W wielu wątkach trwają dyskusje o różnych systemach, w żadnym jednak nie znalazłem prostego przykładu który system zrobić coś czego nie zrobi inny. Czy można powiedzieć że jeden system jest lepszy od drugiego? Aktualnie odrzuciłem KNX ze względu na koszty. Zostają 3 systemy:
Grenton, Ampio i Loxone. Patrząc z punktu widzenia społeczności i liczby użytkowników wydaje się prowadzić Loxone, dodatkowe urządzenia są jednak drogie, z drugiej strony gwarantowane jest bezproblemowe działanie.

Plusem dla mnie jest to że każdy z tych systemów wykorzystuje te same okablowanie(zakładając, że użyję Cat 7) oraz gwiazdę(zakładając, że nie użyję tree w Loxone). Jak za 15 lat firma przestanie istnieć to będzie na pewno następca, ew. zostaje mi rPi który też zadziała.

Czy jednak wybierając Ampio albo Grentona zamiast Loxone nie będę w stanie czegoś osiągnąć? Jakie są realne ograniczenia tych systemów względem KNX, czy tylko brak integracji producentem który daje mi wyłącznie integrację z KNX? Sterowanie światłem, audio-wideo, ogrzewaniem, wideodomofonem VOIP, do tego bramy + podlewanie trawnika reklamują wszyscy.