dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Zawór przełączający deszczówkę i wodociąg (ręczny).

    Będę miał podciągniętą wodę ze zbiornika na deszczówkę oraz z wodociągu. Tzn. dochodzą 2 rury (jedna od deszczówki, a jedna od wodociągu). Wychodzić ma jedna rura. Chcę móc przełączyć ręcznie, jeśli braknie wody deszczowej na wodę z wodociągu. Chodzi mi o to żeby jak przełączę na jedną wodę drugi zawór był automatycznie zablokowany, żeby się wody nie mieszały. Jak nazywa się taki zawór? Może jakiś producent/sprzedawca się odezwie? Nie ma takich zaworów na rynku?

    Jak szukam w sieci "zawór przełączający" to znajduję takie coś:

    Kfa zawór kulowy kątowy 707-010-10
    http://www.lazienkaplus.pl/pl/kfa-za...Q&gclsrc=aw.ds

    albo takie coś:

    E203V4C7 - trójdrożny zawór 3/4" z siłownikiem ze sprężyną powrotną, zasilanie: 230VAC, 50Hz
    http://www.frisko24.pl/E203V4C7_troj...rotna-106.html

    Jak się nazywa taki zawór o który mi chodzi?

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar c32bud
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Będę miał podciągniętą wodę ze zbiornika na deszczówkę oraz z wodociągu. Tzn. dochodzą 2 rury (jedna od deszczówki, a jedna od wodociągu). Wychodzić ma jedna rura. Chcę móc przełączyć ręcznie, jeśli braknie wody deszczowej na wodę z wodociągu. Chodzi mi o to żeby jak przełączę na jedną wodę drugi zawór był automatycznie zablokowany, żeby się wody nie mieszały. Jak nazywa się taki zawór? Może jakiś producent/sprzedawca się odezwie? Nie ma takich zaworów na rynku?

    Jak szukam w sieci "zawór przełączający" to znajduję takie coś:

    Kfa zawór kulowy kątowy 707-010-10
    http://www.lazienkaplus.pl/pl/kfa-za...Q&gclsrc=aw.ds

    albo takie coś:

    E203V4C7 - trójdrożny zawór 3/4" z siłownikiem ze sprężyną powrotną, zasilanie: 230VAC, 50Hz
    http://www.frisko24.pl/E203V4C7_troj...rotna-106.html

    Jak się nazywa taki zawór o który mi chodzi?
    Hmm ... a zwykły trójnik nie załatwia sprawy? Przełączając wajchę odcinamy jeden z dopływów chyba?
    Może ktoś z fachowców się wypowie w tym temacie.

    ps. u mnie będzie woda ze studni i wodociąg więc też jestem zainteresowany odpowiedzią..
    buduję C32b Ustronny - wariant II (podpiwniczony) lustro, płyta fundamentowa

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    zapewne chodzi o taki:
    http://www.armatura-przemyslowa.com.pl/pl/c/Reczne/150

    typ 780 będzie odpowiedni.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Będę miał podciągniętą wodę ze zbiornika na deszczówkę oraz z wodociągu. Tzn. dochodzą 2 rury (jedna od deszczówki, a jedna od wodociągu). Wychodzić ma jedna rura. Chcę móc przełączyć ręcznie, jeśli braknie wody deszczowej na wodę z wodociągu. Chodzi mi o to żeby jak przełączę na jedną wodę drugi zawór był automatycznie zablokowany, żeby się wody nie mieszały. Jak nazywa się taki zawór? Może jakiś producent/sprzedawca się odezwie? Nie ma takich zaworów na rynku?
    Formalnie te dwie instalacje nie powinny być spięte, nawet zaworem, który ma dobre intencje nie mieszania tych dwóch strumieni. Wodociągi będą za pewne wymagała od ciebie "pustki" między strumieniami. Dlatego gotowe systemy dopuszczają wodę wodociągową do zbiornika deszczówki w razie braku tej drugiej.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    zawór antyskażeniowy na wodociągu załatwia temat.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    I tak jest na wlocie wodociągu do budynku. No, powinien być!

    Temat już był wałkowany kilka razy.
    Stawiacie niewłaściwie pytania... szukajka nie daje potrzebnych odpowiedzi.
    PRIORYTETOWANIE ciśnieniowe załatwia problem.
    Zawory zwrotne i reduktory ciśnienia.
    Reduktor hydrofora deszczówki ustawiony "wyżej" nie wpuści wody wodociągowej do instalacji, bo zamknie zawór zwrotny "z" wodociągu.
    Braknie deszczówki to ciśnienia nie będzie i zawór zwrotny wodociągu PODA wodę rurzaną a zawór zwrotny hydrofora nie wpuści jej w zbiornik deszczówki.
    Proste, skuteczne, tanie, automatyczne, sto razy zbudowane i sprawdzone.
    Działa!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    @adam_mk: Dzięki za podpowiedź rozwiązania . Chciałbym wykorzystywać deszczówkę do spłuczek WC, prania i podlewania ogrodu. Jestem właśnie na etapie układania instalacji pod posadzkę parteru i mam masę rozterek jak to rozprowadzić.

    Planuję zbiornik betonowy na deszczówkę (szambo prostopadłościenne ok. 10 m3), który chciałbym dać pod garażem wolnostojącym. Mam już położone ok. 25mb rury PE 25, którą pierwotnie chciałem doprowadzić wodę do garażu. Teraz chciałbym nią pociągnąć deszczówkę do pom. technicznego, w którym mam też przyłącze wody. Różnica wysokości to będzie ok. 2-2,5m (dół zbiornika - pom. techniczne). Zastanawiałem się nad postawieniem hydroforu w garażu i "pchanie" wody do domu. W Twojej wersji musiałbym przenieść hydrofor do pom. technicznego. Pociągnie deszczówkę ze zbiornika tak daleko? Czy lepiej doprowadzić jeszcze drugą rurą wodę do garażu (choć ciężko będzie)?. Z drugiej strony, może lepiej mieć hydrofor w domu, a nie w nieogrzewanym garażu? Poradzisz coś? A może dałbyś radę w wolnej chwili podpowiedzieć co dokładnie jest potrzebne (jaki zawór, hydrofor)?
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 27-08-2017 o 22:16
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Wracam do zagadnienia, bo w poniedziałek mają przyjść instalatorzy. Założenia się trochę zmieniły, na razie nie będzie garażu, więc w pomieszczeniu gospodarczym wylądują mauzery na deszczówkę. Wstępnie instalacja przygotowana pod zasilanie deszczówkę ustępów WC, pralek i ogrodu - zostało tylko spiąć całość razem, wstawić mauzery i hydrofor.
    Bazując na podpowiedzi adam_mk narysowałem taki schemat dla automatycznego przełączania (priorytetowania ciśnieniowego) wody z wodociągów i deszczówki (symbole może nie takie jak trzeba, nie moja branża):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat_1.jpg
Wyświetleń:	203
Rozmiar:	62,3 KB
ID:	432127
    Teoretycznie wydaje mi się, że powinno działać. Na wejściu wodociągu do budynku przy liczniku jest już zawór antyskażeniowy, ale przed tym podłączeniem z deszczówką chcę dać drugi. Zależy mi też na tym, aby poszczególne piony dało się zasilać deszczówką lub w razie potrzeby przełączać na wodociąg. Jak myślicie, będzie to działać jak należy?

    Druga sprawa, to podłączenie hydroforu do mauzerów.
    Jaki hydrofor? Będzie stał na parterze przy mauzerach, powinien dawać odpowiednie ciśnienie wody (ze względu na priorytetowanie ciśnieniowe), więc pewnie da radę też obsłużyć pralkę i WC na piętrze. Nie za bardzo mam na razie koncepcję jak połączyć go z mauzerami i zabezpieczyć przed pracą na sucho. Może są takie, które się automatycznie wyłączają? Nie mam bladego pojęcia jaki hydrofor wybrać...
    No i co z filtrację deszczówki? Myślałem o wstawieniu filtra pionowego za hydroforem - ciśnienie przepcha przez niego wodę, więc powinno zadziałać. Jaki ew. filtr polecacie? Zastanawiam się też nad filtracją deszczówki między łapaczem wody w rurze spustowej a mauzerami. Tylko w tym miejscu filtrowanie może być utrudnione ze względu na praktycznie brak ciśnienia deszczówki w tym miejscu, więc jeśli filtr będzie stawiał zbyt wielki opór, to deszczówka po prostu przeleje się w łapaczu i zamiast do mauzera trafi do kanalizacji. Jakieś pomysły na to?

    Będę wdzięczny za wszelkie opinie, uwagi i pomysły .
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  9. #9

    Domyślnie

    jesli masz kanalizacje obsługiwaną przez mpwik, to
    Chciałbym wykorzystywać deszczówkę do spłuczek WC, prania
    rozwiązanie niezgodne z polskim prawem, możesz tez zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej (kradzież/oszustwo) przez wodociągi, chyba, ze masz oddzielny licznik do kanalizacji


  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Te filtry na wlocie...
    Wiaderko koksu załatwia problem.
    Koks jako wkład filtra.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    jesli masz kanalizacje obsługiwaną przez mpwik, torozwiązanie niezgodne z polskim prawem, możesz tez zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej (kradzież/oszustwo) przez wodociągi, chyba, ze masz oddzielny licznik do kanalizacji
    Akurat na naszym odcinku jest kanalizacja ogólnospławna (deszczówka i sanitarne lecą razem). 300m wyżej i jakieś 100m niżej jest już rozbicie na deszczową i sanitarną. Pytałem dwa lata temu w wodociągach, żeby przy okazji remontu zrobić osobne wyprowadzenie deszczówki. Przyjechali panowie, posprawdzali na mapach i stwierdzili, że mamy dalej podłączać wszystko razem - na tym odcinku nie planują osobnej deszczówki. Więc skoro deszczówka i tak trafia do tej samej kanalizacji co sanitarne, to sobie po drodze przeleci przez pralkę / WC. Pytałem też wtedy w wodociągach o to, nie widzieli żadnego problemu ani nic nie wspominali o dodatkowym liczniku...

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Te filtry na wlocie...
    Wiaderko koksu załatwia problem.
    Koks jako wkład filtra.

    Adam M.
    Możesz rozwinąć trochę temat, proszę? To Twoje priorytetowanie ciśnieniowe chyba rozgryzłem (zerknąłeś może na mój schemat?), ale im bliżej końca remontu tym mam mniej cierpliwości do rozwiązywania piętrzących się problemów . Mam łapacz wody na wysokości trochę ponad 2m, który ma napełniać mauzery (stojące w dwóch rzędach jeden na drugim). Miejsca (fizycznie) mamy nie za wiele na filtrację między łapaczem a mauzerem, ale jak będę wiedział w którą stronę iść do będę kminił ...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  12. #12

    Domyślnie

    Pytałem dwa lata temu w wodociągach, żeby przy okazji remontu zrobić osobne wyprowadzenie deszczówki. Przyjechali panowie, posprawdzali na mapach i stwierdzili, że mamy dalej podłączać wszystko razem - na tym odcinku nie planują osobnej deszczówki. Więc skoro deszczówka i tak trafia do tej samej kanalizacji co sanitarne, to sobie po drodze przeleci przez pralkę / WC. Pytałem też wtedy w wodociągach o to, nie widzieli żadnego problemu ani nic nie wspominali o dodatkowym liczniku...
    popytaj teraz, niedawno zmieniło się prawo wodne, a takie podłączenie powoduje, ze za darmo korzystasz z kanalizacji , mnie rybka, sam bym tak zrobił, ale dla mpwik już nie. Zanim zrobisz, to popytaj w mpwik, aby nie okazało się, że robisz na darmo. Do ogrodu jak najbardziej, ale do ścieków bytowych już nie bardzo. poza tym, co innego sama deszczówka, a co innego ścieki bytowe.


  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Z rynny leje się do koszyka napełnionego koksem.
    Koks jest porowaty i jest dobrym filtrem o małym oporze przepływu.
    Z dna koszyka leje się już pozbawione drobinek do mauzera.
    Co jakiś czas koks do kotła i nowy wkład do koszyka.
    Całego mikrego życia nie odfiltrujesz to zadbaj aby te zbiorniki miały CIEMNO.
    Wtedy nie zakwitną.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    Dzięki za info
    Szukam po googlach, ale gotowców za bardzo nie widzę. Jak już, to znajduję filtry koszykowe, ale do osadzenia na studzienkach zbiorników podziemnych. Jedynie co, to napatoczył mi się fitr węglowy 10" (taki do korpusów), ale bez ciśnienia wody chyba nie wydoli?

    Cały czas się waham jeszcze co do pojemności mauzerów. Wg danych opadowych, miesięcznie z dachu będzie spływać ok. 5,7m3 wody. Zakładając, że ok. 40% zużywanej obecnie wody przypada na WC / pralkę (gdzieś znalazłem takie kalkulacje), to aktualnie na te cele zużywamy ok. 2,7m3/mc. Zastanawiałem się nad zbiornikami ok. 6m3, ale nie wiem czy to nie za dużo. Z drugiej strony lepiej mieć zapas wody, a pewnie i tak 100% wody z dachu nie złapię...
    Ostatnio edytowane przez abes99 ; 04-07-2019 o 21:46
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  15. #15

    Domyślnie

    Czy ktoś to "priorytetowanie ciśnieniowe" sprawdzał w praktyce?

    Zrobiłem taki układ doświadczalnie i zawór zwrotny z wody sieciowej puszcza w momencie odkręcenia wody. W rezultacie w toalecie mam wodę mieszaną, deszczówkowo-sieciową.
    Po prostu spada ciśnienie gdy zostaje odkręcony zawór.

    Czy to rozwiązanie w ogóle ma prawo działać? Naturalną sprawą jest, że ciśnienie spadnie w takim momencie.
    Może rozwiązaniem byłoby umieszczenie drugiego, większego naczynia przeponowego pomiędzy naszym urządzeniem, a zaworem końcowym (spłuczką)? To pomogłoby złagodzić spadek ciśnienia.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wszystko można spiepszyć!
    Jak się nie stopniuje średnic rur a całość puszcza rurką od długopisu - to tak jest.
    Ktoś myślał jak projektował ten układ wodny czy tylko rurę kupił i zmontował?

    TAK! DZIAŁA I TO DOBRZE!
    Warunkiem jest poprawne zbudowanie sieci wodnej.

    O manometrach słyszałeś?
    Wstaw kilka, poodkręcaj krany to tu to tam lub po kilka naraz i zobacz JAKIE musisz zrobić to priorytetowanie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    abes99

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    SRC
    Kod pocztowy
    47-400
    Posty
    328

    Domyślnie

    @adam_mk: Nie strasz . U siebie mam zasilanie z wodociągów i deszczówki rurami 3/4", a dalej do WC i pralki 1/2" i na ogród 3/4". Będzie ok? Kolektor mam zrobiony, teraz rzeźbię zbiornik z mauzerów (w sumie to mi jeszcze przelew z górnego poziomu został), hydrofor dotarł (JY1000 + zbiornik 100l) - pozostaje połączyć, przepłukać zbiorniki i odpalić. Jak odpalę całość to będę się bawił w ustawianie ciśnień roboczych...
    Remontuję (edit: już zamieszkuję...) dom z ok. 1973r. o pow. ok. 190m2, kubatura ok. 450m3. Posadzka na gruncie +18cm styropianu 032, ściany +18cm styropianu 032, dach płaski +30cm styropianu 032, okna trójszybowe. Ogrzewanie: kablami grzejnymi (Devi 18T ~18kW + 8cm B25), wentylacja mechaniczna z rekuperacją, PC do CWU, fotowoltaika 10kWp (Longi 11x320W + 18x360W, Fronius 8.2-3-M, azymut 27st.W, kąt 26st.). Praktycznie z domu zostały tylko ściany i stropy...

  18. #18

    Domyślnie

    Jak mówiłem, na razie puściłem instalacje próbnie (z mausera do jednego WC).
    Jeśli dobrze rozumiem, gdy instalacja się zwiększy, zwiększy się też "zapas" ciśnienia?

    Druga sprawa, że wc są dwa, jeden zaraz przy pomieszczeniu technicznym, drugi dość daleko, ale obie podłączone na 1/2". Dla takiej ilości nie potrzeba więcej. Pamiętaj, że mówimy o zasilaniu wc deszczówką, a nie całego domu studnią.

    Czy jeśli problem będzie się powtarzał po podłączeniu całej instalacji, drugi zbiornik przeponowy go rozwiąże?
    Ostatnio edytowane przez Okocz ; 24-10-2019 o 12:53

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Nie wiem...
    Trzeba by przeanalizować CO zbudowałeś.
    PRAWO PRZEPŁYWÓW sobie powtórz...

    Jezeli w instalacji "siada" ciśnienie - "dziura" jest za duża a rury za małe.
    Tyle.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Jest chyba ratunek...
    KRYZOWANIE.
    Stary sposób na równoważenie przepływów w różnych instalacjach.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony