dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 51
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1003
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Spoko...
    Fotowoltaika jest bee...
    Ale wywalenie dodatkowo kilku klocków na lepszy kocioł bo automatyka, zabezpieczenia, pompka itp jest ok...?

    Zakładasz kable grzewcze i masz w doopie jakieś zabezpieczenia,automatyki, pompki ...
    Chyba wolałbym jednak zrobić podłogówkę + kocioł elektryczny za 2500zł niż kable ...
    Cenowo sądzę że może wyjść podobnie ...

    Zawsze później łatwo przejsć na pompę i płacić niższe rachunki za ogrzewanie.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Tak fajnie porównujecie te sprawności fotowoltaiki...
    Czy ktoś pofatygował się zmierzył ile tej energii którą produkuje instalacja trafia faktycznie do sieci i ile to jest faktycznie te 80% ze 100% produkcji fotowoltaiki...
    Ja myślicie po co w każdym z inwerterów jest wydajny system chłodzenia i dlaczego on tak ochoczo pracuję podczas słonecznego dnia...?
    A Ty się pofatygowałeś? To przedstaw pomiary

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Chyba wolałbym jednak zrobić podłogówkę + kocioł elektryczny za 2500zł niż kable ...
    Cenowo sądzę że może wyjść podobnie ...

    Zawsze później łatwo przejsć na pompę i płacić niższe rachunki za ogrzewanie.
    To wolny kraj ...

    A jaki jest problem przejść na fotowoltaikę przy domu z kablami ...?
    Obniżenie rachunków przez instalację fotowoltaiczną jest jakieś inne niż zakładanie pompy ciepła...?

    Mieszkam kilkanaście lat w domu ogrzewanym prądem ( kablami...) I od zawsze była "jazda" jak to nic nie mogę zrobić jak prąd podrożeje itd ble ble...
    A jak okazuje się cały tuning mojej chałupy polega na grzebaniu w rozdzielni elektrycznej ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  4. #44
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Dom jak w stopce. 2 dorosłe (nawet bardzo) osoby.

    Roczne zużycie energii na CO i CW to ok.50 GJ = ca 13.500 kWh.
    Pełny komfort - bez przyglądania się taryfom, choć mam G12G i z jej dobrodziejstw zwłaszcza w okresach przejściowych korzystam.
    Pozostałe zużycie, dla reszty domu to ok. 2 500 kWh. Bez ograniczeń, choć prawdą będzie, że dla typowej powiedzmy 4-osobowej rodziny byłoby zapewne istotnie, choć nie dwukrotnie większe.
    Szczegółowe dane tu: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7279515

    Mam PC z średnim rocznym COP ponad 3,5 co w konsekwencji redukuje moje zużycie całkowite do ok.7 MW, za co rocznie. Z wszystkimi narzutami płacę, przy nie najoszczędniejszej taryfie ok. 3 100 zł.
    Mógłbym mniej ok 10% mniej, jednak z zauważalnym spadkiem komfortu.
    Utrzymując takie same warunki z COP = 1 zużywałbym ok. 16 MW, za które zapłaciłbym ponad 7 000 zł.

    PC, powietrzny T-Cap kosztowała mnie łącznie z instalacją i zbiornikiem CW nierdzewnym ok. 25 tys. zł.
    W ciągu 3 lat eksploatacji 1 przegląd - wymuszony przepisami o stosowaniu "freonów", w cenie 200 zł.

    Nawet budując dziś ten sam dom, nie wybrałbym opcji ogrzewania PV, a tym bardziej kablami, zwłaszcza, że podawane tu ceny są z sufitu i to za równo w jednej jak i drugiej opcji.
    Zwolennicy kabli zawsze układają je sami, kupując najtańsze na rynku. Automatykę i sterowanie mają z reguły po 100 zł za punkt.
    Dostosowanie instalacji do zasilania kabli nie kosztuje nic. ITD.
    Podłogówka wodna jest z reguły bardzo droga, nikt nie ułoży rurek sam, a jej elementy = rurki i rozdzielacz są nie do ogarnięcia przez normalnych śmiertelników.
    Stąd konieczność zatrudniania wybitnych fachowców biorących od metra kw. na "gotowo" nawet, jak tu czytam pow. 100 zł.

    Tymczasem koszty obu instalacji, zarówno w materiałach jak i nakładzie pracy są zbliżone.

    Do mojego domu kupiłem 800 m rurki po 2,5 zł za metr, rozdzielacz kompletny z zaworami za ok. 800 zł oraz spinki do rur za ok. 100-150 zł (nie pamiętam).
    Za rozłożenie tych rur i spięcie z rozdzielaczem zapłaciłem ok. 1 200 zł. Sam nie robiłem nic.
    Do tego trzeba by dodać, by nie bawić się w druciarstwo kociołek Kospela za ok. 2 500 zł oraz zapłacić instalatorowi za spięcie go z rozdzielaczem - powiedzmy 1 500 zł.
    Razem ok. 8 tys zł na gotowo z COP = 1.
    Dla COP = 3.5 zamiast 2 500 zł za Kospela wstawmy 19 000 za T-Capa + ok. 1 000 zł za dodatki typu zawór T oraz drugie 1 000 za trochę lepszy zbiornik.
    Dochodzi jeszcze koszt montażu PC, za który chłodnik-instalator liczy sobie ok. 2 000 zł. Dodajmy jeszcze 1 000 zł na "różne takie. śrubki"
    Razem ok. 28 tys zł na gotowo z COP +3,5

    Te 20 000 zł różnicy w moim przypadku zamortyzuje się w ciągu ok. 5 lat.
    Kable za 8 tys zł nie zamortyzują się nigdy.
    Fotowoltaika, pomijając brak jakiejkolwiek gwarancji co trwałości rozwiązań rozliczeniowych, w moim wypadku, jak i większości typowych użytkowników, bez wysokich dotacji, nie zamortyzuje się nigdy.
    U Jaśka się opłaci, ale on jest wyjątkiem bo wszystko robi sam i zdobywa za "ćwierćdarmo".

    Zwracam jeszcze uwagę na konsekwentne niedoszacowanie przez entuzjastów COP1 rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
    W realnych warunkach, przy utrzymywaniu temperatur komfortu, żonach ciągle zmarzniętych i rozrzutnie chlapiących się dzieciakach.
    obliczone zapotrzebowanie powiększyć trzeba o 20-50%.
    Chyba, że 20,5* to dla zdrowia, najwyżej zakładamy grubszy polarek.

    Taki kubełek zimnej wody na rozpalone głowy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    A Ty się pofatygowałeś? To przedstaw pomiary
    A po co ...?, Przecież są bez atestów ...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    To wolny kraj ...

    A jaki jest problem przejść na fotowoltaikę przy domu z kablami ...?
    Obniżenie rachunków przez instalację fotowoltaiczną jest jakieś inne niż zakładanie pompy ciepła...?.
    Oczywiście i każdy sam decyduje ...

    Albo chce płacić cały czas około 40groszy za 1KWh pradu albo około 13 groszy ...

    Albo najpierw więcej zapłacić (pompa ciepła) i potem płacić 3x taniej za ogrzewanie albo zapłacić mniej za instalację (kable) i później płacić 3x więcej ..

    Czyli nizsze koszty inwestycji ale wyższe koszty ogrzewania (3x) , albo droższe koszty inwestycji ale niższe koszty ogrzewania ...

    Wszystko ma swoje zalety i wady ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Witam

    Dom jak w stopce. 2 dorosłe (nawet bardzo) osoby.

    Roczne zużycie energii na CO i CW to ok.50 GJ = ca 13.500 kWh.
    Pełny komfort - bez przyglądania się taryfom, choć mam G12G i z jej dobrodziejstw zwłaszcza w okresach przejściowych korzystam.
    Pozostałe zużycie, dla reszty domu to ok. 2 500 kWh. Bez ograniczeń, choć prawdą będzie, że dla typowej powiedzmy 4-osobowej rodziny byłoby zapewne istotnie, choć nie dwukrotnie większe.
    Szczegółowe dane tu: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7279515

    Mam PC z średnim rocznym COP ponad 3,5 co w konsekwencji redukuje moje zużycie całkowite do ok.7 MW, za co rocznie. Z wszystkimi narzutami płacę, przy nie najoszczędniejszej taryfie ok. 3 100 zł.
    Mógłbym mniej ok 10% mniej, jednak z zauważalnym spadkiem komfortu.
    Utrzymując takie same warunki z COP = 1 zużywałbym ok. 16 MW, za które zapłaciłbym ponad 7 000 zł.

    PC, powietrzny T-Cap kosztowała mnie łącznie z instalacją i zbiornikiem CW nierdzewnym ok. 25 tys. zł.
    W ciągu 3 lat eksploatacji 1 przegląd - wymuszony przepisami o stosowaniu "freonów", w cenie 200 zł.

    Nawet budując dziś ten sam dom, nie wybrałbym opcji ogrzewania PV, a tym bardziej kablami, zwłaszcza, że podawane tu ceny są z sufitu i to za równo w jednej jak i drugiej opcji.
    Zwolennicy kabli zawsze układają je sami, kupując najtańsze na rynku. Automatykę i sterowanie mają z reguły po 100 zł za punkt.
    Dostosowanie instalacji do zasilania kabli nie kosztuje nic. ITD.
    Podłogówka wodna jest z reguły bardzo droga, nikt nie ułoży rurek sam, a jej elementy = rurki i rozdzielacz są nie do ogarnięcia przez normalnych śmiertelników.
    Stąd konieczność zatrudniania wybitnych fachowców biorących od metra kw. na "gotowo" nawet, jak tu czytam pow. 100 zł.

    Tymczasem koszty obu instalacji, zarówno w materiałach jak i nakładzie pracy są zbliżone.

    Do mojego domu kupiłem 800 m rurki po 2,5 zł za metr, rozdzielacz kompletny z zaworami za ok. 800 zł oraz spinki do rur za ok. 100-150 zł (nie pamiętam).
    Za rozłożenie tych rur i spięcie z rozdzielaczem zapłaciłem ok. 1 200 zł. Sam nie robiłem nic.
    Do tego trzeba by dodać, by nie bawić się w druciarstwo kociołek Kospela za ok. 2 500 zł oraz zapłacić instalatorowi za spięcie go z rozdzielaczem - powiedzmy 1 500 zł.
    Razem ok. 8 tys zł na gotowo z COP = 1.
    Dla COP = 3.5 zamiast 2 500 zł za Kospela wstawmy 19 000 za T-Capa + ok. 1 000 zł za dodatki typu zawór T oraz drugie 1 000 za trochę lepszy zbiornik.
    Dochodzi jeszcze koszt montażu PC, za który chłodnik-instalator liczy sobie ok. 2 000 zł. Dodajmy jeszcze 1 000 zł na "różne takie. śrubki"
    Razem ok. 28 tys zł na gotowo z COP +3,5

    Te 20 000 zł różnicy w moim przypadku zamortyzuje się w ciągu ok. 5 lat.
    Kable za 8 tys zł nie zamortyzują się nigdy.
    Fotowoltaika, pomijając brak jakiejkolwiek gwarancji co trwałości rozwiązań rozliczeniowych, w moim wypadku, jak i większości typowych użytkowników, bez wysokich dotacji, nie zamortyzuje się nigdy.
    U Jaśka się opłaci, ale on jest wyjątkiem bo wszystko robi sam i zdobywa za "ćwierćdarmo".

    Zwracam jeszcze uwagę na konsekwentne niedoszacowanie przez entuzjastów COP1 rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
    W realnych warunkach, przy utrzymywaniu temperatur komfortu, żonach ciągle zmarzniętych i rozrzutnie chlapiących się dzieciakach.
    obliczone zapotrzebowanie powiększyć trzeba o 20-50%.
    Chyba, że 20,5* to dla zdrowia, najwyżej zakładamy grubszy polarek.

    Taki kubełek zimnej wody na rozpalone głowy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Na szczęście to jest tylko twoje zdanie i twoje liczenie...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    ...
    Zwracam jeszcze uwagę na konsekwentne niedoszacowanie przez entuzjastów COP1 rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
    W realnych warunkach, przy utrzymywaniu temperatur komfortu, żonach ciągle zmarzniętych i rozrzutnie chlapiących się dzieciakach.
    obliczone zapotrzebowanie powiększyć trzeba o 20-50%.
    Chyba, że 20,5* to dla zdrowia, najwyżej zakładamy grubszy polarek.

    Taki kubełek zimnej wody na rozpalone głowy.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    A dlaczego niedoszacowane i to nawet o 50%?, jezeli komus liczę dla temp. wewnętrzych 21-23 oC to jeszcze mam doliczyc 50%?, a niby z jakiego powodu. Kazdy 1 oC wiecej to tylko 6-7% zapotrzebowania wiecej, jezeli chodzi o cwu to przyjmuję 1000 kWh/osoba*a i jeszcze sie nie spotkałem aby to nie wystarczyło chociaz nie wykluczam jednostkowych przypadków, a bardzo czesto jest to w granicach 600-700 kWh, ponizej raczej odrzucam jako niewiarygodne lub zaliczam do sportów ekstremalnych). To juz nawet Pyxis szacuje dokładnosc ozc na 25% (nie wiadomo na jakiej podstawie) a Ty mówisz o 50%. (tez nie wiadomo na jakiej podstawie)

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Nie pisałem w tym miejscu o Tobie i Twoich OZC
    Jesteś przeczulony.
    Poczytaj ile sobie wyliczył np Kaizen - autor wątku.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Nawet budując dziś ten sam dom, nie wybrałbym opcji ogrzewania PV, a tym bardziej kablami, zwłaszcza, że podawane tu ceny są z sufitu i to za równo w jednej jak i drugiej opcji.
    PV nie wytwarza ciepła, więc trudno nią grzać.

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Zwolennicy kabli zawsze układają je sami, kupując najtańsze na rynku. Automatykę i sterowanie mają z reguły po 100 zł za punkt.
    Dostosowanie instalacji do zasilania kabli nie kosztuje nic. ITD.
    Podłogówka wodna jest z reguły bardzo droga, nikt nie ułoży rurek sam, a jej elementy = rurki i rozdzielacz są nie do ogarnięcia przez normalnych śmiertelników.
    Jakoś nie widzę się jednoosobowo rozwijającego rolkę rury i przypinającego do styropianu.
    Kabelek jak najbardziej jestem w stanie sam rozwijać i przypinać do siatki.

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Razem ok. 8 tys zł na gotowo z COP = 1.
    Bardzo podobnie mi wychodzą kable Devi ze sterowaniem Devilink FT + Devilink CC PSU z Wi-Fi. Tylko faktycznie czemu te FT kosztują 280zł za szt. jak w zasadzie robią za przekaźnik i termostat (ktoś chyba wspomniał o takim rozwiązaniu). Powinno wyjść ze 2,5K taniej przy 11 obwodach, jakby był jeden prawdziwy sterownik, i 11 przekaźników i termostatów/czujników temperatury.

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Razem ok. 28 tys zł na gotowo z COP +3,5

    Te 20 000 zł różnicy w moim przypadku zamortyzuje się w ciągu ok. 5 lat.
    Wg Twoich danych
    Kod:
    Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.355 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
    Całkowita energia wytworzona przez PC 50,292 GJ = 13.670 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.
    COP wychodzi 3,14 i przy tak dużym zużyciu ciepła PC zwróci się w siódmym roku.



    Przy założeniu, że ani grosza nie będzie kosztował serwis i naprawy. Czy zdradzisz warunki gwarancji? Czy zrezygnowałeś z niej, bo był zapis o obowiązkowych przeglądach?

    Ale jak ktoś ma 2-3x mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (poniżej 5MWh/r), to przy takich cenach PC zwraca się w 22 roku. I to przy założeniu, że nie będzie kosztował jej serwis i naprawy ani grosza. I że nie odpalę kominka.

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Kable za 8 tys zł nie zamortyzują się nigdy.
    Zamortyzują? Znasz znaczenie tego słowa? Bo fakt, że przewidywany okres ich użytkowania dąży do nieskończoności (czyli okres amortyzacji również) nie bardzo koresponduje z tą dyskusją.

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Zwracam jeszcze uwagę na konsekwentne niedoszacowanie przez entuzjastów COP1 rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło.
    Dlatego zamierzam zweryfikować swoje wyliczenia zamawiając OZC.
    Na razie liczę sobie w BuildDesku i nie widzę błędów. Może sprawność odzysku ciepła z wentylacji będzie trochę gorsza i kilkadziesiąt kWh trzeba będzie doliczyć.


    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    W realnych warunkach, przy utrzymywaniu temperatur komfortu, żonach ciągle zmarzniętych i rozrzutnie chlapiących się dzieciakach.
    obliczone zapotrzebowanie powiększyć trzeba o 20-50%.
    Chyba, że 20,5* to dla zdrowia, najwyżej zakładamy grubszy polarek.
    Temperaturę to sobie sam zadaję do obliczeń. Dla 22* wychodzi mi 2,5MWh na CO i 2MWh na CO (to z dużym zapasem). Kupno PC w takiej sytuacji jest czystą rozrzutnością, bo względem nawet wodnej podłogówki ma same wady a kabe mają jeszcze więcej zalet.

    Tyle, że znowu się robi temat PC vs reszta świata. A to miało być nie o tym, tylko "jeżeli kable to jak" i "kable czy wodna podłogówka napędzana kotłem elektrycznym".
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Pratchawiec.jpg
Wyświetleń:	1916
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	385969  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2017 o 00:45

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    PV nie wytwarza ciepła, więc trudno nią grzać.



    Jakoś nie widzę się jednoosobowo rozwijającego rolkę rury i przypinającego do styropianu.
    Kabelek jak najbardziej jestem w stanie sam rozwijać i przypinać do siatki.

    U mnie rozwijało 3 facetów z firmy od 8-ej do 14-tej z a1.200 zł - koszty wliczone.
    Własnie; ile weźmie fachowiec za rozłożenie i pospinanie kabli?


    Bardzo podobnie mi wychodzą kable Devi ze sterowaniem Devilink FT + Devilink CC PSU z Wi-Fi. Tylko faktycznie czemu te FT kosztują 280zł za szt. jak w zasadzie robią za przekaźnik i termostat (ktoś chyba wspomniał o takim rozwiązaniu). Powinno wyjść ze 2,5K taniej przy 11 obwodach, jakby był jeden prawdziwy sterownik, i 11 przekaźników i termostatów/czujników temperatury.

    Czy to coś zmienia w kalkulacji?
    I ile a to weźmie fachowiec?


    Wg Twoich danych
    Kod:
    Całkowite użycie energii dla CO, CWU i wentylacji mechanicznej - 4.355 kWh - podlicznik Bemko BM03B-L.
    Całkowita energia wytworzona przez PC 50,292 GJ = 13.670 kWh - Danfoss Sonometr 1100 ultradźwiękowy.
    COP wychodzi 3,14 i przy tak dużym zużyciu ciepła PC zwróci się w siódmym roku.

    Nie wybieraj z posta tego co Ci pasuje Zapomniałeś o odliczeniu ok. 480kWh na pracę reku i odkamieniacza. Nie żongluj danymi według swego widzimisię.



    Przy założeniu, że ani grosza nie będzie kosztował serwis i naprawy. Czy zdradzisz warunki gwarancji? Czy zrezygnowałeś z niej, bo był zapis o obowiązkowych przeglądach?

    Jak kupowałem PC (AD 2012) nie było warunku obowiązkowych przeglądów. Gwarancja 2 lata sprężarka 5, własnie kończy się.

    Ale jak ktoś ma 2-3x mniejsze zapotrzebowanie na ciepło (poniżej 5MWh/r), to przy takich cenach PC zwraca się w 22 roku. I to przy założeniu, że nie będzie kosztował jej serwis i naprawy ani grosza. I że nie odpalę kominka.

    Moje uwagi odniosłem do mojego dość typowego współcześnie domu Twój oczywiście jest (póki co będzie) twojszy.
    Mam bardzo ładny, stylowy kominek Bodart & Gonnay SD 442, bo żona się uparła. Dotychczas, poza sprawdzeniem prawidłowości działania nie miałem potrzeby ani ochoty jego używania.

    Zamortyzują? Znasz znaczenie tego słowa? Bo fakt, że przewidywany okres ich użytkowania dąży do nieskończoności (czyli okres amortyzacji również) nie bardzo koresponduje z tą dyskusją.

    Nie gadamy to o finansach, a co amortyzacji wiem zapewne więcej niż Ty bo dość blisko na co dzień koło tego robię. użyłem tego zwrotu w formie kolokwialnej by nie użyć frazy "zwracać", z obawą o potencjalne komentarze z wymiotami w tle

    Dlatego zamierzam zweryfikować swoje wyliczenia zamawiając OZE.

    Twój dom, z tego co pamiętam to nie pałac, a bryła i plan prościutkie. Jeśli nie potrafisz tego sam zrobić, albo Ci się nie chce oczywiście popieram.

    Temperaturę to sobie sam zadaję do obliczeń. Dla 22* wychodzi mi 2,5MWh na CO i 2MWh na CO (to z dużym zapasem). Kupno PC w takiej sytuacji jest czystą rozrzutnością, bo względem nawet wodnej podłogówki ma same wady a kabe mają jeszcze więcej zalet.

    Życie zweryfikuje. Policz jeszcze ile nadprogramowo wydasz na izolację.
    A propos bezawaryjności i bezobsługowości kabli.
    W moim poprzednim domu bezawaryjny kabel grzewczy Deviflex pośrodku salonu po 18 latach służby odmówił dalszej pracy.
    Wstępna rekomendacja, po wyeliminowaniu sterek w instalacji przyłączach; rozkucie wylewki.

    Tyle, że znowu się robi temat PC vs reszta świata. A to miało być nie o tym, tylko "jeżeli kable to jak" i "kable czy wodna podłogówka napędzana kotłem elektrycznym".
    Przecież w tej ostatniej kwestii napisałem Ci że koszt wykonania kabli i podłogówki jest zbliżony. Ty mówisz, że kable lepsze bo ułożysz sam.
    Pytanie. Na ile wyceniasz koszt godziny Twojej pracy: Tak z narzutami.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Przecież w tej ostatniej kwestii napisałem Ci że koszt wykonania kabli i podłogówki jest zbliżony. Ty mówisz, że kable lepsze bo ułożysz sam.
    Pytanie. Na ile wyceniasz koszt godziny Twojej pracy: Tak z narzutami.
    Tak samo wyceniam godzinę swojej pracy patrzenia na ręce majstrom, jak ułożenia. Jeszcze układając sam nie tracę czasu na szukanie speców, rozmowy z nimi i porównywanie ofert.

    Mógłbyś cytować i odpowiadać normalnie? Nie wczytuje mi cytatu, jak wpisujesz się mój cytat.

    Sam podałeś kWh zużyte przez na CO, CWU i rekuperację. Czemu coś do tego dodawać czy odejmować?

    Co do gwarancji - dziwne. Jak kupowałem klimę Panasa jakieś 8 lat temu, to wymagali przeglądów. A na PC PW nie? Skoro jeszcze ważna, to pewnie masz dokument?

    Oczywiście, że obniżenie kosztu o 2,5K zł zmienia kalkulację. To przecież oczywiste. Przy kablach więcej kosztuje sensowne sterowanie, niż kable.

    Twój dom nie jest współczesny już - 99kWh/m2/r EU to trochę słabo.

    Oczywiście, że mam policzone. Ale nie jestem nieomylny, więc OZC chcę zweryfikować. Podjęcie decyzji w oparciu o błędne dane ma tu zbyt duże konsekwencje.
    A skoro uważasz, że to takie proste, to powiedz mi, jak wpływa ocieplenie ściany fundamentowej XPS 15cm o lambdzie 0,036. Bo BuildDesk nie przewiduje miejsca na inne parametry izolacyjności, niż przegrody wydzielające strefy. A ręcznie właśnie też nie mam pomysłu, jak to uwzględnić. Czy bez sensu jest ocieplanie ścian fundamentowych, bo nie ma to znaczenia dla parametrów energetycznych domu?


    A w temacie awarii Deviflexa - jak wyglądała naprawa gwarancyjna? AFAIK przyjeżdżają, jakimś fajnym sprzętem namierzają miejsce usterki, malutka demolka i naprawiają i kabel, i demolkę.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-04-2017 o 01:50

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Bez cytatów by Ci nie mącić

    - rekuperacja i odkamieniacz nie pracują na COP PC, zużywają rocznie 480 kWh.
    Przeczytaj cały post.

    - Jak kupowałem 11 lat temu 3 klimy, Fujitsu wprawdzie, nie P - też wymagali 2-ch przeglądów rocznie.

    - Dokumenty PC są u instalatora, nie było potrzeby by do nich zaglądać.
    Sprawdzę czy nie złożył ich z wnioskami o dotację.
    U siebie mam tylko dokumentację serwisową i montażową.

    - Kto Ci zrobi to specjalne sterowanie? Za ile? Zrobisz sam? Co z gwarancją Devi?

    - Mój dom jest jak najbardziej współczesny, choć być może nie wg Twoich kryteriów.
    Korzystam z niego w sposób dla mnie najbardziej komfortowy. Nie dbam przy tym o drobne oszczędności, stąd np duże przeszklenia, w oczywisty sposób wpływające na zużycie energii.
    Gdyby moim priorytetem były niskie rachunki za energię zaprojektowałbym go tak by zużywał tej energii o połowę mniej.
    Wolę jednak taki jaki jest. Nie lubię małych okienek. Nie do każdej architektury zresztą pasują.

    - Jakież to konsekwencje? Zapłacisz 100-150 zł rocznie więcej?
    Jaki jest możliwy margines błędu? 10-15% ?
    OZC Asolta i innych opiera się na tej samej fizyce. Wystarczy kalkulator i dane z projektu, najlepiej zweryfikowane powykonawczo.
    Nie używaj przy tym kalkulatorów typu "ciepło właściwe". Policz bryły i przegrody. Komputer Asolta niczego innego nie liczy.

    - Nie mam pojęcia. Nie mieszkam tam już od ponad 3 lat i nie ja się tym zajmowałem. Chyba jeszcze nie podjęto działań naprawczych.
    Z tego co pamiętam gwarancja na kable w 1997r, - wtedy były instalowane, wynosiła 10 lat, ale sprawdzę to.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pratchawiec Zobacz post
    Przecież w tej ostatniej kwestii napisałem Ci że koszt wykonania kabli i podłogówki jest zbliżony. Ty mówisz, że kable lepsze bo ułożysz sam.
    Pytanie. Na ile wyceniasz koszt godziny Twojej pracy: Tak z narzutami.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Nie ma to jak porównać ogrzewanie kablami do ogrzewania wodnego...
    To takie proste...
    Zamiast kabelka jest rurka a zamiast sterownika i kawałka kabla jest rozdzielacz, kocioł, sterowanie...
    Wystarczy tylko podpiąć elementy...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #55

    Domyślnie

    Mnie zastanawia po co wogóle ten temat ?

    Grzanie kablami czy czystym prądem będzie MINIMUM 3x droższe niz grzanie pompą ciepła , więc rachunki za ogrzewanie będą MINIMUM 3x wyższe ..

    Koszty inwestycyjne będą niższe , bo kocioł na prąd kosztuje 2500zł a pompa ciepła około 14000zł , więc różnca w cenie inwestycji powiedzmy 12 tys zł.
    Przy grzaniu prądem w II taryfie też bojler musi być duży , aby nagrzać go tylko w II taryfie.

    Zakłądając że rachunki za CO+CWU będą powiedzmy 1000zł rocznie przy pompie ciepła , to przy kablach i grzaniu tylko w II taryfie będą minimum 3500zł.

    No chyba że ktoś kto grzeje prądem będzie ogrzewał do niższch temperatur , stosował róże temepratury w domu , dogrzewać kominiem to wtedy obniży koszty kosztem komfortu ...

    Grzenia czystym prądem jest komfortowe ale DROGIE ..

    Co do psucia się pomp ciepła to jednak na forum jest wielu ludzi któzy maja pompy już kilka lat , ale nie słyszałem aby komuś się zespsuła.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  16. #56
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    Na szczęście to jest tylko twoje zdanie i twoje liczenie...
    Każda pliszka swój ogonek chwali. Nie chodzi mi Jasiek o Ciebie ale o użytkownika PC. Przed budową miałem ten sam dylemat co autor wątku. Nie jestem zbyt "techniczny" więc poprosiłem o oferty na podłogówkę wodną i kablową. Nie wdając się w debaty i szczegóły ofert powiem tak: grzeję kablami Devi 12,8 kW powierzchnię 175 m2 i nigdy, przenigdy nie zamieniłbym tego ogrzewania na PC. Nikogo nie namawiam, każdy musi zdecydować sam.

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Mnie zastanawia po co wogóle ten temat ?

    Grzanie kablami czy czystym prądem będzie MINIMUM 3x droższe niz grzanie pompą ciepła , więc rachunki za ogrzewanie będą MINIMUM 3x wyższe ..

    Koszty inwestycyjne będą niższe , bo kocioł na prąd kosztuje 2500zł a pompa ciepła około 14000zł , więc różnca w cenie inwestycji powiedzmy 12 tys zł.
    Przy grzaniu prądem w II taryfie też bojler musi być duży , aby nagrzać go tylko w II taryfie.

    Zakłądając że rachunki za CO+CWU będą powiedzmy 1000zł rocznie przy pompie ciepła , to przy kablach i grzaniu tylko w II taryfie będą minimum 3500zł.

    No chyba że ktoś kto grzeje prądem będzie ogrzewał do niższch temperatur , stosował róże temepratury w domu , dogrzewać kominiem to wtedy obniży koszty kosztem komfortu ...

    Grzenia czystym prądem jest komfortowe ale DROGIE ..

    Co do psucia się pomp ciepła to jednak na forum jest wielu ludzi któzy maja pompy już kilka lat , ale nie słyszałem aby komuś się zespsuła.
    Prąd jest drogi...
    Tylko płakać...
    Ale można mieć własną elektrownię...

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    A ty ciągle swoje.

    Ile będzie warta Twoja własna elektrownia, jeśli z naszej wspólnej Ci nie dołożymy?
    Niemcy i inne nacje już to przerabiają.
    Produkują tyle "własnego, czystego" prądu, że ten wspólny - dla wszystkich, mają bodaj najdroższy w Europie.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wivaldi

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Wypuczajewo
    Kod pocztowy
    66-666
    Posty
    1.380

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    Grzenia czystym prądem jest komfortowe ale DROGIE ..
    .
    Nie rozumiem po co odzywa się ktoś kto grzeje dom w XXI wieku ogniem obudowanym blachą z durną instalacją mieszaną. Nie masz nic do roboty to książkę poczytaj a nie pisz bzdur. Nie wiem skąd się biorą ludzie: nie znam się - to wypowiem się.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wivaldi Zobacz post
    Nie rozumiem po co odzywa się ktoś kto grzeje dom w XXI wieku ogniem obudowanym blachą z durną instalacją mieszaną. Nie masz nic do roboty to książkę poczytaj a nie pisz bzdur. Nie wiem skąd się biorą ludzie: nie znam się - to wypowiem się.
    A możesz powiedzieć o jakie bzdury Ci chodzi ?

    Przy grzaniu prądem mamy COP1 czyli płącimy za 1KWh około 40groszy.
    Przy grzaniu pompą ciepla mamy COP3 czyli placimy za 1KWh okolo 13 groszy.

    Czyli koszt ogrzewanie pompą jest 3x niższy ...

    Mowa o czywiscie o sytuacji gdy korzstamy tylko w II taryfy.

    Gdzie te bzdury ???
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Strona 3 z 51

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony