dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 29
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 575
  1. #541

    Domyślnie

    No dobra. Nadeszła wiosna więc zabrałem się za remont delfinka. ;d Po zmianie sprężarki jakość osadu faktycznie się poprawiła, był nieco ciemniejszy ale nic poza tym. Teraz wywaliłem ze zbiornika cały osprzęt, wypompowałem i umyłem karcherem wszystkie komory a potem poskładałem poprawiając nieco fabrykę. Oczyszczalnia ruszyła, BIO7 Choc wrzucony, biała piana jest więc czekamy. Generalnie zmiany jakie zaszły to:

    -zmiana kompresora z Thomas AP-40 na Thomas AP-60/80 (już jakiś czas temu).
    -wymiana dyfuzora na nowy (na starym ciśnienie 210mbar, na nowym ok 170mbar więc różnica znaczna.
    -usunięcie zwojów PEXa i ułożenie nowych rurek
    -wyrzucenie jednej z pomp do recyrkulacji i usunięcie gumek w pozostałych dwóch
    -zmiana sposobu mocowania mamutów. Wcześniej rury przechodziły przez przegrody w zbiorniku. Teraz zamocowane są od góry dzięki czemu można łatwo wszystko wymontować podczas serwisu.

    Jeśli chodzi i ułożenie pomp, mamut do recyrkulacji zamontowany jest centralnie a króciec jest 5cm nad dnem. Mamut osadu nadmiernego obok na tej samej wysokości. Napowietrzanie tak jak było, działa bez przerwy a recyrkulacja osadu 30 sekund co 10 minut. Odprowadzanie nadmiernego wyłączone. Czy to ma szansę działać w taki sposób?


    -przed serwisem:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/7c8c84b7ced80bec
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/57eba95a83581663

    -po serwisie:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/575d3b919851af2a
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/9ffbb8e7a2302fad
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/f63e0db0f7b0219e

    -wyjęte mamuty:
    https://www.fotosik.pl/zdjecie/2dc00c7211bc5f5a

  2. #542
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Gratuluję dobrej zmiany Tylko dlaczego napowietrzanie działa cały czas? To jest jeden z kluczowych parametrów. Sądzę, że osad będzie miał za dużo tlenu w tej konfiguracji i efektu koniec końcem nie będzie. Recyrkulacja też za często. U mnie zaczęło działać przy napowietrzaniu 30/15. Recyrkulacja przed startem napowietrzania, czyli raz na 45 minut przez 20 sek.
    Ostatnio edytowane przez gorog85 ; 18-05-2021 o 16:57

  3. #543

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    Gratuluję dobrej zmiany Tylko dlaczego napowietrzanie działa cały czas? To jest jeden z kluczowych parametrów. Sądzę, że osad będzie miał za dużo tlenu w tej konfiguracji i efektu koniec końcem nie będzie. Recyrkulacja też za często. U mnie zaczęło działać przy napowietrzaniu 30/15. Recyrkulacja przed startem napowietrzania, czyli raz na 45 minut przez 20 sek.
    Tak zrobili to magicy z delfina w tej wersji którą mam. Nie ma sterownika mikroprocesorowego takiego jak jest obecnie montowany tylko najzwyklejszy sterownik dwuczasowy która otwiera elektrozawór na 30 sekund co 10 minut żeby poszło na recyrkulację. Na dyfuzor pompuje non stop. Załączam zdjęcie jak to wygląda:

    https://www.fotosik.pl/zdjecie/56c6d5545c3f389d

    Czytałem co piszecie na temat tych sterowników, że elektrozawory od pralki itd a chcą za to 1200zł, paranoja. Nie mam zamiaru tego kupić. Pozostaje jedynie zrobić sterownik samemu na takich sterownikach czasowych jaki jest u mnie, poskładać to w trochę większej rozdzielnicy i elektrozawory na rurkach z powietrzem. Temat do ogarnięcia bez większego problemu tylko kolejne parę stów trzeba zainwestować. Polecisz jakieś elektrozawory w rozsądnej cenie ale nie od pralki polar? ;d Ten który mam to danfoss EV220B ale cena 300zł za sztukę trochę sporo a muszę kupić 3 żeby to dobrze ogarnąć plus jeszcze sterowniki.

  4. #544
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Niestety w kwestii zaworów się nie wypowiem, nie znam się. Faktycznie te firmowe przy większym ciśnieniu nie trzymają szczelnie. U mnie recyrkulacja idzie z osobnego kompresora, dlatego nie mam z tym problemu.

  5. #545

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    Niestety w kwestii zaworów się nie wypowiem, nie znam się. Faktycznie te firmowe przy większym ciśnieniu nie trzymają szczelnie. U mnie recyrkulacja idzie z osobnego kompresora, dlatego nie mam z tym problemu.
    No dobra, wizję w głowie mam. W ciągu miesiąca ogarnę i pochwalę się moim wynalazkiem ;d Czyli napowietrzanie 30min praca/15 min postój, recyrkulacja 20s praca, 45 min postój i osad nadmierny raz dziennie 15s i powinno grać zgadza się?

  6. #546
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    U mnie właśnie w takiej konfiguracji zaczęło to działać.

  7. #547

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    U mnie właśnie w takiej konfiguracji zaczęło to działać.
    A fabrycznie jak jest poustawiane? Nie masz żadnego dozowania? Jak rozwiązałeś w końcu problem z flotowaniem osadu? Pisałeś że osobny kompresor, a jak zakończenie mamuta?

  8. #548
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Dozowanie zrobiłem. Dlatego mam osobny kompresor, bo na tym sterowniku nie dało rady kolejnego mamuta podłączyć. Ustawienia fabryczne to 50 minut napowietrzania i nie pamiętam ile przerwy, ale gdzieś o tym było w tym wątku. Flotowanie osadu zniknęło po wprowadzeniu obecnych wartości. Niby tylko 15 minut zjechałem z czasem napowietrzania, ale to było na tyle istotne, że rozwiązało problem. Teraz osad flotuje tylko po wywiezieniu osadnika, czyli raz w roku. Oczyszczalnia drugi rok pracuje stabilnie. Zimą miała wahania, gdy poszły 2 wanny wody kilka razy w tygodniu i bufor po dozowaniu okazał się za mały. Szybko wracało do normy.
    Ostatnio edytowane przez gorog85 ; 20-05-2021 o 21:39

  9. #549

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    Dozowanie zrobiłem. Dlatego mam osobny kompresor, bo na tym sterowniku nie dało rady kolejnego mamuta podłączyć. Ustawienia fabryczne to 50 minut napowietrzania i nie pamiętam ile przerwy, ale gdzieś o tym było w tym wątku. Flotowanie osadu zniknęło po wprowadzeniu obecnych wartości. Niby tylko 15 minut zjechałem z czasem napowietrzania, ale to było na tyle istotne, że rozwiązało problem. Teraz osad flotuje tylko po wywiezieniu osadnika, czyli raz w roku. Oczyszczalnia drugi rok pracuje stabilnie. Zimą miała wahania, gdy poszły 2 wanny wody kilka razy w tygodniu i bufor po dozowaniu okazał się za mały. Szybko wracało do normy.

    Ok, to zrobię taką sekwencję jak napisałeś ale na razie bez dozowania i zobaczymy co się będzie działo. Dam znać o efektach.

  10. #550

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorog85 Zobacz post
    Niestety w kwestii zaworów się nie wypowiem, nie znam się. Faktycznie te firmowe przy większym ciśnieniu nie trzymają szczelnie. U mnie recyrkulacja idzie z osobnego kompresora, dlatego nie mam z tym problemu.
    Jak masz zakończone mamuty i na jakiej wysokości od dna?

  11. #551
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Nie pamiętam dokładnie. Przedłużałem je o kilka cm, nie więcej niż o 10. Przy kompresorze 60 i tak będzie dobrze.

  12. #552
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Witam ponownie w temacie.
    Cały czas rozważam wymianę tego dziadostwa na inną oczyszczalnie. Wstępnie wybór padł na ZBS 4C Wobetu. Jednak dewastacja ogrodu trochę mnie przeraża. Znalazłem w internecie takie dwa rozwiązania: RETROFIT BIO EASY FLOW firmy Haba oraz AQUAMAX BASIC firmy ATB WATER. Linki:
    https://haba.pl/produkty/oczyszczaln...nikow-retrofit
    http://www.sklep.biobud1.pl/?110,aqu...jace-4-16-osob

    Urządzenie z Haby działa w jednej komorze. Nie bardzo wierzę w tego kota co pije ten oczyszczony ściek na filmiku z Haby. Rozwiązanie drugie jest do zbiorników dwu komorowych.
    Tu pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Czy da się tak pokombinować w Delfinie żeby zrobić z tego jedną lub dwie komory. Likwidacja przegród może chyba spowodować że zbiornik się pozgina i połamie.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  13. #553
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Flisak przerabiał w ten sposób delfina. Moim zdaniem nie ma potrzeby aż tak kłopotliwej modyfikacji. Po moich (znacznie prostszych) przeróbkach ta oczyszczalnia działa bardzo dobrze. Co do Haby, kot mógł faktycznie napić się tej wody, ale ciekawe jakiej sraki po niej dostał

  14. #554

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    Czy da się tak pokombinować w Delfinie żeby zrobić z tego jedną lub dwie komory. Likwidacja przegród może chyba spowodować że zbiornik się pozgina i połamie.
    Jeśli mowa o oczyszczalni DELFIN PRO MBBR to pamiętaj, że to w sumie 3 zbiorniki skręcone ze sobą śrubami na zewnątrz. Nie możesz zlikwidować przegród bo stanie się wówczas nieszczelny, a i z wytrzymałością też będzie słabo, bo przegrody trzymają to na boki

  15. #555
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    Jeśli mowa o oczyszczalni DELFIN PRO MBBR to pamiętaj, że to w sumie 3 zbiorniki skręcone ze sobą śrubami na zewnątrz. Nie możesz zlikwidować przegród bo stanie się wówczas nieszczelny, a i z wytrzymałością też będzie słabo, bo przegrody trzymają to na boki
    To co? Delfin jako osadnik 2,5m3 i dołożyć reaktor? Dziś dzwoniłem do 2 przedstawicieli Delfina i jeden twierdzi że to są dwa zbiorniki (wstępny + reaktor i wtórny) drugi że to jeden zbiornik z przegrodami.
    Ostatnio edytowane przez reksgildo ; 14-06-2021 o 18:09
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  16. #556

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    To co? Delfin jako osadnik 2,5m3 i dołożyć reaktor? Dziś dzwoniłem do 2 przedstawicieli Delfina i jeden twierdzi że to są dwa zbiorniki (wstępny + reaktor i wtórny) drugi że to jeden zbiornik z przegrodami.
    No to Ci przedstawiciele Delfina chyba nie wiedzą co sprzedają . To są 3 zbiorniki, które trzeba ze sobą odpowiednio złożyć. Inaczej nie pasuje nadbudowa i pokrywa. Raczej bym spróbował to przerobić, zamiast dokładać zbiornik, ale nie wiem co jest prostsze do zrobienia.

  17. #557
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojtekINST Zobacz post
    No to Ci przedstawiciele Delfina chyba nie wiedzą co sprzedają .
    Święte słowa.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  18. #558
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Wczoraj zamówiłem Wobet ZBS 5C. Wymienię dziadostwo. Zbiornik wymyję i wkopię za domem, będzie na deszczówkę. Dmuchawę i resztę mogę odsprzedać. Może ktoś chce to przerabiać i przyda mu się na dodatkowy mamut do dozowania.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  19. #559
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    No i po bólu. Piątek cały dzień i sobota do godziny 13. Już nie ma "Delfinka" Zbiornika nie dało się uratować bo podziurawił się i połamał w czasie wykopywania. ZBS 5C KP pracuje. Podniosłem sobie studnię chłonną przez dosypanie 2 ton żwiru. Mam nadzieję że wszystko będzie ok. Fajna firma mi to robiła. Widać było że im sie chce i się nie boją tego że blisko otynkowany budynek że ogród itp.
    Tak jak pisałem wyżej mogę odstąpić szafkę, dmuchawę i dyfuzor. Mamutów chyba nikt nie chce.
    Dom 145m2 pow użytkowej +40m2 strych nad częścią parteru. Ytong 24cm + 20cm białego styro. Płyta fundamentowa 25 cm, pod płytą 15 cm EPS 200 na płycie 10 cm EPS 100. Podłoga poddasza 8 cm EPS 100. Ocieplenie dachu piana otwartokomórkowa 25 cm część użytkowa, 20 cm strych. Okna Vetrex V82, dachowe FAKRO. Podłogówka na całości, na strychu 1 pętla. Podłogi parter płytki, sypialnie na górze panele 8cm. WM Brink Excellent 300. Fotowoltaika 3,2 kW. PC Panasonic T-CAP 9kW 1 fazowy z buforem 100l

  20. #560
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    gorog85

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Miechów
    Kod pocztowy
    32-200
    Posty
    200

    Domyślnie

    Witam po długiej przerwie. Zwracam się z prośbą o poradę. Od kilku tygodni powietrze podczas nadmuchu dystrybuowane jest na pozostałe mamuty, odpowiedzialne za dozowanie i recyrkulację. Oczywiście lipne elektrozawory, które te łachy zainstalowali w delfinie. Mam 2 wyjścia:
    1. wymienić dyfuzor (6ty rok funkcjonowania). Czyściłem membranę, ale być może przez zabrudzenie, zaklejenie - zwiększa opór powietrza, stąd idzie na pozostałe mamuty.
    2. wymienić elektrozawory. Tego bym nie chciał robić, bo pewnie sam sobie nie poradzę. Ale jak mus to mus.
    Co Panowie radzicie?
    Pozdrawiam,

Strona 28 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony