dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie Trawnik na glinie

    Witam. Pewnie wątek jakiś gdzieś był, ale... Mam działkę i na niej jakaś ziemia została nawieziona. Pod ziemią mam glinę!!! teren nie jest zbytnio chłonny. Po konkretnych ulewach mam gdzie nie gdzie wodę. Żonie obiecałem,że własnoręcznie wykonam trawnik I mam pytanie jak to zrobić. Chciałbym jakąś odmianą trawy,która scali mi tę niby ziemię z gliną. Plan mam taki:
    1) pozbierać kamienie,patyki itp
    2) wyrównać ziemię
    3) uwałować/ ubić
    4) spryskać randapem chwasty
    5) po 21 dniach albo siać trawę lub nawieźć warstwę ziemi z oczyszczalni (to jakiś humus czy jakoś tak)
    6) zasiać trawę ,ale jaką??????
    7) czekać z browarem na pierwsze koszenie
    Dobry plan? jaki rodzaj traw użyć? czy ten humus potrzebny? czy trawa wyjdzie na tym co mam ?

  2. #2
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Ja męczyłem się z trawą na glinie prawie pół roku za diabła nie chciała rosnąć a siałem chyba 4 rodzaje , ktoś mi doradził nawozy dla rolników , saletra amonowa 60 zł duży worek , od tego momentu jak ruszyła to obłęd , koszenie do jesieni co 1 tydzień max 2 , tak zgęstniały korzenie że nie wiem czy tam była kiedyś glina teraz jest super i po deszczach spokojnie idzie chodzić bez wpadania po kolana

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Ja męczyłem się z trawą na glinie prawie pół roku za diabła nie chciała rosnąć a siałem chyba 4 rodzaje , ktoś mi doradził nawozy dla rolników , saletra amonowa 60 zł duży worek , od tego momentu jak ruszyła to obłęd , koszenie do jesieni co 1 tydzień max 2 , tak zgęstniały
    korzenie że nie wiem czy tam była kiedyś glina teraz jest super i po deszczach spokojnie idzie chodzić bez wpadania po kolana
    Jak dowaliłeś azotu to się nie dziw, że trawa rośnie jak wściekła. Lepszy od tego co sypnąłeś jest chyba tylko mocznik (46% azotu).

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak nawieziesz sobie na zwałowaną glinę nowej ziemi to popłynie ci po pierwszym deszczu.

    na glinie trzeba ziemię rozluźnić - mieszając ją z gruboziarnistym piaskiem i słomiastym obornikiem (lub innym materiałem organicznym: kompost popieczarkowy, ostatecznie substrat torfowy). Dopiero potem wyrównać, odchwaszczać, wałować i siać.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Ogólnie to na glinie mam z 30 cm ziemi,chciałem tylko dowieźć z oczyszczalni ścieków te odpady ze zbiorników,taka czarna ziemia (śmierdzi przez jakis czas,ale rośnie na niej wszystko). Czy są jakieś specjalne odmiany traw na tego typu podłoża? Z saletrą to dzięki za podpowiedź

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    miałabym obawy wobec odpadów z oczyszczalni.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Na logikę też bym miał obawy. Ale widziałem to już u innych ludzi i oprócz tego,że trawa rośnie jak szalona to innych skutków nie widziałem. Dodam tylko,że nie mam zamiaru przywieźć tego ,,Bóg wie ile" tylko skromnie zaczernić ziemię (max 1 cm). Chyba ,że masz inny pomysł

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał woan Zobacz post
    Ogólnie to na glinie mam z 30 cm ziemi,chciałem tylko dowieźć z oczyszczalni ścieków te odpady ze zbiorników,taka czarna ziemia (śmierdzi przez jakis czas,ale rośnie na niej wszystko). Czy są jakieś specjalne odmiany traw na tego typu podłoża? Z saletrą to dzięki za podpowiedź
    Mam to samo co Ty, około 30-35 cm ziemi (3 klasa) a dalej glina ile koparka sięgnie. Wszystko rośnie jak należy. Moja rada jest taka: walnij dobrego obornika (nie od świń) najlepiej koński lub króliczy, ostatecznie krowi, kultywator i do przodu. Dobry gnój zawiera azot ale nie w takiej dawce jak nawóz, który sypnąłeś.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Nie chce mi się bawić w ,,naturalne składniki", wolę sypnąć chemię. Czy chwasty muszę spryskać randapem? i jaka odmiana trawy na takie podłoże ?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Tylko osad z oczyszczalni jest "naturalnym składnikiem". Z tym, że bardziej śmierdzącym, zawierającym bakterie E.coli i inne ludzkie patogeny (używać bezwzględnie rękawic podczas pracy z nim, bo zakażenie przez małe ranki może prowadzić do sepsy)

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    Wow nie pomyślałem. Tego nie chcę mam małe dzieci. To pozostanie sypać trawę na to co mam i czekać.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Z powodu podobieństwa patogenów (i smrodu) nie zaleca się też obornika spod świń. Tylko bydlęcy, koński itp.

    Rolnicy natychmiast zaorywają pole kiedy użyją osadów z oczyszczalni. A i tak śmierdzi okropnie. Na polu raczej nie ma się bezpośredniego kontaktu ciała z ziemią - nawóz rozsypuje i przekopuje maszyna.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    To już temat nawozów mam załatwiony; po prostu nie dam. Będę sypał to co kolega wcześniej pisał. Teraz tylko kwestia pozostaje rodzaju traw? Jaki rodzaj (nazwę) traw muszę zastosować tak aby scaliła mi tę moją ziemię na glinie?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mieszkanki traw to w zasadzie 5 gatunków (trzy gatunki kostrzew, życica i czasem wiechlina lub mietlica), tylko w różnych proporcjach, zależnie od użytkowania (dekoracyjne/gazonowe, rekreacyjne/uniwersalne, sportowe).
    Zasadniczo trawy trawnikowe wymagają gleb przepuszczalnych, dlatego zazwyczaj na glinach dosypuje się piasku.
    Na glinach zaleca się dodatkowo robienie co roku (lub czasem dwa-trzy razy w roku na intensywnie uzytkowanych trawnikach) aeracji, by napowietrzyć korzenie.
    Jest ogromny temat o mieszankach traw na trawniki: http://forum.muratordom.pl/showthrea...hlight=trawnik

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    woan

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-000
    Posty
    366

    Domyślnie

    o dzięki jest tego trochę więc poczytam . W razie ,,w "będę pytał

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony