dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    Senior Member FORUMOWICZ WIELKI SERCEMADMINISTRATOR FORUM Avatar Redakcja
    Zarejestrowany
    May 2001
    Posty
    4.682

    Domyślnie FILM: Dom zasilany słońcem - w stu procentach!

    Byliśmy u pana Grzegorza. Poprosiliśmy, by opowiedział o swoim domu w 100 procentach zasilanym słońcem:

    Sprawy dotyczące forum: [email protected]
    murator.tv na YouTube: KANAŁ YOUTUBE

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    hostii

    Zarejestrowany
    Sep 2018
    Skąd
    Komorniki
    Kod pocztowy
    62-052
    Posty
    6

    Domyślnie

    Szanowni Państwo w Polsce nie ma czegoś takiego jak dom zasilany w 100% słońcem, jeżeli tak to proszę o napisanie jak to robi zimą ?? bo odbieranie nadwyżki z elektrowni węglowych NIE jest zasilaniem w 100% ze słońca !!!

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Ekologiczne mrzonki, podobnie jak elektrownie wiatrowe. Jedne i drugie wymagają rezerwy, na wypadek zachmurzenia, nocy lub flauty. Rezerwą ekologiczną mogą byc elektrownie wodne, ideałem to szczytowo-pompowe. Ponieważ jest ich mało, więc trzeba utrzymywac w rezerwie elektrownie tradycyjne. Rozruch zimnej elektrowni trwa do dwóch tygodni, więc musi być utrzymywana rezerwa ciepła czyli ekologicznie bezsens.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    ... ideałem to szczytowo-pompowe.
    Nie ma takiej konstrukcji w języku polskim.

    Elektrownie szczytowo-pompowe, żeby wyprodukować prąd, muszą tę wodę najpierw na szczyt wpompować. A skąd biorą energię? Z sieci czyli też z elektrowni węglowych.

    Jeśli się kogoś krytykuje to warto wiedzieć o czym się pisze i jak to bezbłędnie napisać.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Beskidziak

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Kod pocztowy
    43-330
    Posty
    507

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pan Kejk Zobacz post

    Jeśli się kogoś krytykuje to warto wiedzieć o czym się pisze i jak to bezbłędnie napisać.
    Nie zrozumiałeś tego, co napisał Bertha.
    Przeczytaj jeszcze raz.
    Elektrownia szczytowo-pompowa będąc w "gotowości" prawie nie ma strat energii, jej rozruch to sekundy, jest więc idealna do współpracy z fotowoltaiką.
    Ostatnio edytowane przez Beskidziak ; 04-10-2018 o 13:55
    117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Nie zrozumiałeś tego, co napisał Bertha.
    Wiem co tam jest napisane i jest tam błąd logiczny. Elektrownia szczytowo-pompowa nie jest w gotowości przez cały cykl pracy. Kiedyś musi tę wodę z powrotem wpompować. Co mnie interesują straty w stanie gotowości, skoro żeby tę gotowość uzyskać trzeba wykonać pracę wymagającą pracy elektrowni węglowej (duże straty). To taka pokrętna logika przeciwników (sceptyków) fotowoltaiki.

  7. #7

    Domyślnie

    Nie jesteśmy na tropikalnej wyspie na której cały rok świeci słońce! W Polsce chyba nie mozliwe jest pozyskiwanie prądu przez cały rok ze słońca. Bzdura i już!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykp1 Zobacz post
    Bzdura i już!
    Już to gdzieś słyszałem...

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Konopielka_(film)

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Aydin
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Kobylanka
    Kod pocztowy
    73-110
    Posty
    211

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykp1 Zobacz post
    Nie jesteśmy na tropikalnej wyspie na której cały rok świeci słońce! W Polsce chyba nie mozliwe jest pozyskiwanie prądu przez cały rok ze słońca. Bzdura i już!
    Wszystko zależy od nasłonecznienia. Gdzieś tu na forum widziałem zdjęcia licznika PV zimą i użytkownik pisał, że produkuje nawet więcej niż latem. Przy niższych temperaturach panele działają lepiej, niż w upały. Spadek produkcji zimą spowodowany jest mniejszą ilością słonecznych dni, co oczywiste, oraz znacznie krótszymi dniami.

    Jednak upieranie się przy "nieekologiczności ekologii" to marny argument. Podobne pojawiają się przy temacie samochodów elektrycznych - a że to do ich produkcji zużywa się więcej rzadkich metali, że energia zasilająca je pochodzi z węgla itp. Jakież więc rozwiązanie mają tak argumentujący? W ten sposób myśląc każda nowa technologia będzie be, bo niemożliwe jest natychmiastowe przejście w 100% z energii węglowej na słoneczną czy wiatrową.
    PV jest wg mnie najlepszym rozwiązaniem - proste zasady działania, minimum urządzeń mogących się zepsuć. Oczywiście możemy wrócić do "bezawaryjnych" pieców kaflowych, ale czy na pewno to dobre?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Terreda

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Kalisz
    Kod pocztowy
    62-800
    Posty
    11

    Domyślnie

    No niestety nie jest to w 100% zasilane energia ale i tak jest nieźle.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    Cytat Napisał Beskidziak Zobacz post
    Nie zrozumiałeś tego, co napisał Bertha.
    Przeczytaj jeszcze raz.
    Elektrownia szczytowo-pompowa będąc w "gotowości" prawie nie ma strat energii, jej rozruch to sekundy, jest więc idealna do współpracy z fotowoltaiką.
    Zgadzam się z Tobą.
    @Pan Kejk chyba sądzi, że tylko elektrownie węglowe są w stanie wytworzyć energię potrzebną do przepompowania wody "na górę".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    danSO

    Zarejestrowany
    Feb 2020
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-776
    Posty
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał hostii Zobacz post
    Szanowni Państwo w Polsce nie ma czegoś takiego jak dom zasilany w 100% słońcem, jeżeli tak to proszę o napisanie jak to robi zimą ?? bo odbieranie nadwyżki z elektrowni węglowych NIE jest zasilaniem w 100% ze słońca !!!
    Na początku sądziłam ,że wszystko jest zasilane w 100% ze słońca. Faktycznie dopiero edukując się zrozumiałam ,że to czasami forma reklamy hihi

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Zgadzam się z Tobą.
    @Pan Kejk chyba sądzi, że tylko elektrownie węglowe są w stanie wytworzyć energię potrzebną do przepompowania wody "na górę".
    Bo tak jest. Elektrownia szczytowo-pompowa musi kupić energię w taniej taryfie od elektrowni węglowych, żeby wpompować tę wodę do górnego zbiornika. Przecież nie ma w Polsce takich dużych magazynów energii w postaci akumulatorów.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Skoro w sieci jest ok 10% energii z PV czy wiatru to skąd wiesz jaka energia jest używana do pompowania tej wody w górę.
    Nie wiem czy jest 10% bo u mnie na fakturze w składnikach energii jest napisane, że z OZE jakieś 0,5 % - to po pierwsze
    W lecie w nocnej taryfie energii z PV prawie nie ma, bo wszystko w dzień idzie na zasilanie lodówek i klimatyzacji, kurtyn wodnych itp - to po drugie

    A po trzecie, wydaje mi się, że jeśli chodzi o temat elektrowni i przesyłu energii to mogę posiadać nieco szerszą wiedzę co ty. Obsługiwałem kiedyś system bilingowy, wdrożony w całej Polsce, a także w niektórych elektrowniach za granicą.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony