dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 129
  1. #1

    Domyślnie Jaki bojler do pompy ciepła ?

    Witam !

    Pytanie brzmi jakii bojler do pompy ciepła ?

    Znalazłem niedrogi bojler z dwoma wężownicami 300l marki Weber za około 1600zł na Allegro , ale znalazłem też za około 2200zł bojler 300L marki Ermet 300L dwupłaszczowy bezobsługowy (bez anody , zbiornik zabezpieczony żywicą spożywczą z pełną 4 letnia gwarancją bez żadnych wymagań).

    Nie ukrywam ze 4 lata pełnej gwarancji i bojler bez anody mocno zachęca , tym bardziej że w obecnym domu mam bojler 80l z anodą którą kilka lat temu hydraulik mi usunął , bo woda jaką mam zawiera trochę siarki i przy anodzie tworzył się siarkowodór i wodą niesamowicie śmierdziała.
    Bojler jaki obecnie mam marki "SBS" czyli robiony dla sieci handlowej instalcyjnej i działa dobrze.

    Jaki jest lepszy bojler ? Dwupłaszczowy czy dwuwężownicowy ? Czy moze jakiś wielkich różnic nie ma i oba rozwiązania są dobre ?

    Czy ktoś zna / używał bojlerów marki Ermet ? Nie ukrywam ze brak anody to dla mnie spory plus , bo nie wiem jaka woda jest w nowym domu , a boję się że może być podobna jak w starym , bo buduję w niedalekiej odleglości od starego domu ...

    Druga rzecz zastanawiam sie czy zbiiornik 300L ma u mnie sens i czy nie będzie za duży ...

    Rodzina 4 osobowa , głównie używająca prysznica *szybki prysznic". Obecnie wodę grzeje prądem w II taryfie i dajemy radę nawet przy 80L bojlerze, choć oczywuście wymaga to pewnego "pilnowania czasu" a i sama woda grzana jest do wyższej temperatury niż na pewno bedzie przy pompie.
    Obecnie nie mam pojęcia jaka jest temperatura ale sądzę że bedzie z 50-70 stopni.

    Dlatego zastanawiam się czy nie warto "zaoszczędzić" i zamiast bojlera za 2200zł (300L) kuopić takiego samego Ermeta ale 200L i jest taniej o ponad 500zł .. Niby nie dużo , ale nie wiem czy tak duży bojler 300L jest mi potrzebny ? Czy start ciepłą przy małym zapotrzebownaiu na wodę nie spowodują bezsensownych strat ciepła ?
    Czy mimo wszystko poniżej 300L przy pompie nie powinno się schodzić?

    Ma ktoś z Was posiadaczy pomp bojler o mniejszej pojemności niż 300L ?

    Dzięki i liczę na Waszą pomoc !
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 28-07-2017 o 07:53
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Mam 250 litrów, 3 osoby, ja prysznic, żona i syn duża wanna. Woda grzana w okienku taniego prądu i w weekendy kiedy trzeba.
    Temperatura ustawiona na 50 lub 55
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  3. #3

    Domyślnie

    link2jack ma ermeta i PC. Możesz jego podpytać.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Mam 250 litrów, 3 osoby, ja prysznic, żona i syn duża wanna. Woda grzana w okienku taniego prądu i w weekendy kiedy trzeba.
    Temperatura ustawiona na 50 lub 55
    U mnie 4 osoby , ale jakoś wszyscy szybki prysznic , wanna sporadycznie ...
    Ale w nowym będzie własna oczyszczalnia więc nie trzeba będzie kontrolować ilości ścieków więc moze do łask wrócić wanna

    Obecnie dajemy rade przy bojerze 80l , nawet grzanych w II taryfie , więc sądzę że 200L powinno z nawiązką starczyć ..

    a czemu grzejesz aż do 50/55 stopni ? Myślałem że Ci co mają pompy grzeją wodę do około 40 stopni i po to im takie wielkie bojlery , wszystko w imię większego COP

    Chyba jednak wybiorę tego Ermeta. Podoba mi się że nie ma anody i że jest długa gwarancja bez żadnch "gwiazdek"

    Tyle że myślę że jednak 200L , jednak ponad 500zł różnicy w stosunku do 300L a sądzę że 300L to stanowczo za dużo u mnie i szkoda aby taka ilosć większosc czasu sobie była magazynowana , bo wtedy duża szana na bakterie Legionelli ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Wielkość zasobnika uzależniona ( pow. wężownicy) jest też od rodzaju pc jaką planujesz. Każda pc musi mieć dobraną ( nie za małą ) powierzchnię wężownicy( w tym wypadku płaszcza) . Jak pc o/of to niestety pow wężownicy musi być duża , w przypadku pc inweter już może być mniejsza , więc mniejszy może być zasobnik .

  6. #6

    Domyślnie

    Zobaczymy co powie fachowiec od pomp ciepłą.
    Na razie moim faworytem jest Ermet 200L (bez anody).

    Obencie mam bojler 80L i dajemy radę , wiec chyba na 200L też damy radę.

    Zobaczymy co powie fachowiec, bo te Ermety mają ppodwójny płaszcz wodny a nie wężownicę , ale z tego co czytałęm podobno płaszcz jest bardziej wydajny ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Ermet to całkiem przyzwoity produkt , ale do zasobnika 200 l to maksymalna moc cieplna to 5 kwh i to koniecznie pc inwerter .

    ale z tego co czytałęm podobno płaszcz jest bardziej wydajny ..
    podobno , ale zależy do czego to podobno się odnosi.

  8. #8

    Domyślnie

    Pompa ma być nowoczesna inwerterowa pompa PW - LG Therma V 9KW.

    Wtepnie rozmawiałem z instalatorem i powiedział że te z płaszczem niezbyt nadają się do pomp ciepła (ale dlaczego ??) , ale jeszcze dzis wieczorem obejrzy dane tych bojleró Ermet i da mi znać ...

    Jak nie to wtedy bym wybrał bojler 300L marki Weber (z dwoma wężownicami) , tylko poza niby 7 lat gwarancji nic nie mogę znaleźć o tym bojlerze ani firmie.
    Niestetety bojler już na anodzie i pokryty emailą.
    Największa zaleta - cena. Cena Webera 300L jest w cenie Ermeta 200L ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    PC 9 kw nie ,,pójdzie" na ERMECE 200L. ,za mała powierzchnia wymiany ciepła .

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Mam Ermeta 300l. W sumie chciałem galmeta zachwalanego tutaj na forum ale mój instalator mnie namówił na Ermeta. Nie wiem czemu plaszcz nie miałby nadawać się do pomp ciepła? Ja grzeje raz dziennie i na razie dla 3 osób wystarcza. Nie wiem jak działa serwis w innych firmach ale w ermecie elegancko, miałem problem z wzrostem ciśnienia w ukladzie (prawdopodobnie wada fabryczna) po telefonie nowy zbiornik miałem po 24h od telefonu. Info telefoniczne na wzorowym poziomie.
    Sądzę że zbiornik 200l byłby za mały by grzać raz dziennie. Choć to i tak groszowe sprawy bo w czerwcu średnia dzienna to 2,22kwh/24h 100% w taniej taryfie.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  11. #11

    Domyślnie

    Bojler Ermet 200L - moc wymienika 37KW - powierchnia 1,66m2
    Bojler Ermet 300L - moc wymienika 51KW - powierchnia 2,23m2

    Bojler 200L ma mniejszą moc i mniejszą powierchnię wymiennika ale też jest o 1/3 mniejszy ...

    Co do Ermeta to podoba mi się że jest bez anody czyli jest bezobsługowy ...

    A inne mają anodę i trzeba co 12miesiecy ją wymienić , oczywiscie nie samodzielnie ale przez hydraulika któy przystawi piaeczątkę i zapewne mieć jeszcze FV zakupu tej anody , bo wystarczy że zapomnimy lub wymienimy później to juz gwarancji nie mamy ..

    Obecnie tam gdzie mieszkam mam wodę z dodatkiem żelaza i w starym bojlerze musiałem wywalić anodę , bo nie dało się w tej wodzie kąpać (zapach siarkowodoru) . W nowym domu jest duże prawdopodobieństwo że bedzie to samo , bo nowy dom jest niedaleko starego ..

    Wiec wolałbym jednak zbiornik bez anody i pewniejszy niż emaliowany ...

    Jeśli 200L nie nadaje się (ale czemu ???) , bo przecież rozumie że mniejsza moc to dłuzsze grzanie i tyle ? Więc powiedzmy zamiast 1 godziny bedzie grzał 1,5 godziny ? Czy są inne powody czemu ten mniejszy się nie nadaje a wiekszy juz tak i czemu z płaszczem nie a z wężownicą tak ?
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    PC 9 kw nie ,,pójdzie" na ERMECE 200L. ,za mała powierzchnia wymiany ciepła .
    A możesz powiedzieć co to znaczy nie "pójdzie" ? Jakie są tego efekty i czym to się objawia ?

    Ale rozumie że już wersja 300L była by ok ?

    Nie ukrywam że ten Ermet mi sie spodobal (brak anody) , czytelna i bezproblemowa gwarancja bez żadnych zastrzeżeń i warunków ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    przypomnę swoje przygody z zasobnikami do CWU.
    Przed montażem PC wyczytałem tu na forum , że płaszcz jest ok- miałem już wtedy 140 ltr Galmet dwupłaszczowy więc sobie pomyślałem ,że warto spróbować.
    Po uruchomieniu PC zaobserwowałem :
    -COP max 2.7
    -taktowanie PC
    Zamówiłem więc termicę 300 ltr z wężownicą 3.4 m2 i nam teraz tak :
    -COP ok 4 ( latem, oczywiście)
    -brak taktowania PC
    Dodatkowo miałem jeszcze kupę roboty z wypłukaniem rdzy z całego układu ( okazało się , że w galmecie na wymienniku było dużo rdzy- przy większych przepływach zaczęła się odrywać...)
    Termika jest z nierdzewki , więc nie ma tam żadnych onod ( wcześniej zapomniałem ją wymienić i musiałem kupić nowy galmet-bo pierwszy zaczął cieknąć)
    W firmie mam jeszcze jeden zas 300 ltr , ale Jule (3.2m2 wężownica, nierdzewka)
    W zas CWU należy przede wszystkim patrzeć na powierzchnię wymiany ciepła, średnio na 100ltr/1m2
    Im większa powierzchnia wymiany tym szybszy czas zagrzania wody ( u mnie ok 35 min do ok 52 st) i lepszy COP
    To tyle z mojej strony w tym temacie
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #14

    Domyślnie

    OK , czyli bojler 200L z wężownicą 1,66m2 odpada

    Czyli zatem zostały na placu boju:

    1. Ermet 300L dwupłaszczowy , bez anody (zamiast zabezpieczenia emalią - żywica) - 2,23m2 powierchnia wymiennika - 2200zł
    2. Bojler Weber WS 15 300 , z anodą , zabezpieczenie emalią , 1 wężownica - 3,3m2 powierchnia wymiennika - 1960 zł

    Moim faworytem ze względu na brak anody i żywice zamiast emaili ma Ermet. Marka chyba też pewniejsza. Niby 4 lata gwarnacji ale za to bez żadnych zastrzeżeń i wymagań.

    Weber to marka własna firmy "Polska Ekologia" i marka dużej hurtowni instalacyjnej Swatt , zapewne jakaś inna firma dla nich robi. Dają 7 lat gwarancji , wieć teoretycznie powinno byc dobrze , stosują też piankę poliuretanową i itd , zapewne producentem jest inny PL producent , bo niby Polski produkt.

    Mam w domu bojler 80L marki "SBS Delfin" robiony przez Elektromet dla sieci SBS. Działa sprawnie już 6 rok i okolo 4 lata bez anody

    Nie ukrywam ze wolałbym Ermeta (bo nie ma anody , a boję się że zapomnę o wymianie i nicy z gwarancji , a nody sam nie moge wymienic , musi hydralulik i z pieczatką) , ale też Ermet jest dwupłaszczowy i ma wymiennik o ponad 1m2 mniejszy od tego Webera , ktory jest jeszcze tańszy ...

    Czy wielkość wymiennika ma wielki wpływ na prace pompy ciepłą ?
    Bo na chłopski rozum mniejszy wymiennik może skutkować dłuższym czasem nagrzewania i nic wiecej ???
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    duża moc PC i mały odbiór ciepła nawet na inwerterze jest kulawy-moim zdaniem trzeba zapewniać max optymalne warunki pracy dla PC.
    Oczywiście wszystko będzie działać na mniejszym obciążeniu , ale nie do końca jak należy...
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam ,
    duża moc PC i mały odbiór ciepła nawet na inwerterze jest kulawy-moim zdaniem trzeba zapewniać max optymalne warunki pracy dla PC.
    Oczywiście wszystko będzie działać na mniejszym obciążeniu , ale nie do końca jak należy...
    pzdr
    Ok. Jestem po rozmowie z instalatorem i jak sam powiedział konsultował sie w sprawie danych i parametrów tego Ermeta i nie poleca jego do pompy ciepła.
    Za to ten drugi z jedną wężownicą 3,3m2 jest idealny i będzie działał bardzo dobrze z pompą ciepła i taki wybrałem.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    No i git ������
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Istotna jest powierzchnia wymiany ciepłą . Nie jest istotne czy wężownic czy płaszcz czy wymiennik płytowy( bardziej wrażliwy na zanieczyszczenia)

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    Ok. Jestem po rozmowie z instalatorem i jak sam powiedział konsultował sie w sprawie danych i parametrów tego Ermeta i nie poleca jego do pompy ciepła.
    Za to ten drugi z jedną wężownicą 3,3m2 jest idealny i będzie działał bardzo dobrze z pompą ciepła i taki wybrałem.

    No i wymień anodę magnezową na tytanową i woda nie będzie śmierdzieć ( choć sama w sobie anoda magnezowa nie jest problemem śmierdzącej wody tylko ,,wspomagaczem").

  20. #20

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli szuka Pan sprawdzonego podgrzewacza ciepłej wody do współpracy z pompą ciepła, zachęcam do zapoznania się z rozwiązaniami znajdującymi się w ofercie marki Buderus. Znajdują się w niej zasobniki SH 300EW, SH 380EW, SH 440EW
    z jedną wężownicą, które przeznaczone są do współpracy z pompami ciepła o pojemnościach 290, 360 i 430 litrów. Posiadają wysokiej jakości emaliowany zasobnik wyposażony w anodę antykorozyjną oraz czujnik temperatury.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony