dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 7
Pokaż wyniki od 121 do 129 z 129
  1. #121
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Nie ma kompletnie uzasadnienia grzania wody przez pc do więcej niż 42 stopni chyba że masz za mały zbiornik i tak zwiększasz sobie ilość ciepłej wody po podmieszaniu.
    1. Legionella lubi takie temperatury.
    2. Przedłużenie kąpieli nie wymaga spuszczenia 80l wody i wlania 80l świeżej o temperaturze 40* - wystarczy dolać 10-15l wody o temperaturze 55-60*
    3. Woda o temperaturze 42* wlana do zimnej, tłustej patelni po chwili ma ze 30*. Wiec do zmywania trzeba zużyć więcej niby ciepłej wody.
    4. Przygotowując kąpiel nie trzeba puszczać cyrkulacji jak masz zapas temperatury.

  2. #122
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Legionella lubi takie temperatury.
    2. Przedłużenie kąpieli nie wymaga spuszczenia 80l wody i wlania 80l świeżej o temperaturze 40* - wystarczy dolać 10-15l wody o temperaturze 55-60*
    3. Woda o temperaturze 42* wlana do zimnej, tłustej patelni po chwili ma ze 30*. Wiec do zmywania trzeba zużyć więcej niby ciepłej wody.
    4. Przygotowując kąpiel nie trzeba puszczać cyrkulacji jak masz zapas temperatury.
    być. może przy specyficznych warunkach masz rację ale część z tych rzeczy jest mocno naciągana.

    Nikt z moich znajomych nie myje ręcznie naczyń. Mamy 21 wiek, ludzie mają zmywarki
    Mam parterówkę z łazienką po 2 stronie domu. Woda leci ciepła, nie widzę powodu specjalnie robić jakiś czary mary przed kąpaniem, a cyrkulacja chodzi jak jest potrzebna - czyli jak woda w obiegu stygnie a w domu są ludzie.

    I fakt jak ktoś jest maniakiem wanny i lubi w niej leżeć godzinami to może się nie sprawdzić. Ja nie lubię. Przy prysznicach nie ma kompletnie sensu grzać wody wyżej.Co prawda pompa da rade bo w serii J Panasa można użyć wbudowanej grzałki jako dopalacza ale mówiac szczerze wolabym w takiej sytuacji zamontować grzałkę w zasobniku.- byłoby wygodniej.

    A legionella to lubi głównie stojącą wodę. Jak jej używasz długo to się nie rozwinie.

  3. #123
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Nikt z moich znajomych nie myje ręcznie naczyń. Mamy 21 wiek, ludzie mają zmywarki
    Producent żadnej patelni z powloką nie zaleca mycia jej w zmywarce. A żeliwnych zakazują.

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    A legionella to lubi głównie stojącą wodę. Jak jej używasz długo to się nie rozwinie.
    Urban legend.

    Wynikiem zaistniałej sytuacji był fakt, że woda do hotelu była dostarczana ze źródeł podziemnych i posiadała temperaturę pomiędzy 35-45ºC. Czynnik ten wzmocnił rozwój i przetrwanie bakterii Legionella. Po przeprowadzeniu dezynfekcji termicznej, która polegała na okresowym podniesieniu temperatury do 60ºC, w przeanalizowanych próbach wody nie wykazano wzrostu bakterii Legionella sp. [30].Idealnym więc rozwiązaniem byłoby przestrzeganie utrzymania temperatury 60ºC przy wypływie wody z podgrzewacza do instalacji wody ciepłej oraz podgrzanie jej do tej wartości co najmniej raz na tydzień [31, 32].

    I to tam, gdzie są kontrole i nikt nie unika spełnienia wymogu z Rozporządzenia w sprawie WT:
    § 120.
    [...]
    2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

  4. #124
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Biorąc po uwagę, że planowane zużycie wody jest niskie, a PC jeszcze nie podłączona, ja bym się w ogóle na sensem i opłacalnością zastanowił. Zawór 3D, reszta armatury i ewentualna robocizna też swoje kosztuje. Żeby się nie okazało, że grzanie CWU pompą się opłaci, ale dopiero za 15 lat.
    Żebym dobrze zrozumiał. Uważasz, że podpięcie już stojącego bojlera CWU z grzałką do pompy ciepła (która będzie lub nie będzie) może okazać się poprostu nie opłacalne? Raz ze względu właśnie na małe zużycie wody a dwa koszty jakie trzeba będzie ponieść przy modernizacji układu?

  5. #125

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Żebym dobrze zrozumiał. Uważasz, że podpięcie już stojącego bojlera CWU z grzałką do pompy ciepła (która będzie lub nie będzie) może okazać się poprostu nie opłacalne? Raz ze względu właśnie na małe zużycie wody a dwa koszty jakie trzeba będzie ponieść przy modernizacji układu?
    Żebym ja dobrze zrozumiał. Chcesz tą pompę ciepła kupić specjalnie dla celów CWU w domku rekreacyjnym? Bo jeżeli tak i masz małe zużycie wody, to na pewno nie będzie to opłacalne.

  6. #126
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Żebym ja dobrze zrozumiał. Chcesz tą pompę ciepła kupić specjalnie dla celów CWU w domku rekreacyjnym? Bo jeżeli tak i masz małe zużycie wody, to na pewno nie będzie to opłacalne.
    No nie Narazie będę grzał klimą i jeżeli będzie wystarczająco dobrze i komfortowo to pompy nie będę kupował. Dodatkowa przed zalaniem posadzek położę rurki do ogrzewania podłogowego i tak je zostawię. Pytam o ten zbiornik żeby się poprostu już przygotować pod grzanie CO i CWU pompą ciepła.

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Pany, mam Webera 300l przeznaczonego do pompy ciepła. Woda mi zaczyna śmierdzieć. Chce wymienić anodę na tytanową ale z tego co wiem to ona wymaga minusa podpiętego gdzieś pod zbiornik. Zdjąłem tą czarną górną pokrywę i poza korkiem anody magenzowej tam nic nie ma.
    Jaki zapach ?

    Taki jakby zgniłe jajko ? Zapach siarki ?

    U mnie w poprzednim domu jak używało się ciepłej wody to był taki zapach.

    Problemem była woda a raczej spora ilość siarki w wodzie. Przy anodzie magnezowej powstawał wtedy siarkowodór.
    Jak sobie poradziłem ? Wywaliłem anodę

    Wiem że sąsiedzi to samo robili.

    Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie , ale u mnie rozwiązało problem.
    Tyle że wtedy miałem bojler 80L , wiec jakby nawet się rozsypał to strata finasowa była by nie wielka , ale działał kilka lat a później dom sprzedałem.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I to tam, gdzie są kontrole i nikt nie unika spełnienia wymogu z Rozporządzenia w sprawie WT:
    § 120.
    [...]
    2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.

    Ile znasz udokumentowanych przypadków zachorowania w Polsce na Legionelle ???

    Myślę że większość jak nie wszyscy co mają pompę nie grzeją wody więcej niż do 50 stopni i jakoś nie słyszałem o jakiś problamach.

    My grzejemy wodę 42-46 stopni od ponad 4 lat i zero problemów.

    Ty nie masz pompy ciepła (nie wiem po co się udzielasz w wątku dotyczących wyboru bojlera pod pompę ciepła).
    Masz mały bojler który musisz grzać do wysokich temp grzałką aby mieć jak najwięcej ciepłej wody.
    Ci co mają duże bojler nie muszą grzać do wysokiech temperatur , godzić sie na wyższe straty ciepła ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #129
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Jak się zużywa wodę na bieżąco (co faktycznie zwykle ma miejsce w domach jednorodzinnych), to nie powinno być problemów z legionellą. Przegrzew warto zrobić po urlopie na przykład
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 7 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony