dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie Piec Kondensacyjny i komin

    Czy komin Schidla Avant jest dobry do pieca kondensacyjnego, bo wszędzie go polecają ale one mają średnice wew. 120mm a piece kondensacyjne zazwyczaj potrzebują komin lub rurke o średnicy 80mm . Jak to wygląda technicznie oraz pytanie czy komin do takiego pieca potrzebuje osadnik na dole komina pod kondesat z komina?.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Tańszym i lepszym rozwiązaniem jest wybudowanie komina z szachtu wentylacyjnego do którego wprowadzisz przewód spalinowy fi 60 lub 80.
    Do kotła kondensacyjnego nie jest potrzebny odskraplacz /osadnik/.
    Komin do kotła o mocy do 21 kW komin możesz też wyprowadzić bezpośrednio przez ścianę kotłowni.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Byłem w sklepie i gość mi zaproponował właśnie kształte wentylacyjna 40x25cm powdójna i w środek rurke kwasową z 20lat gwarancji 125/80mm. koszt takiego zestawu 5,5mb 1250zł. Tylko też czytałem po forach ze potrafi zbierać się woda na dole kominu jak nie ma skraplacza i odprowadzenia a póżniej robi się wilgoć.
    Na której rurce zbiera się kondensat wewnętrzej spalinowej i czy ta woda co sie wytworzy może wpadać do pieca bo też niektórzy piszą że woda wpada do pieca i piec gupieje.
    Piec ma być kondensacyjny bo w całym domu bedzie ogrzewanie podłogowe, tylko nie wiem jeszcze jajiej firmy będzie ale dom 150-160m2 po podłodze.
    Dziekuje za wszelakie podpowiedzi

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Nie ma potrzeby budowania szachtu do którego jeszcze bedziesz wstawiał komin dwuścienny.
    Starczy sam szacht do którego wstawisz sam przewód spalinowy stalowy lub z modyfikowanego PE.
    Nic się nie będzie skraplać, bo nie ma skąd.
    90 parę procent kondensatu wytwarza się w kotle, nie w przewodzie spalinowym. Całość przepływa przez kocioł i jest odprowadzana do kanalizacji/szamba.

    Tu masz przykłady rozwiązań.


  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za odpowiedzi. Wszyscy w sklepach wciskają te kominy systemowe bo z tego maja lepszą kase a komin kosztuje ok 2500-3000tys.
    Rozmawiałem ostatnio z 3 osobami co mają zamontowane kominy Schidla Avant i coś narzekają ze piec nie ma sprawności jak trzeba ze musza mieć odprowadzenie z komina wody. No i dziwi mnie to że mają kominy w środku o średnicy 140mm a takie piece mają wymagany 60 lub 80mm dla najlepszego wykorzystania nadciśnienia.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Zarówno średnica doprowadzenia powietrza, jak i średnica przewodu spalinowego nie maja znaczenia dla pracy kotła kondensacyjnego, czy jego sprawności.
    Ważne by nie były mniejsze niż zaleca producent kotła.
    Gdy oba wymiary w kominie systemowym są większe od zalecanych i tak musisz zastosować redukcje aby dostosować się do wymiaru we/wy w kotle, np. 125/80 lub 100/60.

    Pytanie po co stosować większe średnice i więcej płacić, kiedy producent kotła tego nie wymaga. Po co kupować komin systemowy o większych średnicach do którego później wprowadza się kolejny komin rura w rurze. Bez sensu + naciąganie klienta.
    Podobnie z systemowymi kominami ceramicznymi. Nie jest potrzebny odskraplacz, drzwiczki rewizyjne.
    Odskraplacz w kominie konieczny jest w kotłach z otwartą komorą spalania i już nie produkowanych tzw. turbo, w których nie jest wykorzystywana kondensacja, a tym samym nie ma odprowadzenie kondensatu poprzez kocioł.

  7. #7

    Domyślnie

    nie polecam komina systemowego do gazu. Mam Presto i jest to porażka, nie dość że kosztował 2500 to musiałem robić rzeźbę kupować pompki skroplin i w wymuszony sposób odprowadzam skropliny. PORAŻKA! Pomysł z pustakiem wentylacyjnym i rurką z nierdzewki do kotła wydaje się dużo lepszy! . Poza tym komin systemowy ma 36cm grubości i odstaje od ściany z cegły 25cm

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Na której rurce zbiera się kondensat wewnętrzej spalinowej i czy ta woda co sie wytworzy może wpadać do pieca bo też niektórzy piszą że woda wpada do pieca i piec gupieje.
    i
    Mysle ,że to nie kocioł głupieje.

    Kotły kondensaczyjne montowane są masowo już od 15 lat .Chyba już każdy monter wie jak .
    Sprzedawcy są od sprzedawania tego co mają w magazynie

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    No i super wiem i ja i inni więcej. Na dodatek w tym wątku można wiecej się dowiedzieć niż w kilku innych razem wziętych.
    Mam jeszcze jedno pytanie czy komin do kondensata i kominka robić do wysokości szczytu dachu , czy wyżej ciutke.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Kominek i kondensat to wbrew pozorom inne urządzenia .
    Kominy kominków opisane są w warunkach technicznych np.https://www.google.pl/search?q=komin...O1NcCfWDUiOAM:

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Dla komina kotła kondensacyjnego brak norm jak dla kotłów na paliwa stałe /kominek/.

    Możesz końcówkę wyprowadzić w dowolnym miejscu dachu i praktycznie w dowolnej wysokości. Wyrzut spalin jest wymuszony.
    Zdaje się, że niektórzy producenci dachówek maja gotowe rozwiązania zwieńczenia komina pasujące do kształtu i koloru dachówek.

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie . Bo mam kominek i kondensat w projekcie tak zrobiony że dzieli ich tylko ściana działowa i kominy maja przy sobie i tu moje pytanie.
    Czy robić dla kominów taką samą wysokość czy nie lepiej je wyschodkować by w razie zapalenia kominka a kondensat podgrzewał wode by nie zaciągał spalin z kominka ???

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Wyloty przewodów spalinowych kominka i kotła w szczycie komina, a pobór powietrza do kotła kondensacyjnego przez kratki w ścianie komina.

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    I chyba do kominka też kupie komin dwuścienny dedykowany do kominków Firmy Jawar Nord. Fajne rowiązanie bo nie trzeba doprowadzać powietrza wylewką a koszty jak normalnego.

    I moze ktoś mi podpowie czy można zrobić rewizje , skraplacz do kominka przez sciane od strony PG, sytuacja jak na zdjeciu w linku
    http://www.fotosik.pl/zdjecie/8deef1f6bc77fcad
    Ostatnio edytowane przez matiix ; 06-03-2017 o 09:29

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.248

    Domyślnie

    Do kominka na paliwo stałe zrób normalne jak najkrótsze doprowadzenie powietrza w wylewce lub chudziaku przez ścianę.
    Wolałbym nie ryzykować że owa nowinka techniczna zapewni odpowiedni dostęp tlenu a tym samym ciąg w kominie.
    Podczas rozpalania kopcenie do pomieszczenia gwarantowane.
    Skraplacz umieść gdzie chcesz i wyprowadź rurkę do kanalizacji, podczas pracy kapać może nie będzie ale podczas większego deszczu i wylocie bez daszka woda będzie miała gdzie uciec.

    Do kotła kondensacyjnego z dostępem powietrza będzie OK tylko czy instalator akurat to wykorzysta i nie włoży dodatkowej rury PVC ?
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 06-03-2017 o 14:51
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    głupoty gadasz. Średnice mają bardzo duże znaczenie. Mała średnica to mała długość przewodów spalinowego i powietrznego. Jest coś takiego jak opory przepływu.
    Przeczytaj dyskusję od początku i proszę o pokazanie moich głupot nie wyrywając postu z kontekstu całości.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam, tynkarze urwali w kominie systemowym Jawar (dla pieca gazowego) rurkę ceramiczną kondensatu. Nie mam kontaktu z osobą, która to budowała, więc b. proszę o podpowiedź jak to się mocuje? Czy specjalny silikon?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Greengaz
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    4.616

    Domyślnie

    W kominie do kotła kondensacyjnego odprowadzenie kondensatu jest zbędne.
    Kondensat jest odprowadzany z komina/przewodu spalinowego poprzez kocioł.

    Przykład

    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 13-03-2017 o 22:27 Powód: Przykład

  19. #19

    Domyślnie

    Greengaz -Dzięki wielkie! Fajnie wiedzieć po niewczasie Fakt, że wejście spalin jest pod sufitem, ale cały komin u nie leci od dołu i na samym dole jest rurka ceramiczna -ta ułamana

  20. #20

    Domyślnie

    Nie rozumiem po co ludzie stawiają kominy systemowe do kondensatów, a później wkładają do niego rury spalinowe z kwasówki. Ja puściłem rurę w przewodzie wentylacyjnym z kształtek. Jeśli nie włoży do systemówki rury stalowej to gdzie spłynie kondensat? A jak włoży to po co budował systemówkę?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony