem (rury wentylacji mają być przykryte wełną, bez problemu można tam też łatwo i prosto upchać DGP).

    Najprawdopodobniej ogrzewanie CWU pompą ciepła a CO podłogowe wodne z kotła elektrycznego (jak się uda CO wspomagać PC do CWU to super). Ważne, że ma być bezobsługowe źródło ciepła jako podstawowe, gdy nie będzie nam się chciało czy nie będziemy mogli (np. złożeni grypą) palić.

    Kominek ma stanąć w salonie, blisko środka budynku w przestrzeni gdzie jest połączony hol, kuchnia i salon - można powiedzieć, że jakieś 50m2 i jest to prawie połowa powierzchni domu.



    Doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest, komin najprawdopodobniej będzie Schiedel Rondo Plus.

    A kominek... No właśnie tu mam największą zagwozdkę. Czy faktycznie ma być tylko ozdobą?

    Skoro już musi być, to chciałbym, żeby był awaryjnym źródłem ciepła na wypadek dłuższego braku prądu czy awarii ogrzewania podstawowego. A może jednak polubimy obowiązek palenia i stanie się podstawowym źródłem ciepła?
    Do tego ładnie poprawia EP jak przyjmiemy, że 49% ogrzewania jest z biomasy - zwłaszcza, jeżeli reszta będzie z prądu 1:1 (dzięki temu pewnie zmieścimy się przy takim rozwiązaniu w limicie).

    Obawiam się, że wstawienie taniego wkładu w taniej obudowie wprawdzie spełni funkcję ozdobną, że może i w największe mrozy jeszcze da się wytrzymać, ale chcąc odpalić go w chłodny jesienny czy wiosenny wieczór żar nas skutecznie do niego zniechęci. I nie będziemy go używać i wyma-żony gadżet będzie zimnym meblem a z ciepła domowego ogniska (dosłownie i w przenośni) wyjdzie wielkie rozczarowanie.

    Czy słusznie się obawiam, że się upieczemy?

    Jeżeli tak, to czy skutecznym rozwiązaniem będzie piecokominek czy "taki sobie piecyk ceramiczny", który zmagazynuje ciepło i rozłoży "moc" w czasie? Czy może wystarczy DGP i rozprowadzenie ciepła po całym domu?
    DGP łatwo bym mógł zrobić, kilka osób mnie do tego namawia, ale jakoś widzę więcej wad niż zalet takiego rozwiązania (zwłaszcza, że kominek ma działać w 100% bez prądu), a do tego chyba to słabo rozwiąże problem z przegrzaniem. Chyba, że może jakaś hybryda DGP z akumulacyjnością?

    Fajnie by było, jakby mi ktoś podał całe rozwiązanie tanie i łatwe (typu bierzesz wkład X obudowujesz go płytami/cegłami Y, robisz A/B/C - o, tutaj masz tutorial) - ale nie liczę na to. Gdybym się mylił, to mile widziane pomysły budżetowe, ze znaczącym wkładem pracy własnej niewykwalifikowanej w zduństwie siły roboczej ("taki sobie piecyk ceramiczny" kusi, ale to chyba za duże).

    Mam nadzieję, że ktoś mi wrzuci jakiś argument, przykład - cokolwiek, co mi pozwoli podjąć decyzję.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2017 o 21:00

  2. #2

    Domyślnie

    Za niedługo ma wyjść nowe prawo anty smogowe , prawdopodobnie wszystkie piece kominki minimum klasy 5 więc wybór ci sam się zawęzi.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    "taki sobie piecyk ceramiczny" kusi, ale to chyba za duże.
    Skoro kusi to nie koniecznie musi być taki duży, może zająć 2m2 ale i na jednym coś ciekawego fachowcy upchają A dezyzji za Ciebie niestety nikt nie podejmie.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Jaki koszt pompy ciepła do cwu? Wiesz ile czasu taka pompa grzeje wodę? Wiesz jak taka pompa radzi sobie przy -20?
    4,2kW na 115 metrów przy -20/22 to żadna rewelacja obecnie.
    Ja mam 4,65kW przy -22/22 i nie grzeje czystym prądem bo to około 10 000 kWh.
    Przemyśl Swoje ogrzewanie domu i cwu.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Jaki koszt pompy ciepła do cwu?
    Sama PC jakieś 4,5K zł netto (Galmet Easy Air - ale jak przyjdzie czas, to będę szukał czegoś z możliwością zamontowania jak najmocniejszych grzałek). Do tego trzeba doliczyć montaż i wtedy 8% VAT, odjąć 40% dotacji i dodać PDOF od tej dotacji. Wyjdzie w cenie przyzwoitego zasobnika.


    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Wiesz ile czasu taka pompa grzeje wodę?
    Ma 1,92kW mocy. Czyli pracując samą sprężarką 10/24 jest w stanie wyprodukować 19,2kWh ciepła co wystarcza do ogrzania 355 l na dobę. Prawie 4x tyle, co zużywamy. I to pracując tylko 10h na dobę i bez użycia grzałek. Czyli w okresach przejściowych (tak do +7 za oknem) spokojnie da radę też ogrzać.

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Wiesz jak taka pompa radzi sobie przy -20?
    Nie poradzi sobie. Niech nawet sobie radzi tylko do +7 - potem niech grzałki pracują (albo przepnę, i niech schładza dom przegrzany kominkiem pracując na powietrzu wewnętrznym). I tak zdecydowaną większość ciepła rocznie wyprodukuje sprężarka, którą dzięki dopłacie dostanę gratis.

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    4,2kW na 115 metrów przy -20/22 to żadna rewelacja obecnie.
    Ja mam 4,65kW przy -22/22 i nie grzeje czystym prądem bo to około 10 000 kWh.

    A u mnie niewiele ponad 7,5MWh/rok. Z czego CWU 4x zawyżone względem naszego faktycznego zużycia.




    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Przemyśl Swoje ogrzewanie domu i cwu.
    Przemyśliwuję od dawna. I wnioski na razie jak wyżej.
    Przemyślenia

    Ale ten wątek nie o tym i to, czy będzie finalnie PC za 30K, czy za 5, czy fotowoltaika bo gmina zasponsoruje 80% czy cokolwiek innego - w tym momencie nie istotne. Ważne, że nie będę musiał grzać kominkiem i na to się nastawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LenaEkoZapotrzebowanieCO.png
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	11,8 KB
ID:	379171  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-01-2017 o 22:21

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wszelkie wady, koszty, argumenty mnie przekonały, ale... - piękniejsza połówka uparła się i kominek musi być.

    Stawiamy mały, dosyć dobrze ocieplony dom, z rekuperatorem - zapotrzebowanie 4,2kW przy -20* na zewnątrz i +22* wewnątrz wg PCHE. No, przyjmijmy pesymistycznie 5kW w rzeczywistości.
    Dom parterowy z nieużytkowym poddaszem (rury wentylacji mają być przykryte wełną, bez problemu można tam też łatwo i prosto upchać DGP).

    Najprawdopodobniej ogrzewanie CWU pompą ciepła a CO podłogowe wodne z kotła elektrycznego (jak się uda CO wspomagać PC do CWU to super). Ważne, że ma być bezobsługowe źródło ciepła jako podstawowe, gdy nie będzie nam się chciało czy nie będziemy mogli (np. złożeni grypą) palić.

    Kominek ma stanąć w salonie, blisko środka budynku w przestrzeni gdzie jest połączony hol, kuchnia i salon - można powiedzieć, że jakieś 50m2 i jest to prawie połowa powierzchni domu.



    Doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest, komin najprawdopodobniej będzie Schiedel Rondo Plus.

    A kominek... No właśnie tu mam największą zagwozdkę. Czy faktycznie ma być tylko ozdobą?

    Skoro już musi być, to chciałbym, żeby był awaryjnym źródłem ciepła na wypadek dłuższego braku prądu czy awarii ogrzewania podstawowego. A może jednak polubimy obowiązek palenia i stanie się podstawowym źródłem ciepła?
    Do tego ładnie poprawia EP jak przyjmiemy, że 49% ogrzewania jest z biomasy - zwłaszcza, jeżeli reszta będzie z prądu 1:1 (dzięki temu pewnie zmieścimy się przy takim rozwiązaniu w limicie).

    Obawiam się, że wstawienie taniego wkładu w taniej obudowie wprawdzie spełni funkcję ozdobną, że może i w największe mrozy jeszcze da się wytrzymać, ale chcąc odpalić go w chłodny jesienny czy wiosenny wieczór żar nas skutecznie do niego zniechęci. I nie będziemy go używać i wyma-żony gadżet będzie zimnym meblem a z ciepła domowego ogniska (dosłownie i w przenośni) wyjdzie wielkie rozczarowanie.

    Czy słusznie się obawiam, że się upieczemy?

    Jeżeli tak, to czy skutecznym rozwiązaniem będzie piecokominek czy "taki sobie piecyk ceramiczny", który zmagazynuje ciepło i rozłoży "moc" w czasie? Czy może wystarczy DGP i rozprowadzenie ciepła po całym domu?
    DGP łatwo bym mógł zrobić, kilka osób mnie do tego namawia, ale jakoś widzę więcej wad niż zalet takiego rozwiązania (zwłaszcza, że kominek ma działać w 100% bez prądu), a do tego chyba to słabo rozwiąże problem z przegrzaniem. Chyba, że może jakaś hybryda DGP z akumulacyjnością?

    Fajnie by było, jakby mi ktoś podał całe rozwiązanie tanie i łatwe (typu bierzesz wkład X obudowujesz go płytami/cegłami Y, robisz A/B/C - o, tutaj masz tutorial) - ale nie liczę na to. Gdybym się mylił, to mile widziane pomysły budżetowe, ze znaczącym wkładem pracy własnej niewykwalifikowanej w zduństwie siły roboczej ("taki sobie piecyk ceramiczny" kusi, ale to chyba za duże).

    Mam nadzieję, że ktoś mi wrzuci jakiś argument, przykład - cokolwiek, co mi pozwoli podjąć decyzję.
    Propozycja skutecznego rozwiązania poszła na priw.
    Pozdrower bagi

  7. #7

    Domyślnie

    Ja wstępnie planuję aby również się ciepła jakoś z salonu pozbyć, bo palić po prostu lubię. Wstępnie myślę o płaszczu wodnym i ciepła pozbywać się do zasobnika CWU 400l i resztę kalofyrem do garażu. Gdybyś pytał, opłacalności nie liczyłem, ale najwcześniej moim wnukom się zwróci.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kaizen. Wyglądasz na mądrego faceta, więc pewnie sobie poradzisz z tymi propozycjami "każdy żyd swój towar chwali". Wiesz...jeden zakochał się w Kuzniecowie, drugi go nienawidzi... Kuzniecow zresztą będzie u mnie latem, ale to inna bajka....Ty też możesz przyjechać. Najlepiej jak jeszcze zimno jest. Palę tu codziennie w kilkunastu konstrukcjach na drewno, ogrzewam kilka budynków...Podotykasz, pogadamy, może coś kupisz? A jak nie kupisz, to pies Ci....sorry - będziesz wiedział dużo więcej....

    Jest jeszcze jedna opcja: zmień żonę!

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kaizen. Wyglądasz na mądrego faceta,
    [...]
    Jest jeszcze jedna opcja: zmień żonę!
    Jakbym był mądry, to by żony nie miał

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Wstępnie myślę o płaszczu wodnym i ciepła pozbywać się do zasobnika CWU 400l i resztę kalofyrem do garażu.
    Ja chcę mieć kominek działający bez prądu. Pod "moją" stację trafo jest podpiętych chyba kilkanaście domów. Więc jak przyjdą opady mokrego śniegu, to pewnie będę na szarym końcu naprawy zerwanych linii i może to trochę potrwać. Mam nadzieję, że przesadzam, ale chcę być przygotowany na najgorsze.

    Różne pomysły mi przychodzą, ale każdy ma spore wady. Np. kombinuję, czy może nie pobierać powietrza z okolic kominka do PC CWU (żeby pracowała na powietrzu wewnętrznym). Ale to będzie pewnie niezły szum i ruch powietrza. Może więc DGP do pomieszczenia technicznego? To może też do łazienek?
    Ale tak czy inaczej z tą PC to trzeba jakoś synchronizować - pewnie nie da się zrobić automatyki, że jak np. w okolicach kominka temperatura wzrośniepowyżej X, to włącz grzanie CWU do temperatury 5-10* wyższej, niż w gdy temperatura spadnie..



    Miałem pomysł, żeby zrobić przepusty w stropie do DGP, które będę mógł wykorzystać również do zaciągania powietrza do PC i będę eksperymentował przez parę lat. Ale coraz mniej mi się DGP podoba. Mam nadzieję, że ruch powietrza przez dom wymuszone przez rekuperację rozprowadzi co nieco to ciepło (być może nawet lepiej, niż DGP

    Tak naprawdę to teraz pytanie zasadnicze, czy robić obudowę kumulującą ciepło (w tej chwili najbardziej kusząca opcja - tylko jak to zrobić dobrze i tanio?), czy DGP, czy jakiś (jaki?) miks tych metod?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak naprawdę to teraz pytanie zasadnicze, czy robić obudowę kumulującą ciepło (w tej chwili najbardziej kusząca opcja - tylko jak to zrobić dobrze i tanio?), czy DGP, czy jakiś (jaki?) miks tych metod?
    Ruch powietrza, wymuszony przez WM biegnie do kuchni, łazienki i WC
    Trudno będzie ogrzać , szczególnie w parterówce pokoje, które sa najdalej oddalone od kominka - II i III
    Tam bym zrobił dwa nawiewy. Trzeci może do łazienki, może do pomieszczenia technicznego z pompą
    Obudowa z wermikulitu, nieizolowana. Jak się da, to bez kratek wylotowych na salon - będzie ogrzewany obudową i promieniowaniem przez szybę
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Ruch powietrza, wymuszony przez WM biegnie do kuchni, łazienki i WC
    Jedna rzecz, to ciepło które wraz powietrzem trafi do innych pomieszczeń "bezpośrednio". Fajnie, że do pomieszczenia technicznego i łazienek. Trochę mniej fajnie, że też do kuchni, ale trudno.

    Druga, to trafiając do rekuperatora zostanie ogrzane, i ogrzeje też pozostałe pomieszczenia. Czyli na logikę, to rekuperator powinien i tak rozprowadzić ciepło - im szybsza wymiana, tym szybciej. I dlatego kusi mnie opcja która spowoduje, że salon będzie się powoli nagrzewał a potem powoli wychładzał i rekuperator rozprowadzi to ciepło.

    Ale pojawiła się jeszcze jedna opcja... Żona przeczytała ten wątek i stwierdziła "To może koza? Jak faktycznie będzie za gorąco, to zdemontujemy a komin zaślepimy."

    Ale tak szukam, i skromnie z kozami z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Mało tego. A jakby do tego miała jeszcze dużo ciepła magazynować, to nic nie mogę znaleźć. Znacie coś takiego?

  12. #12

    Domyślnie

    Powiem Ci, że akumulacja to moim zdaniem bardzo dobry kierunek, w którym idziesz. Ale musisz sobie zdać sprawę, że po pierwsze sprawa nie będzie tania (moim zdaniem na pewno ponad 10k) a po drugie rzeczywiście nie rozprowadzisz ciepła po całym domu. I nie łódź się, że zrobi to reku. Ja w tej chwili mam wyciąg zainstalowany nad samym kominkiem więc ciepło z góry z pewnością ściąga ale żeby od razu ciepło się rozprowadziło po reszcie domu (coś jak DGP) to szału nie ma. Najlepiej nastaw się na to, że część domu ogrzejesz kominkiem (jak będziesz palił) a część domu będziesz musiał innym źródłem. Ale wyciąg reku nad kominkiem na pewno zrób.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Druga, to trafiając do rekuperatora zostanie ogrzane, i ogrzeje też pozostałe pomieszczenia. Czyli na logikę, to rekuperator powinien i tak rozprowadzić ciepło - im szybsza wymiana, tym szybciej. I dlatego kusi mnie opcja która spowoduje, że salon będzie się powoli nagrzewał a potem powoli wychładzał i rekuperator rozprowadzi to ciepło.
    Jak Ci rekuperator cokolwiek OGRZEJE, skoro z anemostatów nigdy nie płynie więcej, niż 18-19 C ??
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jakbym był mądry, to by żony nie miał

    W kwestii Żony którą to pozdrawiam. Bo wg mnie kominek w domu być musi i ch...j


    W kwesti kominka - w tej sytuacji moim zdaniem koza. W sensie kominka. Nie zamiast żony.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Mam wkład nadia z kratek chyba 8kW.
    Prosta obudowa z płyt nie wełny. Za całość płaciłem firmie 6k. Super kumulującym ciepło elementem jest komin zpełnej cegły. Bez żadnych sterowników itp., szyba czysta.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak Ci rekuperator cokolwiek OGRZEJE, skoro z anemostatów nigdy nie płynie więcej, niż 18-19 C ??
    Sądzę, że rekuperator ogrzewa nawiewane powietrze. O ile ogrzeje, zależy od jego sprawności i temperatury wywiewanego powietrza. Skoro kominek ogrzeje powietrze, to wszędzie będzie nawiewane cieplejsze, niż bez kominka. Mylę się?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Bedzie nawiewał ok. 20 jak pisze fotohobby. Nic tym nie ogrzejesz.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  18. #18

    Domyślnie

    Będzie nawiewał cieplejsze i rozprowadzi trochę ciepło z kominka, ale szału nie będzie. Na pewno będzie potrzeba dogrzania pozostałych pomieszczeń
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  19. #19
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Zapraszam do odwiedzenia naszej ekspozycji i zapoznania się z wkładami kominkowymi i piecowymi przeznaczonymi do domów o małym zapotrzebowaniu na ciepło . Od lat wykonujemy "kominki grzejące jak piec" o mocy dobranej tak aby nie przegrzewać pomieszczeń. Wszystkie oferowane przez nas paleniska spełniają najnowsze niemeickie normy czystości spalin.
    Żabia Wola 20 km od Warszawy .... daleko nie masz .
    Darek B

  20. #20

    Domyślnie

    Mam podobny dylemat, widziałem ostatnio piec kaflowy z drzwiczkami z szybą. Całość kumuluje ciepło, przepalisz 1-2 razy dziennie i na prawdę ogrzejesz tym kawał chałupy bo WM rozdmucha ciepło. Obudowa była ciepła po 5 godz od dołożenia tak, że rękę mogłem utrzymać jakieś ok 15-20 sek.
    Normalnie jak w domu u dziadka. Jestem zachwycony tym rozwiązaniem. Jedynie cena odstrasza - 20-24 tys
    Piece Kuzniecowa to ogromna masa 3-4tony, masz przygotowaną posadzkę na taką masę ? Pomyśl ile drewna będziesz musiał nawalić żeby to rozgrzać a jak się rozgrzeje, żeby to jakkolwiek kontrolować.
    Podsumowując kominek NIE, piec kaflowy TAAAAK.
    Gwoli jasności - mówię o piecu zbudowanym przez zduna, nie o konstrukcji opartej na wkładzie i nadstawkach/płytach akum.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony