dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Kondensat 14 kw i 24 kw zużycie gazu

    Witam kolegów z związku z tym że posiadam 2 domy w jednym na 100% zamontuję kondensata w drugim myślę na pc albo pellet . Proszę o ile instalatorów tyle zdań krótko i na temat czy np na domek 200 m2 z zasobnikiem 120 L moje pytanie czy 14 kw z modulacją dolna 1.8 w porównaniu do 24kw z dolna 3,8 spali mniej ? Według instalatorów nie bo ogranicza górna moc jak nie będzie potrzebna według mnie dolna ma znaczenie cieplejsze dni żeby nie taktował . Proszę o wypowiedź fachowców po cholerę oni dobierają kotły o zawyżonej mocy bo już sam się pogubiłem każdy mówi coś innego . Dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    mają na stanie kotły 24kw i chcą je sprzedawać aby zamawiać nowe. Ludzie boją się kupować kotły 14kW bo się nie orientują i pewnie nie ma na to zbytu. Stąd sprzedawcy mają 24kW w sklepie i chcą się pozbyć by zamówić kolejny

    14kW bedzie lepszy bo mocy nie zabraknie, a przyda się modulacja 1.8kW.

    Spalą obydwa tyle samo. Przy 14kW komfort bedzie lepszy

    14kW da niską moc która się przyda
    24kW da wysoką moc która się nie przyda a nie da niskiej
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 19-02-2017 o 18:30

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    teoretycznie mniej taktowania = ekonomiczniej
    czasami sa kotły dwufunkcyjne 14kW a na cwu jest 24kW, są w tej samej cenie co 24kW na co, mają dolną moc jednakową, wg mnie to te same kotły

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję i wszystko już jasne . Oby te 14 wystarczyło znajomy zamontował na podobny dom buderusa 24 i z obserwacji wynikało jakby w mrozy -18 kończyła się mu moc w co ja nie wierzę . Instalatorzy tłumaczą dobór 24 że priorytet cwu i zapas totalna bzdura według mnie

  5. #5

    Domyślnie

    jeżeli kończyła mu się moc to policzmy ile płaci za ogrzewanie

    24kW * 0,2PLN/kwh (taka cena 1kW z gazu) = 4,8PLN/h pracy kotła
    powiedzmy ze kocioł pracuje mu 14h dziennie
    14h * 4,8PLN = 67,2PLN za dobę pracy
    67,2PLN * 30 dni = 2016PLN/miesiąc.
    Średnio okres grzewczy przyjmijmy 5 miesięcy

    czyli płaci około 10 tyś PLN rocznie za gaz.
    To fajny ma dom

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A któryś producent się chwali, jaką sprawność mają ich kotły w zależności od obciążenia? Idę o zakład, że nie jest to ta sama sprawność w całym zakresie modulacji - więc pytanie, jak wygląda jej wykres. Czy pracując na minimum przez dwie godziny na dobę nie zapłacisz 2x drożej za gaz, niż produkując tę samą ilość ciepła z optymalną mocą

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post

    24kW * 0,2PLN/kwh (taka cena 1kW z gazu)
    Gdzie jest taka cena gazu z opłatami stałymi i w jakiej taryfie i jaka jest realna wartosc sprawnosci układu grzewczego?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    [QUOTE=Kaizen;7419042]A któryś producent się chwali, jaką sprawność mają ich kotły w zależności od obciążenia? Idę o zakład, że nie jest to ta sama sprawność w całym zakresie modulacji - więc pytanie, jak wygląda jej wykres. Czy pracując na minimum przez dwie godziny na dobę nie zapłacisz 2x drożej za gaz, niż produkując t%u
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 19-02-2017 o 22:04
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A któryś producent się chwali, jaką sprawność mają ich kotły w zależności od obciążenia? Idę o zakład, że nie jest to ta sama sprawność w całym zakresie modulacji - więc pytanie, jak wygląda jej wykres. Czy pracując na minimum przez dwie godziny na dobę nie zapłacisz 2x drożej za gaz, niż produkując tę samą ilość ciepła z optymalną mocą
    podają, różnice są 2-3 procent

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    podają, różnice są 2-3 procent
    Wrzuć jakiegoś linka.

    Mnie mówiono, że sprawność jest taka sama w zakresie modulacji, a zależy od warunków pracy, czyli temp. wody na we/wy, co niekoniecznie zależy do mocy oddawanej przez kocioł.

  11. #11

    Domyślnie

    Dziękuje za pomoc wszystko już wiem jedyny dylemat mam z wkładem kominowym nierdzewka czy tworzywo ?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Gdzie jest taka cena gazu z opłatami stałymi i w jakiej taryfie i jaka jest realna wartosc sprawnosci układu grzewczego?
    PGNiG taryfa W2-12T , za styczen 331m3- rachunek 655zl, 0,18 gr za 1kwh, 1,97 zl /m3

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Adam626 Zobacz post
    jeżeli kończyła mu się moc to policzmy ile płaci za ogrzewanie

    24kW * 0,2PLN/kwh (taka cena 1kW z gazu) = 4,8PLN/h pracy kotła
    powiedzmy ze kocioł pracuje mu 14h dziennie
    14h * 4,8PLN = 67,2PLN za dobę pracy
    67,2PLN * 30 dni = 2016PLN/miesiąc.
    Średnio okres grzewczy przyjmijmy 5 miesięcy

    czyli płaci około 10 tyś PLN rocznie za gaz.
    To fajny ma dom
    co to za bzdury, on mieszka na Syberii ze caly rok ma -18?, co te obliczenia maja na celu

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz7908 Zobacz post
    Dziękuje za pomoc wszystko już wiem jedyny dylemat mam z wkładem kominowym nierdzewka czy tworzywo ?
    Do kotła kondensacyjnego bez znaczenia.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    PGNiG taryfa W2-12T , za styczen 331m3- rachunek 655zl, 0,18 gr za 1kwh, 1,97 zl /m3
    Prawie 11 kWh/m3?? tyle otrzymujesz realnie z kotła?? 9,5 kWh/m3 to jest realna wartosc a i czasem zawyzona. Wsp. konwersji miesza w głowach niektórym dokumentnie. Równie dobrze PGNIG moze okreslic wsp. konwersji na 20 i nic z tego nie bedzie wynikało.Jezeli juz liczymy faktyczny koszt 1 kWh z róznych nosników energii to róbmy to dokladnie. Nawet metodologia obliczen swiadectw i charakterystyk energetycznych nie obejmuje sprawnosci takich kotłow powyzej 100% ale nie przeszkadza to producentom podawac sprawnosci kotłow ok 108-109%. A tak na marginesie jaka to spólka gazownicza?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Prawie 11 kWh/m3?? tyle otrzymujesz realnie z kotła?? 9,5 kWh/m3 to jest realna wartosc a i czasem zawyzona. Wsp. konwersji miesza w głowach niektórym dokumentnie. Równie dobrze PGNIG moze okreslic wsp. konwersji na 20 i nic z tego nie bedzie wynikało.Jezeli juz liczymy faktyczny koszt 1 kWh z róznych nosników energii to róbmy to dokladnie. Nawet metodologia obliczen swiadectw i charakterystyk energetycznych nie obejmuje sprawnosci takich kotłow powyzej 100% ale nie przeszkadza to producentom podawac sprawnosci kotłow ok 108-109%. A tak na marginesie jaka to spólka gazownicza?
    nie wiem ile otrzymuje realnie z kotla ( mysle ze bedzie to pomiedzy 95-100% sprawnosci) bo nie sprawdzałem tego jeszcze ale wiem ile realnie płace a płace tyle ile napisalem, i na ta chwile cena jest zadowalajaca, wspolczynniki konwersji sa jakie sa i nic z tym nie zrobimy, duze pole do popisu dla spolki gazowniczej, a jaka to spolka gazownicza? no nie wiem place rachunki do PGNiG

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    nie wiem ile otrzymuje realnie z kotla ( mysle ze bedzie to pomiedzy 95-100% sprawnosci) bo nie sprawdzałem tego jeszcze ale wiem ile realnie płace a płace tyle ile napisalem, i na ta chwile cena jest zadowalajaca, wspolczynniki konwersji sa jakie sa i nic z tym nie zrobimy, duze pole do popisu dla spolki gazowniczej, a jaka to spolka gazownicza? no nie wiem place rachunki do PGNiG
    Nie kwestionuje wysokosci twojego rachunku, ale twoj sposób liczenia kosztu 1 kWh z 1 m2 gazu. Czy społka ma duze pole do popisu nie wiem, ale wiem ze koszt trzeba obliczac realnie bo inaczej wszelkie porównania nie mają sensu. Cóz z tego ze wsp konwersji to prawie 11 kWh/m3, skoro ja tego nigdy nie otrzymam, samozadowolenie z rzekomo niskiej ceny gazu tez cos jest warte ale tylko dla obliczającego.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie kwestionuje wysokosci twojego rachunku, ale twoj sposób liczenia kosztu 1 kWh z 1 m2 gazu. Czy społka ma duze pole do popisu nie wiem, ale wiem ze koszt trzeba obliczac realnie bo inaczej wszelkie porównania nie mają sensu. Cóz z tego ze wsp konwersji to prawie 11 kWh/m3, skoro ja tego nigdy nie otrzymam, samozadowolenie z rzekomo niskiej ceny gazu tez cos jest warte ale tylko dla obliczającego.
    sorry ale dopowiadasz sobie rzeczy i insynuujesz dla swojego samozadowolenia i interesu oczywiście, nie moja broszka, dla mnie to żadne samozadowolenie ze wyliczyłem z rachunku tyle ile wychodzi z rachunku cena za kwh,bo wiem ze mozliwe ze tyle nie uzyskamy ( sprawnosc mojego kotla: http://instalreporter.pl/wp-content/...5%9B%C4%87.pdf , nigdy nie obliczymy realnie dokladnie sprawnosci kazdego pieca , kotla itd i nie podamy tego na każdym rachunku, to dotyczy wszystkich

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacku6 Zobacz post
    sorry ale dopowiadasz sobie rzeczy i insynuujesz dla swojego samozadowolenia i interesu oczywiście, nie moja broszka, dla mnie to żadne samozadowolenie ze wyliczyłem z rachunku tyle ile wychodzi z rachunku cena za kwh,bo wiem ze mozliwe ze tyle nie uzyskamy ( sprawnosc mojego kotla: http://instalreporter.pl/wp-content/...5%9B%C4%87.pdf , nigdy nie obliczymy realnie dokladnie sprawnosci kazdego pieca , kotla itd i nie podamy tego na każdym rachunku, to dotyczy wszystkich
    Nie mam zadnego interesu w okreslaniu rzeczywistego kosztu 1 kWh z gazu w twoim przypadku. Po prostu metodologia obliczen audytów energetycznych nie przewiduje bezposrednioego przeliczania takiego kosztu z wsp. konwersji bo zawsze uwzgledniamy sprawnosc. Mozesz sobie liczyc jak chcesz, nic mi do tego ale sposób tego liczenia nie jest prawidłowy.

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mariusz7908 Zobacz post
    Dziękuje za pomoc wszystko już wiem jedyny dylemat mam z wkładem kominowym nierdzewka czy tworzywo ?
    na widoku kwasówka a w szachcie murowanym tworzywo w 2 metrowych odcinkach, dużo taniej
    Cytat Napisał Greengaz Zobacz post
    Wrzuć jakiegoś linka.

    Mnie mówiono, że sprawność jest taka sama w zakresie modulacji, a zależy od warunków pracy, czyli temp. wody na we/wy, co niekoniecznie zależy do mocy oddawanej przez kocioł.
    np buderus gb022 przy parametrach 40/30 w pełnym obciążeniu 104%a przy częściowym 107%

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony