dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Czy ruszt pod regipsy z łat drewnianych to błąd?

    Zamierzam założyć ruszt drewniany (łaty 4x6) co 50cm w poprzek przykręcając do krokwi. Do tego regipsy. Czy popęka? Pewnie tak. Ale ponoć na metalowym też pęka. Poradźcie wszechobecni praktycy.

  2. #2

    Domyślnie

    rozumiem,że wszyscy forumowicze są jeszcze przed tym etapem budowy, nie liczyłem na ekspres, dajcie choć jakiegoś linka

  3. #3

    Domyślnie

    W przypadku rusztu drewnianego trudno zachować równość płaszczyzny.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Sp5es

    Zarejestrowany
    Mar 2005
    Posty
    3.549

    Domyślnie

    Odkształca się pod wpływem wilgoci. Wystarczy zmiana wynikająca z rozpoczęcia sezonu grzewczego.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie błąd, ale trudność wykonania i większe koszty. Konieczna choćby impregnacja. Poza tym inaczej niż przy zastosowaniu profilii systemowych nie znajdziesz dwóch łat drewnianych jednakowych.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    Odkształca się pod wpływem wilgoci. Wystarczy zmiana wynikająca z rozpoczęcia sezonu grzewczego.
    odksztalca sie, pecznieje i kurczy jak kazde drewno w zmiennych srodowiskach. Ale nie dyskwalifikuje to go do stosowania jako ruszt pod KG. Takie ruszty sie wykonuje, Tylko drewno powinno bys suszone. I conajwyzej zaspoinowac mzoa po sezoie grzewczym alby sie ustabilizowalo, ale nie jest to az tak koniecznie, bo przy zastosowaniu odpowiedniej tasmy (flizowki czy siatki) i odpowiedniej masy do spoinowania nie ma prawa pelac. Stelaz drewniany nawet ma pewna wyzszosc od stalowego z profili zimnogietych a mianowicie: izolacyjnosc akustyczna, plyty na stelazu drewnianym cechuja sie znacznie lepsza izolacyjnoscia akustyczna


    P.S.
    ja jakies 6 lat temu zrobilem w firmie sufit na stelazu z drewna i nie bylo to ani drewno suszone komorowo ani jakies tam specjalne, ciolem na laty co sie dalo (bo to ciezkie czasy byly ) i do dzis ani pekniecia

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedyś mój cieśla zadał mi pytanie :"kiedy drewno przestaje pracować?"Trochę się pogimnastykowałem ,ale wszystkie odpowiedzi były chybione. Prawidłowa odpowiedź jest taka : "Wtedy kiedy je spalisz". Biorąc pod uwagę wszystkie wasze argumenty(oczywiste, no może poza argumentem większych kosztów-bo to nieprawda) przystępuję do montażu rusztu drewnianego i obiecuję,że jak się pojawi chociaż jedna ryska-zaraz dam znać. Pozdrawiam forumowiczów i iczki.

  8. #8

    Domyślnie

    zgadzam się z większością przedmówców - pod płyty gipsowe ( w szczególności na poddaszu) raczej tylko ruszt systemowy, nie drewno - łaty które zwykle widzi się w sklepach choć niby wysyszone jeszcze przez parę latek bedą "schły" - bedą się krzywić (jeśli jeszcze tego nie zrobiły ), pękać...
    poza tym 2 jednakowych raczej nie znajdziesz - problem z wyrównaniem powierzchni płyt GK pozostanie otwarty...
    ---
    raczej tylko system
    ---
    pozdrawiam
    ...gust jest kwestią ... gustu??

  9. #9

    Domyślnie

    U mnie ruszt drewniany i jestem zadowolona ale co będzie dalej zobaczymy. Drewno było super wysuszone. Namówił mnie na to ojciec i obiecał, że nic nie popęka – no to mu wierzyłam. Zapewnił, że jak da się siatkę na łączeniach i odpowiednio zaszpachluje to będzie OK
    Radość tworzenia

  10. #10

    Domyślnie

    Pracowałem na budowach w USA.
    Tam wszystko/prawie/ jest z drewna.
    Nikt prawie nie słyszał o jakis rusztach metalowych
    dp płyt gipsowych.

    D.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    inku1

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Posty
    7

    Domyślnie Re: Czy ruszt pod regipsy z łat drewnianych to błąd?

    Cytat Napisał zibicwikla
    Zamierzam założyć ruszt drewniany (łaty 4x6) co 50cm w poprzek przykręcając do krokwi. Do tego regipsy. Czy popęka? Pewnie tak. Ale ponoć na metalowym też pęka. Poradźcie wszechobecni praktycy.
    witam serdecznie
    mam w tej samej chwili ten sam problem który pojawił się u Pana, otóż mam zrobiony ruszt drewniany przykręcany bezpośrdnio do krokwi i mam dylemat czy montować do niego płyty GK czy lepiej najpierw dać płyty OSB a później GK? chodzi mi oczywiście o możliwośc pękania płyt. Jak to jest u Pana w praktyce czy są pęknięcia ? jak się zachowuje sufit w ten sposób wykonany ?
    z góry dziękuję za pomoc
    Bogusław Adamiak

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    napewno nie ma sensu dawac plyt OSB i na nie GK. Jesli juz to zrob stelaz dwupoziomowy. Czyli do tego prostobadle drugi - czy to stalowy czy drewniany (duzo jest w najczesciej zadawanych pytaniach)

  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    A mnie zastanawia co ulega większej roszerzalności i odkształceniom:
    - drewno w wyniku zmian temperatury lub wilgotności
    - aluminium (profil) w wyniku zmian temperatury
    Domu jeszcze nie budowałem i praktyki w tym temacie nie mam, ale zastanawiam się czy wypowiedzi niektorych ludzi nie są podszyte powtarzaniem tego czego nikt nie widział , bo logicznie patrząc na sprawę to aluminium bardziej pracuje niż drewno.

  14. #14

    Domyślnie

    czuję, że wybiorę metalowy, jestem przed tym etapem

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oli_oli
    Zarejestrowany
    Jul 2005
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja mam drewniany stelaż. Co z tegowyjdzie to się okaże.
    Wszytstko jest względne.
    gg 4593726

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Co do 'pracy" elementów drewnianych.
    Latem zeszłego roku położyłem na strychu podłogę z desek suszonych komorowo. Konstrukcja dachu to wiązary kratownicowe.
    Przy ścianach szczytowych zostawiłem po ok. 1 cm luzu.
    Deski były ułożone prostopade do tych ścian.
    Przyszla wilgotna jesień i luzy prawie przestały istnieć.
    W lecie tego roku między ścianami a deskami znowu był luz ok.1 cm.
    Na kilku deskach miałem zapisaną ich długość w stanie suchym.
    Wyszło na to, że długość desek w zależności od wilgotności powietrza zmienia się o ok. 1 mm na każdym metrze.
    Przy odległości między ścianami szczytowymi 13 m daje to ok.1,5 cm różnicy.
    Z łatami wyszło to samo.
    Ciekawe jak w takich warunkach zachowa się drewniany ruszt z przykręconymi doń płytami g-k.

  17. #17

    Domyślnie

    W pokoju, nad którym mam taras, w celi docieplenia mam położony taki ruszt pod sufitem 3,5x6,5m. Między ruszt położona wełna minerelna i przymocowana płyta k-g, łączenia maskowane taśmą. Drewno było suche i długo sezonowane. Mocowania co 0,6-0,8m. Mija 6-7 rok i nic złego nie widać. Puk, puk, ...... odpukać w niemalowane.
    Darek

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) BARD FORUM Avatar andre59
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    13.902
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    A ten sufit masz betonowy czy drewniany?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał falkon
    A mnie zastanawia co ulega większej roszerzalności i odkształceniom:
    - drewno w wyniku zmian temperatury lub wilgotności
    - aluminium (profil) w wyniku zmian temperatury
    Domu jeszcze nie budowałem i praktyki w tym temacie nie mam, ale zastanawiam się czy wypowiedzi niektorych ludzi nie są podszyte powtarzaniem tego czego nikt nie widział , bo logicznie patrząc na sprawę to aluminium bardziej pracuje niż drewno.
    Witam !!!

    A od kiedy profile do płyt Kartonowo gipsowych są z aluminium ??? Bo zawsze były stalowe .

    D.RZ

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,
    Ja mam płyty GK na drewnianych listwach. Niestety nie zgadzam się z przedmówcami, którzy twierdzą że nie jest to dobry materiał. U mnie po dwu sezonach grzewczych nic się nie dzieje. Wszystko zależy od dokładności wykonania, a nie od użytego materiału na stelaże.
    Oczywiście drewno na łaty było odpowiednio wysuszone.
    Więc widać, że dywagacje sobie a praktyka sobie.
    Moim zdaniem podkreślam - dokładność wykonania.
    Pozdrawiam
    TCzarek

    "Internet ułatwia czynienie bliźniemu, co mu niemiłe."
    Stanisław Lem

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony