dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie Kontakt Simon 54 czy 10?

    Różnica między serią 54 a 10 to w moim przypadku ok. 1000 zł. Kupiłem sobie po przełączniku i gnieździe i oglądam. 54 ma metalowy stelaż (10 plastikowy), lepiej rozwiązane mocowanie ramki i w przypadku gniazd nieco wygodniejsze zaciski do montażu przewodów. Ma też przesłonę otworów, która jest niby fajna, ale obawiam się o trwałość w częściej używanych gniazdkach. Poza tym różnic istotnych nie widzę. Wizualnie jak dla mnie porównywalne, wręcz w 54 klawisz ma "dziurę" w powierzchniach bocznych, co wygląda dziwnie w nisko zamontowanym przełączniku.

    Trochę dziwi mnie różnica w cenie. Czy warto dopłacić ten 1000 zł do 54, z perspektywy człowieka, które będzie sobie sam montował osprzęt, a potem używał?

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar asterixx
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    408

    Domyślnie

    Moim zdaniem raczej nie ma różnicy, weź tę serie, która Ci się bardziej podoba.
    Nawet jak za 2-3 lata popsuje się 3, a niech tam, 5 gniazd - to i tak to sa groszowe sprawy. Nie licz na to, że włączniki lub gniazda zaczną się masowo psuć nawet po 10 latach.
    Nie zwracałbym za bardzo uwagi na to, czy droższa seria jest trwalsza. Bo to nie koniecznie jest prawda.

  3. #3

    Domyślnie

    Czy coś się tu zmieniło w ciągu tych kilku lat?
    Mam stan surowy zamknięty i chcę sobie zamontować kilkanaście tymczasowych gniazd. To chyba Simon 10 może być?
    W innym wątku można poczytać o kiepskich wkrętach łapek. Może lepiej nie dokręcać ich za mocno? Chyba że to już stara historia i teraz jest lepiej.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Po trzech latach z SIMON 10: gniazda OK, antenowe i RJ45 bez problemów. Nie żółknie, nie pęka. Przełączniki: trzy sztuki (na ~30) się zepsuły i przestały przełączać. Przy czym stało się to w pierwszych miesiącach użytkowania. Generalnie działa, montowało się normalnie (w nowym domu - nowe, równo osadzone puszki itd).

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AnonimowyAlkoholik

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    91-747
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przełączniki szybko padają od kurzu. Mechanizmy były zamontowane przed pracami pylącymi, gładziami itp?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Nie, już po. Ale nowe kosztowały w sumie dwadzieścia parę złotych. Na dopłatę do "wyższej" serii Simona dołożyłbym z tysiaka, więc per saldo i tak warto. O ile ktoś oczywiście nie ma jakichś specyficznych potrzeb - estetycznych (w wyższych seriach są inne kolory, bajery typu szklane maskownice itd) albo technicznych (nie pamiętam już, ale czegoś tam w "10" brakowało z takiego osprzętu typu gniazda komputerowe itd), to szkoda kasy.

    Aha, wiem - w 10 brakowało chyba gniazdek głośnikowych. Wziąłem od droższej serii, są przy podłodze, trzeba by się przypatrzeć, żeby zauważyć, że to inny design.

  7. #7

    Domyślnie

    Gniazdka głośnikowe? Np. do radyjka podtynkowego?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Nie, to takie, gdzie można na zacisku podłączyć przewód do głośnika. Przy wzmacniaczu też takie robisz. Łączysz pod tynkiem i nie musisz ciągnąć kabla po podłodze.

  9. #9

    Domyślnie

    Pytanie do osób które zdecydowały się na system Simon 10. Jak po kilku latach użytkowania możecie ocenić jakość gniazdek/włączników? Czy białe elementy np. nie zżółkły po czasie?

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Po 6 latach nie zżółkły, jest OK

  11. #11

    Domyślnie

    To dobra informacja. W moim przypadku różnica pomiędzy Simon 10 a 54 to ponad 1000zł. Dzięki wielkie za podzielenie się opinią. Nie będę dopłacał jeżeli nie jest to konieczne.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    siinski

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    WLKP
    Kod pocztowy
    62-025
    Posty
    125

    Domyślnie

    Po zamontowaniu ponad setki gniazd Simona 54 we własnym domu doceniłem radę zaprzyjaźnionego pracownika hurtowni el. aby wybrać właśnie 54 a nie 10. Powiedział że developerka bierze 10 bo tania , wspomniał o plastikowym stelażu w niej. Jeżeli będziesz sam montował to tym bardziej docenisz ów metalowy stelaż zapewniający sztywność całej konstrukcji.Dlaczego to ważne? Ponieważ do niego mocujesz ramkę wykończeniową i tu owa sztywność ma znaczenie. Do każdego gniazdka podpinasz 3 przewody 2,5 mm ,w znaczącej części gniazdek musisz podpiąć tych przewodów 6 aby połączyć to gniazdko obwodem z następnym.Przewody 2,5 mm są dość sztywne i po włożeniu gniazdka w puszkę prężą się w niej .Aby ów stelaż przylegał do ściany trzeba go dobrze docisnąć i dokręcić do puszki pokonując opór kabli w puszce za gniazdkiem.I tu ma znaczenie jego sztywność.Przy wiotkim plastikowym stelażu mocne wkręcanie wkrętów od " pazurków" aby dobrze chwyciły puszkę instalacyjną powoduje że robi się buda , środek stelaża się wybrzusza i ramka na nim powieszona odstaje od ściany .A kiedy chcąc wyprostować stelaż popuszczasz wkręty od pazurków to stelaż się prostuje ale przewody wypychają go że ściany. A kiedy masz tych gniazd 4,5 w wieloramce to wybrzuszony stelaż i szpara między ramką a ścianą powoduje że dostajesz szału. To oczywiście są wyznania amatora który w swoim domu zamontował osprzęt el , być może profesjonaliści których na tym forum nie brak mają swoje sposoby i nawet 10 zamontują perfekcyjnie
    Ostatnio edytowane przez siinski ; 14-04-2023 o 17:54

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Nie miałem żadnego problemu z montażem plastikowej dziesiątki w nowym domu z głębokimi puszkami.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Nie miałem żadnego problemu z montażem plastikowej dziesiątki w nowym domu z głębokimi puszkami.
    Problemów nie ma ale szybkość i komfort montażu w przypadku simona 54 jest zdecydowanie większa niż w jakimkolwiek innym osprzęcie. Szczególnie przy wykorzystaniu tej dedykowanej do montażu ramki, która bardzo ułatwia pozycjonowanie mechanizmów w sąsiadujących ze sobą puszkach.

    Pozdrawiam Łukasz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony