dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 564
  1. #1

    Domyślnie Airpack Home nowe centrale - informacje, problemy, pytania

    Postanowiłem założyć nowy temat dotyczący tylko i wyłącznie nowych central wentylacyjnych od Thessli Green, która niestety słabo informuje jak na razie o nowej serii urządzeń. Byłem na prezentacji produktów i podczas powstawania central również i co mogę powiedzieć to to, że są dużo bardziej ciche niż poprzednie centrale.

    Jakie jeszcze inne rzeczy warto zaznaczyć:

    1. Do 30% większe oszczędności energii.
    2. 50% mniej hałasu w instalacji nawiewnej.
    3. O 40% skuteczniejsza filtracja powietrza.
    4. 100% Bypass czyli chłodzenie niemalże za darmo.
    5. Nowa konstrukcja o lepszej izolacji i mniejszej wadze.
    6. Ciekawy design (centralka do mieszkań z możliwością zabudowy w ramach mebli kuchennych jak lodówka czy kuchenka)
    7. Dwustronna obsługa urządzeń.
    8. Dłuższa gwarancja.
    9. Podzespoły z najwyższej półki! Polska myśl technologiczna.
    10. Nowe wymienniki przeciwprądowe ze średnią roczną sprawnością przekraczającą 90%!.

    To co wymieniłem to informacje w oparciu o dane od Thessli i obserwacje własne.

    Dorzucę jeszcze może to, że centrale są lżejsze. Co do gwarancji to wprowadzono gwarancję na 3 lata z możliwością prolongowania do 5 lat (oczywiście za dopłatą). Generalnie centralki wyglądają i zapowiadają się ciekawie. Szkoda tylko, że ceny takie a nie inne .

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a500.jpg
Wyświetleń:	1164
Rozmiar:	42,4 KB
ID:	392746Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	a150.jpg
Wyświetleń:	611
Rozmiar:	26,3 KB
ID:	392747
    Ostatnio edytowane przez oszczednyGrześ ; 10-07-2017 o 08:49
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  2. #2

    Domyślnie

    noooo z cenami to pojechali.
    Zehnder wychodzi taniej niż teraz Thessla. A do tego to nowość, więc wyjdzie zapewne parę błędów dopiero gdy ludzie zaczną jej używać w nadchodzącym sezonie. Obawiam się właśnie takiego kupienia w ciemno.

    Z drugiej strony każdy nowy produkt wprowadzany na rynek z reguły ma jakąś promocję/gratis itp. - a tu nowy produkt, wyższa cena i ... cisza...
    Ostatnio edytowane przez vietcong ; 10-07-2017 o 09:16

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    noooo z cenami to pojechali.
    Zehnder wychodzi taniej niż teraz Thessla. A do tego to nowość, więc wyjdzie zapewne parę błędów dopiero gdy ludzie zaczną jej używać w nadchodzącym sezonie. Obawiam się właśnie takiego kupienia w ciemno.

    Z drugiej strony każdy nowy produkt wprowadzany na rynek z reguły ma jakąś promocję/gratis itp. - a tu nowy produkt, wyższa cena i ... cisza...
    Zobaczymy. Co do "wychodzenia błędów" to akurat oni robią dużą liczbę testów. Chociażby prototyp airpacka home 500 już tej zimy pracował i nie było nic do czego można by się przyczepić. Co do cen to moim zdaniem powinno być nieco niżej. Pożyjemy zobaczymy co będzie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #4

    Domyślnie

    Czy mozna gdzies juz te nowe modele zakupic? Ewentualnie kiedy beda w sprzedazy i w jakiej orientacyjnie cenie. Akurat chce kupic Airpack 400 ale moze sie wstrzymam i wezme juz nowszy model.

  5. #5

    Domyślnie

    wszystko masz na stronie producenta. Z cenami katalogowymi wystrzelonymi w kosmos

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    wszystko masz na stronie producenta. Z cenami katalogowymi wystrzelonymi w kosmos
    Wierzyć lub nie ale są tacy, którzy kupują bezpośrednio od Thessli... tam naliczą im 5% rabatu raptem .
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  7. #7

    Domyślnie

    a wszyscy instalatorzy dziwnym trafem dają prawie takie same ceny (różnica ok. 100-200 PLN) - zaskakująca zgodność.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    a wszyscy instalatorzy dziwnym trafem dają prawie takie same ceny (różnica ok. 100-200 PLN) - zaskakująca zgodność.
    Mam inne zdanie na ten temat. Chociaż granice rozsądku gdzieś muszą być zarówno dla jednej jak i drugiej strony.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Fleszu1
    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-243
    Posty
    451

    Domyślnie

    O ile taniej mozna kupic np taki 400v nie od producenta tylko jakiegos dystrybutora?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fleszu1 Zobacz post
    O ile taniej mozna kupic np taki 400v nie od producenta tylko jakiegos dystrybutora?
    Pisać do dystrybutorów i się dowiedzieć.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #11

    Domyślnie

    Jak napisałem - jeśli już łaskawie uzyskasz jakąś odpowiedź, to kolejne ceny będą podobne (z tą różnicą ok 200 PLN), więc wystarczy zapytać jednego
    Aż się zastanawiam czy się umówili co do stawek czy jak...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Tak porównuję sobie dane starych i nowych, i coraz mniej mi się nowe podobają. Do tego trochę mało energooszczędne wentylatory mają 300, co dopiero teraz zauważyłem.
    Niby mamy postęp, a sprawność wymiennika w zakresie realnie wykorzystywanego przepływu spadła. I jeszcze drożej to ma kosztować?

    Sprawność odzysku przy przepływie powyżej 100 m3/h w nowych jest zauważalnie niższa, niż starych. 300 i 400 w tej części wykres wygląda tak samo (tylko przy 400 dalej opada wraz ze wzrostem przepływu). Na jasnym tle - zrzuty z katalogu starych AP, na czarnym nowe APH






    Tym samym ja skreślam te nowości. Jakieś (na oko) 2% niższa sprawność i wyższa cena - coś tu chyba poszło nie tak, jak powinno.

    Ilość prądu pobieraną przez wentylatory trudno porównać, bo dane są podawane dla różnych przepływów.

    APH


    AP300


    AP400


    Ale spróbujmy coś porównać. Dla ciśnienia 150Pa:
    AP300 - 295m3/h - 129W
    AP400 - 299m3/h - 107W
    APH300- 260m3/h - 120W
    APH400- 278m3/h - 97W

    Dla mnie wniosek, że 300 nowa i stara ma stosunkowo prądożerne wentylatory. I prawie 20% można zaoszczędzić kupując 400 zamiast 300. Niech to będzie te 15W średnio po średnio 45gr to mamy 60zł rocznie oszczędności na prądzie.
    Niby katalogowo stara 300 jest tańsza od starej 400 o 500zł netto, ale na portalu aukcyjnym różnica u jednego sprzedawcy to niespełna 150zł. Czyli na samym prądzie mamy zwrot różnicy w cenie w 2,5r, a i zapas mocy może się przydać do szybkiego wietrzenia.

    Więc jak dla mnie teraz stary AP400 wygrywa. Jeszcze trochę czasu mam do zakupu, więc czas na poszukanie błędu w rozumowaniu czy znalezienie lepszej opcji jest.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ap400hwent.jpg
Wyświetleń:	9747
Rozmiar:	5,5 KB
ID:	392882   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	APspr.jpg
Wyświetleń:	29725
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	392883   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aphspr.jpg
Wyświetleń:	29767
Rozmiar:	14,4 KB
ID:	392884   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	aphwent.jpg
Wyświetleń:	9791
Rozmiar:	14,7 KB
ID:	392885   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	AP300hwent.jpg
Wyświetleń:	9764
Rozmiar:	5,2 KB
ID:	392886  

    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-07-2017 o 10:39

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    Jak napisałem - jeśli już łaskawie uzyskasz jakąś odpowiedź, to kolejne ceny będą podobne (z tą różnicą ok 200 PLN), więc wystarczy zapytać jednego
    Aż się zastanawiam czy się umówili co do stawek czy jak...
    nikt się z nikim nie umawia. a może się mylę. Może niektórzy się umawiają.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak porównuję sobie dane starych i nowych, i coraz mniej mi się nowe podobają. Do tego trochę mało energooszczędne wentylatory mają 300, co dopiero teraz zauważyłem.
    Niby mamy postęp, a sprawność wymiennika w zakresie realnie wykorzystywanego przepływu spadła. I jeszcze drożej to ma kosztować?

    Sprawność odzysku przy przepływie 150m3/h w nowych jest zauważalnie niższa, niż starych. 300 i 400 w tej części wykres wygląda tak samo (tylko przy 400 dalej opada wraz ze wzrostem przepływu). Na jasnym tle - zrzuty z katalogu starych AP, na czarnym nowe APH






    Tym samym ja skreślam te nowości. Jakieś (na oko) 2% niższa sprawność i wyższa cena - coś tu chyba poszło nie tak, jak powinno.

    Ilość prądu pobieraną przez wentylatory trudno porównać, bo dane są podawane dla różnych przepływów.

    APH


    AP300


    AP400


    Ale spróbujmy coś porównać. Dla ciśnienia 150Pa:
    AP300 - 295m3/h - 129W
    AP400 - 299m3/h - 107W
    APH300- 260m3/h - 120W
    APH400- 278m3/h - 97W

    Dla mnie wniosek, że 300 nowa i stara ma stosunkowo prądożerne wentylatory. I prawie 20% można zaoszczędzić kupując 400 zamiast 300. Niech to będzie te 15W średnio po średnio 45gr to mamy 60zł rocznie oszczędności na prądzie.
    Niby katalogowo stara 300 jest tańsza od starej 400 o 500zł netto, ale na portalu aukcyjnym różnica u jednego sprzedawcy to niespełna 150zł. Czyli na samym prądzie mamy zwrot różnicy w cenie w 2,5r, a i zapas mocy może się przydać do szybkiego wietrzenia.

    Więc jak dla mnie teraz stary AP400 wygrywa. Jeszcze trochę czasu mam do zakupu, więc czas na poszukanie błędu w rozumowaniu czy znalezienie lepszej opcji jest.
    Ciekawa analiza.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  15. #15

    Domyślnie

    z głośnością też pomieszane:
    - stara wersja 400 ->47db
    - nowa wersja 400 ->57db

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał vietcong Zobacz post
    z głośnością też pomieszane:
    - stara wersja 400 ->47db
    - nowa wersja 400 ->57db
    Nie wiem, może coś źle poskładane ale te nowe są duuużo bardziej ciche, to pierwsza rzecz jaka rzuciła się mi w oczy a raczej w uszy .
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Analizując sprawność centrali trzeba by również uwzględnić w jakim zakresie przepływów najczęściej pracuje centrala. Zwróćcie bowiem uwagę na to, że poniżej 100 m3/h współczynnik odzysku ciepła rośnie w stosunku do starych modeli.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Analizując sprawność centrali trzeba by również uwzględnić w jakim zakresie przepływów najczęściej pracuje centrala. Zwróćcie bowiem uwagę na to, że poniżej 100 m3/h współczynnik odzysku ciepła rośnie w stosunku do starych modeli.
    Zimą wychodzi średnio 20 m3/h na osobę! U mnie tej zimy szło na 15m3/h na głowę przy 5 osobach daje to 75 m3/h.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Zatem w rzeczywistości powinniśmy osiągnąć wyższy współczynnik odzysku ciepła niż na starszych centralach

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Zatem w rzeczywistości powinniśmy osiągnąć wyższy współczynnik odzysku ciepła niż na starszych centralach
    Tak i tak generalnie jest to brane pod uwagę. Sezonowo centrala chodzi średnio na około 30%. Ale tak jak pisałem, zimą jak mroziło to u mnie wychodziło 15m3/h na osobę.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony