dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 94
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 1864
  1. #1

    Domyślnie Zaciszny domek pod lasem

    Witam wszystkich serdecznie!
    Nareszcie nadszedł ten długo planowany dzień, w którym podjęłam się opisać naszą przygodę z budową.
    A przygoda zaczęła się tak...
    W grudniu 2015 roku, kupiliśmy działkę znajdującą się ok. 300 metrów od naszego obecnego domu. Nie planowaliśmy takiego obrotu spraw (myśleliśmy o wyremontowaniu domu po tacie mojego męża). Nam zależało na czasie, a rodzeństwo męża nie spieszyło się z decyzją, więc pod wpływem impulsu kupiliśmy działkę. No i trzeba było zacząć działać. Obecnie mieszkamy z moimi teściami. Dom jest duży, więc nie obijamy się o siebie, ale jednak pragnienie bycia na swoim zwyciężyło. Nasza rodzinka to 2+2 (mama, tata, 2 łobuzy). Nie wykluczam kolejnego ... ale to może po budowie.
    Jak już była działka, trzeba było zacząć szukać odpowiedniego projektu. Zajęło mi to sporo czasu, naprawdę sporo... W końcu trafiliśmy na projekt https://pracownia-projekty.dom.pl/mo...bastian_ce.htm, który początkowo bardzo nam się spodobał. Szukając osób budujących ten lub podobny dom trafiłam na forum muratora. I tak już tu zostałam. Przeczytałam dziennik Arizona R&K od deski do deski, trafiając po drodze na mnóstwo innych dzienników. Dziennik Konrada czytałam z nieskrywaną przyjemnością, jednocześnie szukałam informacji na temat obecnie panujących trendów w budownictwie jednorodzinnym i ogólnych wiadomości na temat budowy, jako że ze mnie kompletny laik budowlany był Szybko za namową architekta kupiliśmy projekt, żeby móc wystąpić o Warunki Zabudowy (jak się później okazało, projekt nie był konieczny - nasz błąd) i zaczęliśmy urzędową przepychankę. Po wstępnych wycenach budowy naszego domu, okazało się, że jednak za duży, że rozwiązania za drogie, że nie bardzo ekonomiczny i energooszczędny. Także zakupiony projekt mamy nadal w teczce, chętnie odsprzedamy za połowę ceny a zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny.
    Założenia projektowe: zwarta bryła, poddasze użytkowe, pokoje dzieci na górze, nasza sypialnia na dole, kuchnia ze spiżarką, taras chociaż częściowo w bryle budynku, zadaszony (to moja fanaberia), dach dwuspadowy z kalenicą prostopadle do drogi (aby połać skierowana była na stronę pd-zach - myślimy o PV), ogrzewanie elektryczne, akumulacyjne. Pod wpływem cięcia kosztów budowy i uwzględnienia przynajmniej częściowo zasad energooszczędności powstał taki oto projekt:

    Rzut parteru:






    Rzut poddasza:






    Tyle tytułem wstępu. W kolejnych postach pokaże działkę i etapy wykonanych już prac i w miarę szybko postaram się dotrzeć do aktualnego stanu rzeczy.
    Pozdrawiam i zapraszam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parteru-page-001.jpg
Wyświetleń:	8486
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	389029   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut parteru-page-001 (1).jpg
Wyświetleń:	8354
Rozmiar:	38,4 KB
ID:	389030   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut poddasza-page-001 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	8485
Rozmiar:	92,1 KB
ID:	389031   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut poddasza-page-001.jpg
Wyświetleń:	8347
Rozmiar:	30,0 KB
ID:	389032  
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 12-05-2017 o 17:00

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Super! - Trzymamy kciuki za postępy i czekamy na kolejne wieści z "placu boju".
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki przemo1! Ale fajnie, dopiero co powstał dziennik, a już mam pierwszego gościa
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  4. #4

    Domyślnie

    SPIS TREŚCI:

    STRONA 1 - założenia projektowe, budowa płyty fundamentowej, wybór okien, OZC, rozpoczęcie murowania ścian parteru,

    STRONA 2 - murowanie c.d., pierwsze poprawki, komentarze,

    STRONA 3 - sposoby przewiązania muru zewnętrznego ze ścianami wewnętrznymi, równanie terenu wokół płyty, WM - (wybór systemu i jednostki, umowa), drzwi zewnętrzne-podjęcie tematu, wybór komina,

    STRONA 4 - rozważania kominowe, murowanie c.d., otwory okienne i drzwiowe z wcięciem na XPS, nadproża,

    STRONA 5 - strop TERIVA, problemy z wodociągami, temat studni, komin wymurowany do wysokości stropu,

    STRONA 6 - strop c.d. (zbrojenie, szalowanie, zalewanie), komin przed i po zalaniu stropu), cena betonu, pierwszy rachunek za prąd, zmiany w projekcie,

    STRONA 7 - zmiany w projekcie c.d. (łazienka na poddaszu), murowanie ścian poddasza, zdjęcia komina,

    STRONA 8 - murowanie ścian poddasza c.d., rozważania tynkowe, wycinka pod studnię, nadproża na poddaszu, szczeliny poziome między bloczkami - uszczelniać, czy nie?

    STRONA 9 - koniec murowania ścian szczytowych, klej w piance do styro, zbrojenie i szalowanie poddasza, XPS wklejony w lanym nadprożu - zdjęcia, WODA - studnia czy jednak ZWiK??

    STRONA 10 - studnia - odwiert próbny, zalewanie słupa, niebieskie ramki w otworach okiennych, koniec murowania - wieniec na poddaszu,

    STRONA 11 - WIĘŹBA więźba więźba..., zbrojenie schodów wewnętrznych - zdjęcia,

    STRONA 12 - DACH - krycie membraną,

    STRONA 13 - Dachu c.d. - deski czołowe, rynny, dachówka, obróbka komina, montaż OKIEN,

    STRONA 14 - Okna c.d., wiecha, montaż ścianek działowych na poddaszu, wybór styropianu elewacyjnego, SSZ

    STRONA 15 - Rozpoczęcie prac elewacyjnych, wybór parapetów zewnętrznych, temat - ciepły montaż, STUDNIA - ponowny odwiert - mamy wodę!!!

    STRONA 16 - wybór Drzwi Zewnętrznych, ocieplenie,

    STRONA 17 - połączenie styropianu elewacyjnego z fundamentowym, ocieplenie c.d., temat podbitki,

    STRONA 18 - prace elewacyjne (styro - c.d., montaż parapetów zewnętrznych, klej i siatka), temat schodów strychowych, wybór OKIEN DACHOWYCH, częściowo rozszalowane schody wewnętrzne,

    STRONA 19 - rozważania tynkowe, elewacja - komentarze, schody strychowe Radex (U=0,55, 60x120cm, 76mm-grubość klapy) i wyłaz dachowy,

    STRONA 20 - elewacja c.d.- zagruntowane ściany, okna dachowe z nawietrznikami , instalacje - elektryka, hydraulika, rekuperacja,

    STRONA 21 - WENTYLACJA MECHANICZNA,

    STRONA 22 - Instalacje c.d., montaż okien dachowych i uchwytów do profili pod zabudowę g-k, zamykanie ścian działowych poddasza,

    STRONA 22-23 - układanie styropianu podłogowego na poddaszu,

    STRONA 24 - rozważania podłogowe, zdjęcia schodów wewnętrznych, montaż płyt OSB na strychu, wyłaz dachowy, temat-montaż płyt gk przed tynkami,

    STRONA 25 - kable grzewcze na poddaszu, odkurzacz centralny, posadzki, podbitka,

    STRONA 26 - komentarze- podbitka, posadzka, odkurzacz centralny, tynki wewnętrzne,

    STRONA 27 - tynki wewnętrzne - wybór - gipsowe utwardzane - są c-w, prace ziemne - wykopy pod elektrykę i wodę, uszczelnianie okien akrylem, poddasze- stelaże pod zabudowę g-k,

    STRONA 28 - tynki wewnętrzne c.d.

    STRONA 29 - tynki wewnętrzne, ukończona podbitka, odprowadzenie deszczówki,

    STRONA 30 - dalsze plany budowlane, komentarze, znowu zdjęcia tynków,

    STRONA 31 - montaż drzwi zewnętrznych,

    STRONA 32 - temat obróbki drzwi, suszenie tynków - pierwszy grzybek na gk, torty

    STRONA 33 - uszczelnianie drzwi zewnętrznych, montaż POŚ,

    STRONA 34 - demontaż płyt gk nad oknami dachowymi, montaż rozdzielnic elektrycznych, niwelacja terenu wokół domu, dół chłonny na deszczówkę,

    STRONA 35 - temat montażu paneli podłogowych, cena prądu i usług w taryfie budowlanej i G12,

    STRONA 36 - rozważania łazienkowe - wizualizacja, oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu,

    STRONA 37 - rozważań łazienkowo - oświetleniowych c.d., wizualizacja łazienki z zabudową nad WC,

    STRONA 38 - od rozważań do czynów - Łazienkę czas zacząć,

    STRONA 39-40 - łazienka c.d.,

    STRONA 41 - temat uzbrajania pralni, wybór barierek schodowych, zacieki spod podbitki na tylnej elewacji, połamane drzewa,

    STRONA 42 - o zmiękczaczu, wyniki badania wody,

    STRONA 43 - Wycena barierek schodowych, zmiana lampy zewnętrznej z czujnikiem ruchu,
    IZOLACJA poddasza pianą PUR,

    STRONA 44 - Izolacja c.d., pierwszy rachunek za prąd w G12, zużycie prądu po odpaleniu ogrzewania elektrycznego, piana PUR - dane szczegółowe, (zupełnie przypadkiem) temat odkurzacza centralnego na wypasie,

    STRONA 45 - Zlot Bocianków , krytyczne uwagi odnośnie izolacji dachu,

    STRONA 46 - montaż oświetlenia nad drzwiami wejściowymi i hydroforu,

    STRONA 47 - montaż rekuperatora,

    STRONA 48 - nadanie nazwy ulicy,

    STRONA 49 - mrozy - pocenie się rekuperatora, poprawa montażu rur wychodzących z rekuperatora, wybór oświetlenia do łazienki,

    STRONA 50 - temat zabudowy g-k, łazienka już prawie na gotowo,

    STRONA 51 - uzbrajanie pralni - zbiornik CWU, woda leci z kranów,

    STRONA 52 - armatura łazienkowa (firma, model, cena), otarcia na desce WC,

    STRONA 53 - izolacja poddasza c.d., miejsca do poprawy, ponowny natrysk pianą PUR, zacieki na elewacji pod podbitką, kolejny rachunek za prąd - koniec sezonu grzewczego, próba ścinania nadmiaru piany, wybór płytek do wiatrołapu,

    STRONA 54 - ocieplenie murłaty - schemat, położone płytki w wiatrołapie i garderobie,

    STRONA 55-56 - ścinanie piany c.d., porządki na działce-posiana trawa, dalsza wycinka, temat zabudowy okien dachowych,

    STRONA 57-58 - temat cegły na ścianie z kominkiem i sprzętów AGD,

    STRONA 59-60 - docelowe płytki drewnopodobne zamiast tymczasowych paneli, klej do gresu, zabudowa poddasza g-k,

    STRONA 61-63 - zabudowa okien dachowych g-k, zdjęcia podbitki, wybór płytek drewnopodobnych, schody strychowe, temat parapetu w kuchni,

    STRONA 64-65 - samodzielna zabudowa ścianek kolankowych,

    STRONA 66-67 - Porządki na tyłach działki i wewnątrz, przymiarka płytek drewnopodobnych, poprawa zabudowy g-k na poddaszu, schody strychowe - poprawny montaż na równi z sufitem, paroizolacja stryszku cz.1,

    STRONA 68-70 - Gładzie na parterze, montaż parapetów wewnętrznych, płytki drewnopodobne na parterze, klej elastyczny do płytek - zużycie, wybór koloru fugi,

    STRONA 71 - podłogi parteru zafugowane, gładzie na poddaszu - poprawa otworów pod anemostaty, cena gładzi, montaż odżelaziacza, temat bojlera,

    STRONA 72 - płytki w schowku pod schodami, obrobiona czerpnia i wyrzutnia,

    STRONA 73 - temat przeprowadzki, trudów budowania, dodatki do łazienki,

    STRONA 74-75 - wykańczamy dom - biały montaż elektryki, zabudowa kuchni z osb, ogrzewanie włączone, oświetlenie górne w łazience zamontowane, izolacja i zabudowa rur WM na strychu,

    STRONA 76 - 77 - temat barierek schodowych - sposób montażu, poprawki gładziowe, pierwsze sprzęty agd w domu - płyta indukcyjna i pralka, regulacja nastaw WM,

    STRONA 78-79 - barierki schodowe c.d., zlewozmywak kuchenny, burzliwy temat mebli z osb ,

    STRONA 80 - kolor barierek wybrany - biel, uszkodzona lampka do sypialni, montaż paneli bez dylatacji w przejściach,

    STRONA 81 - panele c.d., temat rozkładu temperatur w pomieszczeniach, pierwszy transport gratów do nowego domu,

    STRONA 82 - malowanie pomieszczeń bez gładzi, regały w spiżarce, odświeżanie starych mebli, początek meblowania, wybór piekarnika, OFICJALNE ZAKOŃCZENIE BUDOWY !!!

    STRONA 83 - PRZEPROWADZKA, zwierzęta wokół nas, barierka schodowa w komplecie, odnowiony wieszak w wiatrołapie,

    STRONA 84 - oprowadzanie po domu i ogrodzie , odnawianie mebli do sypialni, kolejny rachunek za prąd,

    STRONA 85 - zużycie prądu w poszczególnych strefach, ceny za wywóz śmieci, montaż lustra w łazience, roszenie się zbiorników i rur w pralni,

    STRONA 86 - zmywarka, dom z zewnątrz, taras z osb,

    STRONA 87 - schody w panelach,

    STRONA 88 - kinkiety w łazience, wybór drzwi wewnętrznych,

    STRONA 89 - temat drzwi wewnętrznych, kolejne meble w sypialni po przemianie, rachunki za prąd po zamieszkaniu, wymiana filtrów w rekuperatorze, filtry pe-flex i samorobne filtry stożkowe,

    STRONA 90, 91 - pierwsze przymrozki po zamieszkaniu - temat ogrzewania akumulacyjnego, nastawy na sterownikach,
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 06-11-2019 o 10:20
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  5. #5

    Domyślnie

    A teraz pokażę Wam naszą działkę.

    Tak było rok temu:








    A tak było na początku marca tego roku:






    Jak widać mamy prąd, gaz był doprowadzony do działki, ale my go nie chcemy. Działki sąsiadujące z naszą wycięte obecnie całkowicie w całych swoich granicach, u nas tył działki jeszcze zalesiony. Działka ma powierzchnię 1244 m2, szer. 24m x dł. 50 m2. Tyłem działki graniczymy z obszarem Natura 2000, z przodu mamy drogę dojazdową o szerokości 8 metrów i znowu pas Lasów Państwowych, który oddziela nas od najbliższych sąsiadów i od ulicy, na której obecnie mieszkamy. Już zdążyłam docenić tak małą odległość od placu budowy do miejsca zamieszkania, dzięki czemu udało mi się uniknąć kilku poważnych błędów na etapie budowy płyty fundamentowej, ale o tym później
    Uff... ciąg dalszy może jutro, jak dzieci pozwolą W końcu to niedziela!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1477.jpg
Wyświetleń:	8435
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	389033   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1478.jpg
Wyświetleń:	8446
Rozmiar:	99,2 KB
ID:	389034   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1479.jpg
Wyświetleń:	8436
Rozmiar:	99,0 KB
ID:	389035   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1729.jpg
Wyświetleń:	8437
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	389036   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1726.jpg
Wyświetleń:	8436
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	389037  

    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 12-05-2017 o 17:08
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  6. #6

    Domyślnie

    No to lecimy dalej
    W wyniku przyspieszonego kursu w dziedzinie budownictwa (głównie internet, fora budowlane, magazyny tematyczne oraz męczenie przeze mnie osób związanych z branżą bądź budujących ) w mojej głowie powstały takie założenia (oczywiście przedyskutowane z mężem, który wziął na siebie kwestie finansowe )
    - dom na płycie fundamentowej (prawdopodobnie grzewczej - kable w płycie),
    - wszystko w domu na prąd (to już odwieczna idea mojego męża, która kiedyś napawała mnie wielkimi obawami - ale ma być tanio w budowie i bezobsługowo w użytkowaniu),
    -ogrzewanie i wszystko co się da w taniej strefie taryfowej,
    - izolacja: grunt - 20 cm XPS, ściany- 20 cm grafitowego styro, dach- 30 cm wełny lub piana PUR
    - okna- trzyszybowe Uw < 0,8 (złoty dąb )
    - dachówka ceramiczna
    - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    - w salonie koza z zamkniętą komorą spalania
    - przydomowa oczyszczalnia ścieków (brak kanalizy)
    Jak coś jeszcze sobie przypomnę to uzupełnię wpis.

    Przypomniałam sobie
    - zmiękczacz wody
    - odkurzacz centralny
    - i panele fotowoltaiczne, ale to w późniejszym etapie

    W szybkim skrócie: od daty zakupu działki do uzyskania PnB minęło 15 m-cy.
    W tym czasie robiłam wstępne wyceny interesujących mnie rozwiązań i szukałam ekipy, która wybuduje nasz dom. Kontaktowałam się z firmami działającymi kompleksowo, ponieważ zależy nam na czasie, jednak koszty takiej budowy niekiedy były dwukrotnie większe w stosunku do budowy systemem gospodarczym. Ostatecznie podjęliśmy współpracę z lokalnym wykonawcą, który był pierwszą osobą z branży, z którą podjęłam temat budowy, za namową okolicznych mieszkańców. Pan Janek - budowlaniec wielkim sercem, znany w okolicy, w której mieszkamy, polecany mi przez wielu sąsiadów dalszych i bliższych. Mnóstwo domów wybudował dookoła nas, także miałam możliwość oceny jego pracy, korzystając z uprzejmości znajomych, którzy zapraszali mnie na kawę i z chęcią pokazywali dzieło rąk Pana Janka. Nawet okoliczne składy budowlane, polecały mi tego fachowca. Także jeśli chodzi o wybór ekipy, jestem spokojna.

    Rozpoczęcie budowy 13 marzec 2017
    Wykonanie płyty fundamentowej zleciliśmy firmie specjalizującej się w tej dziedzinie. Robiłam wstępne wyceny w lokalnych firmach, ale jednak zdecydowaliśmy się na ogólnopolską firmę spoza naszego województwa (zgodnie z umową nie mogę zamieszczać żadnych danych dotyczących firmy i budowy płyty w ogólnodostępnych miejscach, więc milczę ) Ale zainteresowanym mogę podać informację na priv.
    Budowa płyty trwała ponad tydzień (pogoda nie dopisała) i poszła "prawie" sprawnie. Mam to szczęście, że nie pracuję zawodowo i mogłam wszystkiego pilnować, na każdym etapie. I polecam to każdemu! Koniecznie bierzcie urlop i pilnujcie, szczególnie fundamentów, bo tam już się nie da wszystkiego naprawić, zwłaszcza jeśli decydujecie się na płytę. Mi udało się ustrzec kilku poważnych błędów, które po wylaniu betonu, byłyby nie do wykrycia.

    To może kilka zdjęć z placu boju:

    - wytyczenie budynku - zdjęcie od przodu działki (w tle inwestorzy mali i duzi porządkują teren)




    zdjęcie od tyłu działki:




    usunięty humus i nawieziony piasek:







    Piasku szacunkowo miało wejść do wykopu ok. 147 ton, weszło 218 t !!! Fakt, że mamy działkę ze sporym spadkiem z tyłu budynku, ale za to grunt idealny pod budowę. Pod warstwą humusu, piękny piasek, nad którym wzdychali : pani architekt, która tak dobrych gruntów nie widziała w okolicy Szczecina, koparkowy, który dowiadywał się o ceny gruntów u nas, bo idealne podłoże pod budowę, no i oczywiście ekipa wykonująca płytę.
    Piasek zagęszczany warstwowo zagęszczarką 500 kg.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1a.jpg
Wyświetleń:	8445
Rozmiar:	98,6 KB
ID:	388891   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2a.jpg
Wyświetleń:	8413
Rozmiar:	99,9 KB
ID:	388892   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3a.jpg
Wyświetleń:	8405
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	388893   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4a.jpg
Wyświetleń:	8388
Rozmiar:	96,7 KB
ID:	388894  
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 10-05-2017 o 23:14
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  7. #7

    Domyślnie

    Ułożenie kanalizy i przepustów na prąd i wodę pod płytą:







    Wieczorna kontrola na działce: wykonana izolacja pionowa wokół płyty (15cm XPS) i przygotowany XPS do ułożenia izolacji poziomej (2x10cm na mijankę):



    Tutaj koniec pracy z izolacją, docinanie pianki uszczelniającej i nieszczęsna rura doprowadzająca powietrze do kominka:



    Ile ta rura mnie stresu kosztowała Najpierw została pominięta na rysunku projektowym. No nic w trakcie budowy dostrzegłam błąd, bo oczywiście nie dostałam rysunków wcześniej (choć w umowie zapisane jak byk, że rysunki dostanę najpóźniej 3 dni przed rozpoczęciem budowy). Szybki telefon do biura, poprawa rysunku, wydruk i dostarczenie ekipie. Wszystko udało się w czasie, także poprowadzili rurę, jak widać na załączonym zdjęciu. Jednak nie dawało mi spokoju, czemu ta rura idzie na izolacji a nie pod nią, jak to ma miejsce w przypadku kanalizy. Dostałam szybką odpowiedź, że płyty wykonują już ponad 20 lat i zawsze tak robili, także nie drążyłam tematu. Wróciłam do domu zagłębić się w lekturę. Kolejnego dnia, kiedy z rana pobiegłam na plac budowy, żeby jednak jeszcze raz podjąć temat rury w izolacji, płyta była już przykryta folią i częściowo rozłożone zostało zbrojenie Pytam się jak zaizolowali rurę od góry, skoro wystawała ponad izolację, a oni patrzą po sobie i mówią, że zawsze tak robią i nie izolują rury od góry No to pytam się, jaki sens było dopłacać, żeby robić izolację pod płytą z XPS-a (standardowo robią na EPS-ie), skoro przez środek domu wycieli mi jedną warstwę izolacji i wsadzili tam wielki mostek termiczny w postaci rury niczym nie oddzielonej od ogrzewanej masy betonu?? Cisza.... "to trzeba czekać na kierownika, powinien zaraz być." Poczekałam dwie godziny, ekipa też czekała nie ruszając dalej z robotą. Przyjechał kierownik, stwierdził, że jeśli mnie to uspokoi, to zrobią izolację od góry z XPS-a , także zdjęli zbrojenie, rozcięli folię i zaizolowali rurę od góry, przykrywając ją płytami XPS-a wyżłobionymi na kształt rury.
    Uff... pierwszy błąd jakoś naprawiony
    c.d.n.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1739.jpg
Wyświetleń:	8104
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	388418   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1740.jpg
Wyświetleń:	8071
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	388419   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1742.jpg
Wyświetleń:	8086
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	388420   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6a.jpg
Wyświetleń:	8018
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	388421   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7a.jpg
Wyświetleń:	8051
Rozmiar:	93,7 KB
ID:	388422  

    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-06-2017 o 18:54
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Gratuluję uporu i konsekwencji w działaniu !
    Popraw załączniki w 6 poście - nie otwierają się i nie można zobaczyć postępów .
    A na stresy budowlane posadź sobie melisę - jeszcze nie raz się przyda, jak znam życie budowniczych własnych domów.
    Ewentualnie chmiel w przypadku większych dylematów
    Ostatnio edytowane przez przemo1 ; 07-05-2017 o 09:37
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  9. #9

    Domyślnie

    Czy teraz jest ok? U mnie wszystko widać :/
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar przemo1
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-940
    Posty
    2.823

    Domyślnie

    Jest OK - widać wszystkich "Bobów budowniczych" i piękną okolicę.
    Tylko spokój może nas uratować (tak mawiał mój dziadek)
    Dom wg projektu Z95, 168 m2 pow. użytk., 460m3 kubatury, ogrzewany gazem, podłogówka (100m2)+grzejniki+kominek Zibi. Ocieplony 15cm styr. na ścianach z porothermu, 10cm styr. w podłodze, dach 18+15 cm wełny, okna 3-szybowe.
    Jeśli uważasz, że Ci pomogłem - możesz kliknąć "Podziękuj!".

  11. #11

    Domyślnie

    Niestety takie ułożenie rury doprowadzającej powietrze do kominka jak u Ciebie też nie jest idealne ...
    Ta rura powinna być tak samo położona , czyli pod izolacją jak reszta rur kanalizacyjnych .

    U mnie zauważyłem że wogóle nie dali rury doprowadzajacej powietrze. Jak zapytałem się dlaczego to powiedzieli że już się nie daje , bo teraz daje się płaskie rury i dopiero przy wylewce.
    Tyle że przecież na płycie fundamentowej raczej nikt nie robi jakiegoś super grubego ocieplenia i tak położona rura była by niezłym mostkiiem termicznym.

    Ale dla budowlańców "plus" , bo mniej się narobią i to co oni powinni zrobić zrobi później hydraulik ...

    Tak samo z pradem.

    Kazałem im dac jedna rurę aby dało się doprowadzić kabel z i do budynku.
    Byli zdziwieni , bo po co dawać ? Przecież elektryk da sobie radę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12

    Domyślnie

    Witaj w moim dzienniku kaszpir007. Też wpadnę do Ciebie się przywitać, bo nie ukrywam, że Twój dziennik zaliczam do poczytywanych przeze mnie Pamiętam, jak mężowi opowiadałam historię z forum, jak to komuś domek drewniany się troszkę rozleciał podczas większych podmuchów To było na etapie wyboru - blaszak, czy tani drewniany. Mamy blaszaka
    Co do rury od kominka, to wiem, że to nie jest to co powinno być. Ale starałam się uratować sytuację i cieszę się, że chociaż tyle udało mi się poprawić. Nie chcę myśleć, jak wyglądałoby grzanie tej masy betonu znajdującej się bezpośrednio na rurze
    Ja mam w płycie umieszczone rury doprowadzające wodę do pomieszczeń, przepusty na prąd i wodę z zewnątrz no i najważniejsze - cały system grzewczy. Także żadnych dodatkowych wylewek nie będzie. Nie zdążyłam z upchnięciem rury od odkurzacza centralnego, bo budowa płyty odbyła się wcześniej niż było to planowane i nie było czasu na zmiany.
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  13. #13

    Domyślnie

    Dobra, lecimy dalej z płytą...

    No to mamy kolejny etap - folia i zbrojenie:





    Była połowa marca i po kilku ładnych dniach znowu przyszły przymrozki. Także przez chwilę mięliśmy małe lodowisko.
    Zbrojenie tradycyjne ułożone po obwodzie płyty i pod ścianami nośnymi. Dozbrojone miejsce pod kominkiem i pod filarkiem wzmacniającym ścianę między schodami. Później rozłożona siatka i zabawa z kablami. Całość zalana betonem C 20/25 ze zbrojeniem rozproszonym. Grubość wylewki 20 cm:







    Na przedostatnim zdjęciu widać doklejony pasek XPS-a do opaski wokół płyty. Tak wyglądają wszystkie miejsca drzwi i dużych okien od podłogi. Jak już wspominałam w Bociankach 2017, wokół wszystkich otworów okiennych i drzwiowych robimy opaskę z XPS-a. Ponieważ płyta jest docelową podłogą, XPS został zatopiony w betonie, aby nie podnosić położenia drzwi i okien.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	9a.jpg
Wyświetleń:	8019
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	388474   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	10a.jpg
Wyświetleń:	7985
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	388475   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	13a.jpg
Wyświetleń:	7974
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	388477   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	17a.jpg
Wyświetleń:	7974
Rozmiar:	99,7 KB
ID:	388478   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00001a.jpg
Wyświetleń:	7972
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	388492  

    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-06-2017 o 18:57
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  14. #14

    Domyślnie

    A tak prezentuje się produkt końcowy :







    Pierwszy etap budowy za nami Było mnóstwo emocji, nie przespanych nocy, ale na szczęście to chyba najkrótszy z etapów budowy. Nie obyło się bez poprawek i gdyby nie obecność i czujne oko inwestorki, byłoby nieciekawie. Najpierw zabrakło dozbrojenia pod filarek, gdzie w projekcie podstawowym była stopa fundamentowa. Poprawili Później przeprawa z rurą od kominka. Dalej, pomylili rozkład kabli w dwóch pomieszczeniach, które potraktowali, jako jedno i gdyby nie fakt, że udało mi się wcześniej dzieci odwieźć do szkoły i przedszkola, żeby pędzić z rana na budowę i do tego beton przyjechał ze sporym opóźnieniem, więc był czas na poprawki, to mięlibyśmy kable grzewcze pod ścianami i stałą zabudową, zamiast w miejscu podłogi wolnej od zabudowy. Ot, taki drobny błąd w czytaniu projektu. A najlepsze były oczywiście odpowiedzi ekipy, w stylu: " ...spokojnie, już zmieniamy, wszystko będzie cacy, będzie Pani zadowolona..."
    No i ostatecznie jestem bardzo zadowolona, ale głównie z podjętych przez nas decyzji, co do wyboru rodzaju fundamentów i całej reszty. Na samą ekipę też nie mogę narzekać, stosowali się do wszelkich zaleceń, jakie miałam i ogólnie budowa szła im naprawdę sprawnie. No ale te kilka "drobnych" błędów, nie mogło zostać bez echa. Także przestrzegam, bądźcie czujni! i miejcie baczenie co się wyrabia na waszej budowie
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	26a.jpg
Wyświetleń:	7873
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	388489   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	27a.jpg
Wyświetleń:	7829
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	388490   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	28a.jpg
Wyświetleń:	7836
Rozmiar:	96,9 KB
ID:	388491  
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-06-2017 o 19:00
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  15. #15

    Domyślnie

    Kolejny etap - pielęgnacja płyty i ponad miesiąc przestoju w oczekiwaniu na murarzy. Mają być na początku maja. Mamy więc cały kwiecień na dopinanie różnych spraw. Ponieważ nie mamy wody na działce, do podlewania płyty woziliśmy wodę z domu w 60L baniaku. Początkowo mąż ładował baniak do samochodu, później jeździł taczką. Podlewanie trwało chyba 5 dni. Później trochę padało więc sobie odpuściliśmy. Pogoda sprzyjała dojrzewaniu płyty.
    W międzyczasie załatwialiśmy sprawy kredytowe, które się przeciągnęły i nie zdążyliśmy z kredytem na start budowy. Pisałam co nieco w Bociankach 2017, jak to najpierw mięliśmy zdolność kredytową znacznie przekraczającą kwotę kredytu, później okazało się, że jednak nie mamy zdolności. Ostatecznie kredyt wzięliśmy z teściową, co ogromnie podniosło nam zdolność, ale znacznie skróciło czas kredytowania. Także rata kredytu wzrosła prawie dwukrotnie od planowanej, czas kredytowania skrócił się do 11 lat, ale koszty kredytu zmalały o prawie 100 tyś. PLN. Kredyt w ING.


    Podjęliśmy także decyzję w sprawie okien. Wybór był między: Winergetic Premium - Oknoplast, V82 - Vetrex, i MS evolution82. MS odpadły w przedbiegach, ze względu na utrudniony kontakt z okolicznym przedstawicielem. Poczytałam opinie innych użytkowników forum i nie wypadły dobrze na tle pozostałych okien.
    Wybór padł na Vetrex. Najlepsze parametry, najlepsza cena, najlepsze propozycje od przedstawiciela tej firmy. Jeszcze nie podjęłam decyzji na temat sposobu montażu. Ponieważ okna będą montowane w otworze wyklejonym 3 cm warstwą XPS-a, nie wiem, czy kusić się na ciepły montaż. Dzisiaj sąsiad mi podpowiedział, że jest jakaś pianka do montażu okien zamkniętokomórkowa. Koszt ok. 5 zł więcej na puszce, ale można sobie darować folię od wewnątrz i od zewnątrz. Muszę to sprawdzić.
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-05-2017 o 00:33
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  16. #16

    Domyślnie

    No i ostatni post dzisiejszego wieczoru!
    Dobrnęłam w ogromnym skrócie do aktualnego stanu rzeczy . Na działce pojawiła się kolejna konstrukcja Na potrzeby ekipy, na placu pojawił się cudnej urody blaszak 3x5m:




    garaż w tle płyty:



    Bloczki Ytong zamówione, czekają na składzie znajdującym się 3 km od nas. Od pracowników hurtowni budowlanej, w której się zaopatrujemy, dowiedziałam się, że nasza ekipa ma jeszcze ponad tydzień obsuwy. No trudno, nic nie poradzę.
    Tymczasem, w czwartek dzwoni Pan Janek, że był na budowie i potrzebuje klucze do garażu No to pytam, kiedy zaczynają, bo muszę transport bloczków zamówić, domówić jeszcze papę i zaprawę cementową na pierwszy wiersz muru, a on mi na to, że jutro zaczną jak nie będzie padało Ale transport bloczków już ustalił, zamówił całą resztę drobiazgów potrzebną do rozpoczęcia murowania, także ja mam tylko dostarczyć klucze do garażu i skrzynki elektrycznej
    Padało W piątek nic nie robili. Po południu tylko przyjechali po klucze i coś zapakowali do garażu. A w sobotę Pan Janek we własnej osobie przygotował ekipie na poniedziałek grunt do pracy:



    Jak widać na poniższych zdjęciach, wyjścia kabli i czujników od sterowników pokojowych do ogrzewania, wyszły w nieco innych miejscach, niż powinny. Te, które wyszły w ścianach, jakoś poprzesuwają, podkują bloczki:



    Ale najlepsze są kable, które miały wyjść w sypialni:



    Są w brodziku, przy odpływie liniowym Pisałam o tym do firmy od płyty, żeby dowiedzieć się, jak najłatwiej to poprawić. Kazali śmiało wygiąć kabel i rurkę, która jest przepustem do czujnika temperatury i puścić pod ścianą. No ale... taka wygięta, wybrzuszona część tych rurek nadal będzie wystawała z posadzki w brodziku i to w miejscu gdzie ma być spadek. Więc jak to ukryć?? Druga sprawa, że jak zagnę rurkę, w której dopiero na etapie elektryki będą umieszczone czujniki temperatury, to jak ja tam wcisnę te czujniki? Najlepszym rozwiązaniem wydało mi się podkucie płyty i wysunięcie tych kabli w odpowiednim miejscu, poza łazienką. Niestety od firmy nie dostałam żadnej odpowiedzi, czy tak można, czy nie. Za to Pan Janek, jak mu wytłumaczyłam o co kaman, stwierdził, że wszystko umieści na swoim miejscu i nie mam się o co martwić. Tylko muszę mu jutro rano podrzucić schemat rozmieszczenia tych sterowników.
    Także jutro o 8:00 ma być pierwszy transport bloczków i ruszamy w górę
    Trzymajcie kciuki!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00102a.jpg
Wyświetleń:	7777
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	388510   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00110a.jpg
Wyświetleń:	7770
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	388511   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00123a.jpg
Wyświetleń:	7763
Rozmiar:	93,5 KB
ID:	388517   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00119a.jpg
Wyświetleń:	7751
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	388518   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00117a.jpg
Wyświetleń:	7757
Rozmiar:	93,1 KB
ID:	388520  

    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-06-2017 o 20:27
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Witam...
    Bez stresu z tymi rurkami od czujników temperatury bo i tak obędzie się bez nich...
    Do takiego usytuowania kabli grzewczych to do sterowania bardziej potrzebny jest zegar a niżeli termostat...

    Kibicuję i będę zaglądać...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  18. #18

    Domyślnie

    Witam Cię jasiek71 w moich skromnych progach i cieszę się, że taki "forumowy spec" zajrzał do mojego dziennika Ileż ja się naczytałam o tych Twoich wynalazkach
    Już się przestałam stresować rurkami. Wszystko ogarnięte. A czujniki podłogowe chciałabym mieć, chociażby z czystej ciekawości, jaka jest faktycznie temperatura wewnątrz tej 20 cm masy betonu, kiedy w pomieszczeniu panuje temp. powiedzmy 20C. No ale oczywiście nie jest to konieczne do sprawnego działania systemu. W obecnym domu mamy 4 piece akumulacyjne o mocy 6kW każdy. Grzeją tylko w taniej taryfie w godz. 23:00-6:00, bez doładowywania w dzień. Tak jest ustawiony stycznik, który całkowicie odłącza możliwość ładowania grzejników poza ustawioną strefą czasową, nawet jeśli się całkowicie rozładują. Oczywiście w zależności od poziomu rozładowania pieca i zadanego poziomu jego naładowania, czasem piec jest gorący już po dwóch godzinach, a czasem to ładowanie trwa trochę dłużej.
    Mam nadzieję, że podobnie będzie w przypadku naszego akumulacyjnego ogrzewania podłogowego. Że tutaj również wystarczy nocne grzanie. Dom będzie duuuużo cieplejszy niż obecny i sporo mniejszy. Na pewno nie mam żadnych obaw jeśli chodzi o opłaty związane ze zużyciem prądu. Co byśmy nie zrobili, opłaty będą przynajmniej o połowę mniejsze niż w obecnym domu, także z torbami nie pójdziemy. Mało tego, spodziewam się, że łączne opłaty za wszelkie media w domu (będzie tylko woda i prąd) będą sporo mniejsze niż opłaty moich rodziców za 42m2 w bloku na 6 piętrze.
    Ale wszystko czas pokaże I podzielę się z Wami tymi informacjami.
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-05-2017 o 12:37
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  19. #19

    Domyślnie

    A skoro jesteśmy przy zużyciu prądu, to może dobry moment, żeby przedstawić obliczenia OZC wykonane przez Asolta

    Wyniki obliczeń sezonowego zapotrzebowania na energię wg PN-EN ISO 13790
    Sezonowe zapotrzebowanie na energię na ogrzewanie
    Strumień powietrza wentylacyjnego-ogrzewanie Vv,H: 226,3 m3/h
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 19,61 GJ/rok
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 5448 kWh/rok
    Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 175 m2
    Kubatura ogrzewana budynku VH: 404,5 m3
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 111,8 MJ/(m2•rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 31,1 kWh/(m2•rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 48,5 MJ/(m3•rok)
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EVH: 13,5 kWh/(m3•rok)


    Tutaj nadmienię, że do obliczeń przyjęto okna o gorszych parametrach Uw niż okna, które ostatecznie wybraliśmy, do tego chyba będzie mniej tych okien o jedno pionowe i 1-2 dachowe.
    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 09-11-2017 o 16:00
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

  20. #20

    Domyślnie

    No to pniemy się w górę
    Wczoraj w końcu ujrzałam rozmieszczenie ścian na żywo. Co za radość Po wypoziomowaniu pierwszego wiersza muru powinno pójść szybko i gładko. Pokazałam dzisiaj dzieciakom co się dzieje na naszej płycie. Biegali między ścianami i wypytywali mnie, w jakim pomieszczeniu teraz stoją. Musiałam ich na szybko oprowadzić po parterze. Już nie będą mogli grać w piłkę i jeździć na hulajnodze po płycie Ale widziałam, że byli przejęci zmianami, chociaż na pewno nie tak, jak mamusia
    Od dwóch dni prowadzę rozmowy z elektrykiem, który prawdopodobnie będzie nam robił instalacje. Tutaj, to dopiero temat rzeka. Ale że facet oblatany w temacie, do tego "kolega kolegi" więc był już wprowadzony w nasze magiczne prądowe pomysły, myślę, że współpraca będzie pozytywna.
    Jutro mam spotkanie w celu podpisania umowy na montaż wentylacji mechanicznej. Zaproponowali nam dystrybucję powietrza za pomocą systemu PE-FLEX firmy Termokontrol. Kanały sztywne ocynk SPIRO izolowane – do wykonania czerpni i wyrzutni oraz pionów. Centrala firmy Thesslegreen AirPack 400 ze sterownikiem Air++. Kiedyś nad tym siedziałam i porównywałam różne rekuperatory i systemy wentylacji mechanicznej i ta oferta była najlepszą, jaką mi zaproponowano. Dzisiaj już nie mam siły znowu się w to wdrażać, więc chyba po prostu zdecyduję się na tę firmę i zaproponowane przez nią produkty. Co myślicie?

    Żeby już za dużo nie pisać wkleję fotki z dnia dzisiejszego:





    A teraz trochę szczegółów:



    Na powyższym zdjęciu pomysł pana Janka na wklejenie XPS-a w bloczki BK. Wcześniej rozmawialiśmy o wykonaniu ram wokół otworów okiennych i drzwiowych 3 cm XPS-em na całej grubości bloczka. Ale wczoraj stwierdził, że lepiej wewnątrz budynku zostawić otwory bez styroduru, żeby łatwiej było tynkarzom obrobić krawędzie. Bo tak by musieli kłaść siatki, kątowniki, a w samym murze będzie łatwiej. Ja tam nie wiem, ja się nie znam , ale żeby sobie dowalać roboty, myśląc o tynkarzach? No skoro pan Janek chce, to niech robi. Jeszcze pokazałam mu nasze pozostałości XPS-a z płyty, bo takie ładne i szkoda... Popatrzył, pomierzył i mówi, że zrobi z tego te ramy Byłoby super. Tylko czy uda mu się takie równe plastry o grubości 3 cm wyciąć z płyty o grubości 15 cm? No niby da radę drutem oporowym. Zobaczymy

    I dalej:



    Tutaj widać 3 wiązki kabli od ogrzewania i rurek na czujniki podłogowe. Wszystko ma być podpięte pod jeden sterownik (kuchnia otwarta na salon wraz z salonem, który ma dwa obwody). I tak sobie myślałam, po co wsadzili tyle rurek na czujniki, skoro jeden sterownik może mieć chyba podpięty jeden czujnik? Może od razu ściąć te rurki przy podłodze zamiast robić dziury w ścianach na rurki do niczego nie potrzebne?

    Poniżej nieszczęsne kable w brodziku:

    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00125a.jpg
Wyświetleń:	7703
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	388752   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00136a.jpg
Wyświetleń:	7679
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	388753   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00126b.jpg
Wyświetleń:	7664
Rozmiar:	67,4 KB
ID:	388759   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00127a.jpg
Wyświetleń:	7666
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	388764   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC00131b.jpg
Wyświetleń:	7639
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	388768  

    Ostatnio edytowane przez annatulipanna ; 08-06-2017 o 20:37
    Zaciszny domek pod lasem
    143m2 PU, PF-20cm XPS, ściany-20cm grafit, dach i strop-ponad 30cm PUR, poddasze nieużytkowe 15cm PUR-dach+ściany szczytowe, rekuperacja, 100% OP akumulacyjne, wszystko na prąd

Strona 1 z 94

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony