dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 35 z 35
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Fajne!
    Buduje się, aby były same straty?

    Napisz wyraźnie - owce są po to, aby je strzyc!
    Jest popyt - to podaż się znajdzie.
    Pytanie retoryczne. W temacie o którym nie masz zielonego pojęcia wypowiadasz się po to żeby nabić sobie postów?
    A teraz coś co mnie na prawdę interesuje. Murator płaci najbardziej aktywnym użytkownikom za pisanie bzdur o byle czym byle dużo?

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Z tego co piszesz - wcale się nie dziwię, ze nie rozumiesz.
    Pewnie dlatego wciąż czekam na odpowiedź w jakim celu użytkownik inteligentnej instalacji ma patrzeć w monitor. I dlaczego 24h/dobę?

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    "
    Pewnie nigdy z inteligentnym budynkiem się nie spotkałeś...nie wiesz po co buduje się takie systemy, co one robią, jak i po co.
    Pewnie dlatego prowadzę szkolenia dla firm instalacyjnych z zakresu inteligentnych instalacji

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    I tu zgadzam się z Tobą w 100%
    Ale to nadal AUTOMATYKA.
    To nie jest odpowiedź. Powtórzę pytanie jeszcze raz. Gdzie według Ciebie kończy się automatyka a zaczyna inteligentna automatyka?
    Ostatnio edytowane przez iF-Jimi ; 31-03-2017 o 02:50

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.198

    Domyślnie

    Podbijasz swoje ego tym, ze chcesz aplikować układy "bankowe" czy "hotelowe" lub "biurowe" z zabezpieczeniami, kontrolą dostępu, kontrolą klimatu, zużycia energii, zasilaniem gwarantowanym itp w domach jednorodzinnych?
    Po co?
    Układy inteligentnego budynku są integralną częścią jego zabezpieczenia i naprawdę pracują nadzorowane.
    W domu jednorodzinnym są po prostu zbędne.
    Zdaje się, że dla Ciebie zwykły bistabilny przekaźnik jest "inteligentny" bo "pamięta" swój stan...
    Dziwne, ze prowadząc szkolenia nie wiesz o tym.
    Od lat mam kontakt i z automatyką budynku i z inteligentnymi budynkami. Praktyczny.
    "Gdzie według Ciebie kończy się automatyka a zaczyna inteligentna automatyka? "
    Automatykę, jej rodzaj, dobiera się do konkretnych potrzeb, celów.
    Wspomaga człowieka, ale go nie zastępuje.
    Tam, gdzie zaczyna "nieśmiało" (na razie) go zastępować zaczyna się "inteligencja" systemu.

    Zamiast zastanowić się nad powszechnie stosowanym bełkotem w tej dziedzinie zaczynasz mi dowodzić, ze nie mam pojęcia o czymś, co jest moim zajęciem od lat.
    Rozumiem, że prowadząc szkolenia jesteś jednocześnie przedstawicielem producenta/dystrybutora tych klocków.
    Nie ma się czego wstydzić.
    Jeżeli nazywanie tej automatyki inteligencją poprawia Ci nastrój - niech tak będzie.
    Bijemy pianę...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Masło maślane. Treść o wszystkim i o niczym i ani jednej sensownej odpowiedzi. Nadal się nie dowiedziałem gdzie zaczyna się inteligencja w automatyce i w jakim celu posiadacz inteligentnej instalacji ma patrzeć w monitor. I nadal nie wiem dlaczego 24h na dobę.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zdaje się, że dla Ciebie zwykły bistabilny przekaźnik jest "inteligentny" bo "pamięta" swój stan...
    Dziwne, ze prowadząc szkolenia nie wiesz o tym.
    Zapewniam Cię że jeśli by tak było to prowadziłbym szkolenia z konfiguracji bistabilnych przekaźników a nie inteligentnych systemów automatyki budynkowej. Ale pradwopodobnie przy okazji otrzymałem odpowiedź gdzie według Ciebie kończy się zwykła automatyka a zaczyna się inteligencja.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.198

    Domyślnie

    "Nadal się nie dowiedziałem gdzie zaczyna się inteligencja w automatyce i w jakim celu posiadacz inteligentnej instalacji ma patrzeć w monitor. I nadal nie wiem dlaczego 24h na dobę. "

    To przeczytaj jeszcze raz to, co napisałem.
    Potem dajmy spokój tym jałowym sporom.
    Pianę bijemy niepotrzebnie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #25
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Nie biję piany, wyprowadzam z błędu użytkowników tego forum których w ten błąd wprowadziłeś. Tylko dlatego na Ciebie wsiadłem bo taka deziformacja powoduje podejmowanie złych decyzji dotyczących inwestycji. Więc w skrócie tylko opiszę jak to w rzeczywistości wygląda.

    Systemy inteligentnej automatyki stosowane w budownictwie mieszkaniowym nie wymagają nadzoru. Prawidłowo zainstalowane i skonfigurowane działają autonomicznie wedle zaprogramowanych algorytmów. Głównym celem instalacji takich systemów tak jak napisałem parę postów powyżej jest komfort i bezpieczeństwo. Oszczędności oczywiście również, ale to na drugim miejscu i nie w takiej skali jak to pokazują producenci w reklamach. Precyzyjna analiza takich oszczędności przed przystąpieniem do instalacji według mnie jest bardzo trudna bo nie chodzi tu tylko o skakanie temperaturą i wyłączanie światła, a o znacznie więcej aspektów. Np automatyczne zasunięcie rolet kiedy nie ma nas w domu, pokoju, a na podwórku jest bardzo zimno, wiatr, albo latem bardzo słonecznie. A to zależy od tego jak często będziemy w domu, o której wychodzimy itp. Moja firma zainstalowała sporo tych systemów i nie mam sumienia mydlić klientom oczu wmawiając im że system szybko im się zwróci dzięki oszczędnością. Bliżej prawdy jest fakt, że w niektórych sytuacjach inteligentny system może tyle samo kosztować co zwykła ale nowoczesna instalacja elektryczna.

    Co do granicy pomiędzy systemem automatyki, a systemem inteligentnej automatyki to temat był jakiś czas temu wałkowany na tym forum. Zdania są podzielone, według mnie system automatyki to taki gdzie potrafimy zdalnie włączyć, wyłączyć obwód, ustawić jakiś harmonogram. System inteligentnej automatyki to taki który potrafi wykonywać mniej lub bardziej złożone funkcje na podstawie wielu pozyskanych informacji. Informacje pozyskujemy przede wszystkim dzięki różnego rodzaju czujnikom. Można by więc rzec że czym więcej zintegrowanych czujników, tym instalacja potrafi być bardziej inteligentna. To oczywiście zależy od integratora i wymagań klienta. Oczywiście od możliwości systemu również. Akurat ja używam systemu który daje mi sporo możliwości, a każdy moduł jest modułem o własnej "inteligencji", czyli klasyczny system o inteligencji rozproszonej.

  6. #26
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Dokładnie tak samo po 9 miesiącach w domu z systemem Smart wiem, że nie chciałbym mieć domu bez. Argumentów są dziesiątki, nie moja rola by kogoś do tego przekonywać.
    Myślę że to już nawet nie jest kwestia przekonywania. Za kilka lat po prostu zwykłe instalacje elektryczne w nowych budynkach będą rzadkością, podobnie jak teraz rzadkością są samochody bez komputera. Ot, zwykły postęp technologiczny

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelp19

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-014
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Wracając do wątku głównego - pawelp19 za 20 tys. zrobisz spokojnie swój dom na systemie Grenton.
    Dziękuję ci bardzo. Jest to zdecydowanie konkurencja dla Ampio (który lepszy nie wiem ale wyślę o oferty do obydwu producentów. Czy znasz jeszcze inny konkurencyjny cenowo system (iF-Jimi sugerował jeszcze Nexwell, a ja słyszałem o Fibrisie - chociaż czytałem że systemy przewodowe są stabilniejsze więc chyba pójdę w przewodowy).

    Jeszcze raz przypomnę że chodzi o tani ale solidny system który można rozbudować w przyszłości. Ale nie samoróbkę bo na to jestem po prostu za słaby.

  8. #28

    Domyślnie

    Ja to jestem gadżeciasz więc o inteligentnym domu myślałem od bardzo dawna i gdy zacząłem budować swój dom od razu wiedziałem że będzie w nim taki czy inny system. Ale już moi znajomi startujący z budową rok później mieli zupełnie inne zdanie i używali dziesiątek argumentów że ten pomysł jest bez sensu: "A co zrobisz jak nie będzie prądu?", "A co zrobisz jak to się zawiesi?", "A co zrobisz jak przyjdzie burza i spali Ci wszystkie te komputery w ścianach?". A w ich przypadku kasa nie była problemem bo stać ich na wiele więcej niż mnie, ale najwidoczniej do nieinstalowania systemu przekonał ich architekt.

    Wszystkie te ich argumenty okazały się być zupełnie bez sensu i wynikały bardziej z uprzedzeń i niewiedzy, niż z logiki. System nie zawiesił mi się ani razu, burze nie robią mu żadnej szkody bo mam zabezpieczenie przeciwprzepięciowe a jak nie ma prądu, to i tak jest lepiej niż przy zwykłej instalacji bo system wyłącza wtedy część obwodów a z oświetlenia i zostawia tylko LED'y do tego ograniczając ich moc - UPS za niecałe 3000 pln pozwala mi wytrzymać bez prądu ponad 6h.

    Ci sami znajomi przyjeżdżają do mnie dość często i mogłem obserwować jak ich niechęć do automatyki zmienia się w duże zainteresowanie. Niedawno oznajmili, że być może będą chcieli sprzedać dom i zbudować nowy, bo "coś dalej od miasta bo ten smog i w ogóle"

    To więc chyba jedynie kwestia czasu, aż większość budynków będzie miała instalacje inteligentne bo ludzie zobaczą je u znajomych i też będą chcieli mieć coś takiego u siebie. Może nie w ciągu pięciu lat, ale za dziesięć czy piętnaście na pewno.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelp19 Zobacz post
    Dziękuję ci bardzo. Jest to zdecydowanie konkurencja dla Ampio (który lepszy nie wiem ale wyślę o oferty do obydwu producentów.
    Nie patrz tylko na cenę, ale przede wszystkim na możliwości konfiguracyjne systemu. Niestety producenci zawsze mowią "wszystko się da" a potem okazuje się że różnie z tym bywa. Moim zdaniem bardzo ważna jest też łatwość konfiguracji. Dzwonienie do instalatora z każdą rzeczą jest upierdliwe a jeśli będziesz mógł sam łatwo zmieniać logikę systemu to dużo lepiej dostosujesz go pod siebie.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelp19

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-014
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Nie patrz tylko na cenę, ale przede wszystkim na możliwości konfiguracyjne systemu. Niestety producenci zawsze mowią "wszystko się da" a potem okazuje się że różnie z tym bywa. Moim zdaniem bardzo ważna jest też łatwość konfiguracji. Dzwonienie do instalatora z każdą rzeczą jest upierdliwe a jeśli będziesz mógł sam łatwo zmieniać logikę systemu to dużo lepiej dostosujesz go pod siebie.
    Problem polega na tym że ja się na tym nie znam. Żaden znajomy na wsi (mieszkam na mazowieckiej wsi) nie ma takiego bajeru albo się nie chwali. Więc mogę oglądać tylko ze sprzedawcami - a tam obiektywizmu nie ma (jak sprzedaje X to cała reszta jest do niczego - chociaż jeszcze raz pochwalę BMS za otwarte postawienie sprawy i za to dziękuję). Więc poszukuje opinii tutaj - proszę powiedz jaki ty masz system?

    A cena u mnie gra rolę - dlatego planuje zainstalowanie podstawy teraz i rozbudowywać np. co roku.

  11. #31
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hardycandy2501

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-114
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam,
    Mój budżet to także około 20tys. Na ten moment walczę z Grentonem o jak najlepsza ofertę. Planuje zbudować jakiś basic a później rozbudowywać powoli o moduły zwave. Na ten moment wycenili mi 14 stref grzewczych+22 obwody świetlne+7zaluzji fasadowych+sterowanie rekuperacja i pompa ciepła do grzania wody+wideodomofon+2 kamery IP. Wszystko sterowane na 16 panelach dotykowych(bez wyświetlaczy) za 26 tys netto. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z paneli dotykowych bo boje się czy jak babcia przyjedzie do domu pilnować dzieci to ogarnie co i jak.
    Dlatego proszę jak ktoś ma te panele to powiedzcie czy warto i jak to chodzi w praktyce.
    Pozdrawiam

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pawelp19

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-014
    Posty
    12

    Domyślnie

    Cytat Napisał hardycandy2501 Zobacz post
    Witam,
    Mój budżet to także około 20tys. Na ten moment walczę z Grentonem o jak najlepsza ofertę. Planuje zbudować jakiś basic a później rozbudowywać powoli o moduły zwave. Na ten moment wycenili mi 14 stref grzewczych+22 obwody świetlne+7zaluzji fasadowych+sterowanie rekuperacja i pompa ciepła do grzania wody+wideodomofon+2 kamery IP. Wszystko sterowane na 16 panelach dotykowych(bez wyświetlaczy) za 26 tys netto. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z paneli dotykowych bo boje się czy jak babcia przyjedzie do domu pilnować dzieci to ogarnie co i jak.
    Dlatego proszę jak ktoś ma te panele to powiedzcie czy warto i jak to chodzi w praktyce.
    Pozdrawiam
    26 netto to brutto będzie grubo powyżej 30. 50% przekroczenia budżetu w wycenie a jeszcze przed montażem

  13. #33
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hardycandy2501

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-114
    Posty
    7

    Domyślnie

    Hehe. Budżet trzeba mocno ponaciągać. Ale 26 netto to z vatem 8% około 28 już razem z montażem. chcialem to ograniczyć i nawet mam wycenę do 15 tys. ale myśle ze dołożę i będę miał na kablu naprawdę dobra podstawę do rozbudowywania. Szczególnie ze będę miał spore oszczędności w stosunku do standardowej elektryki, między innymi w cenie grentona będę miał włączniki, termostaty, sterowanie żaluzjami (mogę wybrać tańsza opcje bez sterowania), sterowanie brama garażową. Kurde pisze jak bym to sam sprzedawał, No ale taka prawda.

    Pytanie do osób które już maja i ogarniają Grentona: czy dostawaliście już jakieś dodatki po zwave? Czy sami je dodawaliscie do systemu. Jeżeli tak to podpowiedzcie co i jak. Czy macie jakiś manual (poradnik) jak to robić. Podeslijcie coś na maila albo wrzućcie jakiś link.

  14. #34
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    trais

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    198

    Domyślnie

    Stary hardycandy2501 jak ty to zrobiłeś za 28tys brutto to ja niewiem. Ja mam dom 270m2 wyceniłem sterowanie światłem (64 obwody), roletami zewnętrznymi 8 sztuk, bramą wjazdowa i garażową i wyszło mi 58 tyś brutto za instalacje elektryczną tv/internet WLZ 7m, 11 paneli grenton.

    Mowa o grentonie.

  15. #35
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hardycandy2501

    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-114
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wysłałem maila wiec napewno już wiesz co i jak.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony