dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 137

Temat: Buderus GB 062 14KW v2 - czy ogrzeje dom 160m2? Ogrzewanie podłogowe.

  1. #41

    Domyślnie

    Mam GB072 14kW + SU160.
    Do ogrzewania domu w największe mrozy wystarcza 5,5kw a przez większość zimy chodzi na mocy 3,2-4kW
    Do CWU w zasadzie wystarcza też 6kw, ale dla większej wygody mam moc ustawioną na 10kW.

    Moc nawet 14kW nie jest potrzebna ani do ogrzewania ani do CWU w domu jednorodzinnym.

    Kocioł 20kW zamiast 14kW to można stosować np jak się prowadzi agroturystykę/hotel i wiele osób kąpie się jedna po drugiej i powierzchnia rzędu 600m2

    Gdyby mój kocioł miał max 8kw to bez problemu wystarczył by mi na każdą sytuację w całym roku (ogrzewam 250m2 i garażu 45m2 nie ogrzewam)
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 01-08-2018 o 21:51

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Marcin55
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    52
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    Mam GB072 14kW + SU160.
    Do ogrzewania domu w największe mrozy wystarcza 5,5kw a przez większość zimy chodzi na mocy 3,2-4kW
    Do CWU w zasadzie wystarcza też 6kw, ale dla większej wygody mam moc ustawioną na 10kW.

    Moc nawet 14kW nie jest potrzebna ani do ogrzewania ani do CWU w domu jednorodzinnym.

    Kocioł 20kW zamiast 14kW to można stosować np jak się prowadzi agroturystykę/hotel i wiele osób kąpie się jedna po drugiej i powierzchnia rzędu 600m2

    Gdyby mój kocioł miał max 8kw to bez problemu wystarczył by mi na każdą sytuację w całym roku (ogrzewam 250m2 i garażu 45m2 nie ogrzewam)

    Czyli generalnie z Twojej wypowiedzi wynika, że GB062 14 kW z zasobnikiem SU-160
    będzie śmigał. Ten kocioł ma inna modulacje start ma od 2kW względem GB072 od 2,9kW - przydatne w okresie przejściowym aby chodził na najniższej mocy .
    Dziwi mnie tylko, że nie oferują zestawów GB062 z większymi zasobnikami tylko promują bardziej GB072.

  3. #43

    Domyślnie

    Ja mam dom z lat 90 tych, bez styropianu na ścianie (na razie) o powierzchni grzewczej 300m2 . W tamtym roku zmieniłem okna na 3-szybowe oraz w tym cały dach ocieplony 20 cm piany PUR. Dom wyposażony jest tylko w same kaloryfery aluminiowe. Do tego czasu ogrzewałem dom piecem 28KW na ekogroszek, gdzie spalałem go w granicach 5-5.5 T czyli za ponad 5 tyś zł. W tym roku naszło mnie na założenie gazowego pieca kondensacyjnego. Po kilku konsultacjach , zaproponowano mi zestaw , czyli kocioł Buderus GB 072 V3 24KW+ wymiennik 120l + RC 310 + sterowniki za cenę 8500 zł . Zamierzam połączenie instalacji C.O. otwartej tej z piecem węglowym oraz instalacji ciśnieniowej tej gazowej poprzez wymiennik płytkowy. Cała instalacja do CO gazowego wraz z piecem i zbiornikiem ma kosztować około 13 tyś zł, ciekaw jestem czy mi się to opłaci i zmieszczę się z opłatami za gaz chociaż w cenie węgla tak do 6 tyś zł za sezon. Zastanawiam się również nad tym zbiornikiem stojącym 120l, czy nie kazać sobie założyć tego większego 160 l dla 4 dorosłych osób i malutkiego dziecka.
    Ostatnio edytowane przez jammo ; 12-08-2018 o 23:05

  4. #44

    Domyślnie

    Witam,

    Przy wyborze pojemności zasobnika należy wziąć pod uwagę liczbę punktów poboru ciepłej wody oraz liczbę użytkowników. Jedyną wadą zastosowania większego zasobnika będzie dłuższy czas ładowania oraz jego wyższa cena.
    Ze względu na to, że dom jest niedocieplony, proponuję Panu wybór zasobnika o pojemności 160 l oraz kocioł o mocy 24 kW.
    Odnośnie kosztów ogrzewania mogą być one na nieco wyższym poziomie jak przy ogrzewaniu kotłem węglowym. Lecz istotną zaletą ogrzewania gazowego jest znacznie wyższy komfort użytkowania. Nie będzie Pan musiał wykonywać żadnych czynności związanych z podkładaniem paliwa do kotła, czyszczeniem kotła oraz zakupu i magazynowania paliwa węglowego.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  5. #45

    Domyślnie

    Witam, posiadam kocioł gb062-14 h v2, wszędzie jest napisane w ulotkach że moc minimalna tego kotła to 2kw (modulacja w zakresie 12-100%). Pytanie moje jest takie: dlaczego na sterowniku rc300 moc minimalna jaka jest w menu serwisowym to 25%? czy to tylko chwyt marketingowy z tą modulacją? czy serwisant przy montażu kotła dał ciała?

  6. #46

    Domyślnie

    Nie znam kotła 062, ale w 072 moc sie ogranicza na kotle w menu serwisowym. Być moze w 062 pełen zakres jest na kotle a częściowy na sterowniku

  7. #47

    Domyślnie

    nie chodzi mi o moc maksymalną ale minimalną, według ulotek kocioł moduluje do 12% (~1,9kw) a w sterowniku najniżej jest 25% (ponad 3kw). Pytanie czy monter czegoś źle nie poustawiał?

  8. #48

    Domyślnie

    Dzień dobry, trochę odkopię temat. Nie widzę sensu zakładania nowego i może ktoś w obecnym temacie odpowie a może i jest jednocześnie posiadaczem takiego kotła.
    W nowo budowanej połówce bliźniaka, chcę zamontować piec Buderus Logamax GB062 14kw v2. W pakiecie oferują mi go z zasobnikiem SU160 do c.w.u, czujnikiem zasobnika AS1.6, sterownikiem RC300 lub RC310. Wyceniają to wszystko na 11.000 ( chyba sporo). W ofercie znajduje się również moduł obiegu grzewczego MM100.
    Czytam opis tego urządzenia i ( jestem laikiem) zastanawiam się do czego on w ogóle służy?
    Ogrzewania pełna podłogówką, w łazience drabinka na prąd.
    Pytanie jest takie, pomijając już cenę, bo już widzę, że jest zdecydowanie zbyt wysoka, to czy w skład takiego zestawu musi wchodzić moduł obiegu grzewczego?

  9. #49

    Domyślnie

    cena bardzo wysoka. Taki zestaw to chyba około 5850 powinien kosztować. MM100 nie potrzebujesz. Do zestawu powinienes dostać czujnik temperatury bojlera i czujnik temperatury zewnetrznej Ogrzewanie podłogówka ni oprócz kotła nie trzeba nic wiecej (żadnych pomp, mieszaczy, modułów)

    ps. poprawiłem cene bo Buderus Logamax plus GB062 14kW V2 + S100/5 + AS1.6 + RC310FAkiwi

    https://netsanit.pl/pl/kotly-gazowe-...310fakiwi.html 5 843,09 zł
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 16-01-2019 o 21:48 Powód: korekta ceny

  10. #50

    Domyślnie

    Dzięki za info, ja też się zastanawiam dlaczego tak wysoka cena. W dodatku pochodzi od oficjalnego przedstawiciela Buderusa.
    Teraz tak, mam pytanie - ten czujnik temperatury zasobnika to jest właśnie AS1.6 chyba? Czujnik temp. zewnętrznej, czyli pogodówka? Popatrzę na stronie Buderusa.
    Ofertę z netsanit widzę, nawet do nich napisałem, czy złożą mi taki zestaw ale z zasobnikiem SU160, bo w tej ofercie jest zasobnik 100 litrowy jedynie.
    Kwestia też taka, czy to jest sprawdzona firma? W internecie kompletnie brak o nich informacji, żadnych opinii itp....
    Znasz może ten sklep?

    Pozdrawiam

  11. #51

    Domyślnie

    Nie znam sklepu. Ogolnie wszystkie zestawy sa od autoryzowanych sprzedawcow buderus. Mysle ze z kazdym powinienes sie dogadac co do podobnej ceny.
    Najlepiej kupic lokalnie ale w sumie to mozna i przez internet. Do gwarancji musisz miec fv a i tak autoryzowany instalator musi podbic instalacje po montazu. Pogodowka to system sterowania wbudowany w regulator. A czujnik temepratury zewnetrznej jest potrzebny by regator znal temp na podworku.

    Mysle ze zloza zestaw z su160. Mi zlozyli i cena byla w porzadku. A jak nie to bierz 100l na jedna wanne wystarczy. Ja mam 2 wanny i bez problemu mozna sie kapac rownoczesnie

  12. #52

    Domyślnie

    OK, bardzo dziękuję za info.
    Ten czujnik zewnętrzny to chyba ma symbol FA, sprawdzę to jeszcze.
    Rozesłałem zapytania po sklepach, zobaczymy.
    Rodzina 2+2, nie wiem czy te 100l będzie dawało radę, nigdy nie miałem takiego rozwiązania z piecem i zasobnikiem
    W ofertach sklepów najcześciej z tego co widzę jest pakiet z GB062 ale zasobnikiem 100l, ceny około 6000. Zawsze to lepiej niż 11.000 z GB062 czy 13.000 z GB072, ta oferta to jakaś pomyłka....

    Pozdrawiam


    EDIT:
    Jeden ze sklepów, stwierdził, że GB062 14kw, może mieć problem, w sensie długiego podgrzewania wody w SU 160. Czy rzeczywiście tak może być i obniży to poziom komfortu? Nie leję wanny codziennie, najczęściej krótkie prysznice. Dzieci zajmują wannę na dłuższe kąpiele średnio dwa razy w tygodniu, zaraz po sobie.

    Z góry dziękuję za informacje od użytkowników tego piec w połączeniu z SU 160 lub innym zamienniku o porównywalnej pojemności.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez microlabix ; 17-01-2019 o 13:04

  13. #53
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grv

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Mała Nieszawka
    Kod pocztowy
    87-103
    Posty
    417

    Domyślnie

    Cytat Napisał microlabix Zobacz post
    EDIT:
    Jeden ze sklepów, stwierdził, że GB062 14kw, może mieć problem, w sensie długiego podgrzewania wody w SU 160. Czy rzeczywiście tak może być i obniży to poziom komfortu? Nie leję wanny codziennie, najczęściej krótkie prysznice. Dzieci zajmują wannę na dłuższe kąpiele średnio dwa razy w tygodniu, zaraz po sobie.

    Z góry dziękuję za informacje od użytkowników tego piec w połączeniu z SU 160 lub innym zamienniku o porównywalnej pojemności.

    Pozdrawiam
    Ja mam dokładnie ten sam kocioł, zbiornik 140l. Nie mam żadnego problemu z nagrzaniem zbiornika - co więcej ustawione mam nawet ograniczenie mocy kotła na CWU do 65 st.C. Rodzina 2+1, 2 prysznice.
    Projekt TK44 piętrowy, 153m2 pow. użytk., pow. netto 182 m2; ściany Porotherm, Polstyr 15cm 0,38; podłoga EPS100 17cm 0,38; strych Isover 0,41 30cm; dachówka Roben; kocioł Buderus GB072 14kW + RC300 + pogodówka + termostaty Salus + głowice Salus, Galmet 140l.

  14. #54

    Domyślnie

    Super, bardzo dziękuję za info. Właśnie o to mi chodziło.

  15. #55
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    goro8609

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    RADOM
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    11

    Domyślnie

    cześć
    Bardzo pilnie potrzebuje pomocy w doborze kotła.Jutro muszę zamówić;-(
    Do ogrzewania 250 mkw. 200m2 podłogówki , 50 m2 garażu i kotłowni gdzie wiszą grzejniki.Dodatkowo grzejniki w dwóch łazienkach.Dom ocieplony 20 cm styro grafit lambda 0,031,poddasze wełna 35cm lambda 0,035,Okn dachowe 3 szybowe lwsp.1,1 i elewacyjne około 0,8.
    Chodzi i o to żeby kocioł miał niską moc minimalną.Więc się zastanawiam się czy brac Buderusa gb072 20kw moc min 4,7 czy gb062 24kw moc min 3kw.
    Z tego co wyczytałem zastanawiam się nad 14kw wersji gb072 lub 062-te maja jeszcze niższe moce minimalne ale czy zaspokoją moje potrzeby??Zbiornik na wodę planuję 140.Doradźcie co z tą mocą i czy pchać się w wersję GB072 z wymiennikiem z nierdzewki czy GB062 z aluminiowo krzemowym.???
    Z góry dzięki za pomoc

  16. #56

    Domyślnie

    Moc jak najmniejsza. Bez problemu ogrzeje.
    nie wiem co lepsze czy 062 czy 072. 062 jest nowszy. Ale czy lepszy? nie mam pojecia. Aluminiowo krzemowe wymienniki kiedys były chyba w gb162 a to był kocioł droższy od GB072

  17. #57
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    goro8609

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    RADOM
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    11

    Domyślnie

    Adam 626 uważasz że 14kw wystarczy?Z tego co czytałem ty masz taki na 300m2 i nie narzekasz..Gb062 jest starszy z aluminiowo krzemowym natomiast 072 ma stal nierdzewną.
    Boje sie że może mi nie dogrzać????

  18. #58
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    goro8609

    Zarejestrowany
    Jan 2019
    Skąd
    RADOM
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    11

    Domyślnie

    Napisz jak to u Cb wygląda z ociepleniem ścian i poddasza żebym miał jakieś porównanie.Teraz jest zima i ile kw idzie na ogrzewanie?

  19. #59

    Domyślnie

    za grudzień zaplacilem 520pln. i jest to faktyczna opłata z faktury (nie prognozy). dom z garażem 290m2, ogrzewam 240m2. Poddasza nie mam, tylko 2 pełne kondygnacje. dom współczesny

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał goro8609 Zobacz post
    Boje sie że może mi nie dogrzać????
    to przelicz sobie ile musiałbyś płacić za gaz jeśli kocioł 14kw nie był by w stanie dogrzać. Musiałbys płacić z 20 tyś rocznie aby 14kw nie był w stanie przepalić gazu.

    załóżmy ze kocioł ma 11kw czyli spala 1m3 na godzinę. to w dobę spala 24m3 to w miesiąc spali 720m3. Załóż że masz 3 zimne miesiace to przy mocy 11kw kocioł wypali gazu 2160m3 czyl 3672PLN nie liczac abonamentu. A raczej nikt nie spala aż tyle gazu przez cały rok. A sezon grzewczy ma 7 miesiecy a nie 3 Wnioski wyciagnij sam jaka moc jest potrzebna na grzanie. Przeciętnie każdy dom zadowoloiłby się kotłem 5kw - nawet jeśli to dom ponad 200m2

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony