dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 23
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 441
  1. #321
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sut79

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Grabowno
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    6

    Domyślnie

    Wtiam szanownych forumowiczów.

    czekam na pompę NIBE AMS 10-8 / BA-SVM 10-200/12E ze 180 l zbiornikiem na CWU zintegrowanym.

    zapotrzebowanie chałupy mam 10 kw według ciepła właściwego. średnie zapotrzebowanie 5,1 kW
    na mrozy jest kominek z roprowadzeniem do 3 pokoi.

    ogrzewana powierzchnia to 160m2 5 obiegów podłogówki korytarz, , kuchnia , łazienka na dole plus łazienka na górze pex16 po 90 m plus 10 grzejników,

    pytanie jest następujące chciałem grzać głównie w 2 taryfie jak duży bufor jest mi potrzebny do tego celu. 300l mam wąskie drzwi 70 cm do kotłowni.
    i czy to ma sens ekonomiczny czy lepiej po prostu w 1 taryfie grzać i tyle. taryfa g12w w enerdze
    pozdrawiam

  2. #322

    Domyślnie

    Cytat Napisał sut79 Zobacz post
    - czekam na pompę NIBE AMS 10-8 / BA-SVM 10-200/12E ze 180 l zbiornikiem na CWU zintegrowanym.
    - zapotrzebowanie chałupy mam 10 kw według ciepła właściwego.
    - na mrozy jest kominek z roprowadzeniem do 3 pokoi.
    - ogrzewana powierzchnia to 160m2 5 obiegów podłogówki korytarz, , kuchnia , łazienka na dole plus łazienka na górze pex16 po 90 m plus 10 grzejników,
    - chciałem grzać głównie w 2 taryfie ;
    .... - jak duży bufor jest mi potrzebny do tego celu. 300l mam wąskie drzwi 70 cm do kotłowni.
    .....- czy to ma sens ekonomiczny czy lepiej po prostu w 1 taryfie grzać i tyle. taryfa g12w w enerdze
    Jaką moc ma ta pompa przy -20 C??
    Zamieść obliczenia ciepła właściwego,
    Żeby grzać w II -taryfie, bufor nie jest konieczny
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #323
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sut79

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Grabowno
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    6

    Domyślnie

    mocy przy -20 nie mogę w specyfikacji znaleźć
    https://assetstore.nibe.se/hcms/v2.3...k0LzAvbWFzdGVy

    link do ciepła właściwego
    https://cieplo.app/wynik/15yi2

  4. #324

    Domyślnie

    Cytat Napisał sut79 Zobacz post
    mocy przy -20 nie mogę w specyfikacji znaleźć
    https://cieplo.app/wynik/15yi2
    A napisałeś;
    " czekam na pompę NIBE AMS 10-8 / BA-SVM 10-200/12E ze 180 l zbiornikiem na CWU zintegrowanym "
    - czyli - zamówiłeś pompę o której nic nie wiesz!!!!

    Strop poddasza ; powinno być 40 do 50 cm izolacji;
    -i tym samym moc cieplna i zapotrzebowanie na ciepło budynku spadnie ;
    - przelicz
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 11-08-2022 o 07:40
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #325
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    sut79

    Zarejestrowany
    May 2022
    Skąd
    Grabowno
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    6

    Domyślnie

    wiem ze powinienem ocieplic strop poddasze ale mam deski tam do zerwania i graty do wyrzucenia izolacja jest również na samym dachu 10 cm wełny , ale to nie jest odpowiedz na pytanie

  6. #326

    Domyślnie

    Cytat Napisał sut79 Zobacz post
    wiem ze powinienem ocieplic strop poddasze ale mam deski tam do zerwania i graty do wyrzucenia
    To zabieraj się do roboty,
    Im grubsze ocieplenie -tym mniejsze zapotrzebowanie na energię,
    Przy grzejnikach i OZC ok;11 kW - potrzebujesz Panasonic 12kW/TCap;
    - przy słabszej pompie - musisz wspomagać się grzałką
    - będziesz zmuszony grzać również w I taryfie, gdyż grzejniki nie akumulują ciepła
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #327
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam Towarzystwo,
    po 7 latach chyba się pożegnam z G12W...
    Jeszcze nie ma pełnej (i pewnej) informacji o cenach prądu dla gospodarstw domowych , ale z tego co ogłoszono do 2 000kWh będzie obecna cena energii w przyszłym roku (a jaki koszt powyżej , to pewnie w styczniu się dowiem...).
    Konkretny mój przykład :
    -cały dom zużycie ok 12 000kWh ,ok 60% w T2 ,sama PC ok 7 000kWh
    -produkcja z fotowoltaiki ok 9 500kWh (realny uzysk ok 8 500kWh)
    -realny kwota do zapłaty w zakresie 3 700kWh-5 700kWh (w zależności od sezonu grzewczego i produkcji PV w danym roku)
    Przy w/w statystykach może się okazać ,że G11 będzie korzystniejsza (jeśli ceny energii w G12W powyżej limitu 2 000kWh będą znacznie zwiększone) -będzie mniej kWh z lepszym COP oraz większe wykorzystanie produkcji własnej z PV. Wstępnie szacuję uzysk na kWh na ok 500.
    Myślę jeszcze nad wymianą 3 grzejników V33 -wtedy SCOP z obecnego 3,03 mógłby wzrosnąć do ok 3,3-3,5 max co dało by oszczędność od ok 600 do 1000kWh.
    Koszt wymiany grzejników ok 3 500pln
    To tyle...na razie obserwuję temat i zaczynam kalkulować
    Tymczasem
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #328

    Domyślnie

    Gdyby szło cokolwiek zrozumieć z tego co napisałeś, to może bym Ci nawet coś odpisał. Ale nie wiem po co i dlaczego chcesz to zrobić i jakie to ma dać korzyści.

  9. #329
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    W uproszczeniu :
    zużywam dużo kWh na całą chałupę (w tym ca PC) i kombinuję jak zużywać mniej bez utraty odpowiedniego komfortu życia.
    Może niepotrzebnie opisałem całe zużycie , ale oszczędności na PC są już w temacie.
    Dodam jeszcze ,że niedawno uruchomiłem ścienny rekuperator-głównie dlatego ,że sąsiedzi już rozpoczęli opalnie śmieciami , ale także mam nadzieję że zużycie ciut spadnie (w końcu jakiś odzysk z reku powinien być).
    Jaśniej chyba już nie można...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  10. #330
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Póki nie będą znane ceny w G12 czy g12W nie ma co dywagować.

  11. #331
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matyspio

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    73

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post

    Strop poddasza ; powinno być 40 do 50 cm izolacji;
    Potem ludzie się smieją, że porada pewnie z Muratora ....

  12. #332
    STAŁY BYWALEC (min. 300) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar o_c
    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    309

    Domyślnie

    "Stodoła" nieco powyżej 110 mkw. 100% podłogówki, grzanie tylko w II taryfie z bufora (~`1300l) z grzałkami + kolektory płaskie, CWU z bufora przepływowo (wszystko "tymi ręcami").
    Zużycie przez ostanie lata na grzanie + CWU mieściło się w 6MWh/rok i od jakiegoś czasu interesuję się jak tą instalację pożenić z pompą ciepła aby nie wydać milionów monet.
    PC, która musiałaby grzać w drogiej taryfie IMHO nie ma u mnie uzasadnienia ekonomicznego.
    Żeby mieć komfort z CWU w buforze potrzebuję na górze minimum 43*C, w środku 40, na spodzie może być 25.
    Czy PC, która będzie dawać 45*C ma jakiś sens, jest szansa na COP w okolicach 2,5 licząc, że na te kilka dni w roku z surowszymi mrozami przeproszę się z grzałkami?

  13. #333
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    W uproszczeniu :
    zużywam dużo kWh na całą chałupę (w tym ca PC) i kombinuję jak zużywać mniej bez utraty odpowiedniego komfortu życia.
    Ja dołożyłem 10 cm grafitu na ściany do posiadanego ocieplenia z lat 90-tych ubiegłego wieku (było 13 cm styropianu).
    Niby "tyle co nic", ale zużycie energii elektrycznej na c.o. spadło.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #334

    Domyślnie

    Cytat Napisał o_c Zobacz post
    "Stodoła" nieco powyżej 110 mkw. 100% podłogówki, grzanie tylko w II taryfie z bufora
    (~`1300l) z grzałkami + kolektory płaskie, CWU z bufora przepływowo (wszystko "tymi ręcami"). CO + CWU = 6MWh/rok
    Czy PC, która będzie dawać 45*C ma jakiś sens, jest szansa na COP w okolicach 2,5 licząc, że na te kilka dni w roku z surowszymi mrozami przeproszę się z grzałkami?
    PC + ogrzewanie podłogowe - to w rozliczeniu całorocznym daje > COP 4,0
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #335

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    W uproszczeniu :
    zużywam dużo kWh na całą chałupę (w tym ca PC) i kombinuję jak zużywać mniej bez utraty odpowiedniego komfortu życia.
    Może niepotrzebnie opisałem całe zużycie , ale oszczędności na PC są już w temacie.
    Dodam jeszcze ,że niedawno uruchomiłem ścienny rekuperator-głównie dlatego ,że sąsiedzi już rozpoczęli opalnie śmieciami , ale także mam nadzieję że zużycie ciut spadnie (w końcu jakiś odzysk z reku powinien być).
    Jaśniej chyba już nie można...

    Hej bobrow!
    Ale nas dojechali co?
    To sa ceny z vat23% w Tauronie po podwyżce taryfa G12W:
    0,6180 i 0,4002 brutto.
    W tym roku limit 2000kWh a potem bez względu na porę dnia 0,8585 brutto.
    Ten limit to dla mnie 2 miesiące zimy i jestem już na cenie 0,8585. ta cena dotyczy pewnie także taryfy G11. Więc te dwa miesiące i tak jestem na plus.
    Potem trzeba przestawiać harmonogram termostatów i grzać taką samą ilość godzin ( u mnie to 10h grzania na dobę) ale w ciągu dnia przy wiekszym COP. np. od 8-18 tej.

    W firmie taryfa C11 teraz płacąc ok 1 PLN/1kwh a w przyszłym roku 2pln netto wracam do ekogroszku- paradoksalnie płacąc po 2k/tona wyjdzie taniej niż PC. nawet jak zainwestuję w PV to i tak na dachu nie zmieszczę więcej niż 10kwp koszt ok.40k PLN (produkcja 10k kWh a zapotrzebowanie roczne 20k kWh) to mam na węgiel przy obecnych cenach 2k/tona na 5-6 lat. W tym czasie jeśli ceny energi spadną to uruchamiam ponownie PC bo płacąc jak dotychczas 1,6k PLN za grudzień (przy cenie 0,70 brutto za kwh), krzywdy by nie było.

    Jestem na siebie wściekły, bo na chacie mam 30cm styro, a z dociepleniem firmy sie ociągałem. Teraz się okazuje, że żadne PV tylko trzeba było docieplać budynek ile sie tylko da. teraz cena 20cm ocieplenia to 200pln za metr z materiałem. Panel tez nie jest żadnym rozwiazaniem bo wieczny nie jest i pewnie przyjdzie go za max 10lat wymienić bo ten chiński szajs to nie cienkowarstwowy Solar Frontier co leży u sąsiada na dachu chyba juz z 14 lat (sam mu wtedy wybierałem), a kupił używane
    Generalnie jest masakra.

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Myślę jeszcze nad wymianą 3 grzejników V33 -wtedy SCOP z obecnego 3,03 mógłby wzrosnąć do ok 3,3-3,5 max co dało by oszczędność od ok 600 do 1000kWh.
    IMHO lepszym rozwiązaniem od jakiegokolwiek grzejnika będą klimakonwektory, nawet używane.
    Ostatnio edytowane przez MartyyMcFly ; 07-02-2023 o 20:31

  16. #336
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    728

    Domyślnie

    Cytat Napisał MartyyMcFly Zobacz post
    Hej bobrow!
    Ale nas dojechali co?
    To sa ceny z vat23% w Tauronie po podwyżce taryfa G12W:
    0,6180 i 0,4002 brutto.
    W tym roku limit 2000kWh a potem bez względu na porę dnia 0,8585 brutto.
    Ten limit to dla mnie 2 miesiące zimy i jestem już na cenie 0,8585. ta cena dotyczy pewnie także taryfy G11. Więc te dwa miesiące i tak jestem na plus.
    Potem trzeba przestawiać harmonogram termostatów i grzać taką samą ilość godzin ( u mnie to 10h grzania na dobę) ale w ciągu dnia przy wiekszym COP. np. od 8-18 tej. ...
    Po przekroczeniu limitu cena prądu się wyrównuje, ale w swoich obliczeniach powinieneś jeszcze uwzględnić koszt przesyłu. Czy większy COP zarobi na przesył?
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  17. #337
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ja dołożyłem 10 cm grafitu na ściany do posiadanego ocieplenia z lat 90-tych ubiegłego wieku (było 13 cm styropianu).
    Niby "tyle co nic", ale zużycie energii elektrycznej na c.o. spadło.
    Dodatkowe 10 cm styropianu to nie jest "tyle co nic".
    Generalnie ludzie tyle dokładają.
    Z ilu na ile spało zużycie prądu na co. ?
    Używasz tylko PC PW czy też gazu?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  18. #338

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Po przekroczeniu limitu cena prądu się wyrównuje, ale w swoich obliczeniach powinieneś jeszcze uwzględnić koszt przesyłu. Czy większy COP zarobi na przesył?
    Nie bardzo rozumiem?
    Zużuwałem 70% w taniej i 30% w drogiej. Teraz po przekroczeniu 2k kWh będzie stała cena . Co ma do tego przesył? Dalej zużyję tyle ile będę potrzebował tylko już w jednej cenie.
    Jeśli nie ma znaczenia czy grzeję w dzień czy w nocy bo cena jest ta sama, to bardziej opłacalnie jest ogrzewanie w dzień a nie w nocy właśnie ze względu na temperaturę zewnętrzną wyższą za dnia.
    Mając licznik dwutaryfowy, pompa działała tylko w taniej. Teraz muszę sprawdzić jak będzie taniej. Czy grzać taką samą ilość godzin czyli 10 dziennie z krzywą 39deg dla -20 i 34deg dla +15 czy puścić ją bez kagańca ns niskiej krzywej i niech termostaty pilnują temperatur w pomieszczeniach.

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał MartyyMcFly Zobacz post
    Co ma do tego przesył? Dalej zużyję tyle ile będę potrzebował tylko już w jednej cenie.
    Naprawdę nie wiesz jak to działa?
    cena energii jest stała, ale nie cena przesyłu. Cena finalna w drogiej i taniej taryfie różni się kwotą za przesył i ta cena jest różna.
    Ale faktycznie może okazać się, że warto grzać w dzięn, jeśli te różnice temperatur będzie duża pomiędzy dniem a nocą.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #340

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Naprawdę nie wiesz jak to działa?
    cena energii jest stała, ale nie cena przesyłu. Cena finalna w drogiej i taniej taryfie różni się kwotą za przesył i ta cena jest różna.
    Ale faktycznie może okazać się, że warto grzać w dzięn, jeśli te różnice temperatur będzie duża pomiędzy dniem a nocą.
    Ale po przekroczeniu 2k kWh jest stała cena energii i przesyłu. Chyba, że czegoś nie wiem o nowych warunkach.
    Po pierwszym rachunku będę już wiedział na 100%
    Ostatnio edytowane przez MartyyMcFly ; 09-02-2023 o 20:25

Strona 17 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony