dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 12
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 234
  1. #21
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    W ogóle to w tej ścieżce branżowo-zawodowej zatoczyłem kółko. Znowu pokochałem bezprzewodówki. Takie Delta Dore jest stabilne jak skała i bajecznie proste w konfiguracji. Umie tyle ile trzeba.
    Owszem, z całą moją niechęcią do bezprzewodówki, jak już miałbym coś brać to Delta Dore. Pod warunkiem że klientowi niepotrzebna jest logika tylko sama automatyka.

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Reszta (czyli gwiazda i magistrala) mają ekstra słaby punkt w postaci zasilacza.
    Tylko i wyłącznie wtedy jeśli zrobilibyśmy magistralę opartą o jeden zasilacz. Osobiście nigdy w życiu nie popełniłem takiej instalacji, redundancja zasilania to podstawa w systemach magistralnych a nie słyszałem o przypadku awarii zasilania systemu magistralnego jeśli stosuje się moduł redundancji. Oprócz modułu redundancji o którym wspomniałem powyżej stosujemy minimum dwa zasilacze, oczywiście wysokiej jakości. Padnie jeden zasilacz, działa drugi a moduł redundancji informuje nas o awarii. Oczywiście cały system działa normalnie. Zresztą wiesz jak to działa więc nie do końca wiem w jakim celu to napisałeś

    Odnosząc się analogicznie do zasilania systemów bezprzewodowych, to w pestkach podtynkowych zasilanych bezpośrednio z AC potrzebna jest mikroprzetwornica. Nie ma szans żeby taka mikroprzetwornica o rozmiarach 3 x 5mm przetwarzająca 230AC na 5DC działała 10 lat, już nie mówiąc o dłuższym okresie użytkowania. Co innego jeśli urządzenie zasilane jest z baterii. Wtedy zespół zasilania jest bezpieczny, tyle że jak wiadomo konieczna jest okresowa wymiana baterii.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Tylko i wyłącznie wtedy jeśli zrobilibyśmy magistralę opartą o jeden zasilacz. Osobiście nigdy w życiu nie popełniłem takiej instalacji, redundancja zasilania to podstawa w systemach magistralnych a nie słyszałem o przypadku awarii zasilania systemu magistralnego jeśli stosuje się moduł redundancji. Oprócz modułu redundancji o którym wspomniałem powyżej stosujemy minimum dwa zasilacze, oczywiście wysokiej jakości. Padnie jeden zasilacz, działa drugi a moduł redundancji informuje nas o awarii. Oczywiście cały system działa normalnie. Zresztą wiesz jak to działa więc nie do końca wiem w jakim celu to napisałeś
    Napisałem bo to wcale nie jest ogólny standard i bardzo mało ludzi zwraca na to uwagę.

    Cytat Napisał iF-Jimi Zobacz post
    Odnosząc się analogicznie do zasilania systemów bezprzewodowych, to w pestkach podtynkowych zasilanych bezpośrednio z AC potrzebna jest mikroprzetwornica. Nie ma szans żeby taka mikroprzetwornica o rozmiarach 3 x 5mm przetwarzająca 230AC na 5DC działała 10 lat, już nie mówiąc o dłuższym okresie użytkowania. Co innego jeśli urządzenie zasilane jest z baterii. Wtedy zespół zasilania jest bezpieczny, tyle że jak wiadomo konieczna jest okresowa wymiana baterii.
    Żeby była jasność - nikt nigdy nie zagwarantuje żywotności żadnej elektroniki powyżej 10 lat, no chyba że mówimy o dedykowanych systemach dla wojska. Dlatego między innymi nie używa się tam cyny bezołowiowej.

    I tutaj właśnie pestki podtynkowe są fajne - za te 10 lat jak cokolwiek zacznie padać to w najgorszym przypadku wydłubie się pestkę i podepnie zwykły włącznik. Jak zacznie padać szafa a'la ruski kosmodrom to nie będzie ani wesoło ani łatwo.

  3. #23
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Napisałem bo to wcale nie jest ogólny standard i bardzo mało ludzi zwraca na to uwagę.
    W takim wypadku chyba byłem tego nieświadomy Zawsze zwracałem na to szczególną uwagę, również prowadząc szkolenia. A odkąd Ampio ma swój świetny moduł redundancji to widzę, że integratorzy wkładają go raczej do każdej instalacji.

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Żeby była jasność - nikt nigdy nie zagwarantuje żywotności żadnej elektroniki powyżej 10 lat, no chyba że mówimy o dedykowanych systemach dla wojska. Dlatego między innymi nie używa się tam cyny bezołowiowej.
    Nie o to mi chodziło, te 10 lat napisałem tak ze sporym zapasem. Moja teoria o której mowa powyżej, oparta się na moim doświadczeniu oraz na rozmowach z pewnym zdolnym konstruktorem elektronikiem którego znasz. W instalacjach które 5 - 6 lat temu zrealizowaliśmy na systemie bezprzewodowym z którym również miałeś duże doświadczenie, w tej chwili duża część pestek już jest wymieniona właśnie ze względu na mikroprzetwornice. Wiadomo że nikt nie zagwarantuje 10-ciu lat żywotności, ale zawsze pewne rozwiązania żyją zdecydowanie dłużej od innych ze względu na zastosowaną konstrukcję i technologię. Delta Dore jest fajnym, prostym, dopracowanym systemem bezprzewodowym, zdecydowanie lepszym od innych które znam i wartym polecenia w swojej klasie. Ja jednak w nowo powstałym budynku na dzień dzisiejszy nigdy nie zaleciłbym radia. Ampio jak wiesz też ma swój świetny system bezprzewodowy LoRa o zasięgu 2 km, ale jeśli nie muszę to nie korzystam

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Jak zacznie padać szafa a'la ruski kosmodrom to nie będzie ani wesoło ani łatwo.
    Ale z jakiego powodu miałaby w szafie padać dobrze zrobiona elektronika zasilana wysokiej jakości zasilaczami? W instalacjach które zrealizowaliście np. na Loxonie padają Wam moduły po czasie? Oprócz wspomnianych powyżej kart SD od których zależy wszystko co jest oczywiście "drobną" niedogodnością

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał homelogic Zobacz post
    Trzeba rozróżnić pojęcie gwiazdy na przewodach 230V (przekaźniki w rozdzielni) od gwiazdy sygnałowej (ze skrętek). Ta pierwsza jest duuuużo droższa. Loxone wymaga gwiazdy 230V, bo jeszcze nie wypuścili przekaźników na magistralę tree.
    Będzię droższa ale czy nie możemy zrobić przemyślanej instalcji w tree na zasadzie redukcji? Wychodzi dużo taniej niż prowadzenie każdej żyły pod punkt. Trzeba wykonać fajny projekt jak poprowadzić przewody. Mam na myśli wyjscie ze skrzynki przewodem 5x1.5 następnie wychodzimy 4.x1.5mm i 3x1.5mm.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiiir Zobacz post
    Będzię droższa ale czy nie możemy zrobić przemyślanej instalcji w tree na zasadzie redukcji? Wychodzi dużo taniej niż prowadzenie każdej żyły pod punkt. Trzeba wykonać fajny projekt jak poprowadzić przewody. Mam na myśli wyjscie ze skrzynki przewodem 5x1.5 następnie wychodzimy 4.x1.5mm i 3x1.5mm.
    Tak się powinno robić, ale taki wariant wyjdzie tylko z ogarniętą ekipą bez napiętych terminów. Standardowo elektryk rozwija sobie przewody z kilku rolek na raz bo mu szybciej i łatwiej.

  6. #26
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    annaes

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    Panowie mam szybkie pytanie.
    Co prawda w temacie nie ma systemu VISION BMS ale może znacie wady, zalety. Próbuję go porównać sobie do AMPIO i mam .. łeb jak sklep
    Na razie tylko teoretycznie, w przyszłym tygodniu jadę do APA, czekam też na wycenę ampio.

    Dziękuję

  7. #27

    Domyślnie

    Ja się zastanawiałem nad tym systemem, widziałem go, jest ciekawy. Ale wycena była wielokrotnie wyższa od rodzimych systemów pokroju ampio. Ja się zdecydowałem na nexwella bo jak dla mnie dawał te same możliwości przy wielokrotnie mniejszych kosztów. Ale jak kogoś stać na vision bms i kasa dla niego nie ma żadnego znaczenia to moim zdaniem warto go rozważyć.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  8. #28
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar iF-Jimi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Śląsk
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    463

    Domyślnie

    Cytat Napisał annaes Zobacz post
    Dzień dobry,

    Panowie mam szybkie pytanie.
    Co prawda w temacie nie ma systemu VISION BMS ale może znacie wady, zalety. Próbuję go porównać sobie do AMPIO i mam .. łeb jak sklep
    Na razie tylko teoretycznie, w przyszłym tygodniu jadę do APA, czekam też na wycenę ampio.

    Dziękuję
    Vision BMS to system scentralizowany oparty na Windowsie, czyli żeby działał musi stać komp na windzie w szafie. Nie do końca jestem pewien, ale z tego co kojarzę to nie mają swoich klocków tylko sam system zarządzania. Podłącza się zatem klocki oparte o Modbus, KNX, Dali, Lan itp. Żeby był bezpieczny, w sensie żeby nie wyłączył Ci się dom w przypadku awarii kompa to najlepiej rozproszyć go na klockach z KNX. Na wypadek awarii systemu na windzie żeby nie wyłączył Ci się cały dom, musi stać drugi system na Linuxie z mniejszą logiką. Przynajmniej jakiś czas temu tak to u nich działało. Więc w szafie muszą stać dwa kompy gdybyś się nie zdecydował na podłączenie go do KNX.

    Ampio to system rozproszony i też ma wszystkie powyższe interfejsy. Klocki zatem są autonomiczne i nie potrzebują serwera do działania logiki, a możliwości ma podobne.

  9. #29
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    annaes

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dziękuję. W rozmowach wezmę te kwestie również pod uwagę bo i tak mało co z tego rozumiem

  10. #30
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    annaes

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Jestem po pierwszych wycenach i loxone + knx wyszło 98 126,50
    VisionBMS trochę lepiej bo niecałe 90
    Jeszcze ampio

  11. #31

    Domyślnie

    Sporo wyszło tylko pytanie co ta wycena obejmuje. Czy jest to komplet robót z wykonaniem kompletnej instalacji czy koszt samych podzespołów IB wraz z uruchomieniem. Czy w tej wycenie jest multiroom i inne wodotryski? Czy są panele dotykowe i inne? Tak czy siak spora kwota

    Uderz jeszcze do nexwella z prośbą o wycenę to będziesz miała porównanie kosztów.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał annaes Zobacz post
    Jestem po pierwszych wycenach i loxone + knx wyszło 98 126,50
    VisionBMS trochę lepiej bo niecałe 90
    Jeszcze ampio
    ILE!?!?!?!
    Chcialbym zobaczyc szczegolowy kosztorys pewnie z 70% to robocizna

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiiir Zobacz post
    ILE!?!?!?!
    Chcialbym zobaczyc szczegolowy kosztorys pewnie z 70% to robocizna
    Myślisz swoją skalą. Jak masz średni dom i chcesz sterować wieloma urządzeniami to wyjdzie, że ostatecznie i tak 50% więcej wyda.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał annaes Zobacz post
    Jestem po pierwszych wycenach i loxone + knx wyszło 98 126,50
    Sam korzystam z Loxone + 1wire (temperatura) + KNX (do Satela i rekuperatora). Jeśli go wybierasz to zwróć uwagę czy robią Ci na magistrali "Tree". Zabawa z osobnymi skrętkami i przewodami per włącznik to strata czasu i komplikowanie instalacji. System ma jedną wadę - zapisuje na karcie SD i lepiej ją wymieniać co 2 lata, aby nie padła.

    VisionBMS nie znam ale serwer na Windowsie do mnie nie przemawia.

  15. #35

    Domyślnie

    Hej,
    Miałem okazje ostatnio oglądać Ampio w praktyce. Bardzo mi sie spodobał. Jego szybkość była bardzo fajna.
    Oglądałem instalacje zrobione u klientów na:
    fibaro,
    F&F radio i kabel
    Lcn
    Ampio

    Nie podoba mi się oprogramowanie na iOS w Ampio, ale to pewnie za chwilkę naprawią. Niestety daleko im graficznie do Fibaro.
    Brakuje mi w ofercie takich gotowych klocków konkretnego producenta, które będą wzornictwem „gładziusieńkie i błyszczące”, ale czy o to chodzi tylko w automatyce? Czy to ma być piękne, czy użyteczne?
    Myślę, że spokojnie mogę polecić to rozwiązanie tym, którzy szukają i biją się z myślami co wybrać.
    Otwartość komunikacji z innymi klockami firm trzecich, stabilność i szybkość działania to super sprawa.
    Jeszcze raz polecam i sam u siebie to zainstaluje.

  16. #36

    Domyślnie

    Co było szybszego w Ampio wzgledem innych rozwiązań? Gdzie były zauważalne największe różnice?

  17. #37

    Domyślnie

    F&F radio i fibaro to systemy centralne,radiowe z technicznego punktu widzenia z ograniczonym czasem nasłuchwianiu sygnału. Ampio jest rozproszony, kablowy, czyli wykonanie czynności odbywa sie w urządzeniu, które wykonuje czynność. Zauważalnie odczuwałem różnice w szybkości działania, przy wydaniu kilku czynności. Nie miałem tych systemów w domu, wiec nie miałem okazji spędzić z nimi więcej niż jeden dzien, wiec praktyka może byc inna. Jednak do w/w systemów miałem dostęp do konfigurowania systemu.
    Radiowe rozwiazania maja pewna wadę, jednokierunkowa transmisja i do tego, z ograniczeniem czasu nadawania. Zaletą jest oczywiście możliwość instalacji w gotowym juz budynku, gdy kabli juz sie nie da pociągnąć.

  18. #38
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    annaes

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    4
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dzień dobry A propos pytań odnośnie jakie funkcjonalności, podaję poniżej na jakiej podstawie otrzymałam tak wysokie ceny (ampio trochę tańsze):

    Integracja z wideodomofonem 1
    Integracja z systemem alarmowym Satel (ilość czujników) 64
    Czujka zalania 4
    Centalne odcięcie wody 1
    Wykrycie obecności (ilość) 2
    Wykrycie pożaru / czadu / gazu / gazów usypiających (ilość) 0
    Monitorowania zamknięcia bramy garażowej 1
    Sterowanie bramą garażowa (ilość) 1
    Sterowanie klimatyzacją 1
    Pomiar temperatury wewnąrz (strefy) 12
    Pomiar temperatury na zewnątrz / ścian 1
    Sterowanie roletami / żaluzjami (grupy) 8
    Sterowanie oknami dachowymi (ilość) 4
    Sterowanie z urządzeń mobilnych Klienta 1
    Główny panel dotykowy 9,7" 1
    Komunikacja z systemem poprzez e-mail 1
    Komunikacja z systemem poprzez SMS 1
    Obraz z kamer na żywo (maksymalna ilość) 8
    Zdalne wyłączanie elektrycznej płyty grzejnej 1
    Liczniki energii / Ilość obwodów 1/3
    Integracja z licznikiem wody z impulsatorem (ilość) 1
    Integracja z licznikiem gazu z impulsatorem (ilość) 1
    Funkcja monitorowania otwarcia furtki 1
    Sterowanie otwieraniem furtki (ilość) 1
    Monitorowania zamknięcia bramy wjazdowej 1
    Sterowanie bramą wjazdową (ilość) 1
    Nawadnianie ogrodu (strefy) 3
    Sterowanie źródłem ciepła 1
    Sterowanie ogrzewaniem (strefy) 12
    Sterowanie pompą obiegową C.W.U. 1
    Oświetlenie włącz / wyłącz (obwody) 24
    Oświetlenie LED RGB (obwody) 4
    Oświetlenie ściemnialne 12V - 24V (ilość obwodów) 3
    Oświetlenie elewacji włącz / wyłącz (obwody) 1
    Oświetlenie ogrodu włącz / wyłącz (obwody) 3
    Stacja pogodowa 1
    Pomiar siły wiatru 1
    Czujnik opadów atmosferycznych 1
    Czujnik nasłonecznienia 1
    Sterowanie rekuperacją 1
    Sterowanie markizami (grupy) 2
    Monitorowanie stanu zasilania budynku 1
    Zasilanie awaryjne systemu 1
    Zdalne odcięcie zasilania (obwody) 2
    One Click Energy Saving 1

    Oczywiście każda oferta okraszona uwagami za co jestem wdzięczna ponieważ wybierając system chcę mieć 100% pewności że będzie ok.

    A propos Vision - komputer przemysłowy jest z Windows 7 Embedded , z tego co gdzieś mi wiadomo na tym systemie działają bankomaty. Nie potrzeba dwóch kompów bo te moduły mają swoją logikę awaryjną i jeśli komp padnie to dom będzie działał.

    Co mnie jednak najbardziej dotknęło to rozmowa z pewnym dystrybutorem ampio (nie, nie Pan iF) który powiedział mi że system rozproszony jest tylko w budynkach które już stoją i mają zrobioną elektrykę + tynki czy co tam, natomiast jeśli dom jest dopiero w budowie i robimy IB od zera to wtedy wszystko wrzucamy w rozdzielnię.

    No to jak to jest że ampio jest super bo jest rozproszone a jak przychodzi co do czego to jednak nie?

  19. #39

    Domyślnie

    Odniosę się tylko do ostatniego pytania, bo pytałem o to samo i jest odpowiedź iF w tym wątku Rozproszone sa moduły odpowiedzialne za logikę, nawet jeśli wszystkie w jednej szafie.

  20. #40

    Domyślnie

    Też tak rozumiem - to, że wszystkie moduły są w jednej szafie nie oznacza, że system nie jest rozproszony. Rozproszenie oznacza, że nie ma centralnego komputera i każdy moduł posiada własną logikę, a nie to gdzie zlokalizowane są poszczególne moduły.
    200 m2 powierzchni użytkowej; zakończenie budowy 2016/2017; ściany 20 cm styro białego 0,038; podłoga 18 cm EPS100 0,036; Dach 25 cm piany OK, ogrzewanie piecokominek wodny z akumulacją ceramiczną + Immergas Victrix 12kw TT, wszędzie podłogówka, WM z reku

Strona 2 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony