dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 40

Temat: Woda w Pex ?

  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Każdy zgrzew może być spieprzony, nawet przez bardzo doświadczonego instalatora. U mnie jak robili piony CO na PP dn40 to przy próbie ciśnieniowej już po chwili jedna mufa zaczęła puszczać już przy cisnieniu 2bary. Instalator zgrzewał te PP bite 5lat więc wiedział jak to się robi. Także nie ma niezawodnych połączeń.
    to się takie coś wymienia,
    robiłem łazienkę z ojcem z 15 lat temu jak nie 18... do dziś wszystko trzyma, a była to nowość na rynku i zgrzewarki się wypożyczało

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Każdy zgrzew może być spieprzony, nawet przez bardzo doświadczonego instalatora. U mnie jak robili piony CO na PP dn40 to przy próbie ciśnieniowej już po chwili jedna mufa zaczęła puszczać już przy cisnieniu 2bary. Instalator zgrzewał te PP bite 5lat więc wiedział jak to się robi. Także nie ma niezawodnych połączeń.
    Piony PP na 40? Kto Ci to doradził ?Ludzie mają przyłącza wody do domu w takiej średnicy. Masz wyjście z wodomierza ponad jeden cal? Piony to max 32 mm no chyba że masz jakiś niesamowity pobór wody i wodomierz ma wyjście do budynku ponad 1 cal. Rury 40mm i więcej zgrzewa się zazwyczaj zgrzewarką elektrooporową i wątpię czy rozsądny instalator by zgrzewał zwykłą zgrzewarką takie rury. Nie chciałbym mieć rur 40mm zgrzewanych zwykłą zgrzewarką. Taką zgrzewarką zgrzewa się przeważnie rury 16-32mm i takie rury zgrzeje samodzielnie nawet amator. Do zgrzewania rur 32mm najlepiej mieć pomocnika i trzeba mieć już jakieś doświadczenie bo rura sztywna i ciężko operować zgrzewarką i łączyć rury, ale po treningu można szybko się tego nauczyć. Doświadczony instalator nie powinien mieć żadnego problemu ze zgrzewaniem rur 16-32mm problemy faktycznie mogą być przy rurach powyżej 32mm, ale takich raczej nie stosuje się w wewnętrznej instalacji wodnej.

  3. #23
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Czytaj ze zrozumieniem... napisałem piony CO a nie wodne.

  4. #24

    Domyślnie

    Instalacje wodną robił mi niby doświadczony hydraulik na pexie ale po całym fakcie teraz zrobiłbym to już sam. Na pewno lepiej niż on. Facet skomplikował nawet najprostsze trasy.
    Zaciskanie pexa to czynność nie wymagająca żadnych umiejętności, do wyginania rurek wystarczy specjalna sprężyna którą można kupić za 15zł i żadne zgięcie nam nie straszne.
    Pex jest dobry i szybki ale nie tani. Jak ktoś ma wiecej czasu a mniej pieniędzy to lepiej PP.

  5. #25

    Domyślnie

    Nie doczytałem faktycznie , nie zmienia to jednak faktu że taką średnica nie prowadzi się instalacji wodnej w domu po za jakimiś wyjątkami i zgrzanie rur do 32mm nie stanowi żadnego problemu. U ciebie średnica rury wynosiła 40mm. Wiec nie ma co tego porównywać do zgrzewania rury 40mm. Do takich średnic właśnie wymyślono zgrzewarki elektrooporowe które dają pewność że zgrzew będzie odpowiedni.

  6. #26

    Domyślnie

    Nie ma co dywagować obie rury równie dobrze nadają się do wody i będą spełniały swoje zadanie byle by miały atesty.

  7. #27

    Domyślnie

    tak, do rur 40mm ( u mnie niebieskie ) to specjalne zgrzewarki elektrooporowe

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyhu Zobacz post
    tak, do rur 40mm ( u mnie niebieskie ) to specjalne zgrzewarki elektrooporowe
    Mylicie dwie sprawy:
    PP czyli PoliPropylen (zazwyczaj szary lub zielony) zgrzewamy za pomocą zgrzewarki polifuzyjnej, można dostać taka w każdym markecie za około 100zł, zwykle z kamieniami do 40mm. Oczywiście można zgrzewać większe średnice tylko trzeba mieć mocniejszą zgrzewarkę z większą powierzchnią grzania (zgrzewa się na takiej średnice 63-110mm bez problemu). Przy tak dużych średnic (robiliśmy instalację w dużych blokach) trzeba przynajmniej dwie-trzy osoby do zgrzewania bo rury już swoje ważą oraz odpowiedni docisk trzeba zapewnić [nie zawsze jest podejście pod specjalne uchwyty].
    Przy mniejszych średnicach sprawa jest prostsza, trzeba tylko uważać żeby nie przegrzać rury/kształtki bo można mocno zawęzić światło otworu (szczególnie ważne przy średnicach 20mm i mniej), warto używać gradownika i pilnować obcinania pod katem prostym, nie dociskać na siłę i dbać o czystość rur/kształtek na powierzchniach łączenia.

    PE czyli polietylen (najczęściej niebieska, czarna, czarno-niebieska lub żołta) można zgrzewać polifuzyjnie (zasada podobna jak przy pp ale tutaj zgrzewa się raczej tylko doczołowo a nie poprzez kształtki, zwłaszcza przy średnicach powyżej 90mm) lub elektrooporowo (poprzez kształtki w której zatopione są druty, które się rogrzewaja. Proces obsługiwany jest przez zgrzewarkę elektrooporową).

    Praktycznie wszystkie dostępne na rynku rury mają atest higieniczny do kontaktu z wodą pitną. Albo inaczej - jeszcze nie spotkałem takiej, która by nie miała ale tutaj zawsze można zwrócić się do producenta i ma obowiązek coś takiego pokazać.

    Pozdrawiam,
    Michał

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    grachi

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Małkinia Dolna
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    171

    Domyślnie

    Ale spokojnie Panowie , czyli rozumiem rura PE-XC/AL/PE nadaje się do wody pitnej tak ?

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Skoro producent twierdzi, że się nadaje, PZH także to potwierdza nadając atest, to inaczej być nie może.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #31

    Domyślnie

    Odpowiadając na pytanie zapominacie że wodociągi stosują już chyba tylko rury PE , dla mnie ta dyskusja jest czysto akademicka bo zanim do Was woda trafi leci przez setki metrów/kilometrów rur plastikowych, metalowych i innych, zakopanych w ziemi.

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tabi88

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Wołomin
    Kod pocztowy
    05-230
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukpat Zobacz post
    Odpowiadając na pytanie zapominacie że wodociągi stosują już chyba tylko rury PE , dla mnie ta dyskusja jest czysto akademicka bo zanim do Was woda trafi leci przez setki metrów/kilometrów rur plastikowych, metalowych i innych, zakopanych w ziemi.
    Tu nie masz racji, różne wodociągi stosują różne materiały albo różne materiały "na stanie" mają. Np. w Warszawie buduje się sieci z żeliwa sferoidalnego z wkładką cementową, przyłącza robi się z PE a magistrale remontuje się na różne sposoby. Poza tym są jeszcze rury azbestocementowe oraz z żeliwa szarego uszczelniane sznurem i ołowiem.
    Fakt, że najpopularniejszy materiał to PE i PVC z uwagi na stosunkowo niską cenę, w porównaniu do np. żeliwa sfero ale wszystko ma swoje wady i zalety.
    Ostatnio edytowane przez tabi88 ; 08-03-2017 o 13:46

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał tabi88 Zobacz post
    Tu nie masz racji, różne wodociągi stosują różne materiały albo różne materiały "na stanie" mają. Np. w Warszawie buduje się sieci z żeliwa sferoidalnego z wkładką cementową, przyłącza robi się z PE a magistrale remontuje się na różne sposoby. Poza tym są jeszcze rury azbestocementowe oraz z żeliwa szarego uszczelniane sznurem i ołowiem.
    Fakt, że najpopularniejszy materiał to PE i PVC z uwagi na stosunkowo niską cenę, w porównaniu do np. żeliwa sfero ale wszystko ma swoje wady i zalety.
    To gdzie nie mam racji ? , magistralę są tak wymieszane, że to co mamy już*w domu wielkiego znaczenia nie ma.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    grachi

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Małkinia Dolna
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    171

    Domyślnie

    Tylko nie mogę znaleść tego atestu na stronie pomoże ktoś ?

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Napisałem Ci kilka postów wyżej.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Każdy zgrzew może być spieprzony, nawet przez bardzo doświadczonego instalatora. U mnie jak robili piony CO na PP dn40 to przy próbie ciśnieniowej już po chwili jedna mufa zaczęła puszczać już przy cisnieniu 2bary. Instalator zgrzewał te PP bite 5lat więc wiedział jak to się robi. Także nie ma niezawodnych połączeń.
    U siebie też robiłem wodę w PEX z dwóch powodów
    1. Nie ma łączeń w podłodze więc nie ma możliwości przecieku
    2. łatwość wykonania instalacji - ciągniesz pex z punktu A do punktu B i wszystko. Dwa newralgiczne punkty są na wierzchu

    w pp mam tylko wodę w pomieszczeniu gospodarczym od licznika do rozdzielacza z wodą użytkową - dalej pex oraz ciepła woda użytkowa do rozdzielacza.
    Dom parterowy 100m2, porotherm 24 + 20 cm 0,033, podłoga 12 cm, strop drewniany 35 cm wełny, Piec Immergas Victrix 12 kw, okna 3 szyby, Rekuperator Kinetic 250
    Instalacja fotowoltaiczna: Growatt 3000 MTL, 11 paneli mono Maysun 315 W - 3,465 kWp
    Sezon od 6.2017-6.2018 - 703 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1
    Sezon od 6.2018-6.2019 - 693 m3 gazu CO+CWU+gotowanie - 2+1

  17. #37
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Cześć,
    czy ktoś z Was miał/słyszał przypadek rozszczelnienia pex-a na o-ringach?
    Sam się waham między PP na trójnikach a rozdzielaczem i pex-ami. PP nie ma przewężeń (przy prawidłowych zgrzewach) ale wymusza stosowanie wiadra złączek pod posadzką. Pex ma te nieszczęsne o-ringi i zwężki na każdej złączce.

    Im więcej czytam tym większy mętlik mam w głowie. Wiem, że to nie prom kosmiczny ale chciałbym w domu możliwie najlepsze rozwiązanie...

  18. #38

    Domyślnie

    Wydaje mi się ze pex jest bezpieczniejszy dla hydraulika i wygodniejszy. Zaciskarka do pexów kosztuje ze 2000zł ale jak masz firmowe narzedzia i firmowe złaczki to nic nie moze sie stac.

    A jak zamierzasz zakrecac zlaczki to nie pod podloga. W scianie to najwyzej pod baterie - jakby cos sie dzialo to glazure rozkujesz i rozwiazesz.
    Mozesz robic z pex16 i powinno byc ok. Trojniki maja male przekroje w środku. Rozdzielacz za to miesci sporo wody która trzeba potem spuszczac by leciała goraca. Jakbym miał wybór czy rozdzielacz czy trójnik wybrałbym trójniki (bo mniej wody mieszcza)

    Na pexy da sie tez założyć szczelniej otuliny niz na PP (bo te maja zgrubienia na zlaczkach).
    Moze PEX16 + otulina gruba 12mm nie byłoby takie złe...
    Ja mam pexy ale do łazienek leca grube rury tj pex 20 albo wiecej, a odcinki maja po 15 metrów wiec nie jestem zadowolony (pojemnosc wodna)
    Ostatnio edytowane przez Adam626 ; 12-03-2017 o 21:38

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    nass

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Kod pocztowy
    62-400
    Posty
    288

    Domyślnie

    Hydraulikiem nie jestem, zaciskarki za 2 tysiaki też sobie nie machnę Myślałem raczej o takiej za parę stówek, ew. wypożyczka z jakiejś hurtowni (może- jeszcze nie rozpoznałem tematu czy okoliczne mają taką możliwość).

    W scianie to najwyzej pod baterie - jakby cos sie dzialo to glazure rozkujesz i rozwiazesz
    Właśnie chodzi mi o to ryzyko ewentualnego odkuwania np.baterii, na chwilę obecną jak dla mnie nieakceptowalne. Trójniki (nawet zaciskane) pod posadzką też odpadają.

    Mój plan był taki że do łazienek puszczam rurę np. pex20 (może 25) i tu mam jeden rozdzielacz. Od rozdzielacza do najdalszego punktu ok. 1,5m, później lecę pex-em 20 do drugiego rozdzielacza (kuchnia i pralnia) i od niego wracam pex16 do zasobnika cwu (cyrkulacja). wszystkie podejścia od rozdzielaczy do kranów pex-em 16

  20. #40
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Odświeżę temat. Czy ktoś z szanownych kolegów lub koleżanek widział w naszym kolorowym kraju elementy takie jak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	apollo-flashing-collars-pxpc1210pk-64_1000.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	50,3 KB
ID:	444436

    Tutaj można zobaczyć dokładnie o co chodzi. https://www.homedepot.com/p/Apollo-1...10PK/301541069

    Buszuję w polskim internecie, ale znaleźć nie mogę.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony