dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie Panele cienkowarstwowe CIS Solar Frontier

    Witam.
    Czy ktoś z forumowiczów,korzysta może z paneli w takiej technologii?Chciałbym zamontować panele o łącznej mocy ok 3,5kW,szukam opinii na temat tej firmy oraz wykonawcy.
    Dziękuję.

  2. #2

    Domyślnie

    Przemyśl i poczytaj o technologi cienkowarstwowej, później dodaj różnice w cenach konstrukcji montażowej, i samej robocizny.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  3. #3
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Przemyśl i poczytaj o technologi cienkowarstwowej, później dodaj różnice w cenach konstrukcji montażowej, i samej robocizny.
    Przeczytałem sporo.Wyceny,dla tej samej mocy instalacji to 2-3k pln.
    Nie znalazłem lepszej (wydajniejszej) technologii niż cienkowarstwowa.Lepsza wydajność przy procentowym zacienieniu,większe możliwości w montażu pionowym (ściana),wydajniejsza praca podczas dużego nasłonecznienia,a wreszcie wygląd-który dla mnie ma ogromne znaczenie.
    Bardzo żałuję,że nie kupiłem TSMC CIGS,zanim technologie wykupili amerykanie.Teraz ceny są zbyt wysokie.Ale Frontiery wydają się godnym zamiennikiem.
    Szkoda tylko,że w Polsce firmy instalacyjne-ich większość woli opowiadać bzdury,że to "gorsza technologia".

  4. #4

    Domyślnie

    Widzę że różnica w cenie konstrukcji montażowej, i wyceny instalacji zostały celowo pominięte Podobnie jak inwerter transformatorowy.
    Ale cieszę się że wiesz co kupujesz i wiesz czego się spodziewać.
    Powodzenia.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  5. #5
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Widzę że różnica w cenie konstrukcji montażowej, i wyceny instalacji zostały celowo pominięte Podobnie jak inwerter transformatorowy.
    Ale cieszę się że wiesz co kupujesz i wiesz czego się spodziewać.
    Powodzenia.
    Cena jest wraz z montażem,oraz dedykowanym inwerterem beztransformatorowym
    http://recost.pl/panel-fotowoltaiczn...70w-p-100.html

  6. #6

    Domyślnie

    Buhehehehehe
    590 PLN za panel każdy panel 170W policzmy ile płacimy za 1W
    590 / 170 = 3,47PLN/W

    Toż to moje Suntech 275W monokryształ 4 bus bary kosztowały 15 miesięcy taniej o 1,2PLN/W

    Ale jak pisałem Powodzenia
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Buhehehehehe
    590 PLN za panel każdy panel 170W policzmy ile płacimy za 1W
    590 / 170 = 3,47PLN/W

    Toż to moje Suntech 275W monokryształ 4 bus bary kosztowały 15 miesięcy taniej 1,2PLN/W

    Ale jak pisałem Powodzenia
    To są ceny sklepowe,nie mówiłem że tyle zapłacę
    No dobrze,a porównując Twoje Suntechy-jak wypadają w porównaniu z tymi japońcami...raczej blado.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie no moje to taka chała... moimi możesz ze swoich śnieg zdrapywać w zimę. Różnica jest taka że ja mam

    Powodzenia i z mojej strony to wszystko.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  9. #9
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Nie no moje to taka chała... moimi możesz ze swoich śnieg zdrapywać w zimę. Różnica jest taka że ja mam

    Powodzenia i z mojej strony to wszystko.
    Kolego spokojnie.Ja też niebawem stanę sie ich posiadaczem,nie reklamuję ich.Pytałem użytkowników Frontierów.Byłem przygotowany na takie opinie tych,którzy posiadaja panele w innej technologii.Nie pytałem o porównania.Pytałem kto ich używa i kto je montuje.I tyle.
    Ale bardzo dziękuję za rozmowę.
    Pozdrawiam.

    P.S.
    A Suntech znajduje się na skraju bankructwa....więc coś chyba z nimi nie teges
    Suntech szuka ratunku i wyprzedaje panele po 0,38 €/W
    http://gramwzielone.pl/energia-slone...anele-po-038-w
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 31-01-2017 o 18:19

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Kolego spokojnie.Ja też niebawem stanę sie ich posiadaczem,]
    Znalazłem takie o to opracowanie: http://sunergsolar.com/allegati_prod...9.06.2009).pdf

    W pracy zaprezentowano roczne pomiary mocy oraz sprawności systemu fotowoltaicznego wykorzystującego
    moduły z krzemu amorficznego Kaneka GEA060 oraz inwerter solarny Soladin 600 podłączony do
    uczelnianej sieci elektrycznej (on grid). Dodatkowo zaprezentowano sprawność inwertera solarnego. Przedstawiono
    miesięczne rozkłady nasłonecznienia na powierzchni pochylonej w Rzeszowie (50°02’N 22°17’E). Badania
    obejmują okres od 1 listopada 2013 do 31 października 2014. Moc szczytowa systemu wynosi 0,12kW.
    Wyniki ukazują, że roczna sprawność systemu fotowoltaicznego wykorzystującego kolektory z krzemu amorficznego
    wynosi 3,6%. Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci wyniosła 45,8kWh z 1m2
    powierzchni

    modułu, natomiast roczne nasłonecznienie na powierzchnię pochyloną pod kątem 30° wynosiło 1284
    kWh/m2

    .
    A teraz poprosimy Marcina żeby porównał te wyniki z bateriami przez niego posiadanymi.
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 01-02-2017 o 13:00
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolektor1 Zobacz post
    Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci wyniosła 45,8kWh z 1m2
    powierzchni[/b]
    modułu, natomiast roczne nasłonecznienie na powierzchnię pochyloną pod kątem 30° wynosiło 1284
    kWh/m2[/i]
    .
    A teraz poprosimy Marcina żeby porównał te wyniki z bateriami przez niego posiadanymi.
    ok więc mamy 12 modułów 1 956mm x 992mm = 1,94m2 z panela * 12 paneli = 23,28m2
    Uzysk jak na chwilę obecną (przypominam że rok nie minął odpalone 16 lutego )
    Etotal: 3291.2kWh
    Nazwa:  total.PNG
Wyświetleń: 1608
Rozmiar:  1,0 KB

    3291,2kWh / 23,28 = 141,37kWh/m2
    Niestety instalacja nie jest idealna skierowana na pd-zach kierunek 200o, kąt nachylenia instalacji też nie jest najlepszy bo to 23o.

    Czyli jeśli nie pierdyknąłem się w liczeniu Amorficzne wg
    Roczna produkcja energii eklektycznej oddanej do sieci (pytanie czy nic nie konsumowali przez siebie, czy liczą tylko energię sprzedaną??) nie wiem w sumie liczy się wynik: 45,8kWh
    a u mnie: 141,37kWh/m2 jak na moje ponad 3 KROTNIE WIĘCEJ jednak patrząc na produkcję inwertera a nie energię oddaną do sieci

    Ale OK ten gorszy przypadek licząc energię oddaną do sieci:
    2329,9 kWh oddanej do sieci
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prod.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	11,7 KB
ID:	380366
    2329,9 / 23,28 = 100,08kWh /m2 jeśli liczyć tylko energię oddaną do sieci.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 01-02-2017 o 14:37
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    michalmichalmichal

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    25

    Domyślnie

    Instalacja elektrowni PV o mocy 4,5 kWp z panelami CIS -Solar Frontier, gmina Grudziądz

    https://comfort4you.eu/pl/n/list

    Powyżej link do blogu użytkownika paneli CIS. Po naciśnięciu BIEŻĄCA PRODUKCJA ENERGII na stronie bloga wyświetli się dzienna produkcja. Obserwuję ją od kilku dni i najpierw było około 6 kwh dziennie ale dzisiaj już tylko 1,6 kwh. Nie mam pojęcia czy w Grudziądzu było słonecznie w ostatnich dniach bo jestem z Zagłębia czyli górny Śląsk.

    Napiszę tak. Szału dla mnie te wyniki nie robią ale będę dalej obserwował i porównywał dzienna produkcję z np 5,4 KWp z Łaszczów.
    http://www.laukenmann-pv.de/pv/pv1/andreas/

    Jakby ktoś miał link do produkcji z okolic Grudziądza to można by porównać bezpośrednio w podobnej lokalizacji.

  13. #13
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Dziękuje.
    Kolego kolektor1,co myślisz o tych panelach?Cena kompletnego zestawu z montażem za 3,5kW to ok 24k pln.
    Panowie,ja mam zbyt mała wiedzę aby z Wami dyskutować,mogę jedynie napisać o tym, czego można dowiedzieć się z sieci o tym sprzęcie.Panele TSMC CIGS (ta sama technologia) sprzedawały się jak ciepłe bułeczki w Europie,póki amerykanie nie wykupili technologii i fabryki.Te Frontiery są Made in Japan to też ich zaleta
    Dziękuję za dyskusję.Pozdrawiam

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_mar

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    73

    Domyślnie

    Ja też niedawno dopytywałem o te panele, m in. tego sprzedawcę allegro i dowiedziałem się że za montaż bierze 600zł/kWp +dojazd a ruszt to średnio dopłata 500zł/kWp. Dopytywałem o zestaw 9.35kwp. Wychodzi trochę drożej niż mono czy poli ale bez tragedii jeśli ktoś bierze pod uwagę wygląd i ma na tyle miejsca na dachu po potrzeba ich więcej niż analogicznej mocy poli/mono.
    Ostatnio edytowane przez ad_mar ; 01-02-2017 o 20:56
    Grzane 115m2 prostokątna bryła z poddaszem użytkowym. 8.1kW - kable. Ocieplenie: płyta fund+20cmXPS 036/ściany 30cm 031/dach i skosy 40cm 034. 30m2 okien Uw średnio 0.7. CWU galmet 120l. Reku Brink300+
    sezon 15/16 CO+CWU 3496kWh
    sezon 16/17 CO+CWU 3445kWh

  15. #15
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Napisałem do gościa,zobaczymy na ile wyceni mój zestaw.
    Ja też dużą uwagę zwracam na wygląd.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Panowie.
    Aby coś powiedzieć o takich czy innych panelach trzeba było najpierw zajrzeć do danych technicznych. Zajrzałem do linku, który podał TwojPan. Ale jedna rzecz w tych danych technicznych wydała mi się nieprawdopodobna a jest to taka wartość:

    Przy spadku nasłonecznienia z 1000W/m2 do 200W/m2 w temperaturze 25°C, wydajność modułu zmniejsza się o 2%.

    Poszukałem w swojej mądrej książce na temat baterii i czegoś takiego tam nie znalazłem. A więc firma sprzedająca chyba czaruje rzeczywistość. Oczywiście ktoś, kto się nie bardzo zna łyknie tę kaczkę od razu.
    Ale wracając do rzeczy. Nauczony ciągłym liczeniem i sprawdzaniem certyfikatów w przypadku kolektorów słonecznych wyrobiłem sobie podejście jak i co z sobą porównywać. To samo się tyczy baterii słonecznych choć trudno jeszcze znaleźć certyfikaty baterii zebrane w jednym miejscu. Okazuje się, ze nie najważniejsza jest sprawność ( choć ta jest mocno związana ) a co z danej baterii uzyskamy. Wiadomo nie od dziś, że stopień usłonecznienia mamy jaki mamy i nic tu po naszym zaklinaniu. Parametrem najczęściej ukrywanym (o ile jest badany) jest uzysk energetyczny w skali roku. Jednak ktoś kto ma taką czy inną baterię i prowadzi pomiary jest w stanie taki parametr policzyć a nie jest to jakaś trudna czynność. Skoro już znalazł się ktoś kto to policzył o czym pisałem w poprzednim poście to można więc porównać z inną baterią co niniejszym poczynił kolega Marcin i chwała jemu za to. A więc baterie CIS mają roczna produkcję energii eklektycznej na poziomie 45,8kWh z 1m2. U kolego Marcina roczna produkcja z tego samego metra wynosi 141,37kWh/m2 I tu już widać gołym okiem, ze na CISach trzeba około trzy razy więcej miejsca. Jeżeli to nie problem to liczymy dalej.

    Dla instalacji o mocy 3,5kWp potrzebujemy 20,5 baterii CIS o powierzchni 1,25m2 każdy co daje nam łączną powierzhnię ok. 25m2 gdzie z tej całej instalacji będziemy mieli rocznie 1150kWh co ma kosztować kolegę TwojPan 24 000 zł.

    Dla instalacji o mocy 3,5kWp potrzebujemy 14 baterii mono o powierzchni 1,6m2 co daje nam łączną powierzhnię ok 22m2 gdzie natomiast z tej całej instalacji będziemy mieli rocznie3125kWh co średnio na rynku z montażem pod klucz kosztuje 19 000 zł.

    Widać różnicę?
    Ostatnio edytowane przez kolektor1 ; 01-02-2017 o 23:40
    Instalacja foto o mocy 10 kWp zasila pompę ciepła o mocy 8 kW
    Koszt ogrzewa i ciepłej wody oraz koszt energii elektrycznej wynosi zero zł.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_mar

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    73

    Domyślnie

    Jeśli tak jest rzeczywiście to nawet wygląd nie zrekompensuje takiej różnicy w uzysku. Ja na razie nie wiem/nie znam się/ szukam i sprawdzam a w między czasie zbieram oferty bo do zakupu mam jeszcze trochę czasu. Na chwilę obecną przekonują mnie tylko monokryształy.
    Powiedzcie mi natomiast jedną rzecz jeśli możecie bo różne wersje już słyszałem:
    - załóżmy zużycie łączne 1000kWh teoretycznie
    - jeśli chce zbilansować sobie instalację w prosumencie 1:0.8 tak, żeby płacić tylko opłaty stałe a nie płacić nic za zużycie energii w domu to czy wystarczy, że przewymiaruję instalację i zamontuję 1/0.8=1250 kWp czy też muszę zamontować 1kWp i liczyć się z tym, że 20% opłaty za prąd zużyty itak zapłacę?
    Grzane 115m2 prostokątna bryła z poddaszem użytkowym. 8.1kW - kable. Ocieplenie: płyta fund+20cmXPS 036/ściany 30cm 031/dach i skosy 40cm 034. 30m2 okien Uw średnio 0.7. CWU galmet 120l. Reku Brink300+
    sezon 15/16 CO+CWU 3496kWh
    sezon 16/17 CO+CWU 3445kWh

  18. #18

    Domyślnie

    Za 22000 PLN to całkiem niedawno widziałem wycenę na inwerterze 3 fazowym, i modułach polikrystalicznych 265W każdy ( w sumie 5,3kW ) oczywiście wraz z montażem i konstrukcją montażową.

    Ale jak wiecie nie lubię być gołosłowny więc w załączeniu oferta, tu jeszcze na 21k PLN ale na inwerterze 1 fazowym.

    Nic na tych fotach nie widać:/
    @kolektor1 dlaczego liczysz 1,6m2 dla instalacji 3,5kW na 12 modułach jak mi wyszło 1,9m2 dla 1 panela o wymiarach ( 1 956mm x 992mm )

    @ad mar nie da się niepłacić opłat stałych, zawsze je będziesz płacił. Nie do obejścia.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wycena.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	19,6 KB
ID:	380420   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wycena.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	380421  
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 02-02-2017 o 06:10
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ad_mar

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    73

    Domyślnie

    Nie chodzi mi o opłaty stałe tylko o te 20% zużycia. Czy o te 20% mam przewymiarować instalację czy itak będę za to płacił. Chcę wyjść na 0 z opłatami za zużycie. Opłaty stałe płacę tak czy inaczej.
    Grzane 115m2 prostokątna bryła z poddaszem użytkowym. 8.1kW - kable. Ocieplenie: płyta fund+20cmXPS 036/ściany 30cm 031/dach i skosy 40cm 034. 30m2 okien Uw średnio 0.7. CWU galmet 120l. Reku Brink300+
    sezon 15/16 CO+CWU 3496kWh
    sezon 16/17 CO+CWU 3445kWh

  20. #20

    Domyślnie

    No to musisz przewymiarować instalację o około 20% w stosunku do zużycia energii elektrycznej. Jednak z własnego doświadczenia powiem CI że przewymiaruj o około 50% w stosunku do zużycia, bo ono wzrasta kiedy masz swój prąd.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony