dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 159
  1. #1

    Domyślnie Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce :)

    Witam Wszystkich w moim dzienniku

    Na imię mam Wojtek, forum czytuję od długiego czasu, aż wreszcie założyłem konto Pomysł na budowę domu pojawił się jakieś 5 lat temu, teraz przyszedł czas na działanie.
    Postanowiłem założyć dziennik zaraz na początku moich poczynań, zawsze to łatwiej bo teraz jest jeszcze czas, ułatwienie aby później tylko go prowadzić Wszelkie dylematy i wahania zawsze szybciej się rozwiążą z pomocą innych samorobów bo kto inny jak nie Wy z własnym doświadczeniem

    No to do rzeczy, budowa odbywa się w woj. małopolskim w okolicach Oświęcimia. Będę starał się wykonać większość prac sam, na ile dam radę oczywiście.

    Działka:

    28x40 w cichej i spokojnej okolicy czyli coś czego się szuka Trafiła się można powiedzieć przypadkiem, jeszcze w wahaniach właścicieli do sprzedaży. Całość ciągła się długo, papiery, podział, formalności ale końcem końców udało się ją nabyć po dwóch latach czekania w tamtym roku. Takie zdjęcie z zobrazowaniem:



    Projekt:

    Jest to dosyć rozłożysta parterówka z biura Z500, o tajemniczo brzmiącej nazwie Z281 Oczywiście walka o wybór projektu trwała pół roku między mną, a moją drugą połówką Anią. Doszliśmy do porozumienia i wybraliśmy docelowy projekt, dopasowując go do siebie więc i zmiany się pojawiły. Założenia były takie: wygodny, z otwartą częścią dzienną i oddzieloną częścią nocną, spiżarka przy kuchni i duży garaż. Po kilku zmianach jest taki jaki chcieliśmy.

    Rzut po zmianach:



    I takie poglądowe foto jak wygląda w oryginale:





    Moje założenia/zmiany/rozwiązania:

    - płyta fundamentowa
    - ściany silikat (tak na 90%, ciągle się waham)
    - wiązary prefabrykowane
    - wentylacja mechaniczna z reku
    - brak kominów (przynajmniej murowanych)
    - ogrzewanie gaz/pompa ciepła/elektryka (jeszcze nie wiem, boję się prądu)

    Na chwilę obecną tak to widzę, ale wiadomo że to zmieni się jeszcze setki razy tak więc będę starał się na bieżąco edytować pierwszy post w informacje.

    Zapraszam oczywiście do komentowania, pytania, krytykowania, poprawiania i rozwiązywania wszelkich wątpliwości Będzie to dla mnie dobre miejsce odnośnie spraw technicznych i postaram się robić jak najwięcej zdjęć pokazując moje poczynania na polu bitwy
    Ostatnio edytowane przez walec7_7 ; 12-07-2017 o 14:22

  2. #2

    Domyślnie

    Jak pisałem będę starał się dokumentować poczynania zdjęciami więc mam coś co mogę dodać, w sumie nie wiele ale wiadomo jak to jest na początku

    Pierwsze koszenie działki:



    Tutaj wymierzyłem i zaznaczyłem w którym miejscu będzie wjazd na posesję, oraz został nawieziony materiał:



    Podczas korytowania oczywiście pod nadzorem inwestora i ojca:



    No i po zasypaniu i utwardzeniu:



    Początkiem kwietnia, a dokładnie w pryma aprilis został wytyczony budynek przez geodetę:





    Po tym czasie aż do dziś pogoda w kratkę dużo opadów, mało ciepłych dni więc i warunki nie najlepsze do działania. W sumie to czekam na projekt zamienny na płytę fundamentową więc zacznę troszkę później i mam nadzieje że pogoda się poprawi.

    A właśnie co do płyty fundamentowej to mam dylemat i myślę że może coś poradzicie

    Założenie mam takie że pod płytą 10cm XPS i na płycie 10cm EPS. Garaż będzie nieogrzewany i planuję ocieplić ścianę wewnętrzną. Teraz jestem na etapie szlifowania projektu i ostatnich poprawek i nie wiem co zrobić. Mam dwa rozwiązania jeśli chodzi o garaż nad którymi się zastanawiam chyba że poradzicie coś lepszego to chętnie wysłucham

    1. Pod garażem 10cm XPS jak pod domem i dylatacja termiczna (4cm XPS) między częścią domu, a garażu przy ścianie od strony domu.
    Albo
    2. Pod garażem wyższa podbudowa zamiast 10cm XPS i płyta bezpośrednio na podbudowie i dylatacja termiczna (4cm XPS) jak w przypadku wyżej.

    Czy przy 10cm EPS na płycie warto bawić się w dylatację przed ścianą od środka domu nie garażu, a ocieplenie ściany będzie od strony garażu?
    Czy płyta garażu nie będzie narażona na przemarzanie przy obrzeżu 10-12cm i opasce poziomej ze spadkiem?
    Można liczyć że ziemia będzie utrzymywać dodatnią temperaturę w garażu?

    Doradźcie coś sensownego po Waszych doświadczeniach, czy warto tak kombinować, czy może zrobić jedną płytę pod całością i liczyć że w garażu będzie powyżej 5 oC i stata ciepła nie będzie duża.
    Ostatnio edytowane przez walec7_7 ; 12-07-2017 o 14:25

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maly7

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    18

    Domyślnie

    Witaj Wojtek!

    Napisz, jak wygląda sprawa z mediami na Twojej działce?
    Będziesz walczył o prąd z elektrowni, czy jednak skusisz się na agregat?
    I jak wygląda zaopatrzenie w wodę? Widzę, że w pobliżu stoi dom więc może nie będzie tak źle

    Ciekaw jestem, jak pójdą Ci sufity podwieszane... Za rok też mnie to czeka.

    Piszesz o braku kominów. Przy ogrzewaniu gazowym w jaki sposób będziesz odprowadzał "spaliny"/doprowadzał powietrze? Jakimś turbokominem wychodzącym z boku elewacji?

    Działka piękna, równiutka

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj maly7 w moim dzienniku jako pierwszy

    Jeśli chodzi o media, to słup mam naprzeciw po drugiej stronie drogi więc o prąd nie ma się co martwić. Jeśli chodzi o wodę stoi dom, ale wyszły takie cyrki że szkoda gadać, będę ciągnął przyłącze jakieś 100m ale nie sam także spoko Co do gazu taka sama sytuacja, dlatego jeszcze się zastanawiam nad ogrzewaniem czy warto inwestować w gaz.

    Sufity, jakoś dam radę za rok się okaże

    Brak kominów, jeśli będzie jednak ten gaz to albo postawię szacht wentylacyjny i w to rurę do pieca kondensacyjnego, albo komin (rura w rurze) i bezpośrednio do góry (mam nieużytkowe poddasze to zawsze łatwiej)

    Co do działki chciałem żeby była dłuższa, no ale się nie udało niestety. Co do równości myślałem że będzie gorzej ale po wytyczeniu okazało się że tylko jeden róg domu trzeba troszkę podnieść (30cm) także jest nieźle!

    Otrzymałem też OZC

    Według założeń: 10cm XPS pod płytą, 10cm EPS nad, 24cm silikat + 15cm grafit, 30cm wełny strop, okna 1,0 Co mogę poprawić to chyba trochę okna i ściany.



    Co o tym sądzicie?
    Ostatnio edytowane przez walec7_7 ; 12-07-2017 o 14:26

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam
    te OZC bardzo dobre, aż trochę dziwnie dobre, bo parametrów przegród nie będziesz miał jakiś super ekstra. To liczone przez kogoś kumatego czy było w projekcie?
    BTW: fajny projekt i działka
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  6. #6

    Domyślnie

    Miło mi powitać takiego samoroba u siebie, toż to zaszczyt

    No właśnie sam jestem w szoku że tak dobrze wyszło. To z projektu to szkoda byłoby pokazać. OZC liczone przez Asolta więc wydaje mi się że jest dobrze

    Dzięki! Mam nadzieje że potem będzie tylko lepiej.

    Na chwilę obecną walczę z zatwierdzeniem projektu płyty i nie wiem co zrobić z tym ociepleniem i dylatacją. Potem druk i jak pogoda się poprawi to robimy płytę
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Jak garaz nieogrzewany to ja bym nie dawal izolacji pod spodem. Niech ziemia grzeje dylatacja od domu jak najbardziej. Ja bym dylatowal taka gruboscia jak bedziesz izolowal sciane garazu od domu albo troszke mniej.
    Ja moj przyszly garaz nie izoluje od spodu. Na podbudowe folia i na to beton (PF). Jedynie opaske pionowa przeciwwysadzinowa.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Moim zdaniem miejsce zbrojenia jest w betonie. Jeżeli garaż jest wbudowany w konstrukcję domu to robienie różnych dylatacji, różnic w podbudowie pod płytą to proszenie się o kłopoty. Skoro planujesz 10cm eps na płycie to mostka nie bedzie żadnego. W garażu bym już nic na płytę nie dawał, a odizolował ścianę od domu.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  9. #9

    Domyślnie

    sebcioc55 No garaż nieogrzewany ale najbardziej czego boje się to to o czym wspomniał hajnel pękanie i nierównomierne osiadanie.
    A mój konstruktor i tak nie chce się zgodzić na dylatację większą niż 4cm więc to max, do tego proponuje dylatacje od strony mieszkalnej, a ocieplenie ściany będzie od strony garażu więc ściana z automatu będzie mostkiem cieplnym tak mi się zdaje.
    No i jeśli chodzi o opaskę to będzie skośna bo wiadomo że pionową ciężko wykonać dlatego boje się że jednak brak XPS pod garażem to problem z przemarzaniem może być.

    Dorzucam jeszcze dwa wstępne rzuty do projektu możecie zerknąć okiem





    Pozdrawiam obserwujących
    Ostatnio edytowane przez walec7_7 ; 12-07-2017 o 14:27
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Taka izolacja nic nie da.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  11. #11

    Domyślnie

    No tak właśnie mi się wydawało, dzięki za potwierdzenie hajnel
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    No własnie troche bez sensu to było chyba najlepszym rozwiązaniem bedzie normalnie w domu zrobienie XPS pod i EPS nad. W garażu EPS na ściany od środka i bez EPS na podłodze (albo i Z i potem jastrych bez ogrzewania). zostaje jedynie mostek na połączeniu ściany nosnej z płytą, ale jeżeli dałbyś jakąś dylatację w płycie to by to częściowo zminimalizowała.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Witam się u Ciebie.

    Ja tylko dodam że ja mam dwie płyty pod domem i po między nimi jest dylatacja 5cm xps-a a na dylatacji stoi ściana 12cm silka (nie nośna). Takie były wytyczne konstruktora który za temat.

    Pozdro

  14. #14

    Domyślnie

    Powitać.

    Projekt wydaje się spory i niełatwy dla samoroba. No ale do wszystko przygotowane to trzeba budować, a nie dywagować
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam
    Chyba zapomniałem odpowiedzieć na Twoją prywatną wiadomość
    Ja też walczę o każdy wat energii ale nie zdecydowałem się na takie kombinacje z płytą i tobie też raczej odradzam. Masz wprawdzie parterówkę ale...
    Żeby polepszyć charakterystykę energetyczną budynku przyjmij, że garaż jest ogrzewany z obniżoną temp.

    P.S. Bardzo ładny projekt

    Pozdrawiam
    Bartek
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  16. #16

    Domyślnie

    sebcioc55 bez sensu dlatego z tego zrezygnowałem, jednak dla samoroba lepiej żeby było jak najmniej skomplikowań

    the_anonim Miło mi powitać w moim dzienniku (chodź na razie słabo działa ) Tak wiem że u Ciebie tak to wygląda, ale masz zbrojenie rozproszone to też inaczej działa. Jeden konstruktor płyty powiedział mi że taka dylatacja przy EPS na płycie nie wiele da i że ucieczka ciepła podobno jest minimalna. Więc przyjmijmy że ma rację

    Daniellos_ Witam i Ciebie No muszę powiedzieć, że dodajesz otuchy Jakoś dam radę, a w razie problemów będę tu pisał o pomoc

    B_i_U Bardzo się cieszę że odwiedziłeś mój dziennik No tak pisałem i cierpliwie czekałem No właśnie mam parterówkę ale.. i to są dobre słowa. Po każdej pomocnej wypowiedzi przemyślałem wszystko jeszcze raz i zdecydowałem że lepiej, łatwiej i bez późniejszych problemów będzie zrobić pod całością to samo bez żadnych dylatacji.

    Dzięki, projekt ładny ale wiadomo o gustach się nie dyskutuje. A ile walki było z drugą połówką żeby wybrać właściwy

    W sumie powoli szykuję się do zakupów, pogoda się poprawia więc mam nadzieje że w końcu ruszę z robotą
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar dana0606
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Hlubcice
    Kod pocztowy
    48-100
    Posty
    601

    Domyślnie

    Witam się i ja w tym dzienniku. Jk tam prace bo już 2-miasiące minęły więc postępy chyba są?

  18. #18

    Domyślnie

    dana0606 Witam Cię u mnie Czas mijał tak szybko że nie było kiedy zrobić aktualizację, ale oczywiście postępy były.

    W końcu mam trochę czasu na aktualizację mojego dziennika albo mojego półrocznika można powiedzieć.

    Trochę się działo, postaram się to nadrobić w kilku postach z uzupełnieniem zdjęć z placu boju.

    To zaczynamy

    Jeszcze przed pracą u mnie zaczęliśmy drogę do sąsiadów, nadzorowałem pracę i przy okazji sprawdzałem grunt



    Po tym przyszedł wreszcie czas na prace na działce.

    Podbudowa:

    Zaczęliśmy dokładnie 14 czerwca od zebrania humusu:





    Poprawione zostały narożniki, pozostałości wybrane łopatą, miejsca gdzie został humus pogłębione również łopatą. Cały obrys większy o prawie metr w każdą stronę.
    Przyjechała pierwsza partia pasku:



    No i wpadł sprzęt do rozplantowania i ubicia pierwszej warstwy 30cm piachu.





    Na kolejną warstwę 30cm została nawieziona pospółka, a kamień na drogę do sąsiadów i 24 czerwca ponownie zawitał sprzęt do kolejnej warstwy:



    Po rozplantowaniu i ubiciu:



    26 czerwca przyjechał kolejny transport pospółki i kolejna warstwa od 0-30cm. Niestety brakło trochę przy garażu więc został dowieziony materiał i rozwieziony już ręcznie, ale ubity tak jak reszta 500kg maszyną Przy okazji zrobiona droga.





    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  19. #19

    Domyślnie

    Szalunek i kanalizacja:

    7 lipca zaczęliśmy szalunek, efekt jednego niepełnego dnia:



    17 lipca zabraliśmy się za kanalizację:

    Taki dziwoląg:



    W połowie pracy:



    I pod koniec dnia kanaliza ułożona, sprawdzona i przygotowana do zasypywania:



    21 lipca wzięliśmy się za przepusty i wyrównywania podbudowy do sznurka:





    I na koniec dnia brakło już czasu więc tak zakończyliśmy pracę:



    22 lipca skończyliśmy wyrównywanie, szalunek i całość została przejechana jeszcze płytą 100kg, przyszedł czas na weekendowy odpoczynek:



    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  20. #20

    Domyślnie

    Weekendowy odpoczynek
    ??? Nie znam człowieka
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony