dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 35 z 51
Pokaż wyniki od 681 do 700 z 1003
  1. #681
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć po co robi się różny rozstaw kabli?

    Jeśli mówimy o utrzymaniu danej temperatury (np salon 21, łazienka 23), to kable tylko podtrzymują temperaturę w nocnej taryfie. Jeżeli, przy szerszym rozstawie w łazience, zajmie to kablom trochę*dłużej czasu, by dojść do 23 stopni, to ... co mnie to obchodzi?
    A jeżeli to "trochę dłużej" wyjedzie poza tanią strefę? Dwie godziny dziennego okienka to nie jest dużo, by nagrzać łazienkę na wieczór.
    Dlatego w łazience warto zagęścić.

  2. #682
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Czy mógłby ktoś mi wytłumaczyć po co robi się różny rozstaw kabli?

    Jeśli mówimy o utrzymaniu danej temperatury (np salon 21, łazienka 23), to kable tylko podtrzymują temperaturę w nocnej taryfie. Jeżeli, przy szerszym rozstawie w łazience, zajmie to kablom trochę*dłużej czasu, by dojść do 23 stopni, to ... co mnie to obchodzi? Prądu przecież pójdzie tyle samo - będzie mniej W/m2, ale będą się dłużej grzały.

    Rozumiałbym problem, gdyby kable nie dawały rady podgrzać wylewki do zadanej temperatury w nocnej taryfie. Ale skoro jak Kaizen wspominał różnice są mniejsze niż 1 stopień, no to przez całą noc kable w szerszym (zwykłym) układzie też powinny dać radę. Chyba że źle myślę?
    Poza powodem opisanym przez Kaizena, są jeszcze:
    1. Zbyt duży rozstaw może powodować, że będziesz nierównomiernie odczuwać temperaturę - będa pasy nad kablami, które są cieplejsze i te pomiędzy, które są chłodniejsze. Szczególnie przy okryciach podłogi, które dobrze przewodzą ciepło
    2. Kable mają konkretne długości, a pomieszczina konkretny metraż. Kabli się nie docina, a metrów nie zmienisz, więc dobierasz kable o odpowiedniej mocy i dobierasz rozstaw tak, aby dobrze wszedł w pomieszczenie .

  3. #683
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1. okienko popołudniowe - faktycznie ma to sens, chociaż zawsze można dać mocniejsze kable w łazience.
    2. zbyt duży rozstaw, nierównomierne grzanie - kurde aż nie nie chce mi się*wierzyć że będzie to odczuwalne. Szczególnie przy wylewce 8-10cm...
    3. Długość kabli - okej, ma to sens, ale z drugiej strony wtedy rozstaw by wychodził inny w każdym pomieszczeniu.. ?

  4. #684
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    klew

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    54-110
    Posty
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    1. okienko popołudniowe - faktycznie ma to sens, chociaż zawsze można dać mocniejsze kable w łazience.
    2. zbyt duży rozstaw, nierównomierne grzanie - kurde aż nie nie chce mi się*wierzyć że będzie to odczuwalne. Szczególnie przy wylewce 8-10cm...
    3. Długość kabli - okej, ma to sens, ale z drugiej strony wtedy rozstaw by wychodził inny w każdym pomieszczeniu.. ?
    Ja mam rozstaw inny w każdym pomieszczeniu. Ogólnie między 11 a 17 cm

    Na termowizji widać gdzie są kable. Gołą stopą wyczujesz 1 stopień różnicy. Może nawet mniej być wyczuwalne.
    Ja mam wylewkę 7 cm i kable mniej więcje w połowie grubości.
    Nie wiem przy jakim rozstawie zacznie to być odczuwalne, ae przy jakimś na pewno .

  5. #685
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ad 1. Wzór Devi przyjmuje, że ogrzewanie w największe mrozy może pracować całą tanią strefę. Przy standardowych sterownikach to się nie uda, bo w nocy termostat zabezpieczający temperaturę podłogi i/lub powietrza będzie taktował.

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Myślę, że to zależy od akumulacyjności posadzki, akumulacyjności reszty domu i tego, czy grzanie jest cały czas czy tylko w taniej taryfie. U mnie nawet 5 stopni w ciągu doby, dom szkieletowy, 8cm posadzki. Co ciekawe, to się prawie nie zmienia przy niższych temperaturach, tylko zużycie energii rośnie.
    Przykład poniżej (w tej chwili nie ma żadnych źródeł ciepła oprócz ogrzewania).





    Zwróć uwagę, że podłogówka grzała przez całe dzienne okienko bez przerwy. W nocy po dwóch godzinach zaczęła pracę przerywaną. W największe mrozy może w nocy zaczęłaby taktowanie po 3 godzinach - ale w dzień nie nadrobiłaby tych nocnych przerw jakby moc została wyliczona zgodnie z kompendium Devi.

    Dlatego warto mieć zapas mocy, żeby w mrozy nadrobić straty w dziennym okienku.
    Ja dałem kable 17W/mb. Electra nie robi mocniejszych do tego celu. Devi ma 16W/mb.
    Do tego w łazience część powierzchni odpada. Można podyskutować, czy to słuszne, ale pod brodzikiem i wanną standardowo nie daje się ogrzewania. A to powoduje, że nawet maksymalnie zagęszczając często uzyskujesz mniejsze pokrycie obciążenia cieplnego niż w sypialni czy salonie.
    Ad. 2 fotki tutaj.
    Ad. 3. U mnie w łazienkach przy maksymalnym zagęszczeniu pokrycie zapotrzebowania jest podobne, jak w innych pomieszczeniach przy minimalnym. Przy mocowaniu do siatki kable trzeba mocować do przecięcia drutów, bo inaczej poprzesuwają się - więc mamy do wyboru rozstawy co 5cm.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 12-02-2020 o 12:51

  6. #686
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    , ale pod brodzikiem i wanną standardowo nie daje się ogrzewania.
    Standardowo, czyli wg jakich standardów? Kajzenowych?

    Bo każdy producent kabli i mat grzewczych ma w ofercie Standardowo ogrzewanie na 12 lub 24 wolty, właśnie pod brodziki, prysznice itp.

  7. #687
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Z tą stałą zabudową ma sens - trzeba zagęścić skoro mocniejszych kabli nie ma.

    W sumie, skoro głównie chodzi o to, by podgrzać masę betonu o (maksymalnie) 1 stopień w ciągu 2 godzin.... to to można łatwo wyliczyć z jakiegoś fizycznego wzoru - ile mocy trzeba zużyć, by podgrzać o 1 stopień. Może taki wzór byłby bardziej trafny niż .... OZC, skoro i tak "zapas mocy warto mieć". No i przy kablach przewymiarowanie instalacji nie jest szczególnie szkodliwe jak przy PC, i nie jest też szczególnie kosztowne, jak przy PC
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 12-02-2020 o 18:35

  8. #688
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    W sumie, skoro głównie chodzi o to, by podgrzać masę betonu o (maksymalnie) 1 stopień w ciągu 2 godzin....
    Jak widać na wykresach krolesa podgrzewa beton w głebi o ponad 5*.

  9. #689
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Faktycznie, mój błąd - źle spojrzałem.

  10. #690

    Domyślnie

    Witam, próbowałem przebrnąć przez wątek ale nie jest to takie proste. A wyciągnąć z tej lektury logiczne wnioski - jeszcze trudniej.
    Przygotowuje się do budowy i czytam.
    Tak jak nie jeden inwestor dylematów i znaków zapytania - tysiące.
    Podobnie jak kilka innych osób, będąc do niedawna niemal pewnym o wyborze źródła ogrzewania przyszłego domu z zestawu pompa ciepła + panele fotowoltaiczne, pod wpływem tej lektury zaczynam się poważnie zastanawiać nad zmianą tego zestawu na ogrzewanie prądem +fotowoltaika.
    Kaizen - zwracam się do ciebie jako autora wątku - czy z perspektywy czasu, po tych 3 latach, po analizie poniesionych kosztów inwestycyjnych i kosztów związanych z użytkowaniem, wygody użytkowania, analizie rynku, nowych rozwiązań, zmienił byś coś w swoich rozwiązaniach budując się dzisiaj?
    Maty i folie na podczerwień - myślałeś o tym?
    Jeśli podłogówka na kablach (chociaż raczej skłaniałbym się ku wodnej - zostawiając sobie alternatywę do podłączenia innych źródeł ciepła) to rozumiem że w przypadku braku zasilania w chałupie zimno. I co wtedy? Agregat, kominek? Ja wiem że w dzisiejszych czasach przerwy w dostawie prądu są rzadkością, ale zdarza się.
    Priorytet stanowi u mnie bezobsługowość, bezawaryjność, no i rzecz jasna koszty użytkowania (ale to jak u każdego, wiadoma sprawa).
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 09-03-2020 o 09:59

  11. #691
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    czy z perspektywy czasu, po tych 3 latach, po analizie poniesionych kosztów inwestycyjnych i kosztów związanych z użytkowaniem, wygody użytkowania, analizie rynku, nowych rozwiązań, zmienił byś coś w swoich rozwiązaniach budując się dzisiaj?
    Gwoli ścisłości grzeję drugi sezon.
    Kable mam wszędzie, w salonie klimę i kozę. W sypialniach, łazienkach i komunikacji chodzą kable, w salonie kable odpalam sporadycznie (dla ciepłej podłogi) - grzeję głównie klimą, czasami kozą, w kuchni i pomieszczeniu technicznym nie grzeję. Klimę i/lub kozę potrzebujesz i tak do podciągnięcia EP.
    Klima pewnie trochę taniej grzeje, ale nie tak tanio jakby się wydawało, czyli ze dzielisz zużycie kabli przez COP. Przez niekorzystny rozkład temperatury trzeba dostarczyć więcej ciepła, niż podłogą.

    Co bym dzisiaj wybrał zależy od dopłat, jakie bym dostał. Funkcjonalnie kable są najwygodniejsze, najtrwalsze,najtańsze i najprostsze w montażu. Użytkowanie prawdopodobnie najdroższe (zależy od ilości kWh i kosztów serwisowych). Dopłaty to mogą wywrócić do góry nogami nawet, jak w % będą takie same do kabli i grzałek jak do PC.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Maty i folie na podczerwień - myślałeś o tym?
    W podłodze działają tak samo - ogrzewają wylewkę przez przewodzenie. Kosztują znacznie drożej a montaż w wylewce jest co najmniej ryzykowny jak nie zabroniony przez producenta.
    Prawdziwe promienniki nadają się do okazjonalnie używanych w sezonie grzewczym altan, gdzie brak akumulacji jest zaletą. Do domu całorocznego zdecydowanie wygrywa ogrzewanie w wylewce.


    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    rozumiem że w przypadku braku zasilania w chałupie zimno. I co wtedy?
    Kilkugodzinnej przerwy nawet nie zauważysz w sensownie ocieplonym domu z rekuperacją (nawet, jak wypadnie dzienne okienko to nadrobi w nocy). Dobowa i dłuższe - odpalasz kominek. Gorzej z CWU. Jak masz w okolicy wypożyczalnię agregatów - możesz przygotować instalację do jego podpięcia. Ale bardzo wątpię, żeby to było przydatne.

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    bezobsługowość, bezawaryjność, no i rzecz jasna koszty użytkowania (ale to jak u każdego, wiadoma sprawa).
    Jak koszty instalacji bez znaczenia - to kable + PV.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...grzewanie-domu
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-03-2020 o 10:40

  12. #692

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Co bym dzisiaj wybrał zależy od dopłat, jakie bym dostał. Funkcjonalnie kable są najwygodniejsze, najtrwalsze,najtańsze i najprostsze w montażu. Użytkowanie prawdopodobnie najdroższe (zależy od ilości kWh i kosztów serwisowych). Dopłaty to mogą wywrócić do góry nogami nawet, jak w % będą takie same do kabli i grzałek jak do PC.
    Z tego co widzę to dla nowobudujących chyba tylko 5 tys. z programu "mój prąd" + ewentualnie coś tam z gminy do oczyszczalni ścieków.
    Program Czyste Powietrze 2020 całkowicie olał nowobudujących.
    https://czystepowietrze.eu/2019/03/u...wo-budowanych/
    Dotacja jest tylko w formie pożyczki. W ogóle te progi dochodu na osobę to jakaś paranoja. Kto z dochodem 600 zł/os. będzie wymieniał okna na plastiki, zakładał gaz czy pompę ciepła? Toż to z samego 500+ ma połowę dochodu
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 09-03-2020 o 12:00

  13. #693
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Toż to z samego 500+ ma połowę dochodu
    500+ nie wlicza się do dochodu.
    Mniej pracuj, bierz więcej socjału, to i z CP więcej dostaniesz.

  14. #694

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Skoro dzisiaj budujący nie mogą domu ogrzewać kopciuchem to po co dawać im dotacje z tego programu?
    Tak, takie jest stanowisko rządu. Inwestora ma być stać na ekologiczne źródło ciepła - a jak go nie stać to i tak nie kupi innego.
    Wiesz - kopciuchy to już skrajność (chociaż można je jeszcze oficjalnie kupić), ale taki ekogroszek, choćby i ten 5 klasy, to w dalszym ciągu "wungiel". To taka trochę "upośledzona ekologia". Może i dwutlenku węgla wyprodukuje dziesięciokrotnie mniej niż kopciuch, ale to ciągle węgiel. O jakości opału już nie wspomnę. Dlaczego nie zachęcić inwestorów do inwestowania w PC, piece elektryczne? Podobno smog jest.
    Pamiętasz dotacje do 2016 roku do budowy domu energooszczędnego i pasywnego po 30 i 50 tysięcy?
    Coś co było 4 lata temu domem energooszczędnym, dzisiaj jest standardem. Znieśli to. Lepiej normy podnieść.

    Ja rozumiem, że dotacje mają działać mobilizująco na osoby mniej zamożne, ale jak spojrzeć na wykorzystanie tych środków - 103 mld zł na 10 lat, a do tej pory nie całe 2 wykorzystane - to idzie to jak krew z nosa. Przepadną te pieniądze, a tak jak się dymiło z tych kominów, tak się dymi.

  15. #695

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    ...Bardziej mnie dziwi dlaczego nie ma dotacji na rekuperację dla nowych domów.
    https://wysokienapiecie.pl/27281-now...-fotowoltaiki/
    Niby jest..... ale nie dla nowobudujących.

  16. #696

    Domyślnie

    Witam, planuje w salonie zamontować dodatkowe ogrzewanie podłogowe. Będę wymianiał podłogę na terakotę i chciałbym pod nią położyć elektryczną matę grzewczą.
    Mam pytanie co do sterowania nią. Mieszkanie przez większość czasu jest nieużywane i chciabym mieć możliwość sterowania tym ogrzewaniem poprzez wifi z telefonu. Czy macie jakieś doświadczenia jaki sterownik wybrać? Chodzi mi o to, że np godzinę przed przyjazdem włączę ogrzewanie aby gdy pojawimy sie tam podłoga była w komfortowej temperaturze.

    Dzięki za pomoc.

  17. #697

    Domyślnie

    Macie jakieś sugestie jak tutaj ułożyć kable? Na poddaszu sytuacja jest klarowna, sześć sterowników, sześć sekcji i problem z głowy, gorzej z parterem.. Jeśli w pokoju dziennym będzie dylatacja, to rozumiem że osobna sekcja i kolejny sterownik jeśli jeden nie wydali prądowo?

    https://assets.archon.pl/images/prod...f48__11815.gif
    https://assets.archon.pl/images/prod...14d__11817.gif
    Ostatnio edytowane przez SilverX ; 04-06-2020 o 06:49

  18. #698
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Lukaszbuduje
    Zarejestrowany
    Apr 2018
    Skąd
    Oleśnica
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    15

    Domyślnie

    Peszla rzuć na kabel przecinający dylatację
    Chatka w lesie własnymi siłami - parterówka 95 mkw, płyta fundamentowa XPS 20cm, ściany silka 18cm +23cm grafitu, wiązary z Wielunia, Panasonic monoblok 7kw, reku Ozon Paruszewski - Na tym już się znam. Mieszkam, wykończenia in progress...

  19. #699
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukaszbuduje Zobacz post
    Peszla rzuć na kabel przecinający dylatację


    Każdy producent zabrania pakowania kabla grzewczego w peszel (dobieg tylko można).
    Jeżeli sterownik wyrobi obciążeniowo, to można podpiąć kilka kabli do jednego (a jak prądowo nie wyrobi to i jednego kabla nie pociągnie o takiej samej mocy jak kilka). Grubszy kabel z rozdzielnicy będzie też potrzebny (albo dwa kable). Można też pokombinować ze jednym sterownikiem który będzie pozostałe obwody zasilał przez przekaźniki/styczniki. Przyda się wtedy puszka z kieszenią na elektronikę.
    Przy kilku kablach sterowanych jednym sterownikiem trzeba pilnować, żeby moc na m2 się nie rozjechała znacząco.

    Ja mam salon podzielony dylatacjami na cztery części i cztery kable podpięte po dwa do jednego przekaźnika.

  20. #700

    Domyślnie

    Pytanie do "kablarzy" Czy ktoś w praktyce ma kable pod jakąś szafą albo komodą bez nóżek? Wiem że się nie daje, ale nie wiem jeszcze jaki układ mebli najlepiej się sprawdzi w pokojach i nie chciałbym zostawiać nieogrzewanych stref na meble. Do jakiej temp. może się w takiej sytuacji rozgrzać kabel w środku? Bo widzę że np Elektra podaje max temp kabla 95 st...

Strona 35 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony