dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 30
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tak dla rozjaśnienie w czym problem.

    Aktualnie obowiązujące przepisy: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jednolity 2017r)

    ZAŁĄCZNIK Nr 6
    ZALICZANIE GRUNTÓW DO POSZCZEGÓLNYCH UŻYTKÓW GRUNTOWYCH


    12.Tereny mieszkaniowe - B

    Do terenów mieszkaniowych zalicza się grunty, niewchodzące w skład działek siedliskowych, o których mowa w lp. 5:

    1) zajęte pod budynki zaliczone w PKOB do działu 11 –budynki mieszkalne;

    2) zajęte pod budynki gospodarcze i techniczne, związane funkcjonalnie z budynkami mieszkalnymi, o których mowa w pkt 1, oraz urządzenia, w szczególności: podwórza, dojazdy, przejścia, przydomowe place gier, zabaw i odpoczynku, studnie, zbiorniki, przewody naziemne, urządzenia do gromadzenia i oczyszczenia ścieków, śmietniki, składowiska odpadów, obiekty małej architektury, ogrodzenia, oczka wodne, ogródki skalne;

    3) położone między budynkami i urządzeniami, o których mowa w pkt 1 i 2, lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych budynków i urządzeń i niewykorzystywane do innego celu, który uzasadniałby zaliczenie ich do innej grupy użytków gruntowych, w tym zajęte pod trawniki, rabaty, kwietniki, warzywniki.
    To MPZP określa przeznaczenie gruntów - zgodnie z tym rozporządzeniem.

    Praktyka ogólnie stosowana jest taka, że rygorystycznie przestrzega się tego zapisu w przypadku gruntów pod szczególną ochroną, czyli klasy I - III (+ mały wyjątek).

    Dlatego jedni mają pod górkę (z klasą I - III) a inni luzik, bo grunty nie są pod "szczególną ochroną".

    Dodatkowo, w ostatnich 2 latach zmieniły się (zaostrzyły) przepisy o szczególnej ochronie gruntów rolnych - czyli urzędnik nie będzie ryzykował.
    Dodać do tego należy aspekt ekonomiczny - za klasy gruntów IV i poniżej, często wychodzą "ułamkowe" należności i gra nie jest warta świeczki.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Tak dla rozjaśnienie w czym problem.

    Aktualnie obowiązujące przepisy: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jednolity 2017r)

    ZAŁĄCZNIK Nr 6
    ZALICZANIE GRUNTÓW DO POSZCZEGÓLNYCH UŻYTKÓW GRUNTOWYCH



    To MPZP określa przeznaczenie gruntów - zgodnie z tym rozporządzeniem.

    Praktyka ogólnie stosowana jest taka, że rygorystycznie przestrzega się tego zapisu w przypadku gruntów pod szczególną ochroną, czyli klasy I - III (+ mały wyjątek).

    Dlatego jedni mają pod górkę (z klasą I - III) a inni luzik, bo grunty nie są pod "szczególną ochroną".

    Dodatkowo, w ostatnich 2 latach zmieniły się (zaostrzyły) przepisy o szczególnej ochronie gruntów rolnych - czyli urzędnik nie będzie ryzykował.
    Dodać do tego należy aspekt ekonomiczny - za klasy gruntów IV i poniżej, często wychodzą "ułamkowe" należności i gra nie jest warta świeczki.
    Ok, to już wszystko wiadomo. My mamy klasę III właśnie.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Doli. Zobacz post
    My mamy klasę III właśnie.
    Wiem - dlatego napisałem.

    Mam pytanie - cała działka jest w MPZP pod mieszkaniówkę (na mapie ewidencyjnej oznaczona jako B ) ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Wiem - dlatego napisałem.

    Mam pytanie - cała działka jest w MPZP pod mieszkaniówkę (na mapie ewidencyjnej oznaczona jako B ) ?
    Nie, jest ŁIII.
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  5. #25

    Question

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Tak dla rozjaśnienie w czym problem.

    Aktualnie obowiązujące przepisy: ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA w sprawie ewidencji gruntów i budynków (tekst jednolity 2017r)

    ZAŁĄCZNIK Nr 6
    ZALICZANIE GRUNTÓW DO POSZCZEGÓLNYCH UŻYTKÓW GRUNTOWYCH



    To MPZP określa przeznaczenie gruntów - zgodnie z tym rozporządzeniem.

    Praktyka ogólnie stosowana jest taka, że rygorystycznie przestrzega się tego zapisu w przypadku gruntów pod szczególną ochroną, czyli klasy I - III (+ mały wyjątek).

    Dlatego jedni mają pod górkę (z klasą I - III) a inni luzik, bo grunty nie są pod "szczególną ochroną".

    Dodatkowo, w ostatnich 2 latach zmieniły się (zaostrzyły) przepisy o szczególnej ochronie gruntów rolnych - czyli urzędnik nie będzie ryzykował.
    Dodać do tego należy aspekt ekonomiczny - za klasy gruntów IV i poniżej, często wychodzą "ułamkowe" należności i gra nie jest warta świeczki.
    Dzięki, właśnie o tym mowa. Mam grunt RIIIb i dlatego urzędnicy nie akceptują opcje tylko teren utwardzony, a cały obszar czyli prawie prostokąt. A z uwagi na bliskość ruchliwej drogi i wodociągu magistralego po jednej stronie działki musiałem umiejscowić budynek dalej od drogi i prawie centralnie na działce. I obszar który został 'zaakceptowany' przez urzędnika przekroczył 1000m2 (dom zajmuje powierzchnie 165m2 dojazd około 140 m2).
    Rozumiem, że ostatecznie ilość wyłączonej ziemi z produkcji rolnej będzie zależała od geodety który będzie tworzył operat po zakończeniu budowy i nie wszystko jest stracone?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Dzięki, właśnie o tym mowa. Mam grunt RIIIb i dlatego urzędnicy nie akceptują opcje tylko teren utwardzony, a cały obszar czyli prawie prostokąt. A z uwagi na bliskość ruchliwej drogi i wodociągu magistralego po jednej stronie działki musiałem umiejscowić budynek dalej od drogi i prawie centralnie na działce. I obszar który został 'zaakceptowany' przez urzędnika przekroczył 1000m2 (dom zajmuje powierzchnie 165m2 dojazd około 140 m2).
    Rozumiem, że ostatecznie ilość wyłączonej ziemi z produkcji rolnej będzie zależała od geodety który będzie tworzył operat po zakończeniu budowy i nie wszystko jest stracone?
    A ja mam PS III i jest tak jak napisałem, wyłączyłem tylko teren utwardzony i powierzchnie zabudowy


  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    A ja mam PS III i jest tak jak napisałem, wyłączyłem tylko teren utwardzony i powierzchnie zabudowy
    A było to w roku ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    A było to w roku ?
    2011 i 2012


  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To wszystko wyjaśnia - od tego czasu było kilka noweli zaostrzających prawo w omawianym zakresie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Alter.Ego Zobacz post
    Dla mnie jest dziwne naliczenie samych opłat, wg ustawy - najpierw obniżają należność o wartość rynkową gruntu, a później naliczają opłatę roczną z należności która nie jest obniżona
    Dz.U. 1995 Nr 16 poz. 78 USTAWA z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych:
    Art. 4.
    12) należności – rozumie się przez to jednorazową opłatę z tytułu trwałego wyłączenia gruntów z produkcji;
    13) opłacie rocznej – rozumie się przez to opłatę roczną z tytułu użytkowania na cele nierolnicze lub nieleśne gruntów wyłączonych z produkcji, w wysokości 10% należności, uiszczaną: w razie trwałego wyłączenia – przez lat 10, a w przypadku nietrwałego wyłączenia – przez okres tego wyłączenia, nie dłużej jednak niż przez 20 lat od chwili wyłączenia tych gruntów z produkcji;

    Zatem należność to opłata jednorazowa.

    Art. 11 ust. 6: Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia tego gruntu z produkcji.

    W Twoim starostwie wyszli z założenia, że skoro "należność pomniejsza się", czyli A-B, to A jest należnością i 10% walnęli ci rocznej z tego A.

    Jest to nieprawidłowe z dwóch powodów:
    1) A-B = C
    C zaś jest należnością - Twoją opłatą jednorazową.
    2) Art. 14 pkt 12) wyraźnie mówi, że należność to opłata jednorazowa - która w Twoim przypadku wynosi 0 zł

    Sprawę tę musiałby ostatecznie rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Pozostałe sądy pewnie by wyrokowały wg swojego punktu widzenia. Tak jak Starostwo.
    Tu trzeba też logiki i znajomości celu takiej ustawy z opłatami. Jak i celu obniżenia ich wartością gruntu. Skoro ten cel stosuje się do jednorazowej opłaty, to on tak samo funkcjonuje do opłaty rocznej.
    Ostatnio edytowane przez Madab2 ; 03-12-2018 o 09:51

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony