dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 8 z 12
Pokaż wyniki od 141 do 160 z 234
  1. #141
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DomekŁochowo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Łochowo
    Kod pocztowy
    86-065
    Posty
    6

    Domyślnie

    No to może źle to przedstawiłem albo bardzo mocno uprościłem ale generalnie finalny efekt jest taki jak opisałeś. Dodatkowo mogą sterować za pomocą rejestrów jeżeli urządzenie jest wyposażone w protokół Modbus.

    A tak przy okazji co wg. Ciebie jest sensownego jeśli chodzi o zastosowania HA w domu?

  2. #142

    Domyślnie

    Czyli poza panami od marketingu nikt nic nie wie no chyba, ze się mylę. Może jakieś fotki ewentualnie czy jest możliwość obejrzenia inwestycji w akcji ....
    To jak się co obsługuje, modyfikuje to jest to wyjaśnione na ich stronie wiec z tym nie ma problemu. Raczej chodzi mi o to czego firma/instalator nie powie np o awaryjności czyli słabych stronach. Zależy mi na prostocie i funkcjonalności, raz skonfigurowane ma to poprostu działać tak żeby użytkownik się nie martwił czy coś się zawiesi, przestanie działać w trakcie wieczornej kolacji

  3. #143

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pateksioo Zobacz post
    Montowałem w zeszłym roku system . Jestem z niego zadowolony. Przedstawiciele pozostałych firm straszyli brakiem możliwości rozszerzania możliwości systemu, ale nie to nie prawda. Jeżeli zrobisz z głową projekt instalacji oraz pozostawisz sobie trochę wolnych przekaźników na modułach to możesz zrobić wszystko. Niebawem przymierzam się do podłączenia ogrodu do sterowania, a minął już rok od budowy. Poza tym przeznaczenie danego okienka na telefonie czy przeznaczenie przycisku naściennego możesz do woli zmieniać z pozycji telefonu. Na moment kupowania systemu inne firmy tego nie miały. Nie wiem jak teraz?
    Nie znałem się wcześniej nic na automatyce. Większość mi wyjaśnili i jeszcze zaproponowali solidnego wykonawcę kompleksowej elektryki. Moduły mają większe, ale paradoksalnie dzięki temu zajmują mniej miejsca w rozdzielni. Elektryk pokazywał mi zdjęcia szaf pod inne firmy to potrafiły być dwa razy większe niż moja!!
    A możesz pokazać jak to masz u siebie ? Jak duży dom masz ? Czym sterujesz ?
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 04-03-2020 o 07:21 Powód: Edycja cytowanego postu.

  4. #144
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DomekŁochowo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Łochowo
    Kod pocztowy
    86-065
    Posty
    6

    Domyślnie

    Nie mam profitu z tego co tu piszę i to raczej zbieg okoliczności. Wrzucę wieczorem trochę fotek z realizacji, a chętnych zapraszam do Kujawsko-pomorskiego Nie wszystko jeszcze spięte.

  5. #145
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Pateksioo

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Konina
    Kod pocztowy
    62-510
    Posty
    8

    Domyślnie

    Budowa ukończona pod Koninem w marcu. Zaraz minie okrągły rok. Postaram się wrzucić na dniach fotki z rozdzielni i jak znajdę to trochę z etapu przewodów. Ze względu na to, że nie mogłem się dogadać z developerem, położył mi ostatecznie normalną instalacją, która potem była przerabiana.... więc bałaganu trochę było.
    Na ten moment mam sterowanie oświetleniem wewnątrz 24 obwody, 4 paski led o zmiennym natężeniu, kilka rolet, ogrzewania podłogowe niezależne w każdym pomieszczeniu, trzy gniazda sterowalne, sterowanie trzema biegami rekuperatora po 0-10V brama wjazdowa i garażowa, podgląd na kamery i ogólne podłączenie do jednostki alarmowej. Tak jak pisałem wcześniej, będzie jeszcze oświetlenie ogrodu i nawodnienie po kilka stref. Dom ma 142metry użytkowej. Zakupiłem tez od nich kilka stylowych włączników dotykowych. Jak wpadają (że tak powiem) kumple z wojska, to zawsze sporo zabawy jest ze scenami i ich ustawianiem.

  6. #146
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pochwały od jednopostowców to niedźwiedzia przysługa - ktoś wybudował dom bez pomocy FM a zakłada konto żeby chwalić coś uruchamianego na koniec prac...
    Standard. To cykliczne zjawisko. Co jakiś czas ktoś tu wpada na słaby pomysł realizacji szemranej jakości cichego marketingu i w jednym miesiącu rejestruje kilka rzekomo zadowolonych klientów. Przypadek? Nie sądzę

  7. #147

    Domyślnie

    iF-Jimi

    No właśnie dlatego przestałem dociekać, mam jeszcze czas na podjęcie decyzji i pewnie moja zagwozdka nad wyborem systemu z czasem się wyjaśni . Jesteś dość zorientowany w temacie, może coś dodasz od siebie?

  8. #148
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał macko281 Zobacz post
    iF-Jimi

    No właśnie dlatego przestałem dociekać, mam jeszcze czas na podjęcie decyzji i pewnie moja zagwozdka nad wyborem systemu z czasem się wyjaśni . Jesteś dość zorientowany w temacie, może coś dodasz od siebie?
    Myślę, że jak przeczytasz trochę moich postów to znajdziesz w nich co mam na ten temat do powiedzenia. Ja uznaję tylko magistralne systemy automatyki o logice rozproszonej. Koniecznie otwarte na integracje, czyli obsługujące jak najwięcej ogólno przyjętych standardów komunikacji.

  9. #149
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Rajuldz

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-604
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Ciekawa wymiana poglądów na temat Ampio vs Grenton Zacząłem od systemu Fibaro i w drodze eliminacji stoję przed wyborem właśnie między tymi dwiema firmami. Funkcjonalności, które oferują oby dwa systemu są wystarczające na moje potrzeby w obu przypadkach:
    - oświetlenie
    - żaluzje fasadowe
    - podgląd kamer
    - brama garażowa i wjazdowa
    - furtka/domofon z kamerą
    - zamek w drzwiach wejściowych
    - ogrzewanie

    + w późniejszym czasie
    - klima
    - ogród

    Dlatego oprócz ceny, która spodziewam się, że będzie podobna (czekam jeszcze na oferty) interesują mnie dwie rzeczy:
    1. Czy w obu przypadkach instalacja elektryczna i jej koszt wygląda tak samo? Z tego co zrozumiałem w Ampio jest to bardziej złożona sprawa?
    2. Łatwość i przyjemność w użytkowaniu. W Grentonie z tego co zrozumiałem i wcześniej wyczytałem łatwo można konfigurować urządzenia, tworzyć sceny itd. W którymś wątku na tym forum ktoś pisał, że do Ampio trzeba wzywać fachowca żeby zrobić nową konfigurację. Jak się ma to do rzeczywistości? Teraz też zorientowałem się, że nie patrzyłem na daty postów i niektóre problemy mogą być zwyczajnie nieaktualne.

    Być może, któryś z producentów znacznie usprawnił swój system i urządzenia w ostatnim czasie. Proszę poradźcie.

  10. #150
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rajuldz Zobacz post
    Czy w obu przypadkach instalacja elektryczna i jej koszt wygląda tak samo? Z tego co zrozumiałem w Ampio jest to bardziej złożona sprawa?
    Instalacja elektryczna bardzo podobna w obu przypadkach z tym, że w Ampio mamy jeszcze dodatkowo inne możliwości. Np. magistralne oświetlenie trzyprzewodowe gdyby Cię taki temat interesował. Czyli na jednym trzyżyłowym kablu elektrycznym niezależne sterowanie do 16 żarówek.

    Cytat Napisał Rajuldz Zobacz post
    Łatwość i przyjemność w użytkowaniu. W Grentonie z tego co zrozumiałem i wcześniej wyczytałem łatwo można konfigurować urządzenia, tworzyć sceny itd. W którymś wątku na tym forum ktoś pisał, że do Ampio trzeba wzywać fachowca żeby zrobić nową konfigurację. Jak się ma to do rzeczywistości? Teraz też zorientowałem się, że nie patrzyłem na daty postów i niektóre problemy mogą być zwyczajnie nieaktualne.
    Fachowca wzywa się na instalację i to chyba w obu przypadkach. I chyba w obu przypadkach możesz sobie rekonfigurować system jeśli chcesz. W Ampio na pewno.

  11. #151

    Domyślnie

    Dzień dobry, może mi ktoś ocenić mniej więcej koszt instalacji loxone i amio do domu 450m piętrowy. Może coś innego wartego uwagi? ( knx wykluczam ze względów cenowych). Dom ma być mocno automatyczny. Zależy mi na otwartości systemu na przyszłość. Sterowanie podłogowe, rekuperacja, pompa ciepła, klimatyzacja, wykrywanie gazu usypiającego, kontraktony w oknach i czujnik otwartych okien, gaszenie świateł strefowe, wyłączenie zdalne zasilania z części gniazdek, nagrzewanie jacuzzie i sauny, rolety+ bramy. Dodatkowo Podświetlanie płytek w nocy z łóżka do łazienki, sterowanie kominkiem. Zastanawiałem się nad systemem odstraszającym w przypadku włamania, ale nie mam przekonania. Może ktoś ma i podzieli się opiniom. Zależy mi na bezawaryjnym rozwiązaniu oraz żeby nie przepłacać. Może ktoś zna instalatorów ze śląska bardzo solidnych lub takich których się wystrzegać?

  12. #152

    Domyślnie

    Pytanie jest bardzo ogólne, czy przyciski zwykłe po 50zł czy ładne szklane panele po 1000zł? ile punktów świetlnych, czy wszytkie strefy podłogówki sterowane? ile rolet? Jaki kominek i czy faktycznie jest tam czym sterować? Ile gniazdek sterowanych? Czy oprócz rolet jeszcze jakies sterowanie zasłonami? Projektor, TV? spotify w pokojach? W tej długiej liscie zabrakło jeszce np zasilanai awaryjnego albo sterowania bramą i podlewaniem. Wideodomofon?

    Bez zbędnych szaleństw jakbym miał coś obstawiać to przy metrażu i tym co planujesz to 100tyś. Ale pamiętaj że nowe pomysły się pojawiają im dłużej myślisz lub rozmawiasz z instalatorem Ale pisząc sensownego maila do instalatora i krótko gadajac przez telefon dowiesz się wiecej.
    co do instalatorów ze śląska - napisz/zadzwoń do Adam Kalla Smarthome, Katowice.

  13. #153
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Na tym poziomie ogólności możesz zgrubnie oszacować koszt automatyki na poziomie od ok. 4 do 7-8 % wartości domu (inwestycji). Na podstawie tego co opisałeś, raczej nie liczyłbym że będzie to ten dolny zakres.

    Oba wymienione przez Ciebie systemy są względnie otwarte tj, mają sporo interfejsów komunikacyjnych (przy czym Loxone może mieć ich odrobinę więcej np. o DMX czy KNX). Oba systemy mają nowoczesne magistrale bazujące na CANbus, które można dowolnie rozwidlać co ogranicza koszty okablowania. W zakresie podstawowej / prostej automatyki (oświetlenie, bramy, rolety) oba systemy zrobią to samo, prawie tak samo dobrze. Na tym podobieństwa się jednak kończą. Loxone jest dużo bardziej stabilnym i dojrzałym systemem od Ampio. Ma bardzo bogatą funkcjonalność praktycznie w każdym obszarze automatyki domowej. Ma ładne i nowoczesne interfejsy tzn. apki na telefony / tablety, które mają szereg przydatnych funkcji. Ma obszerną oficjalną dokumentację ogólnodostępną w necie dla każdego (a nie tylko dla instalatorów). Ma znacznie większą międzynarodową społeczność w sieci, która "niejedne drzwi już wyważyła".

    W samym zakupie aparatury i osprzętu Ampio może wyjść ileśtam procent tańszy. Jednak Loxone powinien tę różnicę z łatwością odrobić na kosztach zaprogramowania i integracji, bo dużo inteligentnych funkcjonalności gotowych jest out of the box, a reszta względnie łatwa do uzyskania. Tak więc jeśli będziesz robił szczegółowe wyceny różnych dostawców, to połóż możliwie duży nacisk na kwestie oszacowania kosztów programowania i integracji od A od Z. Bo czas specjalistów od automatyki tani nie jest i to mogą być ukryte koszty pozornie tańszych wycen.
    Ostatnio edytowane przez TomekWaw ; 08-07-2020 o 22:23

  14. #154
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szpilers Zobacz post
    Dzień dobry, może mi ktoś ocenić mniej więcej koszt instalacji loxone i amio do domu 450m piętrowy. Może coś innego wartego uwagi? ( knx wykluczam ze względów cenowych). Dom ma być mocno automatyczny. Zależy mi na otwartości systemu na przyszłość. Sterowanie podłogowe, rekuperacja, pompa ciepła, klimatyzacja, wykrywanie gazu usypiającego, kontraktony w oknach i czujnik otwartych okien, gaszenie świateł strefowe, wyłączenie zdalne zasilania z części gniazdek, nagrzewanie jacuzzie i sauny, rolety+ bramy. Dodatkowo Podświetlanie płytek w nocy z łóżka do łazienki, sterowanie kominkiem. Zastanawiałem się nad systemem odstraszającym w przypadku włamania, ale nie mam przekonania. Może ktoś ma i podzieli się opiniom. Zależy mi na bezawaryjnym rozwiązaniu oraz żeby nie przepłacać. Może ktoś zna instalatorów ze śląska bardzo solidnych lub takich których się wystrzegać?
    Na podstawie tego co napisałeś nie da się za bardzo nic wycenić. Do wyceny potrzebna jest pełna specyfikacja instalacji, tj ilość i rodzaj obwodów, jakie konkretnie urządzenia chcesz integrować, ile stref grzewczych itp. Ale w przybliżeniu ceny netto na Ampio za parę najbardziej podstawowych rodzajów obwodów wraz z instalacją automatyki i konfiguracją to np. obwód ośw. włącz / wyłącz - 130 do 160 zł, roleta / żaluzja 260 do 320 zł, strefa grzewcza podstawowa 250 do 350 zł, integracja podstawowa (klima, wentylacja czy system alarmowy) 1000 zł ale tutaj cena za konfigurację rośnie w zależności od jej zaawansowania. Co do wyłączników czy paneli to kwestia nie tylko zapotrzebowania ale też oczekiwań. Koszt paneli w Ampio od 250 do 2000 zł. Najtańszy ma dwa przyciski i co najmniej kilka funkcji, najdroższy 15 przycisków, ekran i 10 przewijanych ekranów zmieniających funkcjonalność przycisków (nowość MDOT-M15+), czyli w zasadzie 150 podstawowych funkcji + kwestie ilości kliknięć, przytrzymania itp. Obwody świetlne DIM, RGBW, 0-10V, Dali odpowiednia droższe, w przypadku tego ostatniego zależy od ilości końcówek.

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    Ale pisząc sensownego maila do instalatora i krótko gadajac przez telefon dowiesz się wiecej.
    co do instalatorów ze śląska - napisz/zadzwoń do Adam Kalla Smarthome, Katowice.
    To bardzo dobry kontakt. Instalator ze sporym doświadczeniem.

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Oba wymienione przez Ciebie systemy są względnie otwarte tj, mają sporo interfejsów komunikacyjnych (przy czym Loxone może mieć ich odrobinę więcej np. o DMX czy KNX)
    Ampio ma KNX-a od dobrych kilku lat

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Loxone jest dużo bardziej stabilnym i dojrzałym systemem od Ampio.
    Co to znaczy według Ciebie "dużo bardziej stabilnym"? Za wyjątkiem starej aplikacji mobilnej co nie ma wpływu na stabilność systemów rozproszonych nigdy nie słyszałem o przypadku zwisu jakiegokolwiek modułu automatyki w Ampio, za to w tym drugim słyszałem o blackout-cie całej instalacji z powodu awarii zwykłej, serwerowej karty SD. Co zresztą zdarzyło się również u klienta jednemu ze starych użytkowników tego forum.

    Co do dostępu do dokumentacji Ampio to fakt, jest głównie w strefach dla instalatorów, natomiast na życzenie klienta zwykle nie ma problemu żeby się dostać do dokumentacji i oprogramowania.

  15. #155
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Co to znaczy według Ciebie "dużo bardziej stabilnym"?
    Widziałem, że bywają problemy z chmurą Ampio. Ostatni 6 lipca, poprzedni 10 maja br., wcześniej się nie interesowałem.
    Brak chmury to nie tylko brak zdalnego dostępu, ale przede wszystkim brak powiadomień, a akurat to uważam za dość istotne.

  16. #156
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał TomekWaw Zobacz post
    Widziałem, że bywają problemy z chmurą Ampio. Ostatni 6 lipca, poprzedni 10 maja br., wcześniej się nie interesowałem.
    Brak chmury to nie tylko brak zdalnego dostępu, ale przede wszystkim brak powiadomień, a akurat to uważam za dość istotne.
    To prawda, chmura kilka razy w roku wisi na parę godzin co nie ma żadnego wpływu na stabilność i działanie systemu automatyki w budynku. A to wydaje mi się dla użytkownika instalacji nade wszystko najważniejsze. Wracając do chmury to od roku tworzy się nowa, silnie szyfrowana i rozproszona chmura którym to projektem kieruje człowiek wcześniej odpowiedzialny za bezpieczeństwo sieci w NASK oraz w Polskiej Agencji Kosmicznej. Niedługo ma zostać odpalona pierwsza jej wersja a po zakończeniu ma być przeprowadzony zewnętrzny audyt bezpieczeństwa.

  17. #157

    Domyślnie

    @TomekWaw, ja tam polecam nie ufać żadnej chmurze, żadnego dostawcy i po prostu zestawić sobie VPNa. Taka chmura ampio ma taką stabilność jak Twój internet, ew. serwer

  18. #158
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar TomekWaw
    Zarejestrowany
    Apr 2020
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    @TomekWaw, ja tam polecam nie ufać żadnej chmurze, żadnego dostawcy i po prostu zestawić sobie VPNa. Taka chmura ampio ma taką stabilność jak Twój internet, ew. serwer
    Zajmuje się sieciami od ponad 20 lat i zdalny dostęp do swojego systemu mam wyłącznie przez VPN. Mam nawet w telefonie apkę do VPN on demand, która w ułamku sekundy wpina smartfon do VPN jeśli widzi requesty na określone klasy lokalne stosowane u mnie w domu, a telefon jednocześnie nie jest wpięty w zdefiniowanych sieciach WiFi. Nie zmienia to jednak faktu, że "chmura" producenta jest potrzebna do powiadomień push na aplikację mobilną. Oczywiście można jakoś dublować takie powiadomienia np. z wykorzystaniem email i własnego serwera smtp, ale ja akurat wole pushe. Loxone dostarcza je niezawodnie.

  19. #159
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    TomekWaw chciałem zapytać o to w temacie, w którym wstawiłeś filmik, ale zaraz by się zaczęło "Niepotrzebny bajer i drogi" Ile realnie wytrzymują baterie w tym zamku Gerdy i jak z integracją do innych systemów ?

  20. #160

    Domyślnie

    Ty byś najpierw stwierdził, że to jest niezbędna rzecz, a jak ktoś nie potrzebuje, to brakuje mu wyobraźni. Co innego gdybyś po prostu zapytał.

Strona 8 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony