dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 37
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 736
  1. #1

    Domyślnie Rozstaw rur ogrzewanie podłogowego a COP ?

    Witam !

    Za jakiś czas hydraulik będzie kłądł mi podłogówkę.

    Dom sądzę że dośc ciepły (łącznie 30cm styropianu w podłodze , 22cm grafitu na ścianch , w suficie bedzie minimum 30cm wełny lub celuozy).
    Duże przeszklenia na południe (z szybami U=0,5 i profilu 82mm)
    Planowana pompa PW o mocy 9KW (zapewne LG).

    Hydraulik mówi że on obecnie kładzie rury fi16 co 10cm.

    Jestem lekko zdziwiony , bo w obecnym domu (gorzej ocieplonym) mam chyba podłogowkę co chyba 20cm (chyba) i problemów brak a max temp jaka kiedykolwiek szła w podłogę to 35stopni przy 22stopniach wewnatrz pomieszczeń.

    Jaki macie rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym ? Czy naprawdę jest sens dawać tak gęsto rury ? Czy daje to jakieś wymierne korzyści (wyższy COP ?)

    Zacząłem sobie liczyć to spokojnie by starczyl nawet rozstaw rur co 30cm ale to chyba lekkie przegiecie

    Z tego co wyczytałem dużo hydraulików daje rozstaw co 15-20cm ...

    Myślalem że może dać co 20cm a w łazienkach co 15cm , ale nie wiem jak wpływnie to na temperaturę zasilania i COP pompy , ale z drugiej strony jak dom cieply , to też nie wymaga zbyt dużej mocy aby ogrzać pomieszczenia ..

    Dzięki !
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Coś mi się wydaje ze już gdzies widziałem twój post. Odpowiedz na te pytania także padły...
    Ps. Wybierając moc pompy także masz nadzieje ze nie będzie za mała ani za duża?
    Może nie warto gdybać a policzyć...
    Fajnie by było gdyby nie trzeba było kręcić rotametrami by w łazience było troche cieplej niz w reszcie itp...
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Coś mi się wydaje ze już gdzies widziałem twój post. Odpowiedz na te pytania także padły....
    Gdyby padły odpowiedzi na moje pytania to bym ponownie ich nie zadawał ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Masz OZC?
    Ja bym zgadywał, że masz ze 2x za dużą PC (czyli mały COP, bo będzie chodziła na minimum obciążenia, a wtedy sprawność ma mniejszą) i ze 2x za gęsto rurki chcesz dać.
    Ale bez OZC to zgadywanie. A jak zamówisz OZC to "przy okazji" warto zamówić projekt podłogówki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz OZC?
    Ja bym zgadywał, że masz ze 2x za dużą PC (czyli mały COP, bo będzie chodziła na minimum obciążenia, a wtedy sprawność ma mniejszą) i ze 2x za gęsto rurki chcesz dać.
    Ale bez OZC to zgadywanie. A jak zamówisz OZC to "przy okazji" warto zamówić projekt podłogówki.

    Mam...

    Tyle że one nie do końca jest już prawidłowe , bo dom będzie lepiej docieplony niż w oryyginalne i ma dodatkowo płytę fundamentową.

    Ale były takie wyliczenia:

    OZC:

    Wylicznia dla strefy IV - 22 stopnie.

    prokektowa strata ciepła przez prezenikanie 0T - 5866W
    projektowa wentylacyjna strata ciepła 0V - 1139W
    Całkowita projektowa strata ciepła - 7000W
    Projektowe obciążenie ciepllne budynku - 0HL - 7000W

    Wskaźnik 0HL odniesiony do powierchni - 62,9W/M2
    Wskaźnik 0HL odniesiony do kubatury - 21,5W/M3

    Mam podane moce jakie mają być w pomieszczeniach i częściowy projekt podłogówki , częściowy bo w projekcie jest ogrzewanie mieszane ...

    Chodzi mi o opinie ludzi którzy mają podłógówki i pompę ciepła jakie mają rozstawy i czemu takie i jak to wpływa na COP.

    Co do pompy chce 9KW aby przy najwyższych mrozach wystarczyło mocy i nie musiały by dzialać grzałki ...
    Sądze że 7KW starczyła by bo z OCZ wynika że tyle max by bylo a będzie mniej bo lepsze ocieplenie ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Moje ozc jest poniżej 7kw. Pompa panasonic tcap 9kw.
    Taką wybrałem gdyż chciałem grzać TYLKO w taniej taryfie. od kiedy odpuściły mrozy pompa chodzi od 01:00 do 6:00 rano. Średnia z marca to 14kwh/24h (razem z cwu)
    Rozstaw łazienek i kuchni i pokoju z oknami dachowymi i wiatrołapu mam co 10cm. Reszta 15.
    Co bym zmienił ? W sypialni teraz rozłożył bym rzadziej - jest za ciepło, musiałem przydławić obieg. W wiekszej łazience (19m2) dorzuciłbym ogrzewanie ścienne.

    Pytasz o cop - nie mam pojecia. Musiałbym założyc ciepłomierz...
    Ostatnio edytowane przez link2jack ; 24-03-2017 o 07:15
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    @kaszpir

    Po co dublujesz wątki ?

    Na jakie pytania nie otrzymałeś odpowiedzi ?
    Ustal sobie pożądaną maksymalną temperaturę zasilania (np 32C) i do niej dobierz rozstawy.
    Zapewne wyjdzie ci od 10cm (pewnie w łazience do 20-30 sypialniach, wiatrołapie itp

    Oczywiście 30cm to juz przegiecie.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 24-03-2017 o 08:08
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    @kaszpir

    Po co dublujesz wątki ?ce) do 20-30 sypialniach, wiatrołapie itp

    Oczywiście 30cm to juz przegiecie.
    Nie dubluje ...

    Proszę o informacje jakie rozstawy rur mają użytkownicy pomp przy nowych domach i jakie mają doświadczenia ...

    Bo z tego co czytam "rozrzut" jest olbrzymi ...

    A hydraulik chce zapewne "dorobić" na materiale wiec proponuje co 10cm co jest dla mnie dziwne bo w obecnym domu (starszym) z duzo gorszym ociepleniem mam rozstaw chyba co 20cm i problemu nie ma a temp zasilania nigdy nie przekroczyła 35stopni , więc sądze że w nowym domu ta temp zasilania by jeszcze spadła ..

    Może faktycznie dać 10cm w łazienkach i co 20cm w reszcie domu ??
    W łazienkach ma byc najcieplej i są najmniejszymi pomieszczeniami wiec mniejszy rozstaw ma sens.

    Jesli dobrze pamietam pokój 12m2 miał wymagania "energetyczne" chyba 500-600W a myślę że może mieć niższe ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    W poprzednim wątku też o to pytasz i nawet masz sporo odpowiedzi, dlaczego nie warto w sypialni dawać tyle co w łazience o znacznym obciążeniu cieplnym.
    Masz informację o programie, który może ci to policzyć, o tablicach, a pytasz ludzi o COP, jakby ktokolwiek znał taki szczegół...

    Ja mam rozstawy co 10cm w łazience, co 20 w sypialni i w salonie (w salonie jeszcze na szerokości metra co 15cm przy oknie tarasowym.

    Max temperaturę zasilania, jakà widziałem w tym sezonie, to 36C, ale kocioł mam ustawiony na grzanie w oknach czasowych, działa max 10h na dobę.
    Gdybym miał grzać 20h, to pewnie wystarczyłoby 31-32C

    Przepływy- w łazience na full (2.5l/min) salon niecałe 1.5l, sypialni nieco mniej

    W łazience 23-23.5C, w reszcie domu 21.8, w naszej sypialni 21.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 24-03-2017 o 08:35
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    To OZC to robil ktoś, kto z tego żyje, czy projektant na odczepnego, bo cos trzeba złożyć? Policzona wentylacja grawitacyjna czy mało sprawny rekuperator chodzący na najwyższych obrotach?

    Policz to od nowa, bo wyglada na oderwane od rzeczywistosci i kierując się tym podejmiesz złą decyzję.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    W poprzednim wątku też o to pytasz i nawet masz sporo odpowiedzi, dlaczego nie warto w sypialni dawać tyle co w łazience o znacznym obciążeniu cieplnym.
    Masz informację o programie, który może ci to policzyć, o tablicach, a pytasz ludzi o COP, jakby ktokolwiek znał taki szczegół...
    Proszę inych o wypowiedzi , bo chce poznać jakie mają odległosci rur w ogrzewaniu podłogowym i jakie mają doświadczenia i sugestie i wtedy wyciagnąć jakieś wnioski z tego ...

    Co do danych które mówisz nie mam pojęcia jak je wykorzystać, Mam wyliczone moce dla pomieszczeń ale i tak nie wiem jak te wyniki "ugryźć" ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To OZC to robil ktoś, kto z tego żyje, czy projektant na odczepnego, bo cos trzeba złożyć? Policzona wentylacja grawitacyjna czy mało sprawny rekuperator chodzący na najwyższych obrotach?

    Policz to od nowa, bo wyglada na oderwane od rzeczywistosci i kierując się tym podejmiesz złą decyzję.
    OZC było razem z projektem , tak samo jak wyliczenia dla ogrzewania podlogowego i grzejników.
    Wentylacja z rekuperaotrem , bo dom ma taki w projekcie.

    Jesli nawet OZC nie jest idealne , to sądzę że obecne podane wyniki będą jeszcze nizsze w rzeczywostości i lekkie "przewymiarowanie" nic nie zaszkodzi.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    OZC było razem z projektem , tak samo jak wyliczenia dla ogrzewania podlogowego i grzejników.
    Jak już na forum wielokrotnie było pisane - prawdopodobnie to ozc jest nic nie warte, bo to nie ozc a raczej projektowana charakterystyka energetyczna
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Po cholerę mnożysz tematy? Odpisuję ci w jednym, a za chwilę widzę drugi w innym dziale?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Proszę inych o wypowiedzi , bo chce poznać jakie mają odległosci rur w ogrzewaniu podłogowym i jakie mają doświadczenia i sugestie i wtedy wyciagnąć jakieś wnioski z tego ...

    Co do danych które mówisz nie mam pojęcia jak je wykorzystać, Mam wyliczone moce dla pomieszczeń ale i tak nie wiem jak te wyniki "ugryźć" ...
    A program, który Tobie poleciłem, ściągnąłeś ? Do tabel Rotha zajrzałeś ?

    Poprzedni móh post uzupełniłem o parametry mojej instalacji, będziesz miał podobny dom, to możesz się do tego odnieść.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Jesli nawet OZC nie jest idealne , to sądzę że obecne podane wyniki będą jeszcze nizsze w rzeczywostości i lekkie "przewymiarowanie" nic nie zaszkodzi.
    A co jak bedzie zanizone, a w rzeczywistosci wyniki będą duzo wyzsze? bo i z takimi przypadkami sie spotklałem

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Jesli nawet OZC nie jest idealne , to sądzę że obecne podane wyniki będą jeszcze nizsze w rzeczywostości i lekkie "przewymiarowanie" nic nie zaszkodzi.
    Obstawiam, że nie lekkie. I zaszkodzi zwłaszcza, przy inwerterowej PC, której COP zależy rownież od obciążenia, czym chyba tylko Mitsubishi się chwali.
    Za gesty rozstaw to dluzsze rurki, większe opory, potrzebny większy przepływ dla tej samej dT, a to więcej prądu na pompę obiegową a może i dodatkową pompę ze sprzęgłem trzeba będzie.
    Mi teraz wychodzi tak:



    A u Ciebie (chyba?) powinno być podobnie, bo masz lepiej ocieplony i na płycie, ale za to zimniejszą strefę.

    Zamów OZC razem z projektempodłogówki. Koszt pokryjesz z oszczędności na rurach i mniejszej PC.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Proszę o informacje jakie rozstawy rur mają użytkownicy pomp przy nowych domach i jakie mają doświadczenia ...

    .
    U mnie rozstaw jest następujący, łazienka małe wc, 10cm(środek domu), wiatrołap 10 oraz 12,5, kotłownia 12,5(zachodnia), pokoje sypialne w linii pod oknami co 12,5 dalej co 15. (strona północna i wschodnia)Salon przy suwance, ściana z suwanką co 10cm(wschodnia), przy ścianie z oknem 12,5 i tak w 1/3 szerokości co 15cm(południe), kuchnia pod oknem 12,5, bliżej salonu 15cm(południowo-zachodnia).

    Grzanie uruchomione w styczniu tego roku, grzanie do 22-23st. Dom nie zamieszkały bez rekuperacji uruchomionej.

    Reszta info w stopce.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Zamów OZC razem z projektempodłogówki. Koszt pokryjesz z oszczędności na rurach i mniejszej PC.
    OZC ma kilka stron i wygląda na dość rzetelne , ale czy jest tego się nie dowiem ...
    Bylo razem z projektem , projektem bardzo nowym.

    Myślę że jak juz to różnice jeśli by były były by symboliczne a to nie apteka aby wyliczać z super dokładnością ,tym bardziej teoria a praktyka jest lekko inna ..

    Wbiłem część danych do programiku KANa i wychodzą mi rozstawy po 35cm ...
    Mocą podane wyniki się zgadzają , tyle że w programiku KAN nie można zmienić temperatury zasilania a zapewne jest to moc przy sporo wiekszej

    Jakoś nie widziałem nikogo kto miałby rostaw rur większy niż 20-25cm , dla mnie te 35cm to jest jakiś kosmos .

    Co do mniejszej pompy to w OZC wycchodzi zapotrzebowanie na 7KW , tyle że przy niskich temperaturach pompa 7KW nie dostraczy tyle ciepła bez użycia dodatkowych grzałek a chce ograniczyc użycie grzałek.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Co do mniejszej pompy to w OZC wycchodzi zapotrzebowanie na 7KW , tyle że przy niskich temperaturach pompa 7KW nie dostraczy tyle ciepła bez użycia dodatkowych grzałek a chce ograniczyc użycie grzałek.

    Policzyłeś ile wychodzi u mnie? Połowa tego. Nawet, jak mi wychodzi zaniżone (a podstawiałem swoje dane do Build Deska i trzy razy sprawdziłem i poprawiałem znalezione błędy), to i tak Ty musisz mieć dużo zawyżone.
    Ograniczysz użycie grzałek - to poza tymi kilkoma/kilkunastoma dniami w roku będziesz płacił drożej i de facto wydasz na ogrzewanie więcej. Dobieraj moc sprężarki tak, żeby jak najdłużej pracowała przy optymalnym obciążeniu, a moc razem z grzałkami, żeby dała radę w największe mrozy. Ile to będzie, to jeszcze będzie zależało od tego, czy chcesz grzać głównie w tańszej strefie, czy cały czas.

Strona 1 z 37

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony