dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 7
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 129
  1. #101
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dam sobie spokój z grzałką.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  2. #102
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Dam sobie spokój z grzałką.
    Jak Cię przyciśnie, np jakaś awaria to przecież zawsze można dołożyć. Ewentualnie jak np często wyjeżdżasz to bym wstawił do wygrzewania

  3. #103
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał autorus Zobacz post
    Dam sobie spokój z grzałką.
    Grzałka w PC PW jest po to, by w razie ekstremalnych dla pompy warunków pogodowych/awarii ogrzewać obieg CO a grzałka w zbiorniku jest od ogrzewania CWU...przynajmniej u mnie tak jest. Nie wiem więc, czy to dobry pomysł, by z grzałki w bojlerze zrezygnować.

  4. #104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    To może jeszcze jaki kociołek elektryczny dodać na wypadek, jakby co się popsuło.
    A grzałek ze trzy, bo co zrobisz jak jedna czy dwie padną?


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #105

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Grzałka w PC PW jest po to, by w razie ekstremalnych dla pompy warunków pogodowych/awarii ogrzewać obieg CO a grzałka w zbiorniku jest od ogrzewania CWU...przynajmniej u mnie tak jest. Nie wiem więc, czy to dobry pomysł, by z grzałki w bojlerze zrezygnować.
    Całkiem słusznie, w przypadku mroźnej zimy -mogę CWU przełączyć na grzałkę z ewentulanym programatorem czasowym (np. w 2taryfie albo w zależności od zapotrzebowania)
    Do tego pięknie się może wygrzać Legionela przy grzałce.

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    To może jeszcze jaki kociołek elektryczny dodać na wypadek, jakby co się popsuło.
    A grzałek ze trzy, bo co zrobisz jak jedna czy dwie padną?

    Adam M.
    W pompie ciepła tak właśnie mam, są trzy elektryczne 3fazowe połączone w trójkąt, więc już tego nie opatentujesz.

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Grzałka w PC PW jest po to, by w razie ekstremalnych dla pompy warunków pogodowych/awarii ogrzewać obieg CO a grzałka w zbiorniku jest od ogrzewania CWU...przynajmniej u mnie tak jest. Nie wiem więc, czy to dobry pomysł, by z grzałki w bojlerze zrezygnować.
    Grzałka w PC może być używana zarówno do CO jak i CWU.

  8. #108
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    W pompie ciepła tak właśnie mam, są trzy elektryczne 3fazowe połączone w trójkąt, więc już tego nie opatentujesz.
    I pewny jesteś ,że są połączone w trójkąt ?
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  9. #109
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ja bym nie szalał z tymi wężownicami.
    Fabryczne zbiorniki mają małe wężownice 1,5 - 2 m2
    I to mają je w dolnej części zbiornika.
    Wydaje mi się to lepsze z punktu widzenia parametrów pracy.
    Zbiornik z podwójną wężownicą ma ją rozciągniętą w zbiorniku na całej długości.
    Przez co na pompę bardzo szybko zaczyna wracać wysoki parametr i COP spada.

    Zbiornik, który ma wężownice w dolnej części, zanim na wyjściu będzie wysoki parametr wcześniej nagrzeje się zład ponad wężownicą.
    Nie wiem, czy to warte rozważenia, ale konstrukcja fabrycznych zbiorników niejako to sugeruje.

    Dobrze jak by się Adam wypowiedział, bo on zjadł zęby na konstruowaniu zbiorników z ciepła wodą.
    Być może mówimy tu o ułamku oszczędności w skali roku.
    Byc moze przy dlugiej wezownicy na caly zasobnik wystarczy wpuszczac wode z PC od gory a powracac dolem? Wtedy powracajaca woda nie ma szans zagrzac sie zbyt szybko. Z drugiej strony PCPW nie lubi dostawac wody za zimnej, to znaczy o zbyt duzej roznicy pomiedzy woda ogrzqana a powracajaca. Podgrzewanie jest stopniowe i elektronika wywali nawet blad z takiego powodu.
    Ostatnio edytowane przez Di. ; 14-07-2021 o 12:37

  10. #110
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Pany, mam Webera 300l przeznaczonego do pompy ciepła. Woda mi zaczyna śmierdzieć. Chce wymienić anodę na tytanową ale z tego co wiem to ona wymaga minusa podpiętego gdzieś pod zbiornik. Zdjąłem tą czarną górną pokrywę i poza korkiem anody magenzowej tam nic nie ma.

    Pewnie można się gdzieś podpiąć pod pianką ale przecież jej całej nie zerwę żeby poszukać sobie śrubki.

    Jak to podpiąć? Teoretycznie można podłożyć pod korek bo przecież gwint wchodzi w zbiornik. Dobrze kombinuje?

  11. #111
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    Mam pytanie, czy taki bojler https://www.fuego.pl/manufacturer/te...ca-ww-100.html ma wystarczająca powierzchnie wężownicy do grzania cwu przez pompę ciepła? Zbiorniki z normalnej stali wymagają wymagają dużo większej powierzchni, ten jest z nierdzewki. Póki co podłączył bym go pod grzałkę a w pożniej erminie do pompy.

  12. #112
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Dzień dobry,
    Mam pytanie, czy taki bojler https://www.fuego.pl/manufacturer/te...ca-ww-100.html ma wystarczająca powierzchnie wężownicy do grzania cwu przez pompę ciepła? Zbiorniki z normalnej stali wymagają wymagają dużo większej powierzchni, ten jest z nierdzewki. Póki co podłączył bym go pod grzałkę a w pożniej erminie do pompy.
    Zasobnik cwu 100l do pompy ciepła ?
    No weź...chyba, że w umywalce będziesz się kąpał

    300l to minimum dla rodziny 2+2 bo chyba kumasz co to znaczy, że pompa ciepła to "niskotemperaturowe źródło ciepła" ?

    Nie wiem skąd u Ciebie powstają te legendy ale u mnie zwykły Galmet 300l (sgws),za 1600zl,z normalnej stali,od 9 lat robi swoją robotę przy pompie ciepła
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-10-2021 o 20:46

  13. #113
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Zasobnik cwu 100l do pompy ciepła ?
    No weź...chyba, że w umywalce będziesz się kąpał

    300l to minimum dla rodziny 2+2 bo chyba kumasz co to znaczy, że pompa ciepła to "niskotemperaturowe źródło ciepła" ?

    Nie wiem skąd u Ciebie powstają te legendy ale u mnie zwykły Galmet 300l (sgws),za 1600zl,z normalnej stali,od 9 lat robi swoją robotę przy pompie ciepła
    Nie Ty będziesz określał jakie minimum jest dla kogo.

  14. #114
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Nie Ty będziesz określał jakie minimum jest dla kogo.
    No owszem, że nie ja,bo jeden wybierze córkę a drugi matkę tej córki
    Ja tylko piszę, że na 2+1 ,zasobnik 300l,grzany do 46st.C jest na styk i ta 3-cia osoba ma już rześko w wannie

    A przy 100l zasobniku cwu, to już jako pierwsza osoba bym się wk..,że zimno mi podaje
    Ale może w rodzinie masz osoby, które kapią się w wodzie o temp.10-15st.C to 100l styknie
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-10-2021 o 21:50

  15. #115
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja ten bojler potrzebuje do domu rekreacyjnego, w którym często będę sam, rzadziej 2 lub 3osoby wiec po co mam grzać 300l? To inaczej. Skoro grzejesz wodę do 46* mam rozumieć ze do kapania czy pod prysznic ona już nie podlega podmieszaniu z zimna woda lub ewentualnie w minimalnym stopniu? Czyli jak używasz cieplej wody jest ona praktycznie w 100% prosto z bojlera? W tej sytuacji większy zbiornik miałby sens. W bojlerze z grzałka wodę mogę grzać spokojnie do 60* ale wiadomo ze pod prysznic trzeba będzie wymieszać z zimna.

  16. #116
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    Pany, mam Webera 300l przeznaczonego do pompy ciepła. Woda mi zaczyna śmierdzieć. Chce wymienić anodę na tytanową ale z tego co wiem to ona wymaga minusa podpiętego gdzieś pod zbiornik. Zdjąłem tą czarną górną pokrywę i poza korkiem anody magenzowej tam nic nie ma.

    Pewnie można się gdzieś podpiąć pod pianką ale przecież jej całej nie zerwę żeby poszukać sobie śrubki.

    Jak to podpiąć? Teoretycznie można podłożyć pod korek bo przecież gwint wchodzi w zbiornik. Dobrze kombinuje?
    Anody to zabezpieczenie antykorozyjne a jeśli woda śmierdzi , to raczej wina czegoś innego.
    Zbyt duży zbiornik = za mała wymiana, więc częściej wygrzewanie/antylegionellę trzeba stosować - to tak z historii znajomych ogrzewających baniaki prądem.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  17. #117

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja ten bojler potrzebuje do domu rekreacyjnego, w którym często będę sam, rzadziej 2 lub 3osoby wiec po co mam grzać 300l? To inaczej. Skoro grzejesz wodę do 46* mam rozumieć ze do kapania czy pod prysznic ona już nie podlega podmieszaniu z zimna woda lub ewentualnie w minimalnym stopniu? Czyli jak używasz cieplej wody jest ona praktycznie w 100% prosto z bojlera? W tej sytuacji większy zbiornik miałby sens. W bojlerze z grzałka wodę mogę grzać spokojnie do 60* ale wiadomo ze pod prysznic trzeba będzie wymieszać z zimna.
    Ale CWU zasady właśnie grzejesz poniżej 50C ze względu na jej sprawność. Im wyższa temperatura grzania CWU tym przewaga ekonimiczna nad grzaniem grzałką mniejsza. Tak więc tak, przy PC wodę bierzesz głównie z zasobnika w niewielkim stopniu mieszając ją z zimną.

    Do tego dochodzi algorytm dogrzewania wody. Jak temperatura spadnie to określonej temperatury, to PC ponownie zacznie dogrzewać. Jak zasobnik jest mały i czujnik temperatury wody nie za wysoko, to dogrzewanie będzie częste jeszcze bardziej obniżając ekonomiczność PC.

  18. #118
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Anody to zabezpieczenie antykorozyjne a jeśli woda śmierdzi , to raczej wina czegoś innego.
    Zbyt duży zbiornik = za mała wymiana, więc częściej wygrzewanie/antylegionellę trzeba stosować - to tak z historii znajomych ogrzewających baniaki prądem.
    legionella nie śmierdzi, śmierdzą bakterie beztlenowe pasące się na anodzie magnezowej. Ich powstawanie lub nie jest zależne od wody jaką się ma w wodociągu.

    a co do pytania to są anody z podpięciem przez korek, nie trzeba wyciągać minusa gdzieś indziej na zbiornik.

  19. #119
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Ja ten bojler potrzebuje do domu rekreacyjnego, w którym często będę sam, rzadziej 2 lub 3osoby wiec po co mam grzać 300l? To inaczej. Skoro grzejesz wodę do 46* mam rozumieć ze do kapania czy pod prysznic ona już nie podlega podmieszaniu z zimna woda lub ewentualnie w minimalnym stopniu? Czyli jak używasz cieplej wody jest ona praktycznie w 100% prosto z bojlera? W tej sytuacji większy zbiornik miałby sens. W bojlerze z grzałka wodę mogę grzać spokojnie do 60* ale wiadomo ze pod prysznic trzeba będzie wymieszać z zimna.
    wykap się w wodzie jaka uznasz za komfortową i nabierz do zbiornika jakiegoś i zmierz temperaturę, można się zdziwić. Nie ma kompletnie uzasadnienia grzania wody przez pc do więcej niż 42 stopni chyba że masz za mały zbiornik i tak zwiększasz sobie ilość ciepłej wody po podmieszaniu. Ale konsekwencja będzie taka, że im większa temperatura tym więcej za to zapłacisz. Dlatego nie przelicza się pojemności cwu 1:1 zmieniając np kocioł na paliwa stałe na pc

    No i istotne jest gdzie jest czujka temp wpięta w zbiornik bo przy instalacji w 1/3 i 2/3 wysokości to temperatura wody wypływającej będzie inna. Ja mam w 2/3 zbiornika i ustawiam temperaturę wody na 42 stopnie.

    Przy 46 stopniach wypływającej wody się poparzysz.

  20. #120

    Domyślnie

    Biorąc po uwagę, że planowane zużycie wody jest niskie, a PC jeszcze nie podłączona, ja bym się w ogóle na sensem i opłacalnością zastanowił. Zawór 3D, reszta armatury i ewentualna robocizna też swoje kosztuje. Żeby się nie okazało, że grzanie CWU pompą się opłaci, ale dopiero za 15 lat.

Strona 6 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony