dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przesunięcie budynku gospodarczego o metr

    Witajcie,

    Mam pozwolenie na wybudowanie budynku mieszkalnego i gospodarczego.
    W trakcie budowy mieszkalnego przemyślałam sprawę lokalizacji gospodarczego i wyszło mi,
    że dobrze byłoby odsunąć go jeszcze o metr od granicy działki. Teraz na mapach odsunięty jest o 4m,
    ale gdybym w przyszłości chciała np ocieplić ten budynek gospodarczy, to chyba już złamałabym prawo?
    Chodzi o to, że minimalna odległość budynku od granicy działki to 4m, a jak dłabym ocieplenie, to ta odległość by się zmniejszyła.
    Wiem - dużego odstępstwa bym nie zrobiła. Jednak jako biedny, prosty człowiek muszę uważać na wszystko.

    Czy w tej sytuacji zrobić projekt zamienny ? Robił ktoś z Was taką robotę i wie, jaka jest procedura, orientacyjne koszty i czas załatwienia sprawy w urzędach?

    Myślałam też nad tym, żeby zrobić zakończenie budowy i odbiór mieszkalnego, a z budowy gospodarczego na ten moment zrezygnować. Wybudować go później na zgłoszenie.
    Tu jednak pojawia się problem taki, że wtedy budowa gospodarczego odsunęła by się w czasie, a jest mi on potrzebny na działce.

    Co byście zrobili?

    Pozdrawiam,
    Halszka

  2. #2

    Domyślnie

    Docieplanie budynku po jego zbudowaniu pozwala nie zachować wymaganych odległości od granicy działki.
    Ale jeśli koniecznie chcesz przesunąć, to mo może wystarczy 10cm, nikt tego potem nie będzie kwestionował, ot niedokładność pomiarów.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Zmiana lokalizacji o 1m to zmiana pozwolenia na budowę.
    Zmiana lokalizacji o 10 cm dalej od granicy lub późniejsze docieplenie o 10 cm to tak jak napisał humidorek
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    10cm mieści się w dokładnościach przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju o standardach .... paragraf 16 ----> https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20221670.pdf

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Zmiana lokalizacji o 1m to zmiana pozwolenia na budowę.
    Jeżeli nie zwiększa się obszar oddziaływania to jest odstąpienie nieistotne. Odsunięcie od granicy na pewno zmniejsza obszaru oddziaływania, chyba że powoduje niedozwolone zbliżenie do przeciwległej granicy (wtedy z drugiej strony zwiększa obszar oddziaływania).
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Nie ma znaczenia, że lokalizacja budynku będzie niezgodna z PZT w PB ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Nie ma znaczenia, że lokalizacja budynku będzie niezgodna z PZT w PB ?
    Tak. Nie ma znaczenia. Nie musi być zgodna z PZT. Musi być zgodna z wszystkimi przepisami i nie może powodować większego ograniczenia zabudowy niż PZT w PB. Innymi słowy musi być taka, że gdyby ponownie wystąpić o Pozwolenie na Budowę to uzyskałoby się je. Tylko nie zatwierdza tego urząd, ale architekt zatwierdzający zmiany nieistotne. Cały czas żyjesz w mentalności z poprzedniej epoki, gdzie urząd miał zbyt dużą władzę i to uznaniową (nie damy pozwolenia na budowę, bo nie). Po to były gruntowne zmiany w Prawie Budowlanym, aby inwestor miał więcej wolności, a urząd mniej pracy. Choć nie wszystkim się to podobało np. posłance Małgorzacie Chmiel, która mówiła, że zmiana Prawa Budowlanego "rozregulowuje system kontroli i nadzoru budowlanego".
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Skąd wiesz w jakiej mentalności żyję? Z poprzedniej epoki? Kiedy była poprzednia epoka?

    Wg mnie to nie chodzi o zbyt dużą władzę urzędu.
    To inwestor sam wykonał PB i sam wykonał budynek niezgodnie z tym co sam chciał i zgłosił do urzędu.
    W czy widzisz zbyt dużą władzę urzędu ?

    Małgorzata Chmiel jest architektem i może wie co mówi?
    Ty też jesteś architektem?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał Halszka Zobacz post
    Witajcie,

    Mam pozwolenie na wybudowanie budynku mieszkalnego i gospodarczego.
    W trakcie budowy mieszkalnego przemyślałam sprawę lokalizacji gospodarczego i wyszło mi,
    że dobrze byłoby odsunąć go jeszcze o metr od granicy działki. Teraz na mapach odsunięty jest o 4m,
    ale gdybym w przyszłości chciała np ocieplić ten budynek gospodarczy, to chyba już złamałabym prawo?
    Chodzi o to, że minimalna odległość budynku od granicy działki to 4m, a jak dłabym ocieplenie, to ta odległość by się zmniejszyła.
    Wiem - dużego odstępstwa bym nie zrobiła. Jednak jako biedny, prosty człowiek muszę uważać na wszystko.

    Czy w tej sytuacji zrobić projekt zamienny ? Robił ktoś z Was taką robotę i wie, jaka jest procedura, orientacyjne koszty i czas załatwienia sprawy w urzędach?

    Myślałam też nad tym, żeby zrobić zakończenie budowy i odbiór mieszkalnego, a z budowy gospodarczego na ten moment zrezygnować. Wybudować go później na zgłoszenie.
    Tu jednak pojawia się problem taki, że wtedy budowa gospodarczego odsunęła by się w czasie, a jest mi on potrzebny na działce.

    Co byście zrobili?

    Pozdrawiam,
    Halszka
    po 1.) - należy realizować dane zamierzenie budowlane ZGODNIE Z PROJEKTEM. Zmiana w zagospodarowaniu jest zmianą istotną i wymaga opracowania projektu zamiennego i ponownego Pozwolenia na Budowę.
    po 2.) - dot. " ocieplenia " : zgodnie z przepisami budowlanymi "
    " Dla budynków istniejących dopuszcza się przyjmowanie odległości, o których mowa w ust. 3, bez uwzględnienia grubości warstw izolacji termicznej, tynków lub okładzin zewnętrznych, przy czym nie dotyczy to ściany budynku usytuowanej bezpośrednio przy granicy działki."
    jednym słowem: jeżeli jest już zrealizowany budynek istniejący np. 3m, czy 4m od granicy działki - można go swobodnie izolować termicznie i nie narusza to przepisów budowlanych.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony