dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 50 z 51
Pokaż wyniki od 981 do 1.000 z 1003
  1. #981
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co za różnica, czy dasz kabel 10W/mb co 10cm czy 17W /mb co 5,88cm? Ważna moc na m2. Ale i tego bym się specjalnie nie trzymał przez bezwładność podłogówki gdy kable dajesz w wylewce (co innego maty tuż pod okładziną) bo co za różnica z kolei, czy grzejesz 100W/m2 przez 15 min czy 50W/m2 przez 30 minut? Na powierzchni efekt będzie podobny. Tylko kwestia sterowania, żeby powierzchni nie przegrzać. Zazwyczaj producenci podają, że nie można przekraczać 27* (sprawdź u producenta swoich desek). A temperaturę możesz przekroczyć niezależnie od tego, jaką kable mają moc jak np. położysz materac czy styropianowe pudło na podłodze.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kiedyś myślałem, że 100W/m2 średnio (czyli 3x więcej niż obciążenie przy -20*) to gruba przesada. Teraz już nie nazwałbym tego przesadą a na pewno nie grubą i w domu spełniającym nawet WT 2021 polecałbym montaż kabli 16W/mb (lub zbliżonych - zależnie od producenta) zagęszczonych na maksa w łazienkach i co 15cm w pomieszczeniach z małymi zyskami i/lub ponad przeciętnym obciążeniem jak sypialnie i co 20cm w salonie, kuchni i komunikacji.
    Tak naprawdę istotne jest, ile ciepła jesteśmy dostarczyć w dziennym okienku, a nie ile jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu całej taniej strefy.


    https://instsani.pl/technik-inzynier...a-podlogowego/

  2. #982

    Domyślnie

    ok rozumiem, na chłopski rozum ma sens co piszesz..

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co za różnica, czy dasz kabel 10W/mb co 10cm czy 17W /mb co 5,88cm? Ważna moc na m2. Ale i tego bym się specjalnie nie trzymał przez bezwładność podłogówki gdy kable dajesz w wylewce (co innego maty tuż pod okładziną) bo co za różnica z kolei, czy grzejesz 100W/m2 przez 15 min czy 50W/m2 przez 30 minut?
    ..ale z jakiegos powodu w tabelkach doboru produktow producenta przy drewnie sa max. kable 10W co min. 10cm a przy plytkach max 17W co min. 10cm (kompendium Elektry). Napewno ze sporym zapasem na blad ale ma to pewnie jakies uzasadnienie w szybkosci adaptacji warstwy wykonczeniowej i kleju do zmieniajacej sie np od zera do 27stopni temperatury wylewki. Ale ok powiedzmy ze mnie (lenia we mnie) przekonales, dam na poddaszu 17W co 15cm..

  3. #983
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gryziciel Zobacz post
    ..ale z jakiegos powodu w tabelkach doboru produktow producenta przy drewnie sa max. kable 10W co min. 10cm a przy plytkach max 17W co min. 10cm (kompendium Elektry).
    Ich pytaj o uzasadnienie. Może mieli na myśli drewnianą podłogę na legarach?

  4. #984

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ich pytaj o uzasadnienie. Może mieli na myśli drewnianą podłogę na legarach?
    zapytałem Elektrę czy dadzą gwarancje dla kabla 17W ułożonego co 17cm pod deska warstwowa (co by odpowiadało gęściej ułożonemu 10W), bo w sumie tylko to mnie interesuje. Nie dadzą. Czyli jednak będę robił slalomy z kabla 10W.

  5. #985
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Jak ustawiacie wasze termostaty, grzejecie tylko ustawiając temperaturę wylewki?
    Jaka temperaturę macie zadaną i czy odczuwacie uczucie ciepłej podłogi?
    Obecnie mam ustawione w salonie i pomieszczeniach, których używam 21.5stopnia wylewki co przekłada się na 20.5 w pomieszczeniu dzisiaj o północy przy temp zewnętrznej 2stopnie C, temperatura powietrza jest przyjemna ale sama płytka daje wrażenie chłodu na gołej stopie. W łazience 25stopni wylewki i tam już uczucie jest inne. Pokoje których nie używam(3) póki co mają wyłączone termostaty i ogrzewa je tylko nawiew z rekuperacji, jest tam chłodniej ale różnica nie jest duża. Z ekonomicznego punktu widzenia przy krążeniu obiegu reku wyłączenie tych pomieszczeń ma sens?

    Czy grzejąc w g13/G12 z wylewką akumulacyjną przed początkiem drogiej taryfy podbijacie temperaturę wyżej niż docelowo porządna?
    Ostatnio edytowane przez Jubilerr ; 15-11-2022 o 08:45

  6. #986
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Zumbi

    Zarejestrowany
    Nov 2022
    Skąd
    Varsovie
    Kod pocztowy
    00-010
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co to są grzałki bezpośrednio wpięte w wodną podłogówkę?

    Koszt może i wyjdzie podobny przy kotle elektrycznym. Ale wygoda kabli IMO nieporównywalna - https://hangesessel.de/ sprawdzenie czy zmiana temperatury przez smartfona w poszczególnych pomieszczeniach (np. wyjechałem na dwa tygodnie na narty, ale mi się zmieniło i wracam po tygodniu - cyk i ze smarka sobie przestawiam temperaturę na "bytową" wcześniej) i to za całkiem rozsądne pieniądze (sterownik Devi). Krocie trzeba za to zapłacić przy wodnej (o ile w ogóle się da).
    Do tego regulacja wodnej to trochę zabawy. Kabelki bez problemu położę sam. Z rurami nie podejmę się.

    Elastyczność to coś, nad czym właśnie się zastanawiam - czy mi to będzie kiedykolwiek przydatne?

    Kable instaluję raz, i zapominam o serwisie. Wodną trzeba czasami uzupełnić, filtry wyczyścić, uszczelki wymienić.

    Zbiorę chyba ze dwie-trzy oferty na zrobienie wodnej podłogówki. Kable i sterowniki już sobie wyceniłem. Porównam. Ale to nie odpowie mi na to najistotniejsze pytanie - czy potrzebuję elastyczności (za czym idzie też większa obsługowość i prawdopodobnie cena)?
    Dziękuję Ci

  7. #987
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    loskonrados

    Zarejestrowany
    Aug 2023
    Skąd
    Skoczów
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam,
    chciałbym poprosić osoby, które posiadają ogrzewanie kablami (podłogowe) o podzielenie się informacją na temat zużycia energii takiego rozwiązania. Np orientacyjny metraż domu oraz zużycie kWh rocznie na grzanie kablami. Wątek przeczytałem, natomiast minęło już sporo czasu i może macie nowe dane z kolejnych sezonów grzewczych.

    Aktualnie stoję przed dylematem wyboru systemu ogrzewania podłogowego kable el. w wylewce lub ogrzewanie wodne zasilane pompą ciepła. Dom nowo budowany 140m2, dobrze ocieplony, alternatywne/wspomagające źródło ciepła to kominek. W domy będzie rekuperacja i klimatyzacja (z funkcją grzania)

  8. #988
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał loskonrados Zobacz post
    p orientacyjny metraż domu oraz zużycie kWh rocznie na grzanie kablami. Wątek przeczytałem, natomiast minęło już sporo czasu
    Ta, wytłuszczona w pierwszym poście prawda, jest stała i niezmienna:
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Każdemu przed podjęciem tej decyzji polecam policzenie OZC i zebranie ofert na różne sposoby ogrzania swojego domu (wraz z przyłączami, kominami, przeglądami i wszystkim, co poszczególne metody grzania wymagają).
    Każdy dom jest inny (nawet, jak teoretycznie identyczny projekt i materiały, to już lokalizacja inna, a to wpływa na straty i zyski słoneczne). Inne zwyczaje mają mieszkańcy, różnej sprawności rekuperatory i różnie je używają (różne przepływy).
    Jak nie masz rzetelnego OZC/świadectwa energetycznego to zamów. Tylko zaznacz, że chcesz na podstawie swoich danych (np. temperatury, przepływy wentylacji, sprawność rekuperatora) a nie normowych. Ten rekuperator jest bardzo istotny (zapytaj audytora, jaką sprawność przyjmuje i porównaj ze swoim wybranym rekuperatorem - pewnie się zdziwisz) Weź też pod uwagę przepływy - tu Ci normowo przyjmie na podstawie kubatury 24/7 a jak wychodzicie z domu, to reku ustawiasz na minimum i drastycznie spadają straty na wentylacji (najprościej z harmonogramu). A i normowe przepływy są przydatne w nocy - czyli z 8h na dobę.

    Osobna kwestia, że teraz i kominek raczej nie pozwoli zmieścić się w limicie EP.

  9. #989

    Domyślnie

    @loskonrados

    http://www.cena-pradu.pl/ogrzewanie.html

    Przy dzisiejszych cenach energii, pompa zwróci się bardzo szybko. Z alibaby można kupić monobloka 9,5 kW za 9 tys z fv 23%. EP przechodziło z PV, ale przy net billingu godzinowym, to słaby biznes. Na dzień dzisiejszy trzeba minimalizować zużycie energii do granic rozsądku. Czyli albo gaz ziemny albo pc powietrze - woda. Drewno i inne ekscesy są dobre dla masochistow.

  10. #990
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    "DOM NOWY OCIEPLONY (zapotrzebowanie na ciepło 100 kWh/m2/rok)"
    To nie może być nowy dom ogrzewany PC, bo miałby EP ponad 83kWh/m2/r.
    Przy takim EU w praktyce nie ma wyboru, żeby spełnić wymogi prawne - biomasa.

  11. #991
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Jak ustawiacie sterowniki grzejąc w G12/g13? Cały okres taniej energii(a więc i noc) na docelową temperaturę? Czy może dzienne okienko z górka?
    Jest sens ekonomiczny wyłączenia grzania w lazience np. o 22 i włączenie dopiero o 4 aby dogrzać na rano? Mamy parę godzin bez załączenia się kabli ale potrzebujemy więcej czasu aby dobić z temperatury, która spadła

  12. #992
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Jak ustawiacie sterowniki grzejąc w G12/g13? Cały okres taniej energii(a więc i noc) na docelową temperaturę? Czy może dzienne okienko z górka?
    Sterujesz temperaturą powietrza? Czy wylewki?

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132525

  13. #993
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    Steruje temperaturą wylewki, mam g13 i sterownik z 4 okienkami pracy. Strefa średnich cen i szczytu ustawiona na temperature, do której nigdy nie spada. Przykładowo mam 7-13 20C, 13-16 24C, 16-21 20C, 21-7 24C. Nie odczuwam raczej wahań temperatury, może w największe mrozy około 20 raz czy dwa, jednak ten długi okres nocny nasuwa mi pytanie czy to ekonomiczne, czy może jest lepszy sposób z tego punktu widzenia?

    Grzejąc czasowo ustawiasz na sterowniku np 35stopni w 30min okienku?

  14. #994
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Grzejąc czasowo ustawiasz na sterowniku np 35stopni w 30min okienku?
    Ja grzeję tylko w taniej strefie z pełną mocą trzy razy w ciągu doby. Długość takich "sesji" zależy od temperatury na zewnątrz. W największe mrozy, jak mnie pamięć nie myli, nie dobiłem do 3x2h.

  15. #995
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Steruje temperaturą wylewki, mam g13 i sterownik z 4 okienkami pracy. Strefa średnich cen i szczytu ustawiona na temperature, do której nigdy nie spada. Przykładowo mam 7-13 20C, 13-16 24C, 16-21 20C, 21-7 24C. Nie odczuwam raczej wahań temperatury, może w największe mrozy około 20 raz czy dwa, jednak ten długi okres nocny nasuwa mi pytanie czy to ekonomiczne, czy może jest lepszy sposób z tego punktu widzenia?
    ja na noc ustawiłam tak: 22-0.00: 22,5stC; 0.00 - 4.30: 21.5stC; 4.30:6.00 24stC; do tego kaganiec na podłogę 26stC. O 6.00 przy temp, jak teraz, podłoga ma 24stC a powietrze 22,5stC i czas pracy w przedziale 4.30 - 6.00 to ok 45 min.

    Wygląda skomplikowanie ale mi tak pasuje.

  16. #996
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    @Hipka, wygląda ciekawie ale mój sterownik Thermoval tvt40 ma tylko 4 okienka grzania a tu na samą noc wykorzystane 3.

    @Kaizen Masz w sterowniku opcje grzania czasowego czy robisz to ręcznie?
    Moim ustawieniem zużyłem w najzimniejszy ostatnio dzień (-3dzien -11noc) 59kwh na wszystko, ciężko powiedzieć ile ciągnie CWO(grzałki) choć straty pewnie spore bo przy cyrkulacji insel kończę grzać wodę 15:50 a 21:00 czasami ciężko o gorąca kąpiel, prysznic ujdzie. Grzanie wtórne reku 1.5kwh, prądu bytowego też raczej sporo, duży telewizor LCD gra cały czas, suszarka pralka itd, w sierpniu gdzie fotowoltaika produkuje dużo więc i cos oddaje bezpośrednio zużycie ponad 500kwh.

    Licząc sposób 3x1h przy mocy grzewczej 18kw, w sumie 16 bez garażu bo nie grzeje wychodzi 48 na samo ogrzewanie, chyba wyjdzie ostatecznie podobnie albo więcej

  17. #997
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    @Kaizen Masz w sterowniku opcje grzania czasowego czy robisz to ręcznie?
    Mam ciągle prowizorkę. Steruję czasowo tym sterownikiem. Ale tylko dlatego, że to miałem pod ręką. Zasila zasilacz który włącza mi przekaźniki podłogówki (wszystkie razem). Ma jedną przewagę, nad smart-gniazdkiem, bo nie potrzebuje chmury do działania - dlatego został. Ręcznie zmieniam czas, jak zmienia się znacząco temperatura za oknem.

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    Licząc sposób 3x1h przy mocy grzewczej 18kw, w sumie 16 bez garażu bo nie grzeje wychodzi 48 na samo ogrzewanie, chyba wyjdzie ostatecznie podobnie albo więcej
    Nie ma co tak uśredniać. Ja grzeję kablami w 100% łazienki i sypialnie. Razem ok połowa powierzchni domu - ale z najmniejszymi zyskami słonecznymi (jedna łazienka z małym oknem na północ, druga bez okien) i bytowymi. Strefa dzienna ma największe zyski bytowe i słoneczne i grzeję je kominkiem i/lub klimą.
    Teraz mam najprzyjemniejszy czas, bo łazienki grzeję je prawie 6h na dobę co daje ciepłą podłogę a nawiew rekuperacji w sypialniach jest na tyle ciepły, że temperatura w sypialniach jest jeszcze OK. W większe mrozy, jak wreszcie rozdzielę każdy obwód osobno, dorzucę tylko odrobinę grzania do sypialni. Ale przy sterowaniu łącznym wszystkimi obwodami w większe mrozy pewnie przestawię na grzanie 3x1h.

  18. #998
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jubilerr Zobacz post
    @Hipka, wygląda ciekawie ale mój sterownik Thermoval tvt40 ma tylko 4 okienka grzania a tu na samą noc wykorzystane 3.
    ma 6 a nie 4
    wystarcza

  19. #999
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    @Hipka, jeżeli nie została zgubiona literka m po 'ma' to Thermoval Tvt40 CC ma tylko 4

  20. #1000
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Jubilerr

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    65

    Domyślnie

    @Kaizen, w jakich godzinach ustawiasz te 3x1h?

Strona 50 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony