dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Czy moja kotłownia to wszystko pomieści?

    Dzień dobry wszystkim czytającym
    Jestem na etapie zmian w projekcie i uzgodnień różniastych... W temacie ogrzewania domu wybrałam ogrzewanie gazowe - kocioł gazowy jednofunkcyjny, jako podstawowe źródło. Dodatkowo, alternatywnie, jakby gazu brakło z przyczyn wielorakich - wymyśliłam że postawię kozę z płaszczem wodnym i połączę to wszystko do jednej instalacji (wiem, że takie połączenia są możliwe). Koza byłaby używana naprawdę tylko awaryjnie, dlatego chcę ją w kotłowni, a nie w środku domu.
    W związku z tym mam pytanie - czy pomieści mi się to w kotłowni o wymiarach 3m x 2m? No bo tak - piec będzie wisiał, pod nim zbiornik na wodę, potem jakaś plątanina pewnie rurek i innych części, potem gdzieś obok koza... Do tego chciałam tam jeszcze umywalkę, kibelek i pralkę... Da się?
    Zaznaczam, że jeszcze kotłownia będzie miała dwoje drzwi, więc to znowu ogranicza powierzchnię... Jestem na takim etapie, że mogę powiększyć kotłownię np o pół metra przesuwając jedną ścianę? Jak radzicie?

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł gazowy nie zajmuje dużo miejsca, koza z płaszczem wodnym (powiedzmy 7 kW) to coś rozmiarów kibelka ale dochodzi jeszcze rura czopucha, więc to by się zmieściło bez problemów ale pralka, umywalka, jedne drzwi i drugie drzwi, kibelek hm wejść pewnie jakoś wejdzie ale będzie ciasno i nie będzie łatwo to wszystko zgrać z przyłączami tj woda, odpływ, oraz z instalacją CO. Kocioł gazowy można mieć nad pralką, albo nad umywalką ale to mało wygodne.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3

    Domyślnie

    Jedne drzwi odpadły, przemyślałam sprawę. Nie wiem jak duże są te zbiorniki na wodę... Dom ma mieć 115 metrów powierzchni do grzania... Chyba jednak dołożę tej kotłowni te pół metra...

  4. #4

    Domyślnie

    Zbiorniki na wodę znaczy się zasobnik to spore jest, ale zależne od pojemności. Możesz mieć 80 litrów ale można mieć 200 litrów, więc 200 litrowa beczka w otulinie, pewnie takowe widziałaś.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5

    Domyślnie

    a widziałam, widziałam, u kogoś chyba, ale nie przyglądałam się pod kątem posiadania tego czegoś u siebie Dokształcam się sama powoli i jeszcze nie doszłam do odpowiedzi, więc tutaj skorzystam i spytam - od czego zależy wielkość tego zasobnika na wodę? od ilości osób w domu? bo to trochę różnica jest 80 litrów czy 200?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Zapytaj kominiarza albo projektanta czy ta koza nie będzie traktowana jak piec na paliwo stałe wtedy pomieszczenie musi mieć odpowiednią kubaturę poza tym są wymogi w jakiej odległości od takiej kozy mogą stać inne sprzęty tu piec i instalacja gazu...

  7. #7

    Domyślnie

    Kominiarz może się czepiać tylko wtedy gdy w projekcie i PNB masz kotłownie na paliwo stałe, jeśli jej nie masz to ... chyba wiadomo. Jednak jak chcesz mieć koze to warto umieścić ją tak by nie stwarzała zagrożenia. W tak małej kotłowni to będzie trudne. Wielkość zasobnika na CWU to kombinacja ilości osób oraz przewidywanego zużycia, jedni mają 4 osoby w domu ale biorą szybki prysznic, a drudzy mają 2 osoby w domu i lubią długie gorące kąpiele. Mały zasobnik CWU jest mało komfortowy i można się przeliczyć podczas prysznica
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  8. #8

    Domyślnie

    O rany... nie sądziłam, że mogą być kłody...
    W projekcie jest kotłownia na paliwo stałe, ale zmieniamy z projektantem na gazowe. W ogóle projekt ma oryginalnie kotłownię bez okna i 2x2 m co mi się od początku nie podobało, bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić kotłowni w środku domu i bez dostępu do okna. Tę kozę wymyśliłam sama awaryjnie, jeszcze projektant o tym nie wie Pracujemy etapami. To może jakiś inny pomysł na ogrzewanie alternatywne. muszę wymyślić...
    Dzięki Panowie

  9. #9

    Domyślnie

    Przerwa w dostawie gazu? O czymś takim nie słyszałem. Wojny raczej nie będzie.
    Pewnie bardziej kombinujecie żeby sobie pospalać węglem albo śmieciami jak gaz zbedzie drogo wychodził w ostre mrozy? Chyba naprawdę nie warto gracic sobie kotłowni i otoczenie domu paliwem stałym i popiołem.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Do odbioru budynku potrzebny jest papierek od kominiarza mam ogrzewanie na gaz i WM.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał cactus Zobacz post
    Przerwa w dostawie gazu? O czymś takim nie słyszałem. Wojny raczej nie będzie.
    Pewnie bardziej kombinujecie żeby sobie pospalać węglem albo śmieciami jak gaz zbedzie drogo wychodził w ostre mrozy? Chyba naprawdę nie warto gracic sobie kotłowni i otoczenie domu paliwem stałym i popiołem.
    Nie, daj spokój, nic nie kombinuję, jakie śmieci, co Ty, żaden węgiel, myślałam o zwykłej kozie na drewno... Jestem osobą zwracającą uwagę na ekologię i środowisko... A przerwa w dostawie gazu może się zdarzyć. U mojego brata np. była przerwa z powodu awarii gdzieś na jakimś odcinku gazociągu we wsi i 4 dni byli bez. W hotelu mieszkali ten czas. Bo zima była a tu dzieci małe. Takie sytuacje tylko biorę pod uwagę... Może przesadzam i wymyślam ale chciałam się jakoś zabezpieczyć.
    Masz rację, nie warto gracić i tak małego pomieszczenia
    poszukałam i znalazłam jeszcze pomysł na ogrzewanie domu klimatyzatorem. Poczytam i zobaczę, ale wydaje mi się, że jest to jakiś pomysł na awaryjne ogrzanie domu, a nie brałam pod uwagę prądu...
    Ostatnio edytowane przez anka.k. ; 17-05-2017 o 08:19

  12. #12

    Domyślnie

    Nie no teraz ty daj spokój, nigdy nie słyszałem o przerwie w dopływie gazu dłużej niż 24h a te tez zdarzają sie niezmiernie rzadko. Nawet jakby się zdarzyła przerwa trwająca kilka dni (w sezonie grzewczym takich remontów sie nie planuje) to na pewno ten hotel dla rodziny wyjdzie cię taniej niż dodatkowa instalacja pod koze w domu, odbiory kominiarskie i zajęte miejsce w budynku przez te graty (na zawsze).
    Poza tym jeden pokoj mozna ogrzać przenośnym piecykiem elektrycznym- to zbliży rodzinę

  13. #13

    Domyślnie

    no faktycznie, macie rację, niepotrzebnie panikuję Tylko po prostu wtedy w przypadku tego, co było u brata, obiecałam sobie, że jakby co, to ja się zagrzeję czym innym To chyba takie typowo babskie podejście, żeby się zabezpieczać od każdej strony i do tego niekoniecznie z głową Ale właśnie tu, na forum da się pewne rzeczy naprostować, rozjaśnić, pokazać.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony