dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 34 z 51
Pokaż wyniki od 661 do 680 z 1003
  1. #661

    Domyślnie

    Panowie którzy już mają

    jakie są koszta eksploatacji u was?

    Zakładając że ogrzewanie podłogowe miałbym za darmo ( ojciec montuje ) to warto iść w podgrzewanei tego elektryką? Ile taki podgrzewacz/kocioł kosztuje z montażem?

  2. #662
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał zergeling Zobacz post
    Ile taki podgrzewacz/kocioł kosztuje z montażem?
    Czytałeś pierwszy post?
    Chyba pomyliłeś wątki.

  3. #663
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał galanu Zobacz post
    Czy biokominek też załatwi sprawę?
    Raczej nie, bo ciepła dostarczy tyle, co nic.

  4. #664
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Raczej nie, bo ciepła dostarczy tyle, co nic.
    Bzdura (jakich tu pełno). Mój biokominek 2.5kW jest używany w salonie bardzo rzadko bo ....... przegrzewa pomieszczenie o powierzchni kilkadziesiąt m2.

  5. #665
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    Bzdura (jakich tu pełno). Mój biokominek 2.5kW jest używany w salonie bardzo rzadko bo ....... przegrzewa pomieszczenie o powierzchni kilkadziesiąt m2.
    Spokojnie. Kaizenowi kominek nie daje ciepła, ale za to boiler przy wychładzaniu grzeje dom.
    Ostatnio edytowane przez JaninaJot ; 26-01-2020 o 00:35

  6. #666
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Spokojnie. Kaizenowi kominek nie daje ciepła, ale za to boiler przy wychładzaniu grzeje dom.
    Mi kominek daje ciepło.
    Biokominka nie znajdziesz w Rozporządzeniu w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku, więc nie wpływa na EP. Gdyby się uprzeć (powodzenia) że to "zwykłe" kominki - to rozporządzenie nie przewiduje współczynników dla biopaliw płynnych. Jest biomasa (też precyzowana w poszczególnych pozycjach - słoma, brykiety, pelety, zrębki) i biogaz.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-01-2020 o 09:17

  7. #667
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Ale jest kominek i jest biomasa. Nie ma wyszczególnienia na co ma być kominek więc może być na biomasę.

  8. #668
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Ale jest kominek i jest biomasa. Nie ma wyszczególnienia na co ma być kominek więc może być na biomasę.
    Oczywiście, że kominek ma być na biomasę. Tylko, że biokominek nie jest na biomasę.

  9. #669
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Jest na bioetanol, a ten jest zasadniczo biomasą. Tutaj masz fragment odnośnie określania zwolnienia z podatku akcyzowego: „bioetanol jest produktem rolnym i pochodzi w 100% ze źródeł odnawialnych. ETBE jest pochodnym bioetanolu. ETBE pochodzi z biomasy jedynie w 47%”, „(...) zwolnienie od podatku od litra ETBE przyznawane jest tylko na stosowną część uzyskaną z biomasy”.
    Edit: Skoro rozporządzenie nie rozpoznaje biokominka, to znaczy, że jest on kominkiem.
    Edit2: Wiem, że są urzędnicy, którzy nie pojmą takiego połączenia, już przerabiałem podobne rzeczy, ale jest też sporo normalnych, myślących ludzi, którzy nie mają wewnętrznego celu utrudniania życia innym.
    Ostatnio edytowane przez JaninaJot ; 26-01-2020 o 19:16

  10. #670
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Edit: Skoro rozporządzenie nie rozpoznaje biokominka, to znaczy, że jest on kominkiem.
    Skoro w tabeli 1 nie ma odpowiednika tak zdefiniowanego nośnika (cytat z Ustawy o OZE):
    4) biopłyny – ciekłe paliwa dla celów energetycznych innych niż w transporcie, w tym do wytwarzania energii elektrycznej lub ciepła, wytworzone z biomasy lub ziaren zbóż pełnowartościowych, wykorzystywane w instalacjach spełniających wymagania w zakresie standardów emisyjnych, o ile takie standardy zostały określone na podstawie przepisów o ochronie środowiska;

    to który współczynnik (i na jakiej podstawie) zastosować?

  11. #671
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Z tego co zrozumiałem, to przyjąłbym współczynnik dla biomasy. Biopłyn jest wytworzony z biomasy. To kwestia odpowiedniego uargumentowania.
    Edit: Nie jest to czarne na białym, więc podlega interpretacji. Zależy na jakiego urzędnika trafisz. Wszędzie tam, gdzie osoba podejmuje decyzję, a nie tylko przyklepuje pieczątkę, że coś*jest zgodne z punktem A, B, C, wszędzie tam będą różne decyzje.
    Lecisz do USA a tam jeden CBPO wpuści cię na pół roku bez pytania, inny uzna, że miesiąc ma ci wystarczyć, a kolejny w ogóle nie pozwoli wjechać do kraju.
    Ostatnio edytowane przez JaninaJot ; 26-01-2020 o 19:51

  12. #672
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał JaninaJot Zobacz post
    Z tego co zrozumiałem, to przyjąłbym współczynnik dla biomasy. Biopłyn jest wytworzony z biomasy.
    Biopłyn nie zawsze jest z biomasy. A nawet ten, co jest wymaga destylacji - czyli będzie inny nakład energii nieodnawialnej, niż dla biomasy.

  13. #673
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar JaninaJot
    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-178
    Posty
    66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Biopłyn nie zawsze jest z biomasy. A nawet ten, co jest wymaga destylacji - czyli będzie inny nakład energii nieodnawialnej, niż dla biomasy.
    Akurat ten argument jest błędny. Biomasa to biomasa. Nie ma rozróżnienia na to jakie drzewo jest użyte w produkcji, czy jest specjalnie uprawiane czy jest to odpad drzewny czy może wysuszone łajno. Nikt nie precyzuje nakładów energii potrzebnych do uzyskania tony biomasy, a współczynnik jest jeden.

  14. #674
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kalisz11

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych ogrzewaniem kablami.
    Obecnie jestem jeszcze przed budową domu.
    Start na wiosnę 2020.
    Konstrukcja szkieletowa bez poddasza użytkowego około 100 m2 z garażem w bryle (36 m2). Prosta stodoła.
    Koncepcja domu była jasna - tani w utrzymaniu, więc zdecydowałem się na projekt indywidualny według mojej koncepcji.
    Dom na grzewczej płycie fundamentowej (20 cm zbrojona tylko górą) Ocieplenie dół i boki EPS 100 30 cm.
    EP dla domu to 41,92
    EUco+w 62,87w/m2
    Ogrzewanie kable + PV plus rekuperacja.
    Wybrałem kable Elektry VCD 17 koszt kabli na cały dom z garażem 2599 PLN + 630 programatory na 6 obwodów.
    Kable mają być sterowane termostatami jednymi z tańszych - czyli z chin.
    Kupiłem do przetestowania po 105 zł termostaty Fluoreon z Wifii
    https://ae01.alicdn.com/kf/Hedd43c72...-kontroler.jpg
    Termostaty mają dołączony czujnik zewnętrzny z 3 m kablem.
    Obciążenie prądowe to 16A co w zupełności wystarcza.
    Funkcji programowania jest wystarczająca ilość.
    Po sprawdzeniu histerezy w teorii gdzie sprzedawca deklaruje 0,5 st, w praktyce okazało się że różnica załączenia i wyłączenia to 0,5 st
    Dla mnie taka tolerancja jest wystarczająca. Wyświetlacz pokazuje temperaturę z dokładnością 0,1 st.
    Temperaturę można ustawić z dokładnością do 0,5 st
    Niestety nie ma kalibracji czujników.
    Jak będę miał wszystko zamontowane, co nie nastąpi wcześniej jak za 6 - 7 miesięcy, a najprawdopodobniej na jesień, to będę mógł więcej napisać o plusach i minusach termostatów.

  15. #675
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar siarak
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-608
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalisz11 Zobacz post
    EP dla domu to 41,92
    EUco+w 62,87w/m2
    Ogrzewanie kable + PV plus rekuperacja.
    Wybrałem kable Elektry VCD 17 koszt kabli na cały dom z garażem 2599 PLN + 630 programatory na 6 obwodów.
    Witaj.
    1) Kable, jaki rozstaw będzie? Ile w sumie metrów bieżących (jaka moc łączna)? Rozstaw jednakowy w całej płycie, czy zróżnicowany na każde pomieszczenie?
    2) Instalacja PV jak zakładana moc? Jaki szacujesz koszt takiej instalacji?
    3) Grzanie wody użytkowej w jaki sposób?
    4) Taryfa energetyczna rozumiem że planowana G12 lub G12W?

    Też chce kłaść kable w wylewce + bilansować PV, ale ostatnio trochę popadam w strach przed (ewentualnymi) zmianami w przepisach co do instalacji PV i ogólnie możliwymi zmianami cen kWh. Skłaniam się ku podłogówce wodnej, którą zasilę z kociołka elektrycznego, a na wypadek "W" podłącze każde inne źródło ciepła (np. pompa ciepła). Albo przeinwestuje temat podłogówki i dam kable i rurki wodne wyprowadzone w jedno miejsce pod ewentualne rozdzielacze na czas armagedonu energetycznego. Kusi mnie po prostu prostota podłączenia i starowania kablami, a wodna podłogówka to taka przezorność pod kontem bezpieczeństwa na przyszłe dekady.

    Pozdrawiam.

  16. #676
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kalisz11

    Zarejestrowany
    May 2019
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał siarak Zobacz post
    Witaj.
    1) Kable, jaki rozstaw będzie? Ile w sumie metrów bieżących (jaka moc łączna)? Rozstaw jednakowy w całej płycie, czy zróżnicowany na każde pomieszczenie?
    2) Instalacja PV jak zakładana moc? Jaki szacujesz koszt takiej instalacji?
    3) Grzanie wody użytkowej w jaki sposób?
    4) Taryfa energetyczna rozumiem że planowana G12 lub G12W?

    Też chce kłaść kable w wylewce + bilansować PV, ale ostatnio trochę popadam w strach przed (ewentualnymi) zmianami w przepisach co do instalacji PV i ogólnie możliwymi zmianami cen kWh. Skłaniam się ku podłogówce wodnej, którą zasilę z kociołka elektrycznego, a na wypadek "W" podłącze każde inne źródło ciepła (np. pompa ciepła). Albo przeinwestuje temat podłogówki i dam kable i rurki wodne wyprowadzone w jedno miejsce pod ewentualne rozdzielacze na czas armagedonu energetycznego. Kusi mnie po prostu prostota podłączenia i starowania kablami, a wodna podłogówka to taka przezorność pod kontem bezpieczeństwa na przyszłe dekady.

    Pozdrawiam.
    Rozstawy kabli miałem podane w projekcie i tak mniej więcej mi wyszło z obliczeń.
    Kable rozstaw co 19 , kuchnia łazienka 14, Garaż miały być grzejniki konwektorowe ale kupiłem kable i dam co 25 (wiem że za duży rozstaw, ale to tylko garaż więc wystarczy mi 15 st)
    Moc kabli w części mieszkalnej około 90W/m2, w łazience 108 W/m2 5210, w garażu 69W/m2 2490 W.
    Salon VCD 17/1900
    Kuchnia VCD 17/910
    Hol + wiatrołap VCD 17/745
    Sypialnia VCD 17/910
    Łazienka VCD 17/745
    Garaż VCD 17/2490
    Koszt wszystkich kabli tak jak pisałem wyżej cena z grudnia, ale obecnie są w tej samej cenie kupowałem przez internet z Sopotu. Termoregulatory cena z 11 listopada (zniżki na Ali, wysyłka z Polski).
    Woda dwa zasobniki max 50 l na łazienkę i chyba jakiś mniejszy na kuchnię sterowane przez Sonoff TH 16 umieszczone jak najbliżej odbioru. Łazienka przez ścianę garaż - łazienka, kuchnia w rogu pod blatem kuchennym tam gdzie montuje się najniewygodniejszą szafkę narożną.
    Moc PV zależna od rzeczywistego zużycia energii, ale na początek złożyłem papiery w gminie o 4 kW (więcej nie dotują).
    Podane parametry domu to są tylko wyliczenia projektanta, a jak będzie w rzeczywistości to się okaże po kilku miesiącach.
    Ceny paneli są coraz niższe i obecnie chcąc założyć instalację 3,840 kW na panelach SELFA 320W MONO + inwerter + akcesoria montażowe trzeba się liczyć z wydatkiem około 15 tyś. bez swojej pracy max 2 dni i taką kwotę na początek zarezerwowałem, ale jak się uda dostać z gminy to kilka tyś zostanie na dodatkowe panele.
    Taryfa jeszcze nie wiem, prawdopodobnie g12W, wszystko zależy jak PGE rozliczać będzie produkcję.
    Większość rzeczy robić będę sam, wykończeniówką,elektryką, hydrauliką, meblami i projektowaniem zajmuję się przeszło 20 lat. Jedynie biorę fachowców do płyty fundamentowej i szkieletu z dachem, bo na tym się nie znam.

  17. #677
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gilus0

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Kod pocztowy
    63-460
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam, jestem na etapie projektu domu i decyzji nt. ogrzewania.
    Wiem że bez ozc, dokładnie się nie wyliczy, jednak wg strony ciepło właściwe podaje mi całkowite zużycie roczek ok 8800kWh (beton komórkowy, 20 cm w ścianę i podłogę oraz 30 - 40 cm wełny w dach). 110 mkw użytkowej, po podłogach niecałe 140 mkw, poddasze użytkowe.

    Nie chciałbym być zależny od akumulacji i tanich taryf. Chciałbym po prostu ustawić 22 st. na dole i powiedzmy 20-21 st. w sypialniach.

    Rozumiem że te 8800 kWh na rok to zużycie, które by było przy ciągłej temp. -20 st. na dworze ? Ozc będę dopiero robił jak będę miał gotowy projekt.

    Myślicie że przy założeniu 9.9kWp na dach zbilansowaly by się koszty chociaż CO ? Woda pewnie bojler 200 l, cały dom na prąd.

    Wiem że bez dokładnych wyliczeń ciężko, ale chociaż tak orientacyjnie. Bo o ile przy pompach p-p co chwilę ktoś wrzuca w internet zdjęcia z aplikacji nt. zuzetego prądu tak przy kablach nic nie mogę znaleźć.

    Pozdrawiam

  18. #678
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilus0 Zobacz post
    Nie chciałbym być zależny od akumulacji i tanich taryf. Chciałbym po prostu ustawić 22 st. na dole i powiedzmy 20-21 st. w sypialniach.
    jak chcesz ze 30% płacić za nic, to można tak zrobić, tylko po co, jak grzejąc w taniej strefie mam amplitudę 0,6* razem ze wszystkimi zakłóceniami?

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    Cytat Napisał gilus0 Zobacz post
    Rozumiem że te 8800 kWh na rok to zużycie, które by było przy ciągłej temp. -20 st. na dworze ? Ozc będę dopiero robił jak będę miał gotowy projekt.
    Ilość kWh liczy na dla statystycznych temperatur w podanej lokalizacji. Obciążenie (w kW) liczy się dla -20 (albo innej, w zależności od strefy klimatycznej)
    Jak chcesz wiedzieć, ile miałbyś przy -20* non stop to przemnóż obciążenie (w kW) przez ilość godzin w sezonie i odejmij zyski słoneczne i bytowe. CW nie uwzględnia zysków i dlatego ilość kWh strasznie przekłamuje - klik


    Cytat Napisał gilus0 Zobacz post
    Myślicie że przy założeniu 9.9kWp na dach zbilansowaly by się koszty chociaż CO ? Woda pewnie bojler 200 l, cały dom na prąd.
    Porozmawiamy, jak będziesz mial OZC. Wielkość zasobnika nie ma znaczenia - ważne, ile CWU zużywasz.

    Możesz brać dane z PC i pomnożyć przez jakieś 3-3,5 (dla CWU raczej <3, dla CO bliżej 4)

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...grzewanie-domu
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-02-2020 o 08:27

  19. #679

  20. #680
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał kalisz11 Zobacz post
    Kable rozstaw co 19 , kuchnia łazienka 14,.
    Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć po co robi się różny rozstaw kabli?

    Jeśli mówimy o utrzymaniu danej temperatury (np salon 21, łazienka 23), to kable tylko podtrzymują temperaturę w nocnej taryfie. Jeżeli, przy szerszym rozstawie w łazience, zajmie to kablom trochę*dłużej czasu, by dojść do 23 stopni, to ... co mnie to obchodzi? Prądu przecież pójdzie tyle samo - będzie mniej W/m2, ale będą się dłużej grzały.

    Rozumiałbym problem, gdyby kable nie dawały rady podgrzać wylewki do zadanej temperatury w nocnej taryfie. Ale skoro jak Kaizen wspominał różnice są mniejsze niż 1 stopień, no to przez całą noc kable w szerszym (zwykłym) układzie też powinny dać radę. Chyba że źle myślę?

Strona 34 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony