dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 8
Pokaż wyniki od 141 do 149 z 149
  1. #141
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ciekawe, że excel nie policzony, a wnioski wyciągnięte. Czyli mamy tezę, liczby dopasujemy, żeby tezę udowodnić. Trudno bez liczb skomentować czy zweryfikować.

    Czemu nie liczysz kosztów odsetek od kredytu przy instalacji PV? Albo chociaż odsetek od tej kwoty, jakie byś uzyskał robiąc lokatę na taką kwotę 25 lat temu?

    Czemu nie porównasz kosztów i przychodów do różnych taryf?

  2. #142
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Sławomir Zając

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-002
    Dzielnica
    Centrum
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ciekawe, że excel nie policzony, a wnioski wyciągnięte. Czyli mamy tezę, liczby dopasujemy, żeby tezę udowodnić.
    Wszystkie potrzebne liczby są podane w tekście. Poza tym użyłem Excela do tego, aby sprawdzić wszystkie podane przeze mnie dane i Pana insynuacje są nie na miejscu. Myślę, że już wystarczająco dużo razy udowodniłem Panu, że rzetelnie podchodzę do wykonywania mojej pracy.

    Wyjaśniam: stworzenie Excela do tego, aby mógła go używać każda zainteresowana osoba to inna sprawa niż stworzenie arkusza do użytku własnego. Arkusz musi być przejrzysty, a całość dobrze wytłumaczona i w pełni użyteczna.
    Oto (jeszcze nie zakończona) wersja pliku: https://we.tl/G9XI522t48

    Chcę go jeszcze m.in uzupełnić o informacje pozwalające na dobór optymalnej instalacji.
    "Jak się wybudować i nie zwariować"

  3. #143
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sławomir Zając Zobacz post
    Oto (jeszcze nie zakończona) wersja pliku: https://we.tl/G9XI522t48
    Ach czemuż to lokaty na 2% przewidujesz na 25lat? Średnio z ostatnich 25 lat będzie bliżej 12%, niż 2%.



    A czemu ceny prądu mają rosnąć o 2%, kiedy realnie są stałe od co najmniej kilkunastu lat (po uwzględnieniu inflacji), a nawet wg komunikatu URE:



    Naprawdę przyjmujesz za pewnik, że falownik nie będzie przez 25 lat wymagał wymiany ani naprawy? Idę o zakład że będzie. I to nie jeden raz. Ubezpieczyć też by się to przydało na przypadek trąby powietrznej, gradobicia i wandali.

    Czemu stały koszt energii 15 zł dodajesz tylko raz w formułach liczących roczny koszt? Niby koszty abonamentu to 15zł rocznie?

    Nieźle dobrane parametry, żeby wyszło, że w 25 lat się opłaci. I przyjęcie za pewnik, że w tym czasie nie poniesiemy żadnych kosztów utrzymania, ubezpieczenia, napraw czy konserwacji.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	URE.jpg
Wyświetleń:	341
Rozmiar:	53,8 KB
ID:	407361   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Wibor.jpg
Wyświetleń:	341
Rozmiar:	10,0 KB
ID:	407362  

  4. #144
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Sławomir Zając

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-002
    Dzielnica
    Centrum
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ach czemuż to lokaty na 2% przewidujesz na 25lat? Średnio z ostatnich 25 lat będzie bliżej 12%, niż 2%.
    W takim razie wpisz "12%" w odpowiednią komórkę w Excelu.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A czemu ceny prądu mają rosnąć o 2%, kiedy realnie są stałe od co najmniej kilkunastu lat
    Potrzebne źródło. Podany link i tabela tego nie dotyczą.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Idę o zakład że będzie. I to nie jeden raz.
    Jest taka możliwość, ale żeby od razu się zakładać? Zastanawiam się jak ująć ten koszt to możliwości jest bardzo dużo: awaria może w ogóle nie nastąpić, może nastąpić i zostanie naprawiona w ramach gwarancji, może nastąpić, a koszt naprawy będzie niewielki lub duży. Chyba dodam w artykule informację, aby przy liczeniu opłacalności to uwzględnić.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czemu stały koszt energii 15 zł dodajesz tylko raz w formułach liczących roczny koszt?
    Cenna uwaga. Tak to jest, jak się przesyła arkusz w postaci niedokończonej. Poprawię rzecz jasna bo to spore przeoczenie.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nieźle dobrane parametry, żeby wyszło, że w 25 lat się opłaci.
    Excel nie jest od udowodniania czegokolwiek. On tylko liczy i nie należy się sugerować wartościami, które są w nim teraz. Każdy wpisuje w nim faktyczne liczby: koszt instalacji 1 kWp, liczba kWh z jednego kWp, uzysk i tak dalej. Każda instalacja jest inna i nie dla każdej osoby instalacja będzie opłacalna! Aby uniknać nieporozumień w ostatecznej wersji zaznaczę, że podane liczby są tylko przykładowe.
    Ostatnio edytowane przez Sławomir Zając ; 15-02-2018 o 18:48
    "Jak się wybudować i nie zwariować"

  5. #145
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Sławomir Zając

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-002
    Dzielnica
    Centrum
    Posty
    136

    Domyślnie

    Sprawdziłem arkusz. Pomimo tego, że błędnie wstawiłem koszty stałe to ostateczny wynik się nie zmienia Po prostu koszt stały przy fotowoltaice i bez niej jest identyczny więc niejako się znoszą podczas porównania.
    "Jak się wybudować i nie zwariować"

  6. #146

    Domyślnie

    cena instalacji 4kWp to 4,5k zł za kWp
    taka instalacja pozwala zaoszczędzić 2k rocznie
    zwrot w 9 lat czyli przed upływem gwarancji na falownik i montaż
    zysk trudny do oszacowania to pozykanie energi ze źródła odnawialnego a nie z brudnego polskiego węgla

  7. #147
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Sławomir Zając

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-002
    Dzielnica
    Centrum
    Posty
    136

    Domyślnie

    Cytat Napisał MhUser Zobacz post
    cena instalacji 4kWp to 4,5k zł za kWp
    taka instalacja pozwala zaoszczędzić 2k rocznie
    zwrot w 9 lat
    Zgadza się. Jeżeli instalacja generuje 950 kWh z jednego kWp to rzeczywiście zwrot będzie po 9 latach lub po 10, jeżeli przyjmiemy, że ceny prądu staną w miejscu.
    "Jak się wybudować i nie zwariować"

  8. #148

    Domyślnie

    PRzeczytałam cały wątek .
    Mam kilka uwag. Jesteśmy na etapie kompleksowej przebudowy domu kostki z lat 60-tych. Doświadczeń może wielkich nie mamy ale na pewne rzeczy chciałabym zwrócić uwagę:
    1/szczegółowe umowy pisemne: Mają sens- jeśli znamy się na etapie robót, który robimy. PRzygotowywaliśmy się do przebudowy prawie 2 lata. Obczytałam całego muratora wzdłuż i wszerz a i tak , nie umiałabym napisać szczegółówej umowy przewidującej każdy aspekt roboty. Nie polecam więc szczegółówych umów osobom , które na budownictwie się nie znają. Okazuje sie potem, że pojawia się wiele robót, których w umowie nie było za to były w projekcie. I trza bez sensu dopłacać. W takim przypadku o wiele lepsze jest odesłanie do projektu. Większość inwestorów pracuje, ma rodziny, różne obowiązki. Budowa jest kolejnym obowiązkiem. Doba zaś ma ograniczoną pojemność. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego. I nie jesteśmy w stanie pamiętać o wszystkim. Nie jesteśmy budowlańcami/hydraulikami/ elektrykami/dekarzami, glazurnikami itp itd . Trzeba pamiętać też, że jak już staną wymarzone mury może się okazać, że dokonamy wielu zmian a to okno jednak większe i nie w tym miejsce, a to ścianka nie tutaj. Nie wszyscy są w stanie przygotować się do budowy tak, żeby już potem nic nie zmieniać. Wydaje mi się, żę to rzadkie. To również trzeba uwzględnić w rozmowach z wykonawcą.

    2/ doświadczenia nauczyły nas , żeby nie dawać zaliczek, nawet na materiały. Z powodu zaliczek właśnie zrezygnowaliśmy ze współpracy z wieloma firmami. Jak materiał przyjedzie na budowę, mogę zapłacić i płacę. Bez zapłaty za materiał wykonawca nie przystępuje do roboty. Taki układ jest czysty i klarowny dla obu stron. Zaliczki lubią bowiem przepadać a wykonawcy zwodzić. Jeśli będzie problem z inwestorem materiał zawsze można zabrać z budowy i dalszej roboty po prostu nie robić.

    3/ być na budowie: odwiedzać budowę jak najczęściej. Bywa , że ja i mąż jesteśmy łącznie trzy czasem 4 razy dziennie na budowie. Wykonawcom to nie przeszkadza a dzięki temu udało się wiele razy sprostować rzeczy na które byłoby już za późno. Tak więc pilnować, pilnować , pilnować.

    4/ nie zostawiać nic na później. Już teraz widzę, że to problem. Niestety nie dopilnowaliśmy paru rzeczy i ich " dorobienie " się opóźnia bo ciągle jest coś pilniejszego.

  9. #149
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    no i masz rację w wszystkich punktach ! ja rozwinąłbym p. 4 . / przykładowo :
    - murarz "stawia" krzywą ścianę mówiąc, że przyjdzie tynkarz i wyrówna
    - tynkarz nie wyrównuje do końca mówiąc, że gipsiarz wyrówna na 100%
    - gipsiarz mówi, że nie da rady poprawić tynkarza i murarza
    - ściana zostaje krzywa

    reasumując : każdy niech wykonuje dobrze swoją pracę, a kontrola jest wskazana na każdym etapie realizacji budynku
    ( w jw pomijam nerwy Inwestora )
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 11-03-2018 o 11:06
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Strona 8 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony