dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 51
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 1003
  1. #581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Własne pomiary, w kątach u mnie podłogi mają min. 17-18 stopni zimą. Myślę, że jak ktoś się decyduje na kable, to raczej ma dobre ociepenie i będzie podobnie.
    Nie kwestionuje tych 17-18 oC ale te 28 w pozostałej czesci podłogi. Chociaz moze tak byc dla domów słabo ocieplonych, dla takich nie projektowałem podłogówki bo i tak najpierw zalecałem termomodernizację.

  2. #582
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ogrzewanie włączone o 22:05, wyłączone o 22:40, zdjęcie zrobione o 23:01. Po środku prowadnica drzwi przesuwnych szafy wnękowej (drzwi otwarte chwilę przed zrobieniem zdjęcia). Zgadnij, która strona jest wewnątrz szafy.
    Szafa jest przy ścianie wewnętrznej, czy zewnętrznej?
    Mam podobnie, u siebie nie dałem kabli tylko pod szafkami w kuchni, i tam w najgłębszym kącie bywa 10 stoopni chłodniej.
    Ale wszystkie meble w pokojach mam na nóżkach, żeby ciepło jakoś uciekało.

  3. #583
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie kwestionuje tych 17-18 oC ale te 28 w pozostałej czesci podłogi. Chociaz moze tak byc dla domów słabo ocieplonych, dla takich nie projektowałem podłogówki bo i tak najpierw zalecałem termomodernizację.
    To mnie zdziwiłeś - regularnie mam 28 stopni w wylewce przez parę godzin na dobę, to jest maksymalna temperatura którą dopuszczam, i do takiej się dogrzewa w taniej taryfie, jak na zewnątrz mróz.

  4. #584
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zgadnij, która strona jest wewnątrz szafy.
    Z tego zdjęcia wynika, że postawienie czegoś na podłodze powoduje lepsze oddawanie ciepła.
    Bardzo ciekawe, odwrotnie niż większość forumowych mądrości.

  5. #585
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    To mnie zdziwiłeś - regularnie mam 28 stopni w wylewce przez parę godzin na dobę, to jest maksymalna temperatura którą dopuszczam, i do takiej się dogrzewa w taniej taryfie, jak na zewnątrz mróz.
    Jaką temperaturę ma powierzchnia podłogi? Bo to istotne.

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    Z tego zdjęcia wynika, że postawienie czegoś na podłodze powoduje lepsze oddawanie ciepła.

    Z czego ten wniosek?

  6. #586

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawet jak chcesz się stosować do tak przestarzałych wytycznych, jak w kompendium Devi (o czym pisałem w pierwszym poście tego wątku):





    To nic w nich nie znalazłem o łóżkach. No i naprawde w 80m2 domu masz 30m2 stałej zabudowy?

    Teraz realia są inne. I omijanie IMO nie ma sensu. Pod wanną czy prysznicem to wręcz wskazane zagęszczenie, żeby było cieplej. Kto to w ogóle wymyślił, żeby to omijać?
    Ale Ty pierdzielisz. W instrukcji wyraźnie pisze że nie wolno dawać pod stałą zabudowe, no chyba ze gwarancja Ci zwisa.

  7. #587
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rysiek83 Zobacz post
    Ale Ty pierdzielisz.

    I po co takie teksty? Poprawiają Ci samopoczucie?

    W instrukcji wyraźnie pisze że nie wolno dawać pod stałą zabudowe, no chyba ze gwarancja Ci zwisa.
    W gwarancji nie mam takiego wymogu. A w instrukcji montażu mam Nigdy nie należy instalować przewodu w miejscach, gdzie przewidziano stałą zabudowę (np. szafy bez nóżek). Nie mam nic tak rozumianego. Szafki kuchenne na nóżkach, wanna na nóżkach a szafy "wnękowe" to tylko ścianki - podłoga odkryta i może grzać.

    Niestety, pod wanną nie mam kabli - i tego żałuję (następnym razem bym dał). Pod szafkami w kuchni też (tu też bym następnym razem dał - żeby równomiernie się wylewka nagrzewała). W szafach "wnękowych" mam. I jak widać na zdjęciu różnica w temperaturze żadna - do tego szafa jest po lewej stronie, więc jest symbolicznie chłodniej, a tył szafy jest przy ścianie wewnętrznej - a bok jest meblowy, dalsza część szafy, płyta meblowa przyległa do ściany zewnętrznej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-03-2019 o 10:08

  8. #588
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jaką temperaturę ma powierzchnia podłogi? Bo to istotne.
    Nie mam czym zmierzyć dokładnie więc organoleptycznie - tam gdzie są płytki, 28 stopni. Tam gdzie deski, około 24-25.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z czego ten wniosek?
    W miejscu, gdzie są drzwi szafy, temperatura jest niższa - oddawanie ciepła jest lepsze.

  9. #589
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kroles Zobacz post
    W miejscu, gdzie są drzwi szafy, temperatura jest niższa - oddawanie ciepła jest lepsze.
    Jak położę kawałek styropianu, to temperatura powierzchni tego styropianu będzie jeszcze niższa. To oznacza, ze oddawanie ciepła jest jeszcze lepsze przez styropian?
    Błędny wniosek wyciągasz.

  10. #590
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak położę kawałek styropianu, to temperatura powierzchni tego styropianu będzie jeszcze niższa. To oznacza, ze oddawanie ciepła jest jeszcze lepsze przez styropian?
    Błędny wniosek wyciągasz.
    No racja, przecież to jest powierzchnia prowadnicy do drzwi przesuwnych,
    Jakoś mi w głowie się urodziło że na zdjęciu jest temperatura podłogi pod prowadnicą.

  11. #591
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jerzysowa

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Rusinowice
    Kod pocztowy
    42-700
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam
    Buduję dom na grzewczej płycie fundamentowej. Kable elektry 17W/mb = 113Wm2 (zapotrzebowanie przy -20 na zewnątrz 36W/m2 tak mi wyliczyła pani która robiła audyt energetyczny budynku, ale przy budowie i tak będą zastosowane materiały o lepszych parametrach), pod płytą 28cm XPS 0,029; ściany silikat 18cm; 30cm styropian 0,031; pod stropem 20cm wełny 0,033 pod dachem 36 lub 40cm wełny 0,033; okna Uw od 0,6 do 0,7.
    Z doradcą technicznym Elektry ustaliliśmy że zatopienie kabli na 3-4cm od dołu(dolna siatka)i trzykrotne przewartościowanie będzie wystarczające aby używać tylko taniej taryfy. Płyta fundamentowa miała mieć 12cm grubości, ale wykonawcza zrobił ją tak krzywo że na środku jest górka i ma 16cm. W ramach poprawy chcą mi nadlać tą resztę jak już będą ściany, bo uważają że zfrezowanie betonu C30/37 będzie bardzo trudne. Tylko jak bardzo to wpłynie na moje ogrzewanie, na pewno będzie długo się nagrzewać i długo stygnąć, ale zastanawiam się jak to się będzie dogrzewało? Czujniki sterujące ogrzewaniem mają być w podłodze.

  12. #592
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    W te U okien nie wierzę. Nawet jak fixy.
    Płyta zadziwiająco cienka. Projektant chyba się pomylił i zaprojektował strop. Poczytaj mega wątek o płytach. Tak cienkich nikt nie robi. 12cm to już całkiem masakra.

    Przy takiej izolacji obstawiałbym, że zapotrzebowanie też masz zawyżone.

  13. #593
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Kolejne pytanie w związku z nową ofertą na kabelki.
    Projektowe obciążenie cieplne budynku mam 3229W. Proponowane kable - DEVI DEVIflex 18t o łącznej mocy ok. 9kW.
    Czy te proporcje są OK dla ogrzewania akumulacyjnego w II taryfie posadzką ok 10cm ?
    Gdyby kogoś interesowały ceny :
    Komplet kabli na 8 obwodów - 4000 brutto
    8x Devilink FT w cenie 290,00 zł brutto/sztuka
    1x Devilink CC PSU Wi-Fi w cenie 795,00 zł brutto
    lub inne sterowniki pojedyncze w cenach 230, 355 lub 499 w zależności od "wypasu"

  14. #594
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Projektowe obciążenie cieplne budynku mam 3229W. Proponowane kable - DEVI DEVIflex 18t o łącznej mocy ok. 9kW.
    Czy te proporcje są OK dla ogrzewania akumulacyjnego w II taryfie posadzką ok 10cm ?
    Masz w kompendium Devi na stronie 22 wzór - w zasadzie się zgadza (powinno być 300W więcej przy 10 godzinach taniej strefy).

    Ceny, jeżeli to z 23% VAT standardowe ze sklepu wspominanego w tym wątku kilkakrotnie www.ogrzewanie-elektryczne.pl
    Jak z 8% to drogo.

  15. #595
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Masz w kompendium Devi na stronie 22 wzór - w zasadzie się zgadza (powinno być 300W więcej przy 10 godzinach taniej strefy).

    Ceny, jeżeli to z 23% VAT standardowe ze sklepu wspominanego w tym wątku kilkakrotnie www.ogrzewanie-elektryczne.pl
    Jak z 8% to drogo.
    Tak to od nich, z mojego terenu na 23%. Na jesień mieli droższe sterowanie.

  16. #596

    Domyślnie

    Kaizen jaki wyszedł ci podział grzania klimą i kablami? Coraz bardziej przekonuję się do kabli gdyby połowę zapotrzebowania wyciągnąc z klimy z pracą ciągła w g12w to cana za kw pracy klimy wychodzi kolo 0,13zl plus przepalanie kablami dla lepszego gradientu i zróznicowania temperatury w poszczegolnych pomieszczeniach do tego cwu tylko w taniej rachunek mozna zamknąc w 2000zl za rok. Mam podobne zapotrzebowanie do twojego i taką samą powierzchnie, więc twój przypadek jest dla mnie miarodajny. Dodatkowo mam około 40m2 dachu 28st idealnie na południe więc jeśli dodam do tego panele 5kw to wyjde z ogrzewaniem na 0 jak nie lepiej. Jesli cał tą kase wsadzę w wodne ogrzewanie i pompe ciepla to i tak zapłace około 1200rocznie (900zl plus 300 przegląd pompy) plus jesli padnie mi cos w pompie lub osprzęcie to unieruchamia mi całe ogrzewanie , chyba kable wszystkie na raz nie mogą sie zepsuć.
    Na czym sieę opierałeś przy doborze kabli? Na wycenie od ogrzewani elektrycznego czy sam to liczyłeś. Jeśli oni dobierają kable tylko do powierzchni pomijajac liczbe i wielkość okien to chyba warto zrobić własną.

  17. #597
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Kaizen jaki wyszedł ci podział grzania klimą i kablami?
    Bardzo mało grzałem klimą. Tuż obok mam kozę - i głównie ją odpalałem.


    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Na czym sieę opierałeś przy doborze kabli? Na wycenie od ogrzewani elektrycznego czy sam to liczyłeś. Jeśli oni dobierają kable tylko do powierzchni pomijajac liczbe i wielkość okien to chyba warto zrobić własną.
    Policzyłem ze wzoru z opracowania Devi. Potem podszedłem z drugiej strony - wziąłem kable wychodzące tanio za W, czyli 16W/mb i policzyłem przy rozstawie co 20cm a w łazienkach co 10cm. Wyszło podobnie - i tak wg rozstawów. Kombinowanie z innymi rozstawami przy przyczepianiu kabli do siatki jest niewygodne.
    Napisałem instalatorom co chcę (jakiej długości kable w którym pomieszczeniu, i że wszystkie 16/17W/mb*) a i tak instalator Devi przedstawił ofertę, na kable różnej mocy/mb i kombinacje alpejskie z rozstawami.

    *w zależności od producenta.

  18. #598
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Remont w końcu zbliża się do końca, więc odpaliłem podłogówki już z docelowym sterowaniem. Korzysta ktoś z DeviLink CC + regulatory podłogowe DeviLink FT? Spiąłem wszystko razem (starczyło zasięgu bez repeaterów, tylko parowanie robiłem z panelem CC podpiętym do przedłużacza), skonfigurowałem pomieszczenia, temperatury, harmonogram i zainstalowałem aplikację Danfoss Link na telefonie. Ale brakuje mi kilku ustawień jak np. korekcja temperatury czujników (jeden mi dziwnie pokazuje o 6-7 stopni wyższą temperaturę niż pozostałe) czy ustawienia histerezy. Nie orientujecie się może, czy jest do tego systemu jeszcze jakaś aplikacja dla montażystów?
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 06-11-2019 o 18:48
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  19. #599
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Na czym sieę opierałeś przy doborze kabli? Na wycenie od ogrzewani elektrycznego czy sam to liczyłeś. Jeśli oni dobierają kable tylko do powierzchni pomijajac liczbe i wielkość okien to chyba warto zrobić własną.
    Na kablach nie ma strat, jak działają "na pół gwizdka", w odróżnieniu od większości pieców.
    Więc nie trzeba się bać przewymiarowania instalacji. Ważne, żeby kable nie były za rzadko, bo będą się robić cieplejsze i chłodniejsze miejsca.

  20. #600

    Domyślnie

    100%racji

Strona 30 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony