dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 37 z 51
Pokaż wyniki od 721 do 740 z 1003
  1. #721
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Kosztowała. Ja też sam robiłem.
    Więc też nie kosztowała tyle samo - robocizna nie jest za darmo. I akcesoria montażowe, i robocizna (u mnie w cenie) nie są za darmo.

  2. #722

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Więc też nie kosztowała tyle samo - robocizna nie jest za darmo. I akcesoria montażowe, i robocizna (u mnie w cenie) nie są za darmo.
    Kosztowała. Nie płaciłem za robociznę.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  3. #723
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Kosztowała. Nie płaciłem za robociznę.
    Płaciłeś pracą.
    Znasz kawał o bacy, co sprzedał psa za milion PLN?

    Edyta.
    I nie każdy ma szwagra hydraulika co pożyczy sprzęt do próby ciśnieniowej, narzędzia do zarabiania i co tam jeszcze się przyda i elektryka co przystawi pieczątkę na gwarancji kotła.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2020 o 10:33

  4. #724

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Płaciłeś pracą.
    Czyją? Moją? Dla mnie?
    "W wolnej chwili". Zrobiłem coś pożytecznego, zamiast tracić czas, zresztą nie było czasu na pierdoły. O innych "około" wydatkach to nie ma co pisać, bo jeszcze przyleci wiadomo kto.
    Tu nie potrzeba żadnych uprawnień. Po robisz próbę ciśnieniową.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz kawał o bacy, co sprzedał psa za milion PLN?
    Z dupy przykład.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  5. #725

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Edyta.
    I nie każdy ma szwagra hydraulika co pożyczy sprzęt do próby ciśnieniowej, narzędzia do zarabiania i co tam jeszcze się przyda i elektryka co przystawi pieczątkę na gwarancji kotła.
    Kompresor? Klucz? Tacker kupiłem. 100 zł kosztował. Szwagra jeszcze nie było.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  6. #726
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Czyją? Moją? Dla mnie?
    A co, nie dodaje wartości systemowi grzewczemu? Sprzedalbyż za 5900?

  7. #727

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A co, nie dodaje wartości systemowi grzewczemu? Sprzedalbyż za 5900?
    Wartość podnosi. To moja praca. Dla mnie. Żona za ile Ci sprzedaje obiady, o ile ona gotuje a jak nie to odwrotnie, jak Ty gotujesz?
    Trzeba umieć sobie coś zrobić i chcieć to zrobić.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  8. #728
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    Wartość podnosi. To moja praca. Dla mnie. Żona za ile Ci sprzedaje obiady, o ile ona gotuje a jak nie to odwrotnie, jak Ty gotujesz?
    Trzeba umieć sobie coś zrobić i chcieć to zrobić.
    Nakład pracy, amortyzacja narzędzi, pożyczenie narzędzi - to wszystko jest koszt. Żona sprzedaje mi obiady w pakiecie z wieloma innymi rzeczami - płacę pakietem swojej pracy w postaci dbania o rzeczy techniczne, zmywanie, naprawy, usprawnienia itd. Jak ten baca co psa wymienił na dwa koty po 500 tys. Jednak nie kłamię, że obiady kosztują tyle, co surowce (wiele z ogródka - ale też nie za darmo, bo narobić się trzeba i mieć narzędzia).
    A przy kotłowni i wodnej podłogówce roboty jest drastycznie więcej, niż przy kablach.

    EOsT z mojej strony.

  9. #729

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nakład pracy, amortyzacja narzędzi, pożyczenie narzędzi - to wszystko jest koszt.
    Praca moja. Kompresor miałem i się chyba nie za bardzo zużył przez tą pracę.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Żona sprzedaje mi obiady w pakiecie z wieloma innymi rzeczami - płacę pakietem swojej pracy w postaci dbania o rzeczy techniczne, zmywanie, naprawy, usprawnienia itd. Jak ten baca co psa wymienił na dwa koty po 500 tys. Jednak nie kłamię, że obiady kosztują tyle, co surowce (wiele z ogródka - ale też nie za darmo, bo narobić się trzeba i mieć narzędzia).
    Po co robisz w ogródku? W sklepie czy na targu możesz kupić. Zresztą tam też się narzędzia zużywają, a ja jeszcze mam takie mechaniczne to już dramat, a robię to tylko dla rodziny.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A przy kotłowni i wodnej podłogówce roboty jest drastycznie więcej, niż przy kablach.
    .
    Drastycznie. Bez przesady. Troszkę więcej, ale to tylko na plus.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  10. #730

    Domyślnie

    @Kaizen jeszcze pytanie.
    Sterowanie do tych kabli w tej cenie co podałeś to masz "firmowe" np. DEVI czy sam sobie robiłeś to sterowanie np rpi lub arduino?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  11. #731
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar m@rio
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Dzielnica
    Dom w kaliach 2
    Posty
    523
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Kocioł elektryczny tak jak i kable jest na prąd. Funkcjonalnie kable mają kilka zalet nad wodną podłogówką - ale moim zdaniem nie na tyle istotnych, żeby dokładać skoro masz już rury.
    PV zmienia sprawę grzania prądem w ogóle o tyle, że jesteś skazany na ceny prądu swojego operatora i na łaskę ustawodawcy.
    No i jak masz zapotrzebowanie na CO + CWU ponad 10MWh/r to jak chcesz pokryć 100% bytowego i ogrzewanie, to może 15 000 kWp być mało przy przepuszczaniu znacznej części przez magazyn z 30% potrąceniem. Raczej celowałbym w okolice 17kWp - zmieścisz tyle?
    Inna sprawa, że moim zdaniem kompletnie nie ma sensu pokrywanie 100% i zastępowanie prądem z PV prądu po 30gr/kWh. Wątpliwa jest opłacalność nawet pokrywania drogiej, gdy pozbawia Cię to możliwości skorzystania z promocji u innych sprzedawców prądu a nawet w ogóle zmiany sprzedawcy. Ale przy małej instalacji znacząco opłacalność podbija Mój Prąd - który wtedy stanowi znaczny udział. A przy dużej nie dość, że te 5K to mała część ceny to jeszcze stracisz 30% potrącenia zamiast 20%.
    Widzisz tego naprowadzenia było mi potrzeba.
    Faktycznie aby mieć te 10 MWh/r na co +cwu to minimum 15 000 kWp potrzeba -30% da to 10500 kWh/r.
    Na szybko 15 000 kWp to cena ok 50 000zł. Nie wiem czy na to jest dotacja 5 000zł (bo chyba do 10 kWp)ł. Nawet jak jest to zostanie 45 000zł.

    Gdybym miał dwutaryfowy po po 30gr/kWh to 10500x0,30=3150zł/rok ale do tego muszę dorzucić kable. Z samej mocy nie wnikając w długości i rozstawy wychodzi mi min 6000zł ale to kable 30W/mb wiec rozstawy będą za małe a taki 6W/mb to już blisko 10 000zł. Bez sterowników same kable.

    Natomiast na gazie brutto chyba można przyjąć ok 0,20zł/kWh co dla 10500 kWh/r = 2100zł/ rok w moim przypadku drożej o 1050zł/rok niż na kablach. Nie liczę przeglądów i serwisów, które trzeba by uwzględnić.

    Czyli PV w moim przypadku do gazu zwracały się by ponad 21 lat. Upraszczając, że nic nie kupuje i wszystko mam za free z PV. Taka stopa zwrotu PV odpada.

    Z kolei kable musiałbym dołożyć te 10 000zł i płacić o te 1050zł rocznie więcej mimo tej inwestycji. Pomijam kwestie montażu.

    Takiego nakierowania było mi potrzeba. Bo tak bez przeliczenia to sobie myślałem wsadzę sobie kable niech leżą, potem sobie dołożę PV i będę miał za free
    A to tak nie działa. Zawsze jak będę robił remont i wymianę podłóg mogę do tego wrócić jak dożyję za te 15 lat. 2100zł rocznie na co+cwu musi mnie zadowolić ale mam tym do obskoczenia ponad ca 376m2 razem z podłogami nieogrzewanymi (246m2 ogrzewane). Natomiast w bloku za niecałe 48m2 płacę blisko 6000zł.
    Ostatnio edytowane przez m@rio ; 22-09-2020 o 16:16
    dziennik Dom w Kaliach 2
    komentarze do dziennika Dom w Kaliach 2
    Kubatura rzeczywista 838m3/ogrzewana 602m3| powierzchnia ze strychem 376m2/bez 288m2, powierzchnia grzana 246m2| zapotrzebowanie na ciepło wg OZC 8700 kWh/rok 35,5 kWh/(m2·rok) będzie ca7000 kWh/rok 28,45 kWh/(m2·rok) Proj. obciążenie cieplne 6662W | w planie kocioł kondensacyjny VICTRIX X 12 2I ze sterownikiem CAR v2 z czujką pogodową oraz wymiennikiem 150l QUATTRO Biawar lub PC PW | rekuperacja z odzyskiem| kominek|

  12. #732
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Gdybym miał dwutaryfowy po po 30gr/kWh to 10500x0,30=3150zł/rok ale do tego muszę dorzucić kable. Z samej mocy nie wnikając w długości i rozstawy wychodzi mi min 6000zł ale to kable 30W/mb wiec rozstawy będą za małe a taki 6W/mb to już blisko 10 000zł. Bez sterowników same kable.
    Jak pisałem najsensowniej wychodzą kable 16-18W/mb co 20cm a w łazienkach co 10cm.

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Natomiast na gazie brutto chyba można przyjąć ok 0,20zł/kWh co dla 10500 kWh/r = 2100zł/ rok w moim przypadku drożej o 1050zł/rok niż na kablach. Nie liczę przeglądów i serwisów, które trzeba by uwzględnić.
    No właśnie. Przy gazie musisz robić przegląd kotła, uwzględnić jakieś naprawy i wymianę co kilkanaście lat (albo i częściej). Koszt pewnie liczysz samego gazu - a trzeba doliczyć prąd do pomp(y) obiegowych (przy większej powierzchni pewnie nie obejdzie się bez sprzęgła i kilku pomp). Instalacja i przyłącze też nie są za darmo. Trzeba zebrać oferty i dokładnie policzyć - ale obstawiam, że gaz przegra z pompą ciepła (choć będą blisko). Kable mogą wygrać bezawaryjnością, dlugowiecznością i brakiem serwisu.
    Same kable to ze 35zł/m2 (im dłuższe a mniej - tym taniej). Sterowniki - za 150zł/szt da się kupić całkiem przyzwoite (u myfriendów ze 2/3 tej ceny).

    Cytat Napisał m@rio Zobacz post
    Natomiast w bloku za niecałe 48m2 płacę blisko 6000zł.
    Za CO+CWU? To sprawa dla prokuratora chyba. Koszt ogrzania m2 w kilkunastu znanych mi blokach to okolice 25zł/m2/r. Podgrzanie CWU 15-20zł/m3.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-09-2020 o 16:29

  13. #733

    Domyślnie

    Cześć,

    po pierwsze - Kaizen, dzięki za cała masę informacji. Szanuje sposób w jaki przedstawiasz swoją opinię która często idzie w parze z faktami - chętnie czytam Twoje posty

    Najpierw dom: zgodny z WT2021, szkieletowy z poddaszem. Dół 108m2, góra (odejmując pustkę nad salonem) ok 60m2. Póki co będziemy mieszkać na parterze - góra przyjdzie później, aczkolwiek będzie już docieplona - zostaje tylko wykończenie. W planie również rekuperacja i z uwagi na limit budżetu - instalacja PV do ok 5kWp.

    Ogrzewanie to jest właśnie ten temat który nie daje mi spać przy projektowaniu domu. Jako, że nie mam na działce gazu pozostaje mi grzanie prądem (nie biorę pod uwagę innych rozwiązań). Z każdej strony jestem bombardowany pompami ciepła - mają mocny marketing. Przychylam się do budowy domu z kablami grzewczymi pod wyleką - czyli akumulacyjnie. Przemawia do mnie argument o prostocie rozwiązania. Jedyne co mnie martwi to wycena na kable właśnie. Dostałęm propozycję zrobienia 108m2 (póki co robimy sam parter, poddasze dojdzie później), sterownik pogodowy (czy jest potrzebny przy akumulacyjnym?), 8 stref grzewczych itp itd. Wycena to 24k PLN. Nie za dużo? Może ktoś z was ma firmę od kabli którą może polecić co bym mógł zrobić porównanie wycen? Okolice Legnicy.

    Serdeczne dzięki i pozdrawiam.

  14. #734
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szym86 Zobacz post
    Dostałęm propozycję zrobienia 108m2 (póki co robimy sam parter, poddasze dojdzie później), sterownik pogodowy (czy jest potrzebny przy akumulacyjnym?), 8 stref grzewczych itp itd.
    Czyżby wreszcie sterownik pogodowy do kabli? Jaki to?

    Wycena oczywiście z kosmosu - ze 2-3x za drogo. Ale może to za ten nowy sterownik? Tylko, że to się robi już mało konkurencyjne w porównaniu z PC.
    Za 4-5K zł brutto kupisz kable i w dwa- trzy dni sam ułożysz. Tanie sterowniki to z tysiąc, drogie ze 4-5k.
    Instalatorów szukaj na stronie producentów kabli i poproś o wycenę na kablach po kilkanaście W/mb i rozstaw co 20cm za wyjątkiem łazienek, gdzie najgęściej.
    Sklep z kablami masz tutaj
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-10-2020 o 13:57

  15. #735

    Domyślnie

    Całą wycenę znajdziesz >TUTAJ< tam też znajduje się info dot. sterownika. Ale czy to ma sens?

    Sterownik pogodowy to 2k PLN. Załóżmy, że ten dojazd można pominąć i znaleźć kogoś lokalnie - ale cena nadal w okolicach 20k PLN.
    Na moje pytanie dotyczące mocy, rozstawu i położenia kabli napisali, że:

    Moc przeliczeniowa od 120 do 130 W/m2 jest to moc dobrana z " zapasem " do ogrzewania akumulacyjnego. Precyzyjne dobranie przewodów na poszczególne pomieszczenia możliwe jest po pomiarze na budowie, z uwzględnieniem: zabudowy stałej w kuchni i łazience oraz indywidualnych oczekiwań Inwestora.

  16. #736

    Domyślnie

    Dodatkowo - gość, który stawia mi dom bardzo naciska na PC i płyte ogrzewaną - jednym z argumentów jest ryzyko, że trzeba będzie podnieść dom o ok 15cm przy kablach bo tyle dodatko wylewki i innych elementów. Z tego co widziałem na stronach producentów - potrzeba ok 5cm wylewki. Co jeszcze do tego dochodzi? Dodatkowo XPS pod kablami, że mówimy o 15cm?

  17. #737
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szym86 Zobacz post
    Dodatkowo - gość, który stawia mi dom bardzo naciska na PC i płyte ogrzewaną - jednym z argumentów jest ryzyko, że trzeba będzie podnieść dom o ok 15cm przy kablach bo tyle dodatko wylewki i innych elementów. Z tego co widziałem na stronach producentów - potrzeba ok 5cm wylewki. Co jeszcze do tego dochodzi? Dodatkowo XPS pod kablami, że mówimy o 15cm?
    Kable też można dać w płycie. Nawet łatwiej, bo cieńsze.
    Cenę kabli sobie porównaj ze sklepem. 100W/m2 to jest już ogromny zapas w domu, w którym ogrzewanie kablami ma sens ekonomiczny.

  18. #738
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szym86 Zobacz post
    Dodatkowo - gość, który stawia mi dom bardzo naciska na PC i płyte ogrzewaną - jednym z argumentów jest ryzyko, że trzeba będzie podnieść dom o ok 15cm przy kablach bo tyle dodatko wylewki i innych elementów. Z tego co widziałem na stronach producentów - potrzeba ok 5cm wylewki. Co jeszcze do tego dochodzi? Dodatkowo XPS pod kablami, że mówimy o 15cm?
    Przeczytaj kompendium wiedzy DEVI tam masz wszystko fajnie opisane łącznie z wykresem doboru grubości wylewki dla danej konstrukcji budynku czy wzorem na moc kabli w m2 w przypadku akumulacji.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  19. #739
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    fisqs

    Zarejestrowany
    Nov 2020
    Kod pocztowy
    62-007
    Posty
    9

    Domyślnie

    Na wstępie witam wszystkich Widzę tutaj sporo fachowych wypowiedzi więc postanowiłem że poruszę tutaj kwestie związane z moim ogrzewaniem kablami grzewczymi od firmy Electra. Wybudowaliśmy dom z keramzyto-betonu, w bryle domu garaż jednostanowiskowy.. Budynek jest parterowy z poddaszem użytkowym, o powierzchna parteru to 160m2 z czego 30m2 to garaż. Pod płytą fundamentową 10cm XPS, na płycie 15cm EPS a na to wylewka 5cm anhydrytu, na elewacji szary styropian swisporr 20cm, strop lekki na wiązarach ocieplony celulozą 35cm, okna 3 szybowe energooszczędne, w domu jest też rekuperacja . Na całej powierzchni rozłożone kable grzewcze moc na 1m2 to 100W. Sterowanie to autorski pomysł instalatora... I dlatego mam coraz więcej wątpliwości czy to się sprawdzi. Standardowo montuje się w puszce termostat z czujnikiem temp wylewki i drugim czujnikiem temp powietrza. U mnie wygląda to tak: w puszce jest urządzenie oparte na arduino nano które ma za zadanie mierzyć temp wylewki i pilnować aby nie wylewka nie przekroczyła zadanej temp. Natomiast pomiar temp powietrza odbywa się za pomocą sterowania SATEL i czujek temp bezprzewodowych AXD-200. Jeżeli temp powierza w danym pomieszczeniu jest poniżej zadanej to załącza się przewód grzejny w danym pomieszczeniu i włączony jest tak długo aż temp powietrza zostanie uzyskana natomiast niezależnie pracuje to urządzenie w puszce i pilnuje aby temp wylewki nie została przekroczona. Satel steruje też u mnie oświetleniem, roletami itd - ot taka budżetowa automatyka domowa. W przyszłości przyjdzie fotowoltaika ale obecnie mamy taryfę g12 i ogrzewanie tak zaprogramowane że ma włączać się tylko od 00.00 do 6.00 i poźniej od 13.00 do 15.00. Ustawiliśmy temp powietrza na 21 stopni a maxymalna temp. wylewki na 24 stopnie. Na podłodze mamy panele quickstep z dośc niskim oporem i podkład też z jaknajniższym oporem cieplnym, w kuchni, łazienkach i wiatrołapie płytki. Przy pomiarze kamerą termowizyjną pokazuje, ze temp podłogi tam gdzie są płytki wynosi 21 stopni a tam gdzie panele ok 19,5 stopnia. w związku z czym za diabła nie możemy uzyskac zadanej temperatury powietrza w nie których pomieszczeniach tzn tych od północy w pozostałych dociąga do 21 stopni i więcej się nie da. Podejrzewam że trzeba zwiększyć temp graniczą wylewki obecnie jest 24 stopnie ale czujnik jest na dnie wylewki czyli tam się szybciej nagrzewa a na powierzchni wylewki jest o 3-4 stopnie mniej.
    Ostatnio celowo ustawiłem temp powietrza na 22 stopnie i jeszcze ani razu nie udało się tej temp uzyskać w żadnym pomieszczeniu - nawet tym z płytkami na podłodze - czyli generalnie ogrzewanie chodzi od 00.00 do 6.00 i rano jest max 21 stopni. Tzn ok 8.00-9.00 już temp spada i ok 13 jest ok 20,5 stopnia - ogrzewanie załączy się i do 15.00 chodzi. W niektórych pomieszczeniach uzyska 21 stopni, w innych np 20,5 lub 20. Biocą pod uwagę powyższe od piątku 6 listopada do dzisiaj pobrało w sumie 367kwh. Czyli średnio na dobę ok 37kwh. A max temp średnia to ok 21 stopni - czyli chyba bez szału? Odpalone jest ogrzewanie na 130m2 bo garaż w garażu (30m2) puki co jest 14 stopni..

    Możecie podpowiedzieć mi jak najlepiej ustawić sterowanie żeby zoptymalizować proces grzania? Jaką ustawić temp max. wylewki? jaką histerezę temp wylewki a jaką histerezę powietrza? Na jakiej wysokości najlepiej zamontować czujniki temp powietrza? I co jeszcze zmienić żeby było dobrze?


    Z góry dziękuje za odpowiedzi!
    Ostatnio edytowane przez fisqs ; 16-11-2020 o 13:54

  20. #740
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Karasso

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-416
    Posty
    282

    Domyślnie

    skoro taryfa g12 to ma grzać większość czasu w nocy a max temp podłogi powinna być osiągnięta o godz 6.00. Musisz zwiększyć temperaturę podłogi o pare stopni . Ile ? Trzeba poeksperymentować. Rozwiązanie dziwne. W nocy kiedy w domu powinno byc chłodniej żeby się dobrze spało ty będziesz miał "ukrop".

Strona 37 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony