dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 34 z 34
  1. #21

    Domyślnie

    Efir czy mogłabyś napisać mi taką mini instrukcje? Ja na prawdę jestem juz zdesperowany...

  2. #22
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Zaproś do wątku M.A.G-a, on m.in zakłada trawniki. Myśle, że najlepiej będzie wiedział, jaki tok postępowania wybrać.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jak chcesz zakładać trawnik od początku to musisz rozluźnić ziemię - żwir + próchnica. Inaczej się nie da.

    Możesz też zmniejszyć powierzchnię trawnika w ogrodzie, skoro finansowo to za duży wydatek.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Mam na tapecie właśnie niemal identyczny trawnik. Od zeszłego roku nad nim pracujemy i jeszcze z rok i będzie OK,

    Kluczem do sukcesu na glebach z tendencją do zbrylania jest odpowiednie przygotowanie przed siewem czyli rozluźnienie za pomocą gruboziarnistego piachu. Nie dosypujemy torfu, substratu i czy czegokolwiek podobnego bo takie podłoża są świetnym magazynem wody a to nie jest nam tu potrzebne. Potrzeba powietrza.

    pomijam mieszankę która mogłaby być lepsza ale nie demonizujmy - podany przez autora skład nie należy do najgorszych.

    Piszesz że trawa jest twarda. To widać ze zdjęć. Al eto wina zbyt rzadkiego koszenia i nawożenia.

    ja u siebie nawoziłem już w tym roku 3 razy i przymierzam się do czwartego.

    Co i w jakiej kolejności ja bym wykonał: (WAZNE: jeśli nie masz systemu nawadniania to wstrzymaj się z tym wszystkim do jesieni bo władujesz masę pracy, pieniędzy a efektu i tak nie osiągniesz bo najzwyczajniej w świecie nie upilnujesz podlewania)

    - Koszenie dość nisko.
    - aeracja w dwóch kierunkach z zebraniem wałeczków i rozsypaniem piasku płukanego
    - wertykulacja na piasku płukanym z aeracji na około 1,5 cm
    - wsiewka mieszanki o nieco lepszym skłądzie (ok. 30-40 % normy siewu)
    - nawożenie wieloskładnikowe ( a najlepiej kompostem przerobionym w bardzo wysokim stopniu)
    - nawadnianie
    - częste koszenie

    Natomiast moja rada na tą chwilę (na przetrwanie do jesieni) jest taka: zastosuj dobry nawóz w odpowiedniej dawce ( 50 kg Yara Mila Complex) i koś. Ale nie raz w tygodniu a dwa trzy razy. nawet jeśli wydaje Ci się że nie ma czego kosić. Koszenie na wysokość ok. 6cm. Sprawdź pH. Jeśli jest poniżej 5,5 rozsyp dolomit w ilości 100 kg na całość w odstępie czasowym z nawożeniem ok. 2-3 tygodnie.

    Za poprawę struktury gleby zabierz się jesienią opisanymi wyżej zabiegami. Efekt zobaczysz wiosną następnego roku a jesienią za rok będzie już całkiem całkiem.

    EDIT:

    Zapomniałem dopisać bardzo ważną rzecz. Ponieważ nie masz systemu nawadniania to efekt twardej trawy może też wynikać z tego że gatunki wiechliny , bardziej wrażliwe na suszę padły w trakcie kiełkowania i późniejszych upałów. Zostały kostrzewy i dają mało przyjemne odczucia.
    Ostatnio edytowane przez M.A.G. ; 28-05-2017 o 22:18
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  5. #25

    Domyślnie

    MAG dziękuję za odpowiedź.

    Pytania:
    1. Ile tego piachu na 1000 m2 trawnika?
    2. Mam jeszcze kupę piachu takiego z drobnymi kamykami (kupowałempospółkę do robienia betonu. Nada się czy jakiś musi być płukany - o ile dobrze rozumiem płukany ma grubsze ziarna, rajt?

    Kurcze z tym nawożeniem to w zeszłym roku sypałem regularnie co miesiąc rosafert. Nie wiem czy to był dobry pomysł na młoda trawę, ktoś mi powiedział, że nie bo trawa zamiast w korzeń szła do góry i dlatego się nie zagęściła..

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doriko Zobacz post
    Mamy zakupiony ręczny areator rurowy i chciałabym potraktować go tym a potem piaskowanie i dosiewka.
    Gdzie można kupić taki aerator?

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doriko
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    okolice Gdańska
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Kupowałam na allegro wyszukaj po "ręczny aerator do trawy"

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał songoku_xxx Zobacz post
    MAG dziękuję za odpowiedź.

    Pytania:
    1. Ile tego piachu na 1000 m2 trawnika?
    2. Mam jeszcze kupę piachu takiego z drobnymi kamykami (kupowałempospółkę do robienia betonu. Nada się czy jakiś musi być płukany - o ile dobrze rozumiem płukany ma grubsze ziarna, rajt?

    Kurcze z tym nawożeniem to w zeszłym roku sypałem regularnie co miesiąc rosafert. Nie wiem czy to był dobry pomysł na młoda trawę, ktoś mi powiedział, że nie bo trawa zamiast w korzeń szła do góry i dlatego się nie zagęściła..
    1. 0,001m3 na każdy m2 trawnika.
    2. powinien być w granulacji 0,5-1,2mm

    Nawóz powinien być sypany wg potrzeb. Nie wg kalendarza. Nie zmienia to faktu że nawożenie jest konieczne. Również w pierwsszym roku.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  9. #29

    Domyślnie

    MAG kurcze jakoś to mało wychodzi. na 1000 m2 trawnika wyjdzie 1m3 o ile moja matematyka nie zardzewiała. Przed pierwszym sianiem też sypałem piach(niestety taczkami i łopatą na wierzch) chyba nawet w większych ilościach i efektu żadnego nie było...

    Wedle potrzeb oznacza, że jak trawa zaczyba tracić intensywnie zielony kolor?

    Nie wiem jak u Was, ale jak patrzę normalnie na moją ziemię to jestem załamany. Cała popękana od tej suszy a wdaje mi się,że jakiejś tragicznej nie ma. To dosiewki co robiłem już powoli padają... normalnie walka z wiatrakami.

    MAG masz rację bez systemu nawadniania to można sobie co najwyżej pokrzywę i komosę sadzić...

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    MAG zaproponował grubość piasku 1 mm. Chyba za dużo o jedno zero po przecinku wpisał?

    U jednego z moich klientów firma sypała 10 cm żwiru na gliny.

  11. #31

    Domyślnie

    Kurcze Efir zakręciłem się

    MAG napisał 0,001 m3 na m2 trawnika. 0,001 * 1000 = 1 m3 piasku

    Uważasz, że powinno być 0,01 m3 na m2? To da 10 m3 czyli +/- 15 ton...

    Czy raczej miałaś na myśli granulację wspomnianego piasku? Płukaniec ma właśnie często granulację 0-2 mm lub 0-4 mm

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    miałam na myśli ilość a nie granulację.
    Myśmy dawali ewidentny drobny żwir nie piasek. I na to wierzchnia żyzna warstwa ziemi.
    Ale jak pisałam wcześniej - wiele zależy od lokalnych warunków - czasem glinę wywożono, czasem rozluźniano.
    Te 10 cm warstwy żwiru to był skrajny przypadek, gdzie glina miała miąższość kilku metrów i była twarda jak skała. Do tego były robione odwierty pionowe studzienek drenażowych do odbioru wody z dachów.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-06-2017 o 12:43

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Oczywisty błąd tak jak pisze Elfir. 1cm piachu na m2. Na Twoje 1000 m2 wejdzie dobra wywrotka piachu.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  14. #34

    Domyślnie

    Dzięki MAG. Lato do tej pory było łaskawe w opady, więc trawnik trochę chyba podgonił.
    Mam jeszcze kupę pospółki i zastanawiam się czy go nie wykorzystać może jakoś. Może przesieję go i rozrzucę jesienią. Akurat mi zalega to będzie z głowy

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony