dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 51
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 1003
  1. #601
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    jestem na etapie zakupy kabli grzewczych.
    Projekt domu: https://www.mgprojekt.com.pl/helios
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-domu-helios-parter.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	438209
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	projekt-domu-helios-pietro-2.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	7,7 KB
ID:	438210

    Zapotrzebowanie wg pracowni przy wentylacji grawitacyjnej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2019-12-14 at 12.10.56.jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	11,3 KB
ID:	438206

    zakładam u siebie mniejsze zapotrzebowanie - instaluje rekuperacje, zamieniam białą 18 na grafitową*20 na fasadzie i dokladam 3cm na gruncie i stropie.

    Początkowo zakładałem devi 10t, ale zmieniłem zdanie i będzie 18T.
    Długosci kabli wyliczyłem następująco:
    Salon, jadalnia, kuchnia - 2x200m + 80m
    Wiatrołap 40m
    Pokoj na parterze: 120m
    Łazienka na parterze: 30m
    Kotłownia: 80m
    Garaż: 210m

    Łazienka góra wspólna: 60m
    Łazienka sypialnia rodziców: 50m
    Sypialnia rodziców + garderoba: 180m
    Pokój mały góra: 80m
    hol góra: 90m
    sypialnie góra: 2x140m

    Łącznie 1673m kabla 3114kW

    Planuje do tego devilink + czujniki temp podlogi
    Ma to sens?

    Do tego oinstalacja 10kwp fotowoltaiki (w kierunku południowym) - liczę*się*z dopłatą za ogrzewanie.

    Odstępy kabla co 10cm (garaż więcej) - 180W/m2
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2019-12-14 at 12.08.41.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	10,4 KB
ID:	438204   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2019-12-14 at 12.09.38.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	8,9 KB
ID:	438205  
    Ostatnio edytowane przez tomeekk ; 14-12-2019 o 12:41

  2. #602
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomeekk Zobacz post
    Łącznie 1673m kabla 3114kW

    Planuje do tego devilink + czujniki temp podlogi
    Ma to sens?

    Do tego oinstalacja 10kwp fotowoltaiki (w kierunku południowym) - liczę*się*z dopłatą za ogrzewanie.

    Odstępy kabla co 10cm (garaż więcej) - 180W/m2
    Ilość kWh/m2 nic nie mówi o obciążeniu (ani średnim, ani w poszczególnych pomieszczeniach)
    1673m*18W/m=30114W (nie kW - ale jedno zero zjadłeś). Nie ma potrzeby instalacji takiej mocy. Co 10cm daj w łazienkach, w innych pomieszczeniach co 20cm.

    Jeżeli na CO i CWU zużyjesz 8MWh rocznie, to przy G12as zapłacisz jakieś 2100zł (30% w drogiej strefie). Za 10kWp zapłacisz jakieś 40 000 zł (o ile za gotówkę - jak na kredyt, trzeba doliczyć odsetki). 40000/2100zł=19 lat czas zwrotu. Sam oceń, czy ma to sens.
    BTW. Jak chcesz skasować post - to wejdź w jego edycję i "Usuń".
    Rzuty nieczytelne (za małe).

  3. #603
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Swoje wyliczenia możesz również zweryfikować u sprzedawcy tego typu ogrzewania. Mnie przy wycenie w Eltom napisali ile i jakich kabli.

  4. #604
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Swoje wyliczenia możesz również zweryfikować u sprzedawcy tego typu ogrzewania. Mnie przy wycenie w Eltom napisali ile i jakich kabli.
    Można. Tylko to ryzykowne. Ja wytłumaczyłem instalatorowi Devi dokładnie, jakie chcę kable (18T wszędzie). Byli nawet oglądać przed przygotowaniem oferty. Tłumaczyłem, że salon będzie podzielony na cztery części dylatacjami i co? Większość kabli 10T i w salonie 3szt. A zgodnie wszyscy monterzy, z którymi rozmawiałem twierdzili, że kabel grzewczy nie może przechodzić przez dylatację (tylko dobieg w peszlu można puścić przez dylatację). I cena materiału (w znacznej części przez użycie 10T) 50% wyższa, niż w sklepie internetowym o którym była tu kilka razy mowa.
    IMO warto wiedzieć co się chce - to pomoże też wybrać wykonawcę. Oczywiście może przekonać do swoich racji.

  5. #605
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Napisałem do Eltoma, poczekam na ich wycene
    kable chciałem co 10cm żeby posadzkę równomiernie ogrzewać. Czyli jeżeli zostanę przy kablach 10T (co 10cm) i 18T (co 10cm) w łazience to powinno być ok? 100W/m2 wszystkie pomieszczenia oprócz łazienek, 180W/m2 łazienki.

    10kwp wyniesie mnie ok 20tys (uwzględniając dotacje z mój prąd). Przy fv nie zamierzam korzystać z taryfy nocnej. Być może w przyszłości dołożę kolejne kwp jeśli rząd wprowadzi planowana zmianę*100% odbioru, a nie 80% jak do tej pory.

    Oprócz kabli w okresie przejściowym mam zamiar dogrzewać*klimą.

  6. #606
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomeekk Zobacz post
    10kwp wyniesie mnie ok 20tys (uwzględniając dotacje z mój prąd). Przy fv nie zamierzam korzystać z taryfy nocnej. Być może w przyszłości dołożę kolejne kwp jeśli rząd wprowadzi planowana zmianę*100% odbioru, a nie 80% jak do tej pory.
    Daj namiary na tego sprzedawcę PV. To ma sens. Ale nie policzyłeś dotacji 50% zapominając o limicie "nie więcej niż 5000zł"?

    Ważna rzecz - najpierw policz dokładnie docelowe OZC. Bez tego nie da się dobrze wybrać źródła ciepła.

    Co 10cm IMO nie ma sensu tam, gdzie wystarczy mocy przy rozstawie co 20cm. Przekopiuję post z dziennika budowy:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poprzedniej nocy był mróz na tyle, że zamarzły na pół centymetra kałuże. Popadał śnieg. Wczesnym popołudniem na północnej połaci dachu sąsiada już go nie było. Na mojej południowej ciągle był. Dziwne to o tyle, że nadal nie mam ocieplonego stropu w ponad 15%. W tym nieocieplone są przewody wentylacji mechanicznej w tym miejscu.

    Łazienki i sypialnie są ogrzewane podłogówką 3x1h w ciągu doby. 13:05-14:05, 22:05-23:05, 4:55-5:55.
    Część dzienna kozą.
    Temperatury w części ogrzewanej wyglądają tak:


    KAŻDA FOTKA JEST SKALIBROWANA OSOBNO, WIĘC NIE MOŻNA PORÓWNYWAĆ KOLORÓW, TYLKO WSKAZANIA LICZBOWE

    - link do fotki w większej rozdzielczości).

    "Wiersze" to poszczególne pomieszczenia. Pomieszczenia 1 (1,2kW) i 3 (1,2kW) - parkiet. Pomieszczenia 2 (910W) i 4 (545W) gres.

    Kolumny - to kolejno:
    1. Ok. 13:04 (tuż przed włączeniem ogrzewania)
    2. Ok. 13:30 (po 25 minutach grzania)
    3. Ok. 14:15 (kilkanaście minut po zakończeniu grzania)
    4. 17:30 (3,5 godziny po zakończeniu grzania).

    Temperatura zewnętrzna tego dnia z najbliższej stacji meteo wyglądała tak:




    Wnioski do samodzielnego wyciągnięcia. Przypominam, że to pierwszy sezon grzewczy domu.

    Ps. Nie, nie pomyliłem się. Pierwsza kolumna jest przed rozpoczęciem grzania, druga po 25 minutach grzania.
    To jakby ktoś się zastanawiał, jak równomiernie wylewka się nagrzewa i jak szybko się nagrzewa i jak szybko stygnie.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 14-12-2019 o 14:17

  7. #607
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Daj namiary na tego sprzedawcę PV. To ma sens. Ale nie policzyłeś dotacji 50% zapominając o limicie "nie więcej niż 5000zł"?
    Ważna rzecz - najpierw policz dokładnie docelowe OZC. Bez tego nie da się dobrze wybrać źródła ciepła.
    Sprowadzam z Chin i robie sam

    EUCO 64,2 kWh/(m2 rok) - ale to przy wentylacji grawitacyjej, mam reku i troche lepsze ocieplenie wzgledem projektu więc celuje w 50kWh/m2

  8. #608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomeekk Zobacz post
    Sprowadzam z Chin i robie sam
    I na to też można dostać dotację?


    Cytat Napisał tomeekk Zobacz post
    EUCO 64,2 kWh/(m2 rok) - ale to przy wentylacji grawitacyjej, mam reku i troche lepsze ocieplenie wzgledem projektu więc celuje w 50kWh/m2
    Nie celuj, tylko policz. To co w projekcie to często są bajki policzone na odczepnego, bo prawo wymaga PChE. U mnie było w miarę policzone - ale kilka baboli wpływających w znaczący sposób było. klik. Do tego architekt adaptujący nie przeliczał tego - a zmieniłem klasę BK, powiększyłem trochę okna, termoizolację itd.

  9. #609
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I na to też można dostać dotację?
    można - jedyny warunek dane na fakturze musza pokrywać się z danymi OSD (w szczególności adres)


    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie celuj, tylko policz. To co w projekcie to często są bajki policzone na odczepnego, bo prawo wymaga PChE. U mnie było w miarę policzone - ale kilka baboli wpływających w znaczący sposób było. klik. Do tego architekt adaptujący nie przeliczał tego - a zmieniłem klasę BK, powiększyłem trochę okna, termoizolację itd.
    poszukam kogoś*od OZC i dam do przeliczenia.

  10. #610
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Można. Tylko to ryzykowne. Ja wytłumaczyłem instalatorowi Devi dokładnie, jakie chcę kable (18T wszędzie). Byli nawet oglądać przed przygotowaniem oferty. Tłumaczyłem, że salon będzie podzielony na cztery części dylatacjami i co? Większość kabli 10T i w salonie 3szt. A zgodnie wszyscy monterzy, z którymi rozmawiałem twierdzili, że kabel grzewczy nie może przechodzić przez dylatację (tylko dobieg w peszlu można puścić przez dylatację). I cena materiału (w znacznej części przez użycie 10T) 50% wyższa, niż w sklepie internetowym o którym była tu kilka razy mowa.
    IMO warto wiedzieć co się chce - to pomoże też wybrać wykonawcę. Oczywiście może przekonać do swoich racji.
    Cóż.. nie wiem kto Tobie doradzał ale mnie proponowali kable DEVI DEVIflex 18t (za4k brutto) lub ELEKTRA VCD17 (3700brutto) o łącznej mocy ok. 9kW (przy obciążeniu cieplnym budynku 3223W na -18stC) żadnych innych i była to tylko oferta wstępna a ilość obwodów do ustalenia.

  11. #611
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    Jak wygląda sprawa z devilink i regulatorami temp. powietrza? Czy są one potrzebne? zastanawiam się głównie nad garażem, gdzie temp podłogi nie bardzo mnie interesuje, ale chciałbym tam trzymać ok 15*.
    Reszta domu chyba nie ma sensu? nie wiem czy jest sens kupować zestaw 15 regulatorów powietrza i 15 regulatorów do podłogi. Kable w wylewce.

  12. #612
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomeekk

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Police
    Kod pocztowy
    72-010
    Posty
    33

    Domyślnie

    wyszlo mi 62kwh/m2 z OZC, wydaje mi sie troche słabo porozmawiam jutro z asoltem czy da sie cos zrobić*zeby to polepszyć

  13. #613
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Na innym wątku tego forum poruszyłem problem by sobie pomierzyć poziom natężenia promieniowania E i M kabli grzewczych i @Kaizen mnie tu zaprosił powołując się na swoje zapisy na 27 stronie.
    Dlaczego poruszyłem problem pomiarów natężenia pola, to ciekawa publikacja powołująca się w odnośnikach do 100 źródeł

    http://cygnus.et.put.poznan.pl/~szostka/bhp.htm
    a tutaj pdf do ściągnięcia: cygnus.et.put.poznan.pl/~szostka/bhp.pdf
    na stronie 7 pdf-a:


    Przy ogrzewaniu podłogowym, w którym przewody grzejne znajdują się ok. 5 cm pod powierzchnią
    podłogi, człowiek może być narażony na indukcję 1 - 6 uT (gdy leży w łóżku) do ok. 15 uT (w
    wypadku dziecka bawiącego się na podłodze). W niektórych budynkach zainstalowane są
    transformatory 15 kV/220 V, które mogą wytwarzać w sąsiadujących mieszkaniach znaczne pole
    magnetyczne. W mieszkaniach sąsiadujących z takimi rozdzielniami indukcja może sięgać do 10 –
    15 uT, co objawia się drżeniem obrazu na ekranach telewizorów i monitorów komputerowych.
    Należy zaznaczyć, że Komitet Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony przed
    Promieniowaniem (IRPA) uważa za bezpieczne pole magnetyczne 50 Hz o indukcji 100 uT, jeśli
    oddziaływanie trwa przez całą dobę. Wydaje się to wartością zawyżoną w świetle badań, które
    wykazały podwojenie ryzyka zachorowania na nowotwory u dzieci, które przebywają w domach, w
    których pole magnetyczne pochodzące od sieci przekracza 0,3 uT. Norma szwedzka MPR
    przewiduje, że indukcja mierzona w odległości 50 cm od urządzenia nie powinna przekraczać 0,25
    uT dla zakresu ELF (5 Hz - 2 kHz) i 0,025 uT dla zakresu VLF (2 kHz - 400 kHz). Wartości
    natężenia pola elektrycznego wynoszą odpowiednio 25 V/m i 2,5 V/m w odległości 50 cm od
    urządzenia. Norma MPR (szwedzka Państwowa Rada Miar i Testów) została tu podana ze względu
    na jej popularność przy określeniu stopnia promieniowania pochodzącego od monitorów
    komputerowych.


    Nie jest moją rolą ani ambicją przekonywanie do takiej czy innej optyki drugiej osoby, szanuję czyjąś drogę i doświadczenia życiowe i nie mam ich zamiaru zmieniać. Przedstawiam tylko informację, czy jest użyteczna czy śmieciowa, każdy sobie sam odpowie. Ja nie jestem autorem tej cytowanej publikacji.

  14. #614
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Na innym wątku tego forum poruszyłem problem by sobie pomierzyć poziom natężenia promieniowania E i M kabli grzewczych i @Kaizen mnie tu zaprosił powołując się na swoje zapisy na 27 stronie.
    Nie wrzucałem Ci 27 strony, tylko pierwszy post. Podalem w nim źródła informacji (autor nie wstydził się podpisać), że kabel jednostronnie zasilany z odległści 6cm to max 0,04uT i swój film z pomiarami. To, co wrzucasz nie podaje źródła tych danych, rodzaju kabla ani metody pomiaru.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 18-12-2019 o 12:17

  15. #615
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Dzięki Kaizen, że wskazujesz, że nie jest tak źle jak to niektórzy piszą, że są rozwiązania gwarantowane przez producenta, że to jest ok. Ja mimo zapewnień producenta, jednak wolę mieć pomiar powykonawczy natężenia E i H, bo jeśli zastosowano np kable ekranowane a wykonawca prac przerwał ekran lub go nie połączył/podłączył lub innego rodzaju błędy wykonawcze zastosowano które są zakryte, to realia natężenia E i H a deklaracja producenta może być różna.

  16. #616
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Dzięki Kaizen, że wskazujesz, że nie jest tak źle jak to niektórzy piszą, że są rozwiązania gwarantowane przez producenta, że to jest ok. Ja mimo zapewnień producenta, jednak wolę mieć pomiar powykonawczy natężenia E i H, bo jeśli zastosowano np kable ekranowane a wykonawca prac przerwał ekran lub go nie połączył/podłączył lub innego rodzaju błędy wykonawcze zastosowano które są zakryte, to realia natężenia E i H a deklaracja producenta może być różna.
    To nie jest kwestia ekranu. Dwie żyły obok siebie znoszą pole. Pomiary amatorskie pokazywałem.

  17. #617
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Nie istnieje coś takiego jak dwie żyły obok siebie znoszą pole, jedynie je zmniejszają. Gdyby pole zostało znoszone to te wskaźniki monterskie co pokazują gdzie jest pod tynkiem kabel pod napięciem nie miałyby racji bytu, a funkcjonują o co, no właśnie o detekcje pola elektomagnetycznego. Pomiar pola EFM poprzez aplikacje smartfona to porażka, te apki wskazują zwiększone pole wokół ferromagnetyków. Mając miernik E i H i smartfon z apką, to przy kablu elektrycznym np od włączonej lamki na biurku - smarfon nie pokazuje nic, a miernik już tak. Przy kaloryferze metalowym miernik nie pokazuje nic, a smartfon wysokie poziomy pól.
    W akustyce i sieciach komputerowych jest coś takiego jak ekranowanie kabli, Warunkiem poprawnego ekranowania jest ciągłość ekranu i tylko jeden koniec ekranu jest podłączany do masy - wtedy jest ok. Jeśli oba końce są "uziemione" (powstała zamknięta pętla z ekranu) to zaczynają pojawiać się tzw zakłócenia, ekran w pętli zakłóca pola i sam staje się generatorem pól EM.
    Możliwe że wartości pola jakie generują kable grzewcze podane przez Ciebie 0,04uT i cytowane przeze mnie 15uT są prawdziwe nawet dla tych samych kabli, a różnica jest jedynie w wykonaniu instalacji. Rozumiem pomiary laboratoryjne wykonane przez producenta z wzorcowo wykonaną instalacją, a wykonana przez tzw. fachowców od wszystkiego i od niczego już wzorcowo wykonaną być nie musi.
    I jeszcze jedno, pomiar pola wykonuje się w trzech osiach x, y , z. Jak ma się miernik z jedną płaską anteną, to wymagane są trzy pomiary (x, y, z), bo w jednej z osi poziom pola może być zerowy, a w innej już wykazać wartości.
    Ostatnio edytowane przez Nie ma końca ; 20-12-2019 o 08:06

  18. #618
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Chciałem dodać że mogą występować manipulacje danymi z pomiarów natężenia pola - wartości laboratoryjne, a rzeczywiste. Jeśli miernik leży na podłodze w pokoju i wskazuje określone wartości i podchodzi do niego człowiek i dotyka ręką ten miernik, wskazania robią się wielokrotnie większe, to która wartość zostanie podana oficjalnie, która jest prawidłowa?
    Wytłumaczenie zjawiska fizycznego. W pierwszym przypadku miernik leży na podłodze i pole elektromagnetyczne rozchodzi się jednorodnie w powietrzu bez zakłóceń - wskazania są mniejsze. Co się dzieje gdy pojawi się człowiek (dużo wody, rozpuszczonych w nim soli, dużo żelaza we krwi), człowiek jest dużo lepszym przewodnikiem dla pol elektrycznych i magnetycznych niż powietrze, czyli następuje zagęszczanie się linii pól przy człowieku, czyli człowiek soczewkuje. zagęszcza linie sił i to jest widoczne na mierniku, że wartości natężania pól wzrastają.

    Kardynalnym błędem wykonania instalacji jest to, że może wykazywać natężenia pól większe jak jest wyłączona o tej jak instalacja pracuje. Dzieje się to w przypadku, gdy zastosowano sterownik, który rozłącza jeden biegun zasilania a nie dwa bieguny. Jeśli sterownik tylko rozłącza jeden biegun czyli tylko przewód fazowy a fachowiec od wszystkiego i od niczego nie podłączył prawidłowo kabli, czyli zamienił przewód fazowy i neutralny miejscami - układ działa, ale jak. Jeśli sterownik odłącza przewód neutralny, a w podłodze pozostaje pod napięciem przewód fazowy (to powstaje coś jak CB radio na samochodzie, czyli stojący kikut drutu podpiety pod stale pracujące źródło zasilania o zmiennym przebiegu), staje się on anteną nadawczą 50Hz i innych fal zaindukowanych wcześniej w linię energetyczną z gwarantowanym niedopasowaniem impedacyjnym, czyli powstawaniem fal stojących, a zasilanie cały czas jest dostarczane z systemu energetycznego (z elektrowni), czyli cały czas mamy nadajnik pól EM mimo wyłączonego zasilania.

  19. #619
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nie ma końca Zobacz post
    Gdyby pole zostało znoszone to te wskaźniki monterskie co pokazują gdzie jest pod tynkiem kabel pod napięciem nie miałyby racji bytu
    Masz ha myśli fazera? Nie wykrywa pracujących kabli grzewczych w wylewce.

  20. #620
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nie ma końca

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    okolice Gorzowa Wlkp.
    Kod pocztowy
    66-400
    Posty
    76

    Domyślnie

    Nie wiem czy fazer jest dobrym pomysłem dla tego typu detekcji. Na przykładzie przedłużacza 230V włączonego do gniazdka i przewodu leżącego prosto na podłodze, co fazer to inna czułość:
    1. chiński za 3zł taki próbnik jako śrubokręt z wyświetlaczem LCD i dwoma przyciskami dotykowymi, Na wyświetlaczu pojawia się ikona pioruna gdy fazerem dotykam powłokę kabla.
    2. UNI-T model UT216-C dla funkcji NCV - sygnalizuje obecność pola z odległości 4cm od kabla.
    3. SKIL Detector 0550 - sygnalizuje obecność pola z odległości 20cm od kabla. Ten detektor pokazuje mi kable pod napięciem pod tynkiem ułożone po drugiej stronie ściany . Bosch w swojej ofercie ma kilka razy droższy model od tego Skila, który wg specyfikacji sięga jeszcze głębiej.

    Jeszcze parę słów o ekranowaniu. Jak materiały reklamowe mówią że mamy w ofercie kable ekranowane czystą miedzią to w człowieku wyłącza się myślenie, bo kojarzy że ekran zapewnia wszystko.Jak mnie w szkole uczono, to miedź zatrzyma pole elektryczne ale dla składowej magnetycznej pola miedź jest praktycznie przezroczysta, by wytłumić składową magnetyczna konieczny jest ekran z ferromagnetyka (np. żelazo). Kiedyś po zapoznaniu się z info na www powtórzyłem eksperyment: domowy router wifi owinąłem szczelnie folią aluminiową, taką z rolki do pakowania żywności i zdziwienie, pozom sygnały wi-fi trochę spadł, ale z internetu nadal w domu można było korzystać, a przecież miałem zaekranowany szczelnie cały nadajnik wi-fi.

    Co do pomiarów natężenia pola, to dedykowane mierniki środowiskowe posiada Sanepid.

Strona 31 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony