dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 23
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 441
  1. #41

    Domyślnie

    To teraz garść moich obliczeń. Na początek trochę założeń:

    • Wszystko jest oparte na założeniach i matematyce. Praktyka w 100% się z tym nie musi pokrywać.
    • Założenie jest takie, że jeżeli PC działa, to działa(może działać) z pełną mocą, a dom wszystko odbiera i akumuluje. Jest to pewne uproszczenie, bo PC od startu nie działa od razu z pełną mocą, a poniżej -15C T-CAP też nie działa z pełną mocą.
    • CWU całkowicie grzana w taniej strefie.
    • Taryfa G12W dla PGE mazowieckie - 10h taniej w tygodniu i cały weekend. Ceny za 1kWh 0,36/0,66zł.
    • COP obliczony liniowo na podstawie COP z katalogu dla temp 2, -7, -15 - danych z dokładnością do 1C chyba producent nie podaje (nie szukałem). Nie uwzględnia też grzałki(IMO nieistotnej).
    • I tak nie zakładam CO wyłącznie w taniej strefie. Nawet jeżeli fizycznie jest to możliwe, widzę, że wielu użytkowników informuje, że bardziej komfortowo jest dogrzewając w drogiej (10-25%). Ja przyjąłem 20%, bo 20-25% również zakładałem porównując u siebie PC do gazu.
    • Dane dotyczące temperatur dla Warszawy wzięte z portpc.


    Reszta założeń widoczna w excelu. Można sobie pobrać i pozmieniać. Link

    Moje wnioski są takie, że przy domu o obciążeniu 9kW w III strefie, T-CAPem o mocy 9kW opędzi się CO w "taniej" tylko w temp dodatnich. Uwzględniając CWU i już wspomniane 20% w drogiej. Poniżej trzeba się wspomagać większym udziałem drogiej.

    Na pierwszy rzut oka tragedia. Ale następna PC - T-CAP 12kW to już dodatkowe 3500zł (ceny z allegro). 3500zł żeby oszczędzić 0,30gr (0,36 vs. 0,66 ) na kWh. Czyli ~12 000kWh. A i tak w taniej opędzimy do -7/-8C.

    Teraz podstawiając dane z portpc i ilość godzin z daną temperaturą wygląda na to, że zwrot nastąpi po... 65 latach. Ponieważ dla mnie dane portpc są jednak trochę optymistyczne(chociażby patrząc na tegoroczną zimę) pomnożyłem je przez 2. Jeżeli przyjąć, że sezon trwa 180 dni, daje to ~46% czasu z temp ujemną. Założenie więc raczej pesymistyczne. Daje to i tak zwrot ok. 33 lat. PC tyle nie pochodzi. Na pewno przy innych szeregach mocy PC i domach wyjdzie inaczej. Dlatego załączyłem excela żeby sobie policzyć.

    Tylko, że... mogłem się walnąć w obliczeniach. Jeszcze raz Link

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Tylko, że... mogłem się walnąć w obliczeniach. Jeszcze raz Link
    Czy może dla Ciebie kW=kWh? Przez ten brak rozróżnienia nie wiadomo, co liczysz.

    300l CWU na dobę? 9m3 miesięcznie? No, na bogato. Faktycznie takie masz zużycie? Na ile osób?

  3. #43

    Domyślnie

    Niech każdy sobie policzy tyle CWU ile chce. Tu nie chodzi o to, że moje jest najmojsze. Nie widzę problemu aby zużyć tyle na 4 osoby przy temp wody 47C.

    Co do kW/kWh to jeszcze zerknę później. Mogłem coś pomylić. Łatwiej będzie jak wskażesz gdzie Ci coś nie pasuje.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Co do kW/kWh to jeszcze zerknę później. Mogłem coś pomylić. Łatwiej będzie jak wskażesz gdzie Ci coś nie pasuje.
    kW/dobę w drogiej strefie (z uwzględnienem COP)

    kW/rok

    kW/rok *2

    max kW/dobę na CO z PC

    kW na grzanie CWU na dobę

    kW w drogiej strefie

  5. #45

    Domyślnie

    Faktycznie trochę "poskracałem" sobie jednostki. Teraz jest ok. Obliczenia się nie zmieniły.

    Tak jeszcze pomyślałem, że zamiast przeskakiwać od razu na 12kW T-CAPa, mogłem zwykłą 12kW PC wziąć. Może pokuszę się o obliczenia.

  6. #46

    Domyślnie

    Teraz jeszcze garść dodatkowych przemyśleń.

    Załóżmy, że projektowane obciążenie budynku to 9kW i roczne zapotrzebowanie na CO to 10MWh. PGE mazowieckie G12W 0,36/0,66zł/kWh. 98h/70h taniej/drogiej. COP 3.0. I teraz:

    PC 9kW samopas 24/7. Więc średni koszt kWh to 0,485 pln. 1600zł/rok za CO.
    PC 12kW to 3k pln więcej. Nawet przy 100% w taniej da to 1200zł/rok za CO.

    Czas zwrotu jakieś 7,5 roku. Tylko, że jak widać we wcześniej załączonym excelu PC 12kW i tak nie pozwoli na 100% taniej. A PC 9kW wystarczy na dużą część sezonu do grzania tylko w taniej. Czas zwrotu pomnożyłbym więc co najmniej dwukrotnie. Dlatego skłaniam się coraz bardziej do nieprzewymiarowania.

  7. #47
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Teraz jeszcze garść dodatkowych przemyśleń.

    Załóżmy, że projektowane obciążenie budynku to 9kW i roczne zapotrzebowanie na CO to 10MWh. PGE mazowieckie G12W 0,36/0,66zł/kWh. 98h/70h taniej/drogiej. COP 3.0. I teraz:

    PC 9kW samopas 24/7. Więc średni koszt kWh to 0,485 pln. 1600zł/rok za CO.
    PC 12kW to 3k pln więcej. Nawet przy 100% w taniej da to 1200zł/rok za CO.

    Czas zwrotu jakieś 7,5 roku. Tylko, że jak widać we wcześniej załączonym excelu PC 12kW i tak nie pozwoli na 100% taniej. A PC 9kW wystarczy na dużą część sezonu do grzania tylko w taniej. Czas zwrotu pomnożyłbym więc co najmniej dwukrotnie. Dlatego skłaniam się coraz bardziej do nieprzewymiarowania.
    Trzeba też brać od uwagę fakt , że w dzień zimą z reguły temperatury powietrza są wyższa , więc i SCOP pc samopas 24/7 będzie większy , więc i czas zwrotu powinien wyjść inny.

  8. #48

    Domyślnie

    Tak, ale tego nie sposób dokładnie policzyć niestety. Dochodzi jeszcze kwestia ile PC będzie chodziła godzin na sezon w samopasie.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Panwie, wzór na SCOP wygląda tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SCOP-wzór.jpg
Wyświetleń:	180
Rozmiar:	45,0 KB
ID:	389718
    więc nie piszcie o SCOP jak macie na myśli ŚREDNIE COP bo to zupełnie inne rzeczy.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  10. #50
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Tak, ale tego nie sposób dokładnie policzyć niestety. Dochodzi jeszcze kwestia ile PC będzie chodziła godzin na sezon w samopasie.
    E tam , trochę da się nad tym panować .Sterownik pokojowy ustawisz na temperaturę komfortową np 22-6 ran , ze dwie/trzy godziny ( nim temperatury na zewnątrz wzrosną ) na sterowniku temperatura normal , później powiedzmy od 11 do 18-tej godziny temperatura komfort i od 18 do 22 normal . W ten prosty
    sposób ,,wytniesz trochę drogiej taryfy . Możesz przyjąć wzrost średniego cop( ukłon w stronę CNC_POMPY_CIEPLA ) o ok 0,5
    Ostatnio edytowane przez Garażowiec ; 22-05-2017 o 15:39

  11. #51
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Pompa dobrana "na styk", czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.
    Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.
    To jak u mnie obciązenie na poziomie5468 w i planuje pompe 9 to czy zamieszczę sie w taniej taryfie wylewki bedzie 8 cm

  12. #52
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Wszystko zalezy od tego jaka to będzie PC 9KW. Przy Twoim zapotrzebowaniu brałbym Panasa SDC 9kw. W zupełności Ci styknie.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Wszystko zalezy od tego jaka to będzie PC 9KW. Przy Twoim zapotrzebowaniu brałbym Panasa SDC 9kw. W zupełności Ci styknie.
    Myślę o pompie powietrznej z ozc wychodzi mi ponad 10000kwh\rok plus do tego cwu

  14. #54

    Domyślnie

    Gargi12
    Moc cieplna budynku - 5,468 kW
    Zapotrzebowanie ciepła - 10.000 kWh/rok

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zależność  mocy.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	390640 -
    Wykres zależności zapotrzebowania mocy przez budynek a moce max pompy PC-PW o mocach od 5 kW do 9 kW /1 f
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #55
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Gargi12
    Moc cieplna budynku - 5,468 kW
    Zapotrzebowanie ciepła - 10.000 kWh/rok

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zależność  mocy.jpg
Wyświetleń:	249
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	390640 -
    Wykres zależności zapotrzebowania mocy przez budynek a moce max pompy PC-PW o mocach od 5 kW do 9 kW /1 f
    Andrzeju może jestem tępy niewiem bardzo o co w tym chodzi?

  16. #56

    Domyślnie

    Zapotrzebowanie na moc budynku rośnie wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, a moce pomp ciepła PC-PW maleją wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej . Zobrazowałem to co można wyczytać z danych pomp zamieszczonych w tabelach w temacie " Dobór mocy PC wg. OZC " w mojej stopce.
    Warto te tematy przestudiować a o wątpliwości pytać
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Zapotrzebowanie na moc budynku rośnie wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, a moce pomp ciepła PC-PW maleją wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej . Zobrazowałem to co można wyczytać z danych pomp zamieszczonych w tabelach w temacie " Dobór mocy PC wg. OZC " w mojej stopce.
    Warto te tematy przestudiować a o wątpliwości pytać
    Dzięki już poczytałem co nie co,i jeszcze jedno jedno mając zapotrzebowanie na ciepło 10000kwh/rok plus gdzieś 1500 kwh na cwu to prawie 12000 kwh i dajmy na to że cop bedzie równy 3 to koszta w taniej taryfie nie są duże czy niewarto może teraz głowe sobie tym zawracać skoro dom niepostawiony jeszcze

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gargi12 Zobacz post
    Myślę o pompie powietrznej , z ozc wychodzi mi ponad 10000 kWh\rok plus do tego cwu
    A teraz napisałeś ; nie warto może teraz głowę sobie tym zawracać skoro dom nie postawiony jeszcze
    Masz szansę , stawiając dom wykonać go zgodnie ze sztuką i wymaganiami budowlanymi .
    Zatrudnij kumatego autora od OZC, aby przeliczył Tobie możliwości akumulacyjne Twojego budynku oraz zaproponował właściwe rozwiązania
    pod odpowiednią moc pompy ciepła
    Nasiąkaj wiedzą
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    A teraz napisałeś ; nie warto może teraz głowę sobie tym zawracać skoro dom nie postawiony jeszcze
    Masz szansę , stawiając dom wykonać go zgodnie ze sztuką i wymaganiami budowlanymi .
    Zatrudnij kumatego autora od OZC, aby przeliczył Tobie możliwości akumulacyjne Twojego budynku oraz zaproponował właściwe rozwiązania
    pod odpowiednią moc pompy ciepła
    Nasiąkaj wiedzą
    Ozc mam już zrobione i wychodzi mi obciazenia cieplne budynku 5460W a zapotrzebowanie 10.000kwh//rok bez cwu lecz pewnie troche odejdzie lepiej docieple strop bo do obliczeń podałem 10 cm styropianem

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Łukasz1980 Zobacz post
    Pompa to t-cap 9kw, aktualnie w grudniu na dobę pochłania ok 35kw, COP jest chyba słaby bo poniżej 3. Od czego zacząć analizę?
    Do jakiej temperatury grzejesz wode na CO ? co lezy na podłodze ?
    Dom : 240 m2 powierzchni po podłogach (temp.22-23) + ok 66m2 powierzchni rekreacyjnej nad garażem (temp.20-21) + garaż dwustanowiskowy ok 56m2 (temp.ok 13). Sciany: gazobeton 24 + 20 styropian; dach : pianka poliuretanowa otwartokomórkowa 28cm. Podłoga 20 cm styropian, podłoga na piętrze 10 cm styropianu, fundamenty obustronnie styropian (15 cm zew i 5 wew). Podłogówka 100%, okna 3 szybowe, kominek, , rekuperator KomfoVent Domekt R600H , Pompa Mitsubishi Zubadan 11,2kW. IV strefa klimatyczna.

Strona 3 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony