dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 137

Temat: Buderus GB 062 14KW v2 - czy ogrzeje dom 160m2? Ogrzewanie podłogowe.

  1. #1

    Domyślnie Buderus GB 062 14KW v2 - czy ogrzeje dom 160m2? Ogrzewanie podłogowe.

    Witam serdecznie.
    Buduję dom z poddaszem użytkowym i stoję teraz przed wyborem kotła gazowego. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy ten tytułowy Buderus ogrzeje mi dom 160m2?
    Nie ukrywam, że główną rolę odgrywa tu cena takiego kotła - 4150zł. Do tego zamierzam podpiąć bojler 140L firmy Elektromet oraz sterownik RC 300.
    Mam mętlik w głowie, ponieważ pani sprzedająca te kotły mówi, że może być on za słaby i poleca 24KW, natomiast tutaj na forum czytam, żę 14KW to w sam raz.
    A może ten model kotła jest taki tani, bo ma jakąś przestarzałą konstrukcję? Wolę poradzić się tutaj, niż słuchać sprzedawcy. Bardzo proszę o poradę.
    Pozdrawiam, Agata.

  2. #2

    Domyślnie

    kocioł o mocy 14kW ogrzeje 3 takie domy.
    A zbiorników elektrometu nie kupuj
    Albo kup ale wcześniej poczytaj tu opinie https://www.leroymerlin.pl/hydraulik...9552,l995.html (49 ocen, średnia ocena 2,4)
    Kup Buderusa i będzie spokój

    Pan sprzedawca jest niekompetentny lepiej go nie słuchaj bo widać że jest niewiarygodny

  3. #3

    Domyślnie

    Panie Adamie, bardzo dziękuję za odpowiedź!
    Proszę jeszcze rozwiać do końca moje obawy i napisać, dlaczego kocioł GB 062 14KW v2 kosztuje 4150zł, a kocioł GB 162 15KW v3 kosztuje 6850zł?
    Czy te kotły różnią się czymś istotnym? Skąd taka różnica w cenie?
    Bojlera elektrometu nie kupię (dziękuję za informację) - jaki model bojlera Burderusa kupić, aby miał około 150L pojemności i był wiszący w płaszczyźnie poziomej (że tak napiszę). Na stojący nie mam miejsca.
    EDIT: nie chodziło mi o "bojler", tylko o zasobnik ciepłej wody. Dla mnie każda duża bania z wodą, to "bojler"

    A skoro już uzyskałam takie dobre informacje, to jeszcze chciałabym zapytać o ten sterownik. Na forum najczęściej piszą o RC35, RC300 i RC200. Który się najlepiej sprawdzi z tym kotłem GB 062?
    Ostatnio edytowane przez wukazetka ; 02-02-2017 o 19:36

  4. #4

    Domyślnie

    Bo to są dwa zupełnie różne kotły. GB162 to najwyższy model kotła Buderusa, ma jakis nieco innyc wymiennik(nie trzeba go tak często czyścić) zaś GB062 to kocioł najtańszy z kondensatów sensownych. Ma wymiennik aluminiowo-krzemowy który teoretycznie trzeba czyścić co rok.

    Gb162 to stary model (ma juz moze z 8 lat) zaś 062 dopiero około rok i jest to zdaje sie uboższa wersja GB072.

    Kiedyś przewagą 162 nad 072 byłą pompa obiegowa elektroniczna czyli zużywająca mniej prądu. Teraz kocioł GB062V2 ma V2 w nazwie a zwykle V2 oznacza pompę elektroniczną.

    Tu prospekt https://www.buderus-sklep.pl/files/3...kv2karta_1.pdf Dodatkowo GB162 miał lepszą modulacje (niższa moc minimalna). Obecnie widzę że GB062 jest nawet lepszy w tym od GB162

    Nie wchodząc w takie szczegóły - lepiej kupić tańszy - tzn taniej a tak samo będzie się eksploatował. GB 062 ma wbudowane naczynie wzbiorcze - bo np 162 nie ma więc nie dość że jest droższy to więcej osprzętu trzeba do niego dokupić niż do 062.

    W kwestii zasobnika się nie wypowiem bo mam stojący Buderus SU 160 i jest ok a poziomych nie znam,
    Mam 2 bojlery 5 litrowe elektrometu z leroy merlin obydwa uległy uszkodzeniu prze upływem roku (wywalają bezpieczniki) i musze zaniesc do reklamacji do leroymerlin.
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 02-02-2017 o 19:50 Powód: uszczegółowienie

  5. #5

    Domyślnie

    ja mam sterownik RC35 z roku 2015 zaś te RC300 sa chyba nowsze. NIe wypowiem się bo w sumie mało co korzystam ze sterownika.

    Jesli chodzi o moc kotła to ja u siebie ograniczyłem ją (da się to zrobić w menu) na 6kW do grzania CWU, zaś na grzanie podłogi do 3,2kW. Kocioł grzejac dom mocą 3,2kW dawał radę zapewnić stałą temperaturę 22-23 stopnie przez całą zimę włącznie z mrozami -20C. Przy -20 temperatura mi juz spadła do 22,2 stopnia zamiast 23.

    Natomiast tu mowimy o mocy 3,2kW do grzania a w kotle który chcesz kupić masz 14kW. Stąd twierdzę że 14kW wystarczy do ogrzania nowego w miarę standardowo na dziś ocieplonego domu o powierzchni pewnie z 600m2

  6. #6

    Domyślnie

    Panie Adamie, chyba prosto z Nieba Pan mi spadł, udzielając tak rzeczowej wypowiedzi, parę minut po opublikowaniu mojego pytania! Już prawie wszystko wiem.
    Jeszcze tylko jedno, jednusieńkie pytanie o ten wymiennik aluminiowo-krzemowy.
    Czy to słowo TEORETYCZNIE - że należy go czyścić "teoretycznie" raz na rok - oznacza, iż... w praktyce można go czyścić dużo rzadziej? Jak wygląda to czyszczenie? Trzeba wezwać Serwis? Jakie to są koszta tak plus-minus, gdybym chciała to robić wg instrukcji raz na rok?
    No i jeszcze jedno, bo znowu na forum wyczytałam, że te wymienniki psują się od miękkiej wody, a ja właśnie zamierzam zainstalować również zmiękczacz... ech... a już było tak pięknie i już byłam szczęśliwa, że fajny i tani piec kupię...
    Może Pan potwierdzić tę teorię, że miękka woda nie służy tego typu wymiennikom ciepła?
    Bardzo proszę o odpowiedź.
    EDIT; albo coś mi się pokiełbasiło i o innych wymiennikach czytałam, że źle reagują z miekką wodą. Nie mogę teraz tej wypowiedzi znaleźć.
    Ostatnio edytowane przez wukazetka ; 02-02-2017 o 20:22

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    w buderusie są pakiety grzewcze, kocioł+ zasobnik+sterownik+czujnik zasobnika, dużo korzystniej niż osobno
    rc 300 to nowosc, rc200 prostszy model, ten wyższy ma najwięcej możliwości i ma podświetlenie, rc35 to starszy sterownik
    http://www.buderus.pl/files/BUDERUS_...zewacze_PL.pdf

  8. #8

    Domyślnie

    Ja grzeję 3 sezon bez czyszczenia co nie oznacza że mam być wzorem do naśladowania.
    Natomiast monitoruję temperaturę spalin i ponieważ ta jest bardzo niska - kocioł ma cały czas doskonałą sprawność co pozwala mi sądzić że nie ma sensu go czyścić.
    Trzeba poczytać przepisy ale być moze przepisy regulują przegląd gazowych urządzeń grzewczych co rok. Nie wiem tego. Jeśli tak jest to ryzyko dla ubezpieczenia od pożaru w przypadku braku przeglądu. A przeglad trzeb robić dla każdego kogtła czy to GB062 czy 162.

    Przeglad z czyszczeniem chyba około 200zł
    Miękka woda nie niszczy wymiennika. Miękką wodą wręcz powinno się zalać obieg grzewczy.

    GB162 to stary dobry model. Ale wygląda na to że GB062 przerósł go i jest lepszy jako młodszy o 10 lat. Przepisy energooszczędności elektronicznej wymusiły zamianę pompy zwykłej na elektroniczną w GB072 i prawdopodobnie taka sama jest też w GB062 (na obrazku jest pompa wilo więc raczej elektroniczna)

    Jak najbardziej warto skorzytać z pakietu o którym pisze BrodowskiG - ja tez kupowałem w tym zestawie. Wczesniej pisałem ze GB062 jest prawdoopodobnie zubożoną wersją GB072 ale teraz patrzę że ma nawet lepsze parametry (modulacja od 2kW - co się przyda w małym domu)

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli ten RC 300 będzie dobry. Cieszę się
    Tylko jeszcze czekam na odpowiedź, jak to z tym wymiennikiem ciepła jest?
    Bo już jestem tak napalona na ten kocioł, że sama teraz mam chyba więcej energii, niż te marne 14 KW
    TO BYŁA ODPOWIEDŹ DO PANA BRODOWSKieGo - dziękuję panu za informację.
    Ostatnio edytowane przez wukazetka ; 02-02-2017 o 20:52

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    co roku czysci sie dla gwarancji, w praktyce zależy to od obciążenia kotła i czystości powietrza
    zmiękczoną wodą nie zalewa się instalacji, jest korozyjna !
    przy 062 jest króciec do pomiaru ciśnienia i wg niego podejmuje się decyzje o czyszczeniu, pokazuje stopien zapchania

    http://pl.documents.buderus.com/down...6720806756.pdf
    http://pl.documents.buderus.com/down...6720862632.pdf
    http://pl.documents.buderus.com/down...6720820460.pdf
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 02-02-2017 o 20:54

  11. #11

    Domyślnie

    A mój hydraulik mowi ze zmiękczona chroni przed korozją. Jak zatem jest? Wode mam w instalacji w sumie od 2 lat i jest klarowna. Czajnik działający na tej wodzie po roku jak nowy. Mam zmieniać na zwykłą kranówę? Od kranówy kamień w czajniku po tygodniu

    króciec pokazuje stan zabrudzenia wymiennika? W GB072 tez jest cos takiego?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Miękka woda nie niszczy wymiennika. Miękką wodą wręcz powinno się zalać obieg grzewczy.

    GB162 to stary dobry model. Ale wygląda na to że GB062 przerósł go i jest lepszy jako młodszy o 10 lat. Przepisy energooszczędności elektronicznej wymusiły zamianę pompy zwykłej na elektroniczną w GB072 i prawdopodobnie taka sama jest też w GB062 (na obrazku jest pompa wilo więc raczej elektroniczna)
    PANIE ADAMIE, to jest dokładnie TO, co chciałam usłyszeć!
    Nie wiem, jak się mogę Panu odwdzięczyć? - może pisząc, że naprawdę poprawił mi Pan humor na parę najbliższych dni?
    Albo tym:
    DZIĘKUJĘ - bardzo mi Pan pomógł.
    Agata.

  13. #13

    Domyślnie

    no tylko wychodzi ze z tą miękką wodą w kotle to nie mialem racji

    dzięki BrodowskiG za tą informację.
    Poza tym chyba wszystko powinno się zgadzać.

  14. #14

    Domyślnie

    A da się podpiąć zmiękczacz wody ZA KOTŁEM?

  15. #15

    Domyślnie

    może BrodowskiG jeszcze powie czym się różni 162V3 od 162V2 i 162.
    Bo z tego co wiem to są kolejne "liftingi" kotła

    W GB072 oznaczenie V2 wniosło pompę elektroniczną zamiast pompy Grundfos zwykłej.

    A gdy orientowałem się w 2014 to i wtedy sprzedawany GB162 miał elektroniczną.
    Sprawności kotłów na moje oko takie same są bo graniczą z fizycznymi możliwościami wymiennika jako takiego.

  16. #16

    Domyślnie

    Kocioł zalewasz raz na uruchomienie i potem ta woda moze być latami. Więc miejsce podpięcia nie ma dużego znaczenia. Zawsze masz możliwość odcięcia zmiękczacza - w moim viessmanie wystarczy jeden ruch ręka i woda omija zmiękczacz (jest to funkcjonalność zmiękczacza a nie zaworów )

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    myślałem, że nie ale też się da, musisz zrobić pomiar wielkości pojedynczych mbar. nie wiem czy sie opłata kupować manometr za kilka stówek, czy nie lepiej za ta kase zrobić 2-3 przeglądy
    zmiekczona woda ma inne ph, najlepiej zrobić twardośc powyżej 5 dH (wymieszac?), na korozyjność wpływa też przewodność elektryczna, ogólnie ciężki temat
    nie słuchaj hydraulików tylko serwisantów

  18. #18

    Domyślnie

    Ale mam manometr w moim GB072 mierzacy ciśnienie w isntalacji wodnej czy o to chodzi?

  19. #19

    Domyślnie

    Mnie to bardziej interesuje, czy ten GB 062 14KW v2 jest tak dobry, jak Ty to opisałeś Adam626?
    Panie BrodowskiG - potwierdzi Pan, ze to jest dobry kocioł?
    Adam, nie miej mi za złe tego pytania. Po prostu MUSZĘ się upewnić.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Ale mam manometr w moim GB072 mierzacy ciśnienie w isntalacji wodnej czy o to chodzi?
    ciśnienie przy komorze spalania
    V2 V3 to liftingi, przeważnie związane z dostosowaniem do wymogów dyrektywy, tak jak pisałeś oszczędniejsza pompa, dokładnie zmiany V3 teraz nie określe

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony