dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Przepust na kabel elektryczny

    Witam,
    Buduję swój pierwszy dom i pewnie ostatni, jestem teraz na etapie murowania ścian fundamentowych. Zastanowia mnie tylko którędy pościć kabel zasilający?
    1. Przez pustak ceramiczny czyli powyżej fundamentu.
    2. Przez ścianę fundamentowa.
    3. Pod fundamentem.

    Czy ma to jakieś znaczenie i ktoraś z opcji jest zdecydowanie najlepsza.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Powinno być w projekcie pokazane, gdzie są umiejscowione rozdzielnica, woda, kanalizacja itd.
    Na etapie fundamentów, oprócz uziemienia fundamentowego wskazane położyć rury Arota tam, gdzie zostaną wprowadzone/wyprowadzone w/w elementy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak na etapie robienia prowizorki pytałem trzech potencjalnych wykonawców, czy zostawić jakiś przepust w fundamencie na WLZ to każdy twierdził, że nie potrzebuje i woli się potem przewiercić. Dziwne to trochę dla mnie, ale zapytaj swoich (potencjalnych) elektryków.

  4. #4

    Domyślnie

    Będę niebawem murował ściankę fundamentowa garażu. W garażu będzie skrzynka rozdzielcza w związku z czym chcę zostawić jakieś przepusty na kabel do bramy, domofonu, oświetlenia (jeszcze nie wiem ile tych przepustów, czy zrobić to osobno czy w jednym przepuście?) Na jakiej głębokości w ziemi zrobić przepust na wyjście kabli? Bo zasilający ze skrzynki to ok 100 cm pod ziemią zrobiłem (w fundamencie zalana rurka 50 lub 70mm, nie pamiętam). A na kable wychodzące jest jakaś reguła? Jak to zrobić żeby tym przepustem nie leciała woda pod garaż, chudziak?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marzar2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Psary
    Kod pocztowy
    42-512
    Posty
    237

    Domyślnie

    zrób sobie tak na 50 cm lub więcej, aby później przy jakimś sadzeniu roślin nie uszkodzić nic. Fajnie ze o tym teraz pomyślałeś. ja wypuszczałem kable jak była robiona elektryka w domu - na wysokości pierwszego porothermu na chudziaku przewiert na zewnątrz.
    Woda Ci lecieć nie będzie, jak przepuścisz wszystkie kable wciśnij tam piankę do zastosować zewnętrznych od zewnątrz przepustu i po problemie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony