dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Źle wykonana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - proszę o pomoc

    Witam,

    w zeszłym roku odebrałem budowę domu wykonaną kompleksowo przez firmę która specjalizuje się w budowie domów drewnianych, energooszczędnych, zbudowanych z elementów prefabrykowanych.

    W cenie domu miałem wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (na samym dole wrzucam projekt). Już po odebraniu budowy (zima) rekuperator zaczął cieknąć, jak się okazało skropliny z tacki ociekowej wylewały się poza nią do wnętrza rekuperatora a później kapały spod niego.
    Usunięcie usterki polegało na nawaleniu silikonu wszędzie dookoła tacki ociekowej co w sumie rozwiązało problem.
    po niecałym roku, na przełomie listopad/grudzień kiedy zaczęło się ochładzać rekuperator znowu zaczął cieknąć, firma od wentylacji po wizycie serwisu stwierdziła że musi zjawić się serwis producenta, który po wizycie stwierdził źle wykonaną instalację wentylacyjną,
    na początku skrytykowali samą centralę wentylacji, która podobno słabo nadaje się do domu jednorodzinnego - vents vut 200h mini ec, później stwierdzili że kanały wentylacyjne są za dużej średnicy (125) w porównaniu do króćców przyłączeniowych w rekuperatorze (100) przez co powstała "tuba" zwiększająca hałas - faktycznie reku jest słyszalne na minimalnych obrotach nie wspominając o wyższych. Na koniec za słabo ocieplone przewody wentylacyjne na poddaszu nieużytkowym - nieocieplonym.

    Powietrze do rekuperatora dochodzi na tyle schłodzone że nie ma z czego odzyskiwać ciepła, z anemostatów leci kompletnie zimne powietrze, czuć nawet jak wieje zimny wiatr, przy temp na zewnątrz 3stopnie, temp powietrza jaka jest na wylocie anemostatu w pokoju to około 8 - 9 stopni, jak rekuperacja jest włączona czuć jak wychładza dom

    Obecnie w środku rekuperator jest cały zawilgocony, woda skrapla się wszędzie a nie tylko tam gdzie powinna ociekać na tackę skroplin, silniki zaczynają piszczeć - podejrzewam padają od wilgoci - serwis vents stwierdził że na daną chwilę wymiana centrali nie ma sensu bo za pół roku będzie to samo i reku też zacznie siadać jeśli instalacja nie zostanie poprawiona.

    Firma od wentylacji strasznie się ociąga z jakimi kolwiek decyzjami co do poprawienia wentylacji, główny wykonawca domu również się nie przykłada zbytnio do usunięcia problemu a ja tylko na tym tracę bo wychładzany dom to i większe koszta ogrzewania a ogrzewanie gazowe.

    Mało tego, do tej pory nie miałem projektu wentylacji, dzisiaj go otrzymałem i docelowo powinien u mnie zostać zamontowany rekuperator vents vut 300h mini ec - a jest zamontowany vents vut 200h mini, sterownik to zwykłe pokrętło które tylko reguluje obroty, nic poza tym

    Czy mogę prosić was o radę jak dochodzić poprawienia instalacji tak aby jej funkcjonowanie miało sens ? Gdzie powinienem zgłosić źle wykonane prace budowlane ? Wiem że jest rękojmia budowlana 3 lata po odebraniu budowy ale jakie kroki podjąć aby z tego skorzystać jeżeli żaden z wykonawców nie poczuwa się do usunięcia problemu ? na wszystko mam umowy

    Czy jest ktoś kto ewentualnie mógłby ocenić poprawność projektu, wykonania instalacji, czy ktoś może wypowiedzieć się na temat rekuperatora jaki mam zamontowany i jaki powinienem mieć zamontowany ? Spotkałem się z opinią że tego typu rekuperator nie nadaje się do domu jednorodzinnego ......

    poniżej projekt instalacji, proszę o pomoc

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ProjektREKU.jpg
Wyświetleń:	377
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	379563  
    Ostatnio edytowane przez radecki1987 ; 24-01-2017 o 16:55

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli dobrze rozumiem czytając rysunek to reku masz umiejscowione w kotłowni, czy jest ogrzewana. Rury biegną po podłodze, nieocieplonego stryszku? Jeśli rury nie są ocieplone to należałoby je ocieplić wełną. Postaw sprawę na ostrzu noża, zapowiedź instalatorowi że zgłosisz sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta. Powinno pomóc.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    tak, rekuperator jest umiejscowiony w kotłowni chociaż bardziej nazwałbym to pomieszczeniem technicznym, dwa regały na graty, pralka, suszarka automatyczna, piec gazowy vailant kondensacyjny z zasobnikiem na wodę no i rzeczony rekuperator, pomieszczenie ogrzewane, temp pokojowa, może o jeden - dwa stopnie niższa ze względu na kratkę wentylacyjną przy podłodze.
    Rury wentylacyjne biegną po podłodze poddasza nieocieplonego, są ocieplone wełną ale wychodzi na to że za słabo




  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Rury chyba nie tak źle ocieplony a ile jest cm waty ?
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  5. #5

    Domyślnie

    Te rekupertory mają sprawność max 65% i w dół to nie dziwota że wieje zimnem

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jeśli tak jest jak mówi przedmówca to prawdopodobnie producent nie przyłożył się do sprawnego odprowadzenia kondensatu.
    Jak masz rozwiązaną sprawę odprowadzenia kondensatu, skroplić? Czy założoną masz pompkę odprowadzającą skroplony do kanalizacji?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    8-9*C Coś spaprali ja za GGWC mam 6-7*C Po przejściu garażu i strychu to mam na anemostacie 9-10*C i faktycznie czuć że trochę ciągnie ale to jest bez rekuperatora.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8

    Domyślnie

    @radecki1987 popraw izolację kanałów z wełny: są dziury ogromne, nie ma zakładek, widać nawet jakąś folie alu. Ta wełna (oprócz 1 fotki) sobie tak tylko leży na kanałach WM. Jak już to byś zrobił to podejrzewam,że zniknął by problem z reku.. ALE..

    tu nasuwają się kolejne pytania i problemy:
    -reku za słabe? (sam piszesz,że powinna być 300?)

    -jak użytkujesz obecne reku? (jaka prędkość,bieg?, czy chodzi cały czas?, czy wyłączasz reku kiedykolwiek?)

    -czy odpływ skroplin jest drożny?

    Co z gwarancją na montaż WM?

  9. #9

    Domyślnie

    Odpływ skroplin drożny bez pompki, z tacki ociekowej woda grawitacyjnie odpływa do kanalizacji rurami PCV, rekuperator chodzi cały czas 24h na najniższych obrotach ale niekiedy zwiększam obroty załóżmy przy kąpieli, ogólnie nawet jak lekko zwiększę obroty to już za bardzo uciążliwy jest dźwięk pracującej centrali.

    Jutro będzie poprawiane ocieplenie kanałów przez wykonawcę wentylacji, być może zamontują tłumiki których teraz nie ma w ogóle, powinna być centrala vut300 a jest 200 więc albo zrobili babola albo celowe oszustwo

    Na daną chwilę rekuperator jest na wykończeniu, od zawilgocenia zaczynają piszczeć silniki,

    Fakt 65% to może nie duża sprawność ale przy 3stopniach na dworze i temperaturze w domu nastawionej na 22stopnie powinno lepiej to działać

    Poza samym doprowadzeniem wentylacji do prawidłowego działania zastanawiam się jeszcze jak ugryźć temat strat ciepła i jakby nie patrzeć wyższych kosztów ogrzewania, ewidentnie czuć jak zimno jest pod anemostatami czyli w jakimś stopniu dom jest wychładzany a co za tym idzie zużycie gazu zwiększone,

    Gwarancja producenta domu to 3 lata + 30 lat na konstrukcję budynku, za wszelkie naprawy nie poniosę kosztów tylko od momentu reklamacji minęło już niecałe 3 miesiące i wszystko co robią jest bezskuteczne,

    Centrala reku będzie na 100% wymieniana na nową jak doprowadzą wszystko do porządku i to już na tą właściwą vut300 tylko tutaj nasuwa mi się pytanie czy vents vut300 w ogóle nadaje się do domu jednorodzinnego i czy jej działanie będzie faktycznie miało sens jeśli wszystko zostanie poprawione i usprawnione?
    Na obecnym sterowniku mam możliwość regulacji wyłączanie obrotów reku, nie ma żadnej kontroli nad parametrami pracy centrali, dodam że latem jak pracuje reku w upalne dni to temp w domu robi się nie do wytrzymania i zmuszony jestem na dzień wyłączać centralę, uruchamiam wieczorem jak robi się chłodno, wkład letni sprawdza się jedynie w nocy kiedy jest chłodno

    Także latem komfort żaden a zimą odzysk ciepła marny....

    Może lepiej dogadać się z producentem domu nad całkowicie inną centralą o większej sprawności i większymi możliwościami nastawień/kontroli parametrów dzieląc koszt droższe centrali lub oczekiwać rekompensaty za obecną sytuację i obarczyć ich kosztami na co pewnie się nie zgodzą?

    Może to szczegół ale w umowie budowy domu mam napisane że mechaniczny odzysk ciepła o sprawności 68% a jak zostało wspomniane zarówno vut200 i vut300 ma sprawność 65% więc w jakimś tam stopni niezgodność z umową jest jeśli chodzi o specyfikację sprzętu, w umowie nie ma konkretnego modelu rekuperatora

  10. #10

    Domyślnie

    Jak będziesz wymieniać reku to dopłać i kup coś normalnego szkoda inwestować w całą instalację przy takiej wydajności 66% to wydajność maksymalna rzadko osiagalna w realu w praktyce będzie oscylować między 50 a 60 % to przy takich temperaturach jak piszesz bedzie ci wiało 14 do 17 stopni

  11. #11

    Domyślnie

    Te 65% to jest ale DO 65%, tak podaje producent.

    Skoro masz w umowie 68% to się nie zgadzaj na zainstalowanie vut 300, na tym sprzęcie nie uzyskasz tego co oczekujesz. Rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym mają słabą sprawność.

    Zapytaj wykonawcę swojego domu czy ktoś inny ma taką samą WM i podobne problemy ( niech da namiary), czy też uczyli się na Twoim domu co jest prawdopodobne.

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byry007
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Kolonia Powiercie
    Kod pocztowy
    62-600
    Posty
    802
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Lub zadzwoń do jakiegoś innego montera WM i niech da swoją opinię na temat tej wentylacji nawet mu zapłać za to może wogole kanały są źle rozprowadzone. Jak coś to zabieraj umowę i do prawnika takie pseudo fachowcy zaraz się wystrasza jak dostaną pismo od adwokata
    Sprzedam Bufor ciepła 1000l z CWU i piec stałopalny 30 kw 605139743

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar kasiamirek
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    200

    Domyślnie

    Cześć,

    też jestem posiadaczem reku firmy Vents. Jesli moge dodać posiadam rekuperator vut 350 vb ec. Mam użytkowej jakies 110 m2 i spisuje się dobrze. Dodam , że z mojej winy uszkodziłem bebechy w reku ale serwis działa sprawnie i lada dzień będę miał wszystko naprawione.
    Co do skroplin.. z tacy wystaje korek do ktorego robisz mały syfonik i doprowadzasz do kanalizacji. Wszystko śmiga aż miło. Instalacje robiłem sobie sam kanałami fi 75. Przy temp na zewnatrz -8 z amonetatów leciało 18 stopni.

  14. #14

    Domyślnie

    podejrzewam że wykonawca domu nie udostępni danych kontaktowych do kogoś kto ma dokładnie ten sam rekuperator, z resztą już usłyszałem przy rozmowie telefonicznej że w innych domach też ta firma robiła i też ten sprzęt jest używany i nikt nie zgłasza problemów .... i takiej wersji będą się trzymać zapewne ...

    To że będę miał wymieniony reku na vut300 to pewne ale skoro to taka lipa to będę próbował ugrać coś więcej i tutaj pewnie będzie walka i może tak jak piszecie nie obędzie się bez pomocy prawnej

    może na forum jest ktoś kto posłuży radą co do instalacji, jej wykonania i jaki sprzęt warto zainstalować ? ewentualnie może ktoś ma namiar na dobrą firmę z zachodniopomorskiego - Goleniów / Szczecin

  15. #15

    Domyślnie

    a więc zakończyło się tym że muszę dopłacić 3tyś zł za nowy rekuperator

    gdybym wymieniał na ten sam wszystko byłoby za darmo - to oczywiste skoro firma jednym słowem dała dupy i z ociepleniem i zakładając taki szajs, wykonawca domu stwierdził że rekuperator został zamontowany taki jaki został ze względu na to aby ich oferta domów była jak najbardziej dostępna na polski rynek więc zaniżają koszty

    ocieplenie zostanie wykonane już przez firmę od wentylacji - może w końcu oni zrobią to poprawnie - wszelkie koszty ponosi wykonawca domu

    Osobiście nie do końca jestem zadowolony z takiego rozwiązania ponieważ mój uszkodzony rekuperator zostanie odkupiony ode mnie za kwotę 1300zł z racji że jest po prostu w kiepskim stanie. Jako że jest na gwarancji mógłbym go wymienić na nowy i dopiero oddać w rozliczeniu ale na to się wykonawca domu nie zgodził, podejrzewam że mój rekuperator odkupią ode mnie za 1300zł i oddadzą go producentowi na gwarancję dostając nówkę która dalej puszcza w obieg

    Zwróciłem się również do wykonawcy domu o rekompensatę z racji strat jakie poniosłem ogrzewając wyziębiany przez wentylację dom oraz za czas jaki minął od zgłoszenia problemu - leci czwarty miesiąc kiedy z wentylacji wieje temp poniżej 10*C także nie śpieszy im się z usuwaniem usterek u swoich klientów. Otrzymałem 1000zł.

    Podsumowując, wyżej wymienione kwoty pomniejszają koszt nowego rekuperatora Thessla Green AirPack 300 + sterownik air++ + montaż - mój wkład to 1000zł rekompensaty od wykonawcy domu, 1300zł za stary rekuperator + moja dopłata 3000zł
    Ocieplenie będzie poprawione w ramach gwarancji domu.

    Uważacie że takie rozwiązanie powinno być zadowalające ? trochę nie podoba mi się to że stary reku oddaję za 1300zł, można go wymienić na gwarancji i będzie nówka która jest droższa o 1000zł ale z drugiej strony kto ode mnie odkupi rekuperator nawet jeżeli będzie nowy a tak mam to z głowy

    moim błędem było podpisanie umowy która w specyfikacji miała napisane tylko że sprawność do 68% bez żadnej specyfikacji technicznej sprzętu, gdybym o tym pomyślał na początku pewnie już wtedy dopłaciłbym do lepszego reku ....
    Ostatnio edytowane przez radecki1987 ; 04-02-2017 o 13:43

  16. #16

    Domyślnie

    "Podsumowując, wyżej wymienione kwoty pomniejszają koszt nowego rekuperatora Thessla Green AirPack 300 + sterownik air++ + montaż - mój wkład to 1000zł rekompensaty od wykonawcy domu, 1300zł za stary rekuperator + moja dopłata 3000zł
    Ocieplenie będzie poprawione w ramach gwarancji domu. "

    czyli tak naprawdę dokładasz 3k pln dodatkowo z własnej kieszeni, nie jest źle. Moim zdaniem wychodzisz na zero z kosztami.
    A jak inni to widzą?

    edit
    Wywalcz jeszcze że gwarancja na WM będzie biegła od nowa po założeniu Airpacka i po wszystkich poprawkach w instalacji. Oczywiście na piśmie
    Ostatnio edytowane przez rk80 ; 04-02-2017 o 13:54

  17. #17

    Domyślnie

    dokładnie tak, dopłacam 3k pln z własnej kieszeni, patrząc na cenę thessla green airpac 300 jest to korzystne rozwiązanie nie wspominając już o funkcjonalności w porównaniu do tego co mam obecnie ....

    z tą gwarancją to trafna uwaga, na reku wiadomo będzie 2 lata ale na resztę wykonanych robót też powinni udzielić gwarancji, dobra sugestia, dzięki

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja bym na to poszedł. Czy docieplili Ci już kanały? Bo bez tego zmiany mogą nie być satysfakcjonujące .
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  19. #19

    Domyślnie

    Kanały ocieplała firma stawiająca doma nie firma od wentylacji, być może gdyby to zrobiła firma od wentylacji to od początku byłoby dobrze i do tej pory vuts200 śmigał by bez problemu, tego nie wiem.

    Kanały będą ocieplone wraz z montażem nowego rekuperatora i nie wiem czy nie będą dodane tłumiki dźwięku bo nawet ten vuts200 jak się okazuje pracuje za głośno, docieplenie będzie poprawiane już przez firmę od wentylacji także zakładam że wiedzą jak to zrobić poprawnie

    aż doczekać się nie mogę jaka będzie różnica w pracy reku i temp z nawiewów ....

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nigdy nie słyszałem o tlumikach , u mnie nic nie słychać.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony