dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 12
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 234
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Strzelając tak w ciemno:
    - sprzęt i osprzęt Loxone na to będzie kosztował powiedzmy ok. 10-15 tys. netto
    - z 10 tys. wyniesie okablowanie mieszkania pod system automatyki + rozdzielnica
    - robocizna (projekt, dokumentacja, instalacja, programowanie, testowanie, poprawki) - kolejne ~10 tys.
    To już zebrało się z 30-35 tys. netto, a gdzie jakikolwiek zarobek firmy?
    .
    We wszystkich trzech pozycjach, które wymieniłeś. Chyba, że przykładowo znasz kogoś kto robi okablowanie i rozdzielnicę w cenie materiału, to daj namiar.

  2. #202

    Domyślnie

    Co sądzicie o systemie F&Home?
    https://www.fhome.pl/pl/inteligentny-dom.html
    Pracował ktoś z Was na nim? Ceny podzespołów wyglądają bardzo korzystnie, moduł 32 wejść i 32 wyjść za 1406 zł/brutto w hurtowni, podczas gdy moduł 8 wejść/wyjść z Grentona to 1050 zł/brutto.
    Zastanawiam się jak wypada aplikacja, stabilność oraz możliwości programowania

  3. #203

    Domyślnie

    Troche czytałem o tym systemie, moim zdaniem trochę przestarzały.

    Grenton pod tym względem wydaje się być dużo lepszy.
    Moduły wcale tak dużo nie muszą kosztować.
    Możesz zastosować zewnętrzne przekaźniki z komunikacją MODBUS płytka z 16 przekaźnikami kosztuje 180zł.
    Moduł wejść 16 cyfrowych to 85zł.

    Troszkę więcej jest z tym zabawy, ale da się.

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Napisał SprytnyDom Zobacz post
    Troche czytałem o tym systemie, moim zdaniem trochę przestarzały.
    Też spotkałem się z opiniami że system kuleje jeżeli chodzi o możliwości, ale może ktoś opinie na jego temat.

    Cytat Napisał SprytnyDom Zobacz post
    Możesz zastosować zewnętrzne przekaźniki z komunikacją MODBUS płytka z 16 przekaźnikami kosztuje 180zł.
    Moduł wejść 16 cyfrowych to 85zł.
    Troszkę więcej jest z tym zabawy, ale da się.
    To całkiem ciekawa opcja, moduł komunikacji MODBUS i tak będzie mi potrzebny do rekuperacji, więc podłączenie do niego dodatkowo modułów I/O wydaje się rozsądną opcją na zaoszczędzenie.
    O jakich konkretnych modułach w tych cenach piszesz?

    Z innej beczki, próbował ktoś w Grentonie zrobić redundancje jednostki centralnej żeby zabezpieczyć się przed jej awarią a co za tym idzie utratą możliwości sterowania domem? W Ampio i KNXie nie ma tego problemu bo to systemy rozproszone.

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliver84 Zobacz post
    Z innej beczki, próbował ktoś w Grentonie zrobić redundancje jednostki centralnej żeby zabezpieczyć się przed jej awarią a co za tym idzie utratą możliwości sterowania domem? W Ampio i KNXie nie ma tego problemu bo to systemy rozproszone.
    W Grentonie jeśli padnie centrala, moduły działają w trybie rozproszonym (trzeba skonfigurować DistributedLogicGroup), dzięki czemu podstawowe sterowanie domem nadal jest możliwe do momentu naprawy/wymiany jednostki centralnej.

  6. #206

    Domyślnie

    Mam u rodziny do ogarnięcia 9 rolet i kilka świateł. Istniejący dom i klasyczna instalacja elektryczna. ZAstanawiam się pomiędzy Loxone, Grenton i fibaro. Domek parterowy. Przewody możnaby pociągnąć strychem. Najdrożej wychodzi loxone, jednak tam można prosto na taśmie dwustronnej przyciski dołożyć. Najmniej pracy z Fibaro. Chętnie poznam opinie osób które dłużej użytkują lub pracuja z powyższymi systemami. A może coś jeszcze innego ?

  7. #207
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał matlik Zobacz post
    Mam u rodziny do ogarnięcia 9 rolet i kilka świateł. Istniejący dom i klasyczna instalacja elektryczna. ZAstanawiam się pomiędzy Loxone, Grenton i fibaro. Domek parterowy. Przewody możnaby pociągnąć strychem. Najdrożej wychodzi loxone, jednak tam można prosto na taśmie dwustronnej przyciski dołożyć. Najmniej pracy z Fibaro. Chętnie poznam opinie osób które dłużej użytkują lub pracuja z powyższymi systemami. A może coś jeszcze innego ?
    Miałem kiedyś Fibaro, od 3 lat mam Loxone. Różnica jest mniej więcej taka, jak pomiędzy Dacią Sandero, a powiedzmy BMW X5. Grentona osobiście nie używałem, ale jestem zaznajomiony z możliwościami i w mojej ocenie nie łapie się do "niemieckiej motoryzacji". Loxone ma największe możliwości, jest najprostszy do nauki i konfiguracji oraz robi się w nim wszystko najszybciej. Sprzęt i apki są bardzo dobrej jakości.

  8. #208

    Domyślnie

    Jakie według Was są największe różnice pomiędzy Grenton i Ampio? Przyglądam się obu systemom i po wstępnych rozmowach z instalatorami i czytaniu materiałów dochodzę do następujących wniosków:
    Ampio:
    - system wyciągający rękę do instalatorów, brak dostępu do modułów w wolnym obrocie, zakup jedynie przez instalatora
    - więcej integracji (potencjalny rozwój samodzielny poprzez integracje, co wydaje się mocno problematyczne)
    - jeden instalator groził mi że jak coś zmienię w instalacji to stracę gwarancję
    Grenton:
    - możliwość samodzielnego zakupu modułów,
    - możliwość rozwoju poprzez pisanie skryptów (dla mnie to akurat plus)
    - tańszy (według instalatorów podobne oferty dają około 15% taniej w systemie Grenton)
    - ogólnie wydaje się słabiej rozwinięty
    Kilku instalatorów twierdziło że Grenton ma lepszą społeczność i więcej jest materiałów w sieci. Natrafiłem na razie tylko na dwóch instalatorów co zajmują się oboma systemami, oboje polecali mi Grenton, może dlatego że chcę na ten moment system w wersji podstawowej i potem go samodzielnie rozwijać, oraz jako że się dzie w IT to Grenton niby będzie dla mnie przyjemniejszy.
    Jak się odnosicie do powyższego? Zaznaczam że wszystko mi jedno jaki będzie system, planuje się też dopytać o Loxone na dniach

  9. #209

    Domyślnie

    Natrafiłem na razie tylko na dwóch instalatorów co zajmują się oboma systemami, oboje polecali mi Grenton, może dlatego że chcę na ten moment system w wersji podstawowej i potem go samodzielnie rozwijać, oraz jako że się dzie w IT to Grenton niby będzie dla mnie przyjemniejszy.
    W Grentonie możesz operować w skryptach na wszystkim, zmiennych lokalnych, globalnych, wyciągać, porównywać i setować wartości urządzeń, wyciągać dane z http z JSONów i tak dalej
    Ostatnio edytowane przez janek9s ; 15-09-2022 o 12:05

  10. #210
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    domsat

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Skąd
    Łódż
    Kod pocztowy
    93-362
    Dzielnica
    Górna
    Posty
    259

    Domyślnie

    Ten temat to neverending story. No i każda pliszka swój ogonek chwali. A ostatni wpis to jawna reklama Grentona. Piszcie dalej co każdy swoje wie.

  11. #211
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    klapfrog

    Zarejestrowany
    Jul 2023
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-793
    Posty
    1

    Domyślnie

    Ktos poleci jakis dobrych instalatorow Loxon z Warszawy lub okolic?

    Budujemy dom i wyglada na to ze zdecydujemy sie na ten system. Z gory dzieki za referencje.

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaca01 Zobacz post
    ... Przyglądam się obu systemom. ..
    i co wybrałeś?
    Pozdrawiam
    Jagodowy

  13. #213
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Czy można w Loxon sterować siłą nawiewu i wywiewu rekuperatora (Thessla Green) w zależności od wskazać czujników CO2​, temperatury i wilgotności?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  14. #214
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak dokupisz modbus extension, czujniki CO2 kompatybilne z loxone to tak.
    Ale już sterowanie siłą nawiewu po wilgotności czy temperaturze mija się z celem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #215
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Nie napisałem, żeby sterować nawiewem od zależności od wilgotności. Nawiew: CO2, wywiew: para wodna.

    Zastanawiałem się, czy sprawdzi się rozprowadzenie zimnego powietrza z salonu po całym domu. Chcę zamontować jedną klimę, blisko kuchni, ale dobrze byłoby schłodzić sobie powietrze w tych pokojach, gdyby temperatura wzrosła tam za bardzo. Uda się to?

    Loxone jest bardzo drogi. Jest dostępny włącznik światła (dotykowy) wraz z czujnikiem dwutlenku węgla. Koszt jednego to 1350 zł.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  16. #216
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Angazowanie do tego celu wentylacji ni ema sensu - lepiej od razu isc w klimatyzację kanałową a wentylacji pozwolić działać na swoich zasadach.

    Loxone to profesjonalny system i swoje musi kosztować. Jak masz odrobinę umiejętności to zrobisz sterowanie po co2 samodzielnie z home assistant, ale to wymaga więcej troski. Choć działa bardzo stabilnie. Modbus converter 100zł, czujnik CO2 z esphome 200zł. Do tego proste automatyzacje. No i bramka HA.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  17. #217
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Nie napisałem, żeby sterować nawiewem od zależności od wilgotności. Nawiew: CO2, wywiew: para wodna.
    Chcesz niezależnie sterować nawiewem i wywiewem? A co z różnicą?

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Zastanawiałem się, czy sprawdzi się rozprowadzenie zimnego powietrza z salonu po całym domu. Chcę zamontować jedną klimę, blisko kuchni, ale dobrze byłoby schłodzić sobie powietrze w tych pokojach, gdyby temperatura wzrosła tam za bardzo. Uda się to?
    Jak sobie to rozprowadzanie wyobrażasz? Osobna instalacja recyrkulacji powietrza? Bo przez rekuperację odzysk będzie znikomy, bo różnica średniej temperatury wywiewu i powietrza z czerpni jest znikoma i rozłożony tak, jak nawiew.

    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132663

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Loxone jest bardzo drogi. Jest dostępny włącznik światła (dotykowy) wraz z czujnikiem dwutlenku węgla. Koszt jednego to 1350 zł.
    Czujnik CO2 powinien być mobilny, bo warto go kalibrować, a to najprościej skutecznie to zrobić wynosząc go na zewnątrz. I nie zawsze największe stężenie CO2 masz w tym samym pomieszczeniu (w nocy to zazwyczaj master bedroom, a w innym czasie salon - tylko przy otwartych wszystkich drzwiach nie ma to większego znaczenia, bo jest prawie takie samo w całym domu).

  18. #218
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Angazowanie do tego celu wentylacji ni ema sensu - lepiej od razu isc w klimatyzację kanałową a wentylacji pozwolić działać na swoich zasadach.

    Loxone to profesjonalny system i swoje musi kosztować. Jak masz odrobinę umiejętności to zrobisz sterowanie po co2 samodzielnie z home assistant, ale to wymaga więcej troski. Choć działa bardzo stabilnie. Modbus converter 100zł, czujnik CO2 z esphome 200zł. Do tego proste automatyzacje. No i bramka HA.
    Chcę zrobić to na HA, ale robie w tej chwili rozeznanie - być moze dostanę gotowca zamiast ślęczeć na każdym kawałkiem systemu.

    Chcę zbić temperaturę w salonie i kuchni i przede wszystkim RH w całym domu. Zdecydowaną większość roboty zrobią otwarte na noc okna i osłony przeciwsłoneczne. W niektórych pokojach być może trzeba będzie zbić temperaturę o jakieś 1,5 stopnia. Sądziłem, ze się to uda. Klima kanałowa kosztuje i będę musiał kłaść drugą instalację pod sufitem.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #219
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz niezależnie sterować nawiewem i wywiewem? A co z różnicą?
    Sterowanie nawiewem, ale z podciąganiem wywiewu (i odwrotnie).
    Jak sobie to rozprowadzanie wyobrażasz? Osobna instalacja recyrkulacji powietrza? Bo przez rekuperację odzysk będzie znikomy, bo różnica średniej temperatury wywiewu i powietrza z czerpni jest znikoma i rozłożony tak, jak nawiew.
    Moze czegoś nie rozumiem, ale chyba wymiennik ciepła ma zadbać o trzymanie ciepła? Zimą ma być ciepło w środku, a latem ma być zimno w środku. Potrzebuję zbić 1-2 stopnie i to w niektóre dni.
    Dokładnie o taki efekt mi chodzi. Czyli da się to zrobić.
    Czujnik CO2 powinien być mobilny, bo warto go kalibrować, a to najprościej skutecznie to zrobić wynosząc go na zewnątrz. I nie zawsze największe stężenie CO2 masz w tym samym pomieszczeniu (w nocy to zazwyczaj master bedroom, a w innym czasie salon - tylko przy otwartych wszystkich drzwiach nie ma to większego znaczenia, bo jest prawie takie samo w całym domu).
    W każdym pomieszczeniu mam zamiar założyć taki czujnik. Do tego przepustnica z siłownikiem na zasileniu pomieszczenia w powietrze. Owczar pisze, że działa to stabilnie, o konieczności rekalibracji czujników nie słyszałem od od Smaya (robią taki system do domów). Myślę, że to kwestia znalezienia odpowiedniego czujnika.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #220
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Sterowanie nawiewem, ale z podciąganiem wywiewu (i odwrotnie).
    No a co z różnicą? Jak wywiewasz nawet 2m3/h więcej, to skąd się wezmą? Wentylacja ma być zbilansowana.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Moze czegoś nie rozumiem, ale chyba wymiennik ciepła ma zadbać o trzymanie ciepła? Zimą ma być ciepło w środku, a latem ma być zimno w środku. Potrzebuję zbić 1-2 stopnie i to w niektóre dni.
    Latem, nawet w upały, temperatura różni się o kilka stopni z czego reku może odzyskać z 85%. Zimą masz średnio prawie 20* różnicy - to i ilość energii odzyskana jest spora.

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    W każdym pomieszczeniu mam zamiar założyć taki czujnik. Do tego przepustnica z siłownikiem na zasileniu pomieszczenia w powietrze. Owczar pisze, że działa to stabilnie, o konieczności rekalibracji czujników nie słyszałem od od Smaya (robią taki system do domów). Myślę, że to kwestia znalezienia odpowiedniego czujnika.
    Przepustnice zmieniają opory. Więc przymknięcie jednej przepustnicy zmniejszy cały nawiew. Jak wtedy zbilansujesz wywiew?
    Komplikowanie układu to proszenie się o kłopoty. Wszelkie urządzenia mechaniczne się psują. Nie jest kwestią "czy" ale "kiedy". Czujniki też driftują i ulegają awarii.
    Czujniki CO2 miewają zaszytą autokalibrację. Ale problem z nią jest taki, że przyjmują, że jak dłuższy czas stężenie jest stałe to jest = 400ppm. Tylko, że to nie musi być prawda a jak ktoś lub zwierzak ciągle jest w domu, to może nigdy tam nie być 400ppm (podobnie jak przerwy w obecności są krótkie - bo jak wychodząc rekuperacja przejdzie w tryb "poza domem" to grube godziny stężenie będzie spadało).

Strona 11 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony