dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 30
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawkin

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    Witam!
    Szukam działki i wczoraj natknąłem się na "propozycje nie do odrzucenia".
    Mianowicie klient chce mi oddać działkę w użytkowanie wieczysta za przysłowiową flaszkę od metra!!
    Nasuwają mi się od razu pytania:
    1. No dobra ale co się stanie z moim domem i glebą za 99 lat?
    2. Tak właściwie czyja jest ta ziemia - no bo przecież nie moja!?
    3. Kiedyś na prawie wykładowca mowił - "czyja ziemia tego bydynki"
    4. Czy ktoś z was Forumowiczów stawiał dom na gruncie wziętym w użytkowanie wieczyste

    Proszę o pomoc!

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jareko

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    17.544

    Domyślnie

    Hmmm.. nie wiem jak to jest przy wieczystym uzytkowaniu od osoby prywatnej ale moja chalupa lezy na gruncie ktory jest wlasnoscia skarbu panstwa i zostal mi teren oddany w wieczyste uzytkowanie na 99 lat - powiem szczerze - nie interesowalem sie za bardzo co sie stanie jak juz ten 99 rok wybije gdyz nie zakladam iz rekord zycia na tym padole ustanowie ale wspominano mi ze spadkobiercy maja prawo do przedluzenia dzierzawy bez zadnych klopotow
    Ale jak to sie ma do prywatnego "wynajmu" gruntu - niestety nie wiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7383340
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-JAR-EKO-uwaga

    nie odbieram PW na Forum,więc proszę nie pisać bo i tak nie odpiszę

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lolitka

    Zarejestrowany
    Apr 2005
    Posty
    1

    Domyślnie

    ja mam dom postawiony na gruncie i mam użytkowanie wiczyste...
    a propo użytkowania wieczystego gdzie się za to płaci podatek??? Muszę go zpłacić, robię to pierwszy raz i nie wiem

    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie Re: Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    Cytat Napisał slawkin
    Witam!
    Szukam działki i wczoraj natknąłem się na "propozycje nie do odrzucenia".
    Mianowicie klient chce mi oddać działkę w użytkowanie wieczysta za przysłowiową flaszkę od metra!!
    Nasuwają mi się od razu pytania:
    1. No dobra ale co się stanie z moim domem i glebą za 99 lat?
    2. Tak właściwie czyja jest ta ziemia - no bo przecież nie moja!?
    3. Kiedyś na prawie wykładowca mowił - "czyja ziemia tego bydynki"
    4. Czy ktoś z was Forumowiczów stawiał dom na gruncie wziętym w użytkowanie wieczyste

    Proszę o pomoc!
    w użytkowanie wieczyste może zostać oddany jedynie grunt, który należy do Skarbu Państwa lub do jednostki samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo). Nie ma absolutnie żadnej możliwości, alby grunt został oddany w UW jeśli jest własnością prywatną. Może zostać oddany jedynie w dzierżawę na czas nieokreślony, przy czym jest to de facto rozwiązanie gorsze niż gdyby był oddany na czas określony, z tego względu że umowę na czas nieokreślony można w dowolnym momencie wypowiedzieć.
    Natomiast jeśli chodzi o "normalne" UW to wszystko co jest na takim gruncie wybudowane należy użytkownika wieczystego. Jeśli czas UW się skończy to 1. Użytkownik wieczysty ma prawo pierwokupu gruntu; 2. Jeśli nie będzie chciał tam dłużej mieszkać, lub właściciel gruntu (Skarb Państwa itd.) nie bedzie chciał go dalej oddawać w UW ani sprzedać, to należy mu się odszkodowanie równe rynkowej wartości nieruchomości na dzień wygaśnięcia uw.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lolitka
    ja mam dom postawiony na gruncie i mam użytkowanie wiczyste...
    a propo użytkowania wieczystego gdzie się za to płaci podatek??? Muszę go zpłacić, robię to pierwszy raz i nie wiem

    pozdrawiam
    to zależy, czyj jest grunt. jeśli skarbu państwa to do starostwa powiatowego, jeśli do jednostki samorządu terytorialnego to odpowiednio
    UWAGA: opłatę od UW (nie mylić z podatkiem od nieruchomości) płaci się do 15 marca każdego roku (oprócz roku pierwszego).

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawkin

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    83

    Domyślnie

    Dziękuję!

  7. #7

    Domyślnie

    A jeżeli kupuje się dużą działkę na zasadach UW to czy można ją podzielić na mniejsze i odsprzedać?
    Pozdrawiam
    Juras74

  8. #8

    Domyślnie Re: Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    Cytat Napisał slawkin
    Mianowicie klient chce mi oddać działkę w użytkowanie wieczysta za przysłowiową flaszkę od metra!!!
    Sprawdź wysokość czynszu dzierżawnego!

    W moim mieście gmina wystawiła na przetarg podobną działkę. Wartość wyceniła sobie na 800.000 zł ale sprzedała za 300.000. Wysokość opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste policzono jednakowoż od tych 800.000 co dawało kwotę 8000 zł rocznie. Facet tego nie sprawdził i wpadł jak śliwka w kompot.

    Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego są niskie, ale na tych nieruchomościach, na których ustalono je przed laty. Nowe nieruchomości są już inaczej wyceniane, oj inaczej.....

    Jeżeli masz przed sobą 99 lat dzierżawy to znaczy że umowa jest świeżutka a czynsz wysoki.

    Nie bój się tej formy własności - umowa na pewno zostanie przedłużona lub wręcz zamieniona we własność. Wieczyste to przeżytek.

  9. #9

    Domyślnie Re: Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    użytkowanie wieczyste to nie przeżytek!!!!!!!! wręcz przeciwnie!!! na rynkach zachodnich tworzone jest coraz więcej różnych rodzajów własności, użytkowania, dzierżawy itd. uw szczególnie pod działalność komercyjną to świetne rozwiązanie.
    i UWAGA: to co napisałaś u góry to też nieprawda, opłata pierwsza jak i opłaty roczne naliczane są OD CENY!!!! a nie od wartości gruntu!!!!!

  10. #10

    Domyślnie

    na 99% nie, ale postaram się sprawdzić

  11. #11

    Domyślnie

    To lepiej sprawdź.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    To lepiej sprawdź.
    moja odpowiedź, że na 99% nie - była do jurasa 74. co do odpowiedzi na twój post - dam sobie głowę uciąć!

  13. #13

    Domyślnie

    No to obie zostajemy bez głów.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał ania
    No to obie zostajemy bez głów.
    a ty się przy czym upierasz? chętnie podeślę ci odpowiedni paragrafik, żebyś poczytała u źródeł naszego kochanego ustawodawcy

    jeśli chodzi o opłaty to można się wrąbać ale właśnie na odwrót,np. są takie przypadki że grunt jest wart np. 100.000 a developer kupuje go za 500.000 (bo kilku developerów sie licytuje). No i wtedy właśnie płaci się opłaty od tych 500.000 i wesoło nie jest. zawsze od ceny transakcyjnej.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukrecja
    Cytat Napisał ania
    No to obie zostajemy bez głów.
    a ty się przy czym upierasz? chętnie podeślę ci odpowiedni paragrafik, żebyś poczytała u źródeł naszego kochanego ustawodawcy

    jeśli chodzi o opłaty to można się wrąbać ale właśnie na odwrót,np. są takie przypadki że grunt jest wart np. 100.000 a developer kupuje go za 500.000 (bo kilku developerów sie licytuje). No i wtedy właśnie płaci się opłaty od tych 500.000 i wesoło nie jest. zawsze od ceny transakcyjnej.
    no więc jeśli chodzi o anię to proszę zajrzeć do art. 72 a jurasa proszę zajrzeć do art. 92-97 Ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku
    pozdrawiam

  16. #16

    Domyślnie

    Lukrecja, czy przepisy dotyczące UW ostatnio zmieniły się? Kiedy jakieś 10 lat temu sprzedawałam moją działkę z UW, czytałam, że po zakończeniu okresu UW nakłady wycenia się owszem według cen rynkowych, ale Państwo zapłaci tylko połowę tej wartości. Ponadto roczną opłatę za UW płaci się na podstawie przepisów według ostatniej zaktualizowanej ceny rynkowej. W przypadku nowej umowy może to być zarówno cena wynikająca z oszacowania i cena wylicytowana, zależy co właściciel uzna za wartość rynkową. Natomiast wartość oszacowana i wartość wylicytowana nie ma nic wspólnego z zapłaconą za działkę kwotą pieniężną. Bo pierwsza opłata przy zawieraniu aktu notarialnego dla działek pod budowę domu (na dział. gosp. są wyższe) wynosi 10% a potem 1% przez 99 lat. Można wpłacać też większe kwoty za kilka lat lub za cały okres UW -99lat- z góry. Są też zniżki. Starcy, emeryci, renciści i nie wiem kto jeszcze mają ulgę 50% w opłatach rocznych za UW.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał pyrka
    Lukrecja, czy przepisy dotyczące UW ostatnio zmieniły się? Kiedy jakieś 10 lat temu sprzedawałam moją działkę z UW, czytałam, że po zakończeniu okresu UW nakłady wycenia się owszem według cen rynkowych, ale Państwo zapłaci tylko połowę tej wartości. Ponadto roczną opłatę za UW płaci się na podstawie przepisów według ostatniej zaktualizowanej ceny rynkowej. W przypadku nowej umowy może to być zarówno cena wynikająca z oszacowania i cena wylicytowana, zależy co właściciel uzna za wartość rynkową. Natomiast wartość oszacowana i wartość wylicytowana nie ma nic wspólnego z zapłaconą za działkę kwotą pieniężną. Bo pierwsza opłata przy zawieraniu aktu notarialnego dla działek pod budowę domu (na dział. gosp. są wyższe) wynosi 10% a potem 1% przez 99 lat. Można wpłacać też większe kwoty za kilka lat lub za cały okres UW -99lat- z góry. Są też zniżki. Starcy, emeryci, renciści i nie wiem kto jeszcze mają ulgę 50% w opłatach rocznych za UW.
    zmieniło się i to sporo. ustawa jest z 97 ale jej ostatnia aktualizacjia była we wrześniu 2004.
    jeśli chodzi o opłaty za uw. są 2 główne opłaty: opłata pierwsza która może wynieść od 15-25% ceny nieruchomości (właściciel ustala ile z tego zakresu) a następnie opłaty roczne, w zależności od celu na jaki nieruchomość została oddana w uw może to być 1%, 2% 3% lub więcej. w przypadku budownictwa mieszkaniowego jest to 1%.
    są też opłaty karne np. za niewybudowanie w określonym terminie.
    opłaty roczne moga być aktualizowane jeśli wartość nieruchomości ulegnie znaczącym zmianom w trakcie trwania uw. wtedy przychodzi na nieruchomość rzeczoznawca i wycenia na ile wzrosła (no ewentualnie zmalała) wartość nieruchomości i opłata roczna jest podnoszona. nie częściej niż raz na rok. nie można zapłacić z góry za więcej niż aktualny rok.
    Jeśli chodzi o budynek postawiony na gruncie wziętym w uw to jest on w 100% własnością użytkownika wieczystego, od początku do końca.
    po zakończeniu uw w przypadku budownictwa mieszkaniowego najczęściej ziemia jest sprzedawana byłem użytkownikowi.

  18. #18

    Domyślnie Re: Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    Cytat Napisał Lukrecja
    opłaty roczne naliczane są OD CENY!!!! a nie od wartości gruntu!!!!!

    Cytat Napisał Lukrecja
    opłaty roczne moga być aktualizowane jeśli wartość nieruchomości ulegnie znaczącym zmianom w trakcie trwania uw. wtedy przychodzi na nieruchomość rzeczoznawca i wycenia

    czyli przeczysz sama sobie...

  19. #19

    Domyślnie Re: Użytkowanie wieczyste gruntu i budowa domu na nim...

    Cytat Napisał ania
    Cytat Napisał Lukrecja
    opłaty roczne naliczane są OD CENY!!!! a nie od wartości gruntu!!!!!

    Cytat Napisał Lukrecja
    opłaty roczne moga być aktualizowane jeśli wartość nieruchomości ulegnie znaczącym zmianom w trakcie trwania uw. wtedy przychodzi na nieruchomość rzeczoznawca i wycenia

    czyli przeczysz sama sobie...
    no cóż, jedyne co mogę powiedzieć to to, że przykro mi, że nic nie rozumiesz. po pierwsze ja cytuję tylko ustawodawcę, więc możesz co najwyżej powiedzieć że to on sam sobie przeczy. po drugie, przeczytaj sobie te parę paragrafów z ustawy, to naprawdę nie zajmie dużo czasu; skoro ja tak bardzo nie moge do ciebie dotrzeć, może to cię przekona.

  20. #20

    Domyślnie

    Nikt sobie nie przeczy!!! Ani Lukrecja ani ustawodawca.

    Opłaty roczne oraz opłatę pierwszą ustala się według stawki procentowej określonej w ustawie o gospodarce nieruchomościami od ceny nieruchomości gruntowej.
    Opłaty roczne mogą być aktualizowane jeśli wartość nieruchomości ulegnie zmianie w trakcie obowiązywania umowy użytkowania wieczystego (nie częściej niż raz w roku) i wówczas zaktualizowaną opłatę roczną oblicza się przy zastosowaniu stawki procentowej, od wartości nieruchomości określonej przez rzeczoznawcę majątkowego na dzień aktualizacji opłaty.

    Gdzie tu jest sprzeczność?

    Pozdrawiam,
    Thaurus

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony