dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła dla nowego domu o pow użytkowej 109m. Proszę o opinie

    Witam wszystkich

    W tym roku zamierzam wraz z żoną kontynuować budowę naszego przyszłego domu (okolice Rzeszowa). Zaczynamy pomału planować rozwiązania techniczne, w związku z tym trafiłem na forum muratora. Zainteresowanie wzbudziło we mnie ogrzewanie co i cwu pompą ciepła. Przeglądnąłem masę tematów związanych z tym typem ogrzewania ale mam ciągle wiele pytań bez odpowiedzi. Jeśli ktoś byłby w stanie, to bardzo proszę o pomoc:

    Teoretyczne plany dot budowy:
    Projekt Tamarillo /lustro
    Powierzchnia użytkowa: 109.90 m²
    Powierzchnia zabudowy: 91.08 m²
    Powierzchnia dachu: 169 m²
    Kubatura: 598.74 m³
    Wymiary budynku: 10.15 x 8.95 m
    Kąt nachylenia: 40°
    Wysokość budynku: 8.49 m
    Fundament: żelbetowy
    ściany nośne i działowe/ pustaki solbet 24x24x59( działowe połówki)
    Strop: Teriva
    Strop na poddaszu: lany z betonu
    Na parterze jedno wyjście tarasowe
    Dwoje drzwi wyjściowych.

    Planujemy zrobić podłogówkę w całym domu
    Ocieplenie ścian 20cm strop/ślepa wylewka podobnie.
    Okna trzyszybowe.
    To są wstępne założenia które chcemy zrealizować.
    Dylemat mamy ze źródłem ogrzewania co i cwu. W projekcie jest piec gazowy kondensacyjny. Gaz niezbyt szczególnie nas interesuje, rozważaliśmy piec na ekogroszek, ale największe zainteresowanie budzi pompa ciepła. W związku z tym mam kilka pytań:
    Jaki jest mniej więcej koszt instalacji dla domu o takich parametrach( czytałem że trzeba wykonać OZC)?
    Kiedy wykonuje się obliczenia OZC?
    Czy dla takiej powierzchni opłaci się robić odwiert na gruntówkę?
    Czy pompa powietrze-woda wymaga zakładania dolnego źródła(jakiego ? )?
    Czy pompa powietrze-woda ogrzeje dom w wystarczającym stopniu (21-22℃)?
    Montując pompę nie zakładam dokładania zapasowego źródła ciepła w kotłowni. Dodatkowo będzie prosty kominek bez płaszcza wodnego itp.
    Czy ktoś może polecić firmę z Rzeszowa lub okolic która wykonuje OZC /projekty na takie instalacje?
    Czy na etapie budowy trzeba zwrócić uwagę na konkretne rozwiązania techniczne planując ogrzewanie PC?
    Czy rekuperator jest niezbędny do pompy ciepła?
    Na ten moment to chyba wszystko.
    Pytam jako laik w tej dziedzinie, tematem interesuje się kilka dni, dlatego proszę o wyrozumiałość.
    Ostatnio edytowane przez Tegax ; 20-02-2017 o 22:33

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Taki mały domek to pomyśl o kablach. Od ozc masz blisko asolta.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  3. #3

    Domyślnie

    Chodzi o ogrzewanie elektryczne? Plan jest taki zeby maksymalnie ograniczyc koszty utrzymania domu. Z tego co czytam pompy najlepiej sie sprawdzaja jesli chodzi o oszczednosci przy ogrzewaniu co i cwu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Chodzi o ogrzewanie elektryczne? Plan jest taki zeby maksymalnie ograniczyc koszty utrzymania domu. Z tego co czytam pompy najlepiej sie sprawdzaja jesli chodzi o oszczednosci przy ogrzewaniu co i cwu.
    Nie sztuka ograniczyc koszty eksploatacyjne przy duzych nakładacch inwestycyjnych, a pc gruntowa to akurat jedne z najwyzszych nakładów inwestycyjnych, a calkiem nieuzasadnione przy tak małym domu. Nie strzela sie do wrobli z armaty.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Taki mały domek to pomyśl o kablach. Od ozc masz blisko asolta.
    Dla maila odległosc nie ma znaczenia, tym bardziej dla domów w fazie projektowania, tam i tak nie przyjade bo po co, działkę obejrzec? to wcale nie pomoze w obliczeniach.

  6. #6

    Domyślnie

    A czy wogole dla takiego domu oplaca sie montowac pompe?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    W koncu sensowne pytanie, ale odpowiedz nie jest taka prosta bo wymaga obliczen (ozc równiez) czyli audytu energetycznego.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak rozumiem OZCoge wykonac dopiero po wybudowaniu domu? Jesli tak to mam problem, bo musze uwzglednic w kosztorysie szacunkowy koszt instalacji ogrzewania. Wiec jak to zrobic nie wiedzac czy pompa wchodzj w gre czy nie?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Jak rozumiem OZCoge wykonac dopiero po wybudowaniu domu? Jesli tak to mam problem, bo musze uwzglednic w kosztorysie szacunkowy koszt instalacji ogrzewania. Wiec jak to zrobic nie wiedzac czy pompa wchodzj w gre czy nie?
    Zle rozumiesz i to bardzo żle, ozc powinno byc wykonywane juz w fazie projektowania domu i w zasadzie powinno byc integralną czescią procesu projektowania domu (eech marzenia), szacunkowy koszt instalacji grzewczej to nie problem.

  10. #10

    Domyślnie

    Czy istnieje szansa zeby Pan mi obliczyl OZC na podstawie danych? Problem jest taki ze bedziemy robic kilka zmian w projekcie jesli chodzi o materialy? Czy to bedzie miec wplyw?

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Zle rozumiesz i to bardzo żle, ozc powinno byc wykonywane juz w fazie projektowania domu i w zasadzie powinno byc integralną czescią procesu projektowania domu (eech marzenia), szacunkowy koszt instalacji grzewczej to nie problem.
    Nie nie ma zadnego wpływu, bardzo czesto sie zdarza ze po obliczeniach zmieniam materiały na inne tak aby było optymalnie ekonomicznie.

  12. #12

    Domyślnie

    Czy wiec na tym etapie jest Pan w stani mi pomoc z OZC?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tegax Zobacz post
    Czy wiec na tym etapie jest Pan w stani mi pomoc z OZC?
    tak

  14. #14

    Domyślnie

    Super. W takim razie co bedzie potrzebne?
    Ps. Nie wiem jak w wersji mobilnej wyslac pw..

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Moje dane obok w PP przy kazdym poscie, czyzby mało widoczne?, nie musi byc PW, jest jeszcze tel., mail

  16. #16

    Domyślnie

    W wersji mobilnej forum nie widoczne sa zadne dodatkowe informacje. W pełnej sa. Kontakt pw.

  17. #17

    Domyślnie

    Tegax,

    Przed doborem pompy ciepła polecam wykonać OZC, ponieważ pozwoli to na dobranie urządzenia o odpowiedniej mocy. Powierzchnia budynku nie jest duża, więc polecam zastanowić się nad wyborem powietrznej pompy ciepła. Będzie to znacznie tańsze rozwiązanie z racji, że nie wymaga ono wykonania kolektorów gruntowych. Pompa powietrze-woda pobiera ciepło niskotemperaturowe znajdujące się w otoczeniu budynku. Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania zastępczego źródła ciepła, gdyż poniżej -20oC jej praca zasilana będzie sieciową energią elektryczną.
    Pompę ciepłą należy wybrać jeszcze przed rozpoczęciem budowy, ponieważ można wtedy pominąć budowę osobnego pomieszczenia na kotłownię oraz komina spalinowego. To samo tyczy się wyboru wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Są to dwa autonomiczne układy, których współpraca pozwala na dodatkowe oszczędności kosztów ogrzewania.
    W razie pytań pozostaję do dyspozycji

    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant marki Junkers Zobacz post
    Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania zastępczego źródła ciepła, gdyż poniżej -20oC jej praca zasilana będzie sieciową energią elektryczną.
    A powyżej -20* nie jest zasilana sieciową energią elektryczną? Gdzie można więcej poczytać o tym rozwiązaniu?

    MSPANC

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony